סיקור מקיף

כלב תוקף חתול זה לא חדשות, חתולים תוקפים כלב חדשה אמיתית

אירוע בו אישה שטיילה עם כלב פודל ליד יער במזרח צרפת הותקפה על־ידי קבוצה של שישה חתולים. על־פי הפרסום, החתולים תקפו את האישה ואת הכלב, הפילו את האישה ונשכו אותה ברגליים ובזרועות נשיכות שהצריכו תפירות וטיפולים למניעת כלבת. גם הכלב הותקף, נפצע קשה וטופל במרפאה וטרינרית

שבת בעלי חיים גם יחד.  אילוסטרציה:  shutterstock
שבת בעלי חיים גם יחד. אילוסטרציה: shutterstock

בעבר כבר התיחסתי לבעיה שנוצרת כאשר חיות בית, בעיקר כלבים וחתולים משוטטים ללא פיקוח. הבעיה מוכפלת כאשר אותם כלבים וחתולים מתפראים וחיים “בעצמאות” באזורים עירוניים, כפריים ואפילו בשמורות טבע.

לאחרונה התפרסם ב-The Independent אירוע בו אישה שטיילה עם כלב פודל ליד יער במזרח צרפת הותקפה על־ידי קבוצה של שישה חתולים. על־פי הפרסום, החתולים תקפו את האישה ואת הכלב, הפילו את האישה ונשכו אותה ברגליים ובזרועות נשיכות שהצריכו תפירות וטיפולים למניעת כלבת. גם הכלב הותקף, נפצע קשה וטופל במרפאה וטרינרית.

וטרינרים ותושבי המקום חלוקים בדעות באשר לגורם התקיפה. יש האומרים כי גל החום ששורר באזור הוא הסיבה לתקיפה המוזרה. יש מי שמציע כי “החתולים הגנו על שטח מחייתם (טריטוריה) והאשה וכלבהּ פשוט חדרו לשטח”. אני אומר שחתולים, כמו כל חיה טריטוריאלית אחרת, מגינים על סביבתם בפני בני אותו מין ולא כנגד בני מין אחר.

לכן ‪ אם ההסבר של הגנת מרחב מחיה נכון, הרי זה יתכן רק כאשר אלה חתולי בית שהתפראו. חתולי בית רואים באדם חלק מהלהקה החתולית, ולכן יש אפשרות שכאשר אדם חודר לתחום מחייתם – הם יגיבו בתוקפנות.

תהיה אשר תהיה סיבת התקיפה, היא בוצעה על־ידי שישה חתולים שמקורם בחיות בית. חיות בר חוששות מאנשים. חיות בית שהתפראו, כמו במקרה התקיפה, הם חתולים שרגילים לסביבה האנושית ולכן אינם חוששים. כאן באה לידי ביטוי הבעיה הקשה והמסוכנת ביותר לסביבה הטבעית. לחתולים שהתפראו יש “גיבוי” של הסביבה האנושית. במקרים רבים הגיבוי הוא ממשי ומתבטא בהאכלה על־ידי “אנשים טובים”. גיבוי זה נותן לחתולים יתרון משמעותי מול כל חיה אחרת בטבע, ומביא לפגיעה בטבע.

מחקר שנערך בארה”ב הראה כי חתולים – חתולי בית וחיות שהתפראו כאחד – הורגים כל שנה כ-2.5 מיליארד ציפורים וכ-15 מליארד יונקים (עכברים אבל גם סנאים ויונקים קטנים אחרים). כתבתי חתולי בית וחיות שהתפראו כי גם חתולים ש”שייכים” לבעליהם יוצאים לבד מביתם ועוסקים בצייד כל מה שיש. כל מי שמגדל חתול יודע כי לעיתים החתול (שמקבל את כל מזונו בבית) מביא הביתה “מתנה” בדמות ציפור, לטאה או יונק קטן שניצודו.
כלבים אינם “צדיקים” יותר מחתולים. כבר בעבר התיחסתי לכלבים שהתפראו ויוצרים להקות צייד שמאיימות על חיות בר. באשר לכלבים ש”שייכים” לבעליהם, אפילו אצלנו יש חוקים שאוסרים על בעלי כלבים לתת לכלביהם לשוטט. כלב חייב להיות מובל ברצועה בכל זמן שהוא מחוץ לבית.
לגבי חתולים אין חוקים מגבילים והתוצאה היא שהחיה הצמרירית והרכה שיושבת על ברכי בעליה ומגרגרת בהנאה, בצאתה מהבית הופכת לטורף מיומן.

כבר מזמן טוענים שומרי טבע כי יש לסלק מהטבע (בכל דרך) כלבים וחתולים שהתפראו. מאחר שמסתבר כי חלק גדול מהנזקים נגרמים על־ידי “חתולי-בית” כאלה שיצאו מבית טוב ויחזרו אליו, ומאחר שברור כי לאלה יד ורגל (וניבים) בפגיעה חמורה במגוון החיות בטבע – הרי שיש לחוקק חוקים ולתקן תקנות שיאסרו לשחרר חתולי-בית אל מחוץ לבית ללא השגחה. יש להחיל על חתולי-בית את אותן מגבלות שחלות על כלבים, וכך להפחית את הנזק לסביבה הטבעית.

על־פי הידיעה ב-The Independent כל שנה נולדים בצרפת כ-8000 חתולים שהתפראו. מי יודע כמה כאלה נולדים אצלנו? הצורך להיפטר מהפגע הזה ברור כמעט לכל מי שעיניו בראשו. מול כל פעילות לחיסול הפגע יקומו “אוהבי חיות” קולניים ולפעמים תוקפנים, שאינם מבינים כי “אהבתם” גורמת למפגע סביבתי המסכן חיות ואנשים.

כלבים וחתולים שאינם בשליטה מלאה על־ידי בעליהם מהווים מפגע סביבתי קשה וסכנה לחיות בטבע ומסתבר כי גם לאנשים. ספקנים מוזמנים לקרוא את מה שמתפרסם בנושא בירחון Biological Conservation ולהבין כי יש לעשות הכל כדי שבעלי חיות בית לא ישחררו את חיותיהם ללא השגחה. כמו כן יש לעשות את כל הנדרש כדי שבסביבה הטבעית (וגם בישובים) לא יהיו חיות בית שהתפראו.

כמו שכבר נאמר, הגיע הזמן שבמקום שליטה בסביבה למען האוכלוסיה האנושית, תהיה שליטה באוכלוסיה האנושית למען הסביבה. או במקרה הנוכחי, תהיה שליטה בתוצאות הלוואי של חלק מהאוכלוסיה האנושית.

31 תגובות

 1. אם אתה כל כך מאמין בהכחדת חיות “שהתפראו” בכל דרך למען שימור חיות “בר” עירוניות אז אתה מוזמן מאוד להתחיל עם המין האנושי, מכחיד המינים הראשי על כדור הארץ
  חתולים היו קיימים באזור עוד בתקופת הפרעונים וסייעו להם בהגנה על המזון ולא ראיתי שום הוכחה לכך שהם האחראים להכחדת מינים יותר מאיתנו
  מאז הופעת ההומו ספיינס לעומת זאת, התחילה הכחדה המונית שמחמירה כל הזמן.
  אז אם אתה בעד פתרונות סופיים תתחיל באשם הראשי ולא במה שמה שחלש ונוח ובא באשמתו. עד אז, בבקשה תחשוב על רעיונות יצירתיים ואנושיים יותר ותחסוך מאיתנו כאלה חפירות.

 2. חתול הוא חיה שבגנים שלה יש את האינסטינקט לתקוף ולהגן על טריטוריה. לי יש בית קרקע בצפון הארץ, שמחוצה לו גדלים באזור 15 חתולים כבר המון שנים (המספר שלהם כל הזמן משתנה אבל השושלת ממשיכה).
  פעם לקחתי את הכלב שלי (שמסתדר עם החתולים ולהפך) לטיול לילי, ובדרך הצטרף אלינו כלב נוסף שליווה אותנו חזרה כל הדרך הביתה ואף עלה במדרגות לכיוון הדלת.
  אך לצערו החתולים הקיפו אותו, הזכרים כמובן, רשפו עליו ושלפו ציפורניים, ואם לא הייתי שם להרגיע אותם – סביר להניח שהם היו פוצעים את הכלב הקטן וההמום. מה שמחזק את טענתי שטריטוריה אצל חתולים זה ערך עליון, וגם הטריגר להיאבק וליזום תקיפה זה משהו שיש לכל חתול שחי ושורד בטבע, או בחצר.

  אגב, לכלב הקטן שלום. הוא כבר לא ליווה אותנו שוב בטיולים..

 3. “הם יושבים בשורה- חתול- יונה -חתול -יונה, אבל למה להתבלבל עם העובדות?” – זה הקטע המצחיק יותר בתגובתך.
  סעי לתחנה מרכזית בתל אביב. אולי תמצאי שם סודני שיסכים לגעת בך עם מקל.

 4. חכם סיני אמר- “הצפרות היא מפלטם של שונאי החתולים”- אתה יצור דוחה שלא בוחל להשתמש בידיעה שקרית בכדי לחזק תזה מופרכת שמתבססת על שנאתך לחתולים, למאכיליהם שהם ברובם המוחלט אנשים טובים שלא מסוגלים להפנות עורף לרעב ומצוקה. אינך מדען ולא נעליים, אלא “שונא” (מה הקטע של המרכאות??””””) חתולים קלאסי שבטח מתמרמר מכך שחתולים הוכרזו כחיות מוגנות לאחר עשורים של הרעלות אכזריות. לידיעתך, חתולי החצר שאנחנו מאכילים לא טורחים לזוז כשהיונים באות לנשנש את הפריסקיז שלהם ולהשתכשך במים. הם יושבים בשורה- חתול- יונה -חתול -יונה, אבל למה להתבלבל עם העובדות?

 5. אסף, “אין ספק באיזה צד האמת” הוא משהו שאיש מדע אמיתי בחיים לא יגיד- דבר שני- עם יש לך בעיה עובדתית עם מה שכתבתי- תתיחס אליה- לנכס לעצמך את האמת זו התנהגות של איש דת.

 6. לאחד אחר ושות’ :
  כאן כמו בתגובות לרשימות אחרות שמופיעות בהידען יש שורה של “מומחים ”
  שמביעים את דעתם , דעה שמבוססת על … רגשות , מחשבות ו… בורות ,
  כדאי להם לזכור כי כאשר הוויכוח הוא בין דעה לידיעה , בין הרגשה לעובדה,
  אין ספק באיזה צד האמת , שכן : דיון הוא חלופי דעות ומידע,
  וויכוח הוא חילופי בורות,
  דיון פורה מתנהל ע’י החלפת רעיונות,
  כאשר מתנהל וויכוח בין רעיונות ל עובדות,
  פוריותו של הדיון נפגמת והדיון הופך לוויכוח .

 7. …”כמו כן יש לעשות את כל הנדרש כדי שבסביבה הטבעית (וגם בישובים) לא יהיו חיות בית שהתפראו.”…
  נשמע לי שאסף רוצה לעשות יותר מרק סירוס ועיקור.
  דבר שני- מדובר כאן בהגזמה של בעיה: ציפורי שיר הם לא בסכנת הכחדה, גם לא לטאות ועכברים. רוב החיות שנמצאות בעיר או בסביבה קרוב לסביבה האנושית הם חיות שיודעות לשגשג למרות או אפילו בזכות הנוכחות האנושית. הם לא צריכות את ההגנה שלנו, לכן לא ברור לי מה צריך להגן עליהם. יש מקומות שבהם הנוכחות של החתולים הורסת את האיזון הטבעי ומביא להכחדה- אבל זה קורה בעיקר איפה שחתולים לא היו חלק מהמערכת בכלל. העניין אם חתולים הוא שהרבה אנשים מגדלים חתולים בחצר שלהם בכמויות גדולות או באימוצים חלקיים- הם מאכילים אותם אבל לא יותר מזה- זה לא כמו כלב שיש לו מאמץ לפי חוק- וזה בגלל שחתולים בגדול הם הרבה פחות איום לבני אדם- מחוץ לאזורים נגועים בכלבת לפחות. אם נתחיל להתיחס לחתולים כמו לכלבים מבחינת החוק- הרבה חתולים ימותו כי הבעלים שלהם לא יוכלו לטפל בהם.

  במילים אחרות- הסימביוזה של בני אדם עם חתולים כולל לא רק אימוץ מלא – אלא גם פשוט יחס מאכיל מואכל- אדם מאכיל חתולים בחצר שלו ובתמורה אין לו מזיקים שם- הוא לא יכול להרשות לעצמו לסרס ולעקר את כולם. וזה בעייתי לאכוף את זה.

 8. ניסים
  אתה צושק בפעם היחידה בי\חיייך: “אתה לא כל כך חכם כמו שאתה חושב”. אז אם אתה לא כזה חכם,
  למה אתה כותב את דעתך הלא מלומדת?

 9. אחד אחר
  אסף צודק.
  לא ברור נגד מה אתה יוצא.
  אתה יוצא נגד חתולים… לא ברור… צריך לכבד את כל הבריות ולא רק את האדם. לתשןמת לבך.

 10. ניסים- לא חכמים- חוץ מכן נכון ? לכם יש את כל התשובות….
  אם החתולים הם מחסום למין פולש אחר- אז מה הבעיה?
  כשאנחנו בונים עיר אנחנו כבר מזמן עיצבנו את הטבע כדי להתאים לנו מה אתם רוצים? שנחזור למערות?
  אני שם אדם- וחיות אמיתיות לפי דירוג אישי שאני מרגיש הוא נכון- אדם מעל חתולים חתולים מעל עכברים ורמשים- אתם שמים מושג אמורפי- “הטבע” מעל כולם- לכן עכשיו זה שחיות מסוימות כמו חתולים חיות בטבע זה רע החתולים בגלל שהם באו עם האדם הם לא טבע ולכן הם רעים- הלטאות שהם אוכלות הם לא מהאדם ולכן הן טובות. העיקר שאתה אומר שאני דתי.
  אבי- צו המצפון שלי אומר שזה לא מוסרי להרוג חתולים בשביל להציל לטאות. אני לא יודע מה איתך- בכל מקרה הניסוח של אסף היה לחלוטין דתי. …”ושאליה אנחנו מצווים לשמור”….

 11. אחד אחר
  מי שמביע עמדה דתית זה אתה. אתה שם את האדם מעל לסביבה שבה הוא חי. וזה בדיוק מה שעושה הדת – בשם “אלוהים”, לאדם יש זכויות מיוחדות.
  התפשטות האדם בעולם הביאה הרס, והרס זה גם לצורך להמשיך להתפשט. זו אחת הסיבות למלחמות – חוסר במשאבי טבע. זה נכון לכל יצור חי שמתרבה ללא שליטה – בהתחלה הכל נראה טוב אבל בסוף גם “מין השולט” נכחד.

  חתולים לא מבוייתים הם חלק מבעיה זו. נכון – הם מחסום מצויין לעכברים – אבל גם אלה מין פולש באשמת האדם.

  תראו – אני אומר רק 2 דברים. הראשון הוא שאנחנו לא כל כך חכמים כמו שאנחנו חושבים. והדבר השני הוא שההיסטוריה מוכיחה שאני צודק בדבר הראשון.

 12. …”ושאליה אנחנו מצווים לשמור”…
  ועכשיו הגעת לזווית הדתית של תפיסת העולם שלך.
  מי ציווה עלינו לשמור עליהם? חיות שאפילו לא נכחדות. שקיומם אולי אפילו מזיק לנו? מי שמך לקבוע שהחיים של הרמשים הללו יותר חשובים מחיים של יונקים יותר מפותחים כמו חתולים ובני אדם? איזו סוכנות אלוהית אמרה לך את זה?
  ————————
  איזו בורות אתה מייחס לנו?
  הלינקים שלך דורשים תשלום ולכן הם לא נחשבים והם מדברים על כלבים ולא חתולים- הזן היחידי של חתולאיים שאני מכיר שתוקפים ביותר מבודד הם אריות. גם במאמר כתוב זאת התנהגות יוצאת דופן.
  ————————–

 13. לספקן :
  אתה צודק … חלקית …. שכן נכון ש :”כלבים וחתולים נימצאים בשכנותנו הקרובה”,
  לא נכון ש : “ההתנהגות שלהם די מוכרת לכולנו” , בטח לא מה הם עושים מחוץ לבית ,
  כדי לשפר את ההכרות ראוי לקרוא את הרשימות שאת קישוריהן הבאתי למעלה ,
  כלבים קטנים אכן נכחדים אבל הגדולים יוצרים חבורות טורפות ומסוכנות לחיות בר ולאנשים,
  חבורות מסוכנות כאלה יש בכל רחבי הארץ , גם בתוך ישובים .
  חתולים אכן אינם “חיות חברותיות” מטבען , אלא שהחיים בסביבה אנושית
  גורמים לשינויים התנהגותיים , ראה איך ב”נקודות האכלה” אין “ריב ומדון”,
  “ציפורים, לטאות, עכברים, ורמשים ” הם חלק מהסביבה הטבעית שבה אנו חיים
  ושאליה אנחנו מצווים לשמור , (גם כאשר חלק מהווה בעיה ) ,
  מסתבר כי לעיתים גם “סיפורי מעשיות” הופכים לבעיה אמיתית ,
  ושוב ה”התנשאות” באה מתוך עיסוק (מעשי ותאורטי ) בנושא במשך שנים רבות ,
  עיסוק בו נלמד להבדיל בין “אהבת חיות” לבין הצורך לשמור על חיות בר וסביבה טבעית,
  הכרת הבעיתיות של חיות בית שמתפראות ונסיונות למצוא פתרונות,
  כבר בעבר כתבתי כי יש הבדל גדול ורב בין הדברים ,
  הבדל שבעיקרו נובע מרגשנות אבל גם מ ב ו ר ו ת ,
  ועל זה כבר נאמר כי :
  כושר אבחנה (ידע) – מוגדר כ”ציניות” (במקרה זה “התנשאות”) ע’י חסרי אבחנה (ידע).

 14. אסף- ערים הם לא “סביבה טבעית”- כמו שחגי אמר- יש חשיבות לדו קיום עם אכלוסית חתולים- הם בניגוד לחיות אחרות – בדרך כלל לא מסוכנים לאדם (למעט באיזורים נגועי כלבת)- והאדם הוא מה שחשוב כאן ולא אכלוסית המזיקים. במקרים מסויימים הם מהווים סכנה לחיות בסכנת הכחדה- סכנת הכחדה מקומית- אבל למה ציפורי דרור או יונים- שהם ציפורים נפוצות מאוד- למה הדם שלהם אדום יותר מהדם של החתולים? למה הדם של עכברים, חולדות, לטאות- אדום יותר משל החתולים?

 15. אסף

  אתה סתם מתנשא. מה הבורות המופרזת שאתה מייחס לחגי, אחד אחר ורוקי ?

  כלבים וחתולים נימצאים בשכנותנו הקרובה וההתנהגות שלהם די מוכרת לכולנו. כלבים נטושים בדרך כלל מוזנחים בלי שגורמים לנזק . לעיתים רחוקות, בתנאים מסויימים הכלבים הנטושים מתאגדים ללהקות תוקפניות , בתנאים אחרים כלבים מבוייתים תוקפים בני אדם במיוחד אם הם מגזעים תוקפניים. חתולים תוקפניים רק כלפי חיות קטנות, נאמר עד גודל של פודל וגם זה די נדיר.

  להקת חתולים נשמע כמו סיפורי מעשיות. בניגוד לכלבים שיש להם נטיות חברותיות להתחבר ללהקות — חתולים הם חיות אינדווידואליות וזכרים אף נוטים להתכתש על טריטוריות בעיקר.

  שיגשוגם של ציפורים, לטאות, עכברים, ורמשים בסביבת המגורים של בני האדם אינו משהו שעלינו להגן עליו.

 16. מצטער להיות בוטה (ואולי אפילו גס)
  אבל אלו התחושות שמעוררת בי בורות שמנפנפים בה כדגל ,
  שכן תגובתם של: חגי , אחד אחר ורוקי מבוססות אולי על אהבת חיות ,
  אבל לבטח אין בהן ולו שמץ של הבנת הסביבה הטבעית
  והתנהגות חיות שהתפראו ,
  לכן שוב : בורות אינה דגל שכדאי לנפנף בו .

 17. היחידים שמוסכנים לאדם זה כלבים יש הרבה מקרי תקיפות כלבים על בני אדם אבל אף פעם לא שמעתי על מיקרה דומה מחתולים

 18. דרך אגב, בניגוד גמור לחתולים, כלבים משוטטים זו אכן בעיה- להקות כלבים משוטטים יכולות ונוצרות באזורים שונים בעולם. לרוב כשאלו יוצאים מהעיר הם גם הופכים ללהקות ציד מסוכנות (גם לאדם במידה מסויימת) ולא צריך מאמרים כדי לראות את זה- אפשר לגלות מה כבר קורה היום בגליל ובנחל שורק בארץ.
  האם זה אומר ש”אוהבי בעלי החיים” יכולים ללכת ולעקר כלבים? האם זה אומר שצריך להשמידם או שאר פתרונות? לדעתי לא, אבל כן צריך למצוא פתרון שימנע את הסכנה שבחבורות כלבים משוטטות. זה להבדיל אלף אלפי הבדלות מחתולים שגם אם פעם בעשרות שנים ימצאו אי שם על הגלובוס מקרה יחיד ומוזר של תוקפנות, גם זה אינו מסוכן באמת לאדם.

 19. בניגוד למרבית הכתבות בידען הכתבה הזו קצרצרה ופסקנית מאוד וחבל.
  גם אם המחקר בארה”ב נכון, חתולים הם לא בדיוק חיית טבע רגילה- הם חיה קומונסלית, כלומר כזו שמשגשגת בסביבת האדם. למעשה הסביבה הטבעית הטובה ביותר לחתול היא… העיר.
  אני (לשמחתי) גר במושב. במושב יש הרבה מאוד חתולים, חלקם מבוייתים יותר וחלקם פחות. להורי יש עשרות חתולי חוץ שהקשר איתם הוא רק האכלה פעמיים ביום. פרט למעטים שהרגילו את עצמם- החתולים האלו הם חתולי חוץ שבורחים ממגע עם האדם.
  האם 20 חתולים בבית הורי יוצרים מרחב סטרילי מבעלי חיים אחרים סביבם? האם חתולי המושב צדים ללא הכרה את בעלי החיים סביבם- בקושי. החתולים משפיעים על האזור הקרוב להם מאוד ובצורה שהאדם מאוד רוצה שתקרה- במרחק שלא עולה על 500 מ’ מבית ההורים שלי אין בעיה של נחשים ארסיים, עקרבים וממש אין בעיית עכברים או חולדות. הספיק שהכלב החדש של אחת השכנות הרחיק את החתולים מלהסתובב בחצר שלה כל המזיקים האלו מיד הופיעו מחדש. דרך אגב, הרבה בעלי חיים אחרם יש בשפע גם בבית הורי- ציפורים, חרקים מסוגים שונים שמסתובבים באותה גינה עם החתולים. אכלוסיית היונים דרך אגב שגשגה היטב באזור המושב שלי (אחרי ששוחררו לטבע על ידי מישהו שניסה גידול יונים) וממש לא נפגעה מהחתולים אלא דווקא כאשר הגיעו התאילנדים למושב (לאחר שהפסיקו אלו לצוד, חזרה אוכלוסיית הציפורם לשגשג על אף כמות החתולים הגדולה).
  עוד דוגמה- באזור השוק בירושלים (שאתה מוזמן לבקר בו ולשמוע גם את ציוץ הציפורים) החלו לעקר ולסרס חתולי רחוב (שקיומם דרך אגב מעולם לא הפריע גם לציפורים להתקיים בעיר), התוצאה המיידית היתה שירידה באוכלוסיית החתולים גרמה לעליה בהופעת החולדות והעכברים.
  עכשיו, בניסוי העולמי- כמעט בכל עיר יש חתולי רחוב. במיוחד בישראל. אי שם במקום מרוחק בטבע במדינה רחוקה כנראה שהותקפה אישה על ידי חתולים (אם הידיעה אכן נכונה). מהידיעה הזו להסיק את כל המסקנות האלו? בפסקנות וידענות? בגלל מחקר שהמושב שלי והעיר ירושלים יכולים להפריך במבט יחיד על אוכלוסיית החתולים בהן להסיק מסקנות על כליאת החתול בתוך הבית?
  צא ולמד היסטוריה- מה שהמצרים כבר ידעו מזמן “חובבי חיות” שהם בעצם חובבי עצמם ולא חובבי חיות לא מצליחים להבין כיום. החתול הוא אחת החיות המועילות ביותר לאדם- אפשר לבחור באזורי המגורים שלנו האם אנחנו מעדיפים חתולים או שאנחנו מעדיפים את החולדות והעכברים ושאר מזיקים. גם עם החתולים, הפגיעה בטבע היא מינורית ומוגבלת לאזורים בהם האדם עצמו פגע כבר בטבע הרבה יותר. חתולים שתוקפים אדם? יתכן, אולי, לא בטוח שהנה קרה מקרה אחד אחרי עשרות שנים של מילארדי מילארדי מיליארדים של מפגשים בין אנשים לחתולים שמתרחשים כל שנה- אם היית עושה ניסוי מדעי זה היה נחשב יותר זניח מזניח והסברה היתה שיש כנראה סיבה נוספת לכך שדווקא באותו מקרה ההתנהגות היתה שונה. מה שבטוח מכך לא היו מוציאים מאמר כל כך פסקני ונגוע בהחלטה מראש של המסקנה.
  לדעתי עורך הידען צריך להסיר את המאמר הזה כי הוא ממש לא משקף את איכותן של ידיעות אחרות באתר.

 20. החיות שהירוקים אוהבים לשנוא הם כמבון בני אדם וכל החיות שנמצאות כאן בזכות בני אדם. למה הדם של ציפורים הוא אדום יותר מהדם של חתולים? כי ציפורים הם חלק מהסביבה והחתולים הם חלק מהאנושות?
  “כמו שכבר נאמר, הגיע הזמן שבמקום שליטה בסביבה למען האוכלוסיה האנושית, תהיה שליטה באוכלוסיה האנושית למען הסביבה. או במקרה הנוכחי, תהיה שליטה בתוצאות הלוואי של חלק מהאוכלוסיה האנושית.”
  אמרה אקו-פאשסטית פר אקסלנס. אני מציע לכותב להתחיל לקרו דעות של אנשים שחושבים אחרת – הוא נמצא עמוק עמוק בתוך עולם הדיעות של עצמו שהוא בכלל לא מסוגל להעריך שאולי הוא טועה.

 21. חתולים יכולים לתפוס רק ציפורים חלשות זקנות וחולות, ככה שהם רק מועילים לגנים של הציפורים.
  אני ראיתי עשרות נסיונות כושלים של חתולים לתפוס ציפורים, ואפילו לא הצלחה אחת.
  הציפורים אפילו מתקשרת בנהם ומשמיעות קולות אזהרה.

  ולגבי תקיפה של בני אדם, ע”י חבורה של חתולי בית, זה נראה סיפורי אגדות.
  למרות שלמינים אחרים של חתולים כן יש יכולת לתקוף,

 22. גם אם אכן ה”ידיעה שיקרית” ואינה מהימנה,
  אין זה מוריד מרצינותה (ואמיתותה) של הבעיה שלשמה צותתה הידיעה,
  הידיעה שימשה עבורי “מתאבן” כדי להעלות את בעית חיות הבית שמתפראות
  או שאינן בשליטה מלאה,
  חיות שהתפראו שגורמות לפגיעה אנושה בסביבה הטבעית
  ומסכנות את הסביבה האנושית,

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן