האם טמפרטורה קרה או תמונת חורף יכולות להשפיע על שליטה קוגניטיבית?

צוות חוקרים מאוניברסיטת בן-גוריון בנגב הראה כי חשיפה קצרה לאסוציאציה הקשורה בקור ויוצרת גירוי חיישני (סנסורי) גורמת לשיפור במטלות קוגניטיביות.

מחקר חדש מראה כי חשיפה קצרה ומקרית לגירוי היוצר תחושה סנסורית או מעורר אסוציאציות הקשורות בקור (כגון תמונת נוף חורפי) יכולה לשפר ביצוע במטלת שליטה קוגניטיבית. מקור: pixabay.
מחקר חדש מראה כי חשיפה קצרה ומקרית לגירוי היוצר תחושה סנסורית או מעורר אסוציאציות הקשורות בקור (כגון תמונת נוף חורפי) יכולה לשפר ביצוע במטלת שליטה קוגניטיבית. מקור: pixabay.

מחקרים קודמים הראו קשר בין חשיפה לטמפרטורה חמה לביטויי תוקפנות, אולם עד כה לא נמצא קשר בין חשיפה לגירויים סנסוריים או תפיסתיים הקשורים בקור לתפקוד קוגניטיבי. מחקר חדש שנערך על-ידי החוקרים ד"ר עידית שלו מהמחלקה לחינוך ופרופ' נחשון מירן, המחלקה לפסיכולוגיה באוניברסיטת בן-גוריון בנגב וד"ר אלירן הללי, כיום במחלקה לפסיכולוגיה באוניברסיטת בר-אילן, מראה כי די בחשיפה קצרה ומקרית לגירוי היוצר תחושה סנסורית או המעורר אסוציאציות הקשורות בקור (כגון תמונת נוף חורפי), בהשוואה לגירוי הקשור בחום, על מנת לשפר ביצוע במטלת שליטה קוגניטיבית.

מחקר זה מבוסס על ההנחה שקיים קשר אסוציאטיבי בין גירויים פיזיקליים לתפיסתיים ושדי בחשיפת הנבדק לאחד מהם כדי לעורר מערך אסוציאטיבי שלם אשר יכול להשפיע על ביצוע הנבדק, גם ללא מודעות לקשרים אלה.

החוקרים סבורים כי קור מגביר דריכות ולכן מהווה סיגנל לצורך לגייס משאבי שליטה קוגניטיבית. למחקר השלכות להבנת השפעת הסביבה הפיזיקלית האמיתית והנתפסת על ביצוע במטלות המצריכות שליטה קוגניטיבית. מחקרי המשך יבחנו השפעות אלה בסביבות שונות המתפעלות גירויים סנסוריים אמיתיים או תפיסתיים הקשורים ביכולת להפעיל שליטה עצמית או קוגניטיבית. למשל ממצאים נוספים מצביעים על קשר בין חשיפה לתמונות מדבר לקושי לשנות הרגלים הכרוכים בתפעול שליטה עצמית.

למחקר שפורסם לאחרונה בכתב העת Psychological Research

לסקירה באתר האגודה למדע הפסיכולוגיה

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן