סיקור מקיף

האם תזונה מסוימת יכולה להחליף טיפול כימותרפי?

החומצה האמינית וָלין עשויה להניב טיפולים חדשים לחולים בסרטן דם ולזקוקים להשתלת מֵחַ עצם

תאי מח עצם של חולה בסרטן הדם. מקור: VashiDonsk / Wikimedia.
תאי מח עצם של חולה בסרטן הדם. מקור: VashiDonsk / Wikimedia.

מאת קרן וינטראוב, הכתבה מתפרסמת באישור סיינטיפיק אמריקן ישראל ורשת אורט ישראל 05.03.2017

טיפולים בסרטן הדם עשויים בבוא היום לכלול הגבלות תזונתיות מסוימות: חוקרים מצאו שלאחת מן החומצות האמיניות החיוניות לבניית החלבונים בגופנו יש גם תפקיד מכריע בייצור תאי גזע של הדם. מדענים סבורים שהתגלית יכולה להוביל לחלופה אפשרית לטיפולים באמצעות כימותרפיה והקרנות.

וַלין היא אחת מעשר החומצות האמיניות החיוניות: הן משמשות אבני בניין לחלבונים החיוניים לחיינו אבל גוף האדם אינו מייצר אותן בעצמו. הגוף חייב אפוא לקבל אותה בתזונה והיא מצויה במזונות עתירי חלבונים כמו בשר, דברי חלב וקטניות. ולין משתתפת בחילוף חומרים ובתיקון רקמות, ועכשיו נראה שהיא גם בעלת תפקיד חיוני ביצירת תאי גזע של הדם. במאמר בכתב העת סיינס, חוקרים באוניברסיטת טוקיו ובאוניברסיטת סטנפורד דיווחו שתאי גזע בדם אדם אינם מתרבים בתרביות בצלחות פֶּטרי ללא אספקת ולין. כמו כן, עכברים שנמנעת מהם אספקה של ולין למשך שבועיים עד ארבעה שבועות מפסיקים לייצר תאי דם לבנים ואדומים חדשים.

בהתבסס על התוצאות האלה, הירומיצו נקאוצ’י, אחד המחברים הבכירים של המאמר, ועמיתיו סבורים שתזונה ללא ולין לחולים בסרטן הדם לפני השתלת מח עצם תייתר את הצורך בכימותרפיה או בהקרנות, שני טיפולים שהורסים את תאי הגזע הגורמים לסרטן כדי לפנות מקום לתאים המושתלים, אך נושאים בחובם סיכונים. בניסוי המשך, נקאוצ’י ועמיתיו בחנו את הרעיון בעכברים שמנעו מהם ולין והשתילו להם בהצלחה מח עצם ללא צורך בכימותרפיה או בהקרנות. אבל מחצית העכברים מתו ממחסור בוולין מעט אחרי שהסתיים הניסוי שנמשך ארבעה שבועות.

נקאוצ’י אומר שיש צורך במחקר רב נוסף כדי לקבוע כמה זמן יכולים בני אדם להתקיים עם תזונה נטולת ולין (שכנראה תינתן בעירוי לווריד). אבל אם מניעת הוולין תפעל גם על בני אדם, תיפתח האפשרות להשתלות מח עצם לחולים שבדרך כלל אינם מתאימים לכימותרפיה או להקרנות, כמו נשים בהיריון או חולים עם ספירת דם נמוכה, אומר לינהנג לי, ביולוג החוקר תאי גזע במכון סטוֹוֶרס למחקר רפואי בקנזס סיטי שבמיזורי. לי לא היה מעורב במחקר, ואולם לדעתו, כדי שהטיפול יהיה יעיל, יהיה צורך לצרף את הגישה הזאת לטיפולים אחרים או לטיפולי כימותרפיה והקרנות במינון מופחת.

וייתכן שהוצאת הוולין מתזונתם של חולי לויקמיה מסוימים עשויה לחסל את התאים שגרמו לסרטן מלכתחילה, אומר נקאוצ’י: “אם טיפול פשוט כל כך ופחות מזיק באופן יחסי יוכל לשמש כטיפול בלויקמיה, זה יהיה ענק.”

לקריאה נוספת

תגובה אחת

  1. ואגב אחת הבעיות הקשות שיש לתזונה טיבעונית לא מאוזנת זה שהטבעוני שלא אוכל מאוזן ומגוון מספיק , גם לא מקבל את כל חומצות האמינו החיוניות כיוון שבצמחים אין את כל החומצות הללו בכמויות הדרושות לגוף.
    למשל בקטניות חסר חומצות אמנו שיש בדגנים ולהפך, למשל טבעוני שרוצה גם להמנע מגלוטן ולא אוכל חיטה עלול להיתקל בבעיה של חוסר במתיונין וכ”ד.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן