נעמי קליין בספר העומד לצאת לאור: המודל הכלכלי שלנו נמצא במלחמה עם החיים על כדור הארץ

מו"ל הספר בארה"ב, סיימון אנד שוסטר כותבים בהודעה שפרסמו "הדבר ישנה את הכל" הוא הסבר מבריק מדוע משבר האקלים מאתגר אותנו לזנוח את הליבה של אידאולוגית השוק החופשי השלטת בכלכלה, לארגן מחדש את הכלכלה הגלובלית ולעדכן את המערכות הפוליטיות."

עטיפת ספרה של נעמי קליין "הדבר ישנה את הכל - הקפיטליזם נגד האקלים"
עטיפת ספרה של נעמי קליין "הדבר ישנה את הכל – הקפיטליזם נגד האקלים"

שם הספר אינו חמקמק: "הדבר משנה את הכלף קפטיליזם נגד האקלים".  הספר, פרי עטה של העיתונאית האמריקנית והפעילה הסביבתית נעמי קליין, עומד לצאת לאור בספטמבר. בינתיים פרסמה ההוצאה סרטון וידאו שמסביר את הטיעון המרכזי בו.

"בדצמבר 2012, מדען המומחה במערכות מורכבות עלה על הבמה במפגש האיגוד הגיאופיסי האמריקני כדי להציג מחקר." אמרה קליין על רקע סדרת תצלומי וידאו של בניית גורדי שחקים ושריפת שדות תבואה.

בהמשך היא מוסיפה: "שם המאמר היה: האם כדור הארץ נדפק?" ותשובתה היתה "כן, ואפילו די הרבה."

זה הכיוון שאליו לוקחת אותנו הדרך, ויש לכך פחות קשר לפליטת הפחמן מאשר לקפיטליזם. המודל הכלכלי שלנו נמצא במלחמה עם החיים על כדור הארץ. איננו יכולים לשנות את חוקי הטבע, אך אנו יכולים לשנות את הכלכלה המקולקלת שלנו וזו הסיבה לכך ששינויי האקלים אינם רק אסון, אלא גם ההזדמנות הטובה ביותר שלנו לדרוש ולבנות עולם טוב יותר."

"שנו או השתנו, אך אל תטעו. הדבר ישנה את הכל." היא מוסיפה.

מו"ל הספר בארה"ב, סיימון אנד שוסטר כותבים בהודעה שפרסמו "הדבר ישנה את הכל" הוא הסבר מבריק מדוע משבר האקלים מאתגר אותנו לזנוח את הליבה של אידאולוגית השוק החופשי השלטת בכלכלה, לארגן מחדש את הכלכלה הגלובלית ולעדכן את המערכות הפוליטיות."

לטענת ההוצאה, הספר החדש חשוב יותר אפילו מרב המכר הקודם של קליין "דוקטרינת ההלם".

שינויי האקלים אינם עוד נושא שצריך לתייק בין מסים ושירותי בריאות. זו קריאת אזהרה המבקשת מאיתנו לתקן מערכת כלכלית שכבר מכשילה אותנו בדרכים רבות. קליין בונה בדקדקנות את ההסבר כיצד הפחתה מאסיבית בפליטות הפחמן היא הסיכוי הטוב ביותר שלנו להפחית את אי השוויון הכלכלי, להמציא מחדש את הדמוקרטיות המקולקלות שלנו, ולבנות מחדש את הכלכלות המקומיות. היא מתארת את השפל האידאולוגי של מכחישי שינויי האקלים, האשליות המשיחיות של הגיאו-מהנדסים, ואת התבוסתנות הטראגית של יוזמות ירוקות רבות מהזרם המרכזי.
טיעונים אלה לא יהיו חדשים לאלו שעקבו אחר עבודתה של קליין, וטיעונים דומים של אחרים בשנים האחרונות, אך הציפיה היא שכמו במסע הקודם שלה אל שורשי הקפיטליזם המודרני בספר "דוקטרינת ההלם" קליין תציג את החזון המקיף שלה לתיאור המצב הקשה בהווה ואת החזון שלה לעתיד.
https://www.youtube.com/watch?v=WPQI1Lui42c

בנאום בפני ארגון העובדים הגדול בקנדה לפני שנה, אמרה קליין לחברי הארגון כי חלף הזמן שבו האינטרסים של האנשים העובדים ושל התעשיינים עסקו במה שמדעני האקלים מכתיבים לאנושות במסגרת המודל הכלכלי של קפיטליזם גלובלי מוטה תאגידים. היא גם הדגישה את העובדה שלא צריך לתאר את שינויי האקלים כאסון, אלא כהזדמנות עצומה לעצב מחדש את הפרדיגמות הפוליטיות ואת המאבק לצדק גלובלי.

"אני מנסה להסביר לכם כי שינויי האקלים – כאשר יובנו השלכותיהם הכלכליות והמוסריות במלואן – הם הנשק הטוב ביותר שהיה אי פעם לתנועות המתקדמות למלחמה למען שוויון וצדק חברתי."

"ואולם תחילה עלינו להפסיק לברוח ממשבר האקלים, להפסיק להשאיר אותו למדעני סביבה ולבחון אותו. תנו לנו לספוג את העובדה שהמהפכה התעשייתית שהובילה את החברה שלנו לשפע כעת מפירה את האיזון של המערכות הטבעיות שבהן תלויים כל היצורים החיים על כדור הארץ."

"שינויי האקלים", הוסיפה. "אינם עוד נושא שצריך להוסיף לרשימת הדאגות. זו קריאת השקמה לציוויליזציה האנושית."

לידיעה המקורית (קריאטיב קומון 3.0)

IPCC: חייבים לעצור את ההתחממות כדי להציל את כדור הארץ

רשת פוקס המציאה ארגון מתחרה ל-IPCC כדי שישכנע שאין התחממות

מדוע לא נכונה הטענה שכדור הארץ הפסיק להתחמם לפני 16 שנה

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

5 תגובות

 1. אסף , ולא רוזנטל.
  נכון, אבל כל כך זניח… קצב חיסול יערות הגשם הוא בסדרי גודל יותר משמעותי מכמה עצים שנשתלו בישראל – ובטח כאשר רוב העצים שנשתלו בישראל הם ממין שכלל לא מתאים.
  כשהייתי ילד – דג היה הרבה יותר זול מבשר. היום זה לא כך – והסיבה היא פשוט דייג יתר בכל העולם.

 2. לאסף(כנראה מר רוזנטל). נראה שהגישה שלך מתנשאת.כי למרות מה שאתה סבור האדם לא גורם רק נזק.המין האנושי גם אוהב את הטבע.ויש מינים של בעלי חיים ,וצמחים שיצאו נשכרים מהקשר עם האדם.לדוגמה הטבע בישראל.מאז קום המדינה,מספר העצים עלה ,וכך גם מספר היעלים,הצבאים,הציפורים.והמינים החדשים.

 3. אני בהחלט מסכים עם אסף. אנסה להרחיב את הנקודה של תרבות הצריכה. מה שמסתתר מעבר לכותרת, היא כלכלה המבוססת על המילה "עוד" או במילה יותר מכובסת "צמיחה". במידה והצמיחה, כלומר גידול בצריכה של מוצרים ושירותים תיעצר או תצטמצם ערך החברות ירד אף הוא. כלכלני העולם יכריזו בקולי קולות שהמשבר הכלכלי הנורא הגיע. צריך להניע תפיסה כלכלית שונה שאינה מניחה צמיחה אינסופית. לפי מה שקראתי כאן המחברת מעבירה ביקורת (מוצדקת) על השיטה הקיימת, אבל לא מציעה חלופה

 4. לדעתי המונח " כלכלה/ שוק חופשי" .לא נכונים בבסיסם כי החקלאות האירופית, והאמריקאית מוגנת בסופסידיות.וכי הרגולציה מכוונת את הכלכלה בכיוונים מסוימים- הטבות מס,קנסות ,העדפות תקציביות,ולוביסטים.

 5. לא קראתי את הספר אבל על פי התקציר
  חסרים בו שני נושאים משמעותיים :
  1 – חיסול תרבות הצריכה (שמקורה בארה׳ב) שגורמת לצריכת יתר
  ולדילדול משאבים ומקורות מחיה,
  2 – מה שאני טוען כבר שנים רבות:
  חייבת להפסק השליטה בסביבה למען האוכלוסיה האנושית
  ובמקומה חייבת להיות שליטה באוכלוסיה האנושית למען הסביבה .
  אם וכאשר שני נושאים אלה יתממשו יווצר שינוי משמעותי
  שיאפשר קיום מכובד והגון לאוכלוסיה האנושית
  ללא פגיעה בסביבה וללא סכנה לקיום עתידי .

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן