סיקור מקיף

שימוש חדש ביסוד נדיר

מחקר פורץ דרך שנערך ע”י צוות כימאים על יסוד שולי בטבלה המחזורית יוכל לשנות את האופן שבו העולם מאחסן פסולת רדיואקטיבית וממחזר דלק רדיואקטיבי.

הסימון הכימי של היסוד קליפורניום. איור: shutterstock
הסימון הכימי של היסוד קליפורניום. איור: shutterstock

מחקר פורץ דרך שנערך ע”י צוות כימאים על יסוד שולי בטבלה המחזורית יוכל לשנות את האופן שבו העולם מאחסן פסולת רדיואקטיבית וממחזר דלק רדיואקטיבי.

היסוד קרוי קליפורניום (californium) והוא נושא את הסימולCf בטבלה המחזורית של היסודות. במסגרת ניסויים מתוחכמים במיוחד, הפרופסור Thomas Albrecht-Schmitt, וצוות המחקר שלו מאוניברסיטת המדינה של פלורידה, מצאו כי ליסוד זה יכולות מופלאות להיקשר ולהיפרד מחומרים אחרים. החוקרים מצאו גם כי היסוד עמיד במיוחד לנזק קרינתי. החוקר הראשי אומר כי התגליות תוכלנה לסייע למדענים לפתח מכלי אחסון חדשים עבור פסולת רדיואקטיבית, וכן לסייע בהפרדת דלק רדיואקטיבי תוך כדי הגדלת שיעור המיחזור שלו.

“יש לזה ישימות בעולם האמיתי,” אמר החוקר. “זהו לא סתם רעיון אקדמי.” ממצאי המחקר פורסמו לאחרונה בכתב-העת המדעי Nature Chemistry. יחד עם זאת, ביצוע הניסויים ואיסוף הנתונים לא היו משימה קלה. לאחר שיתוף פעולה של מספר שנים עם משרד האנרגיה של ארה”ב, החוקר הצליח לייצר 5 מ”ג של קליפורניום בעלות של 1.4 מיליוני דולרים. אולם כמות זעירה ויקרה זו של היסוד פותחת צוהר לעולם חדש בתחום של הכימיה הגרעינית. “אנו משנים את האופן שבו אנשים מסתכלים על היסוד קליפורניום ועל הצורה שבה ניתן לנצל אותו,” אומר החוקר הראשי.

כל הניסויים אומנם נערכו באוניברסיטת המדינה של פלורידה, אולם החוקרים שיתפו פעולה גם עם כימאים העוסקים בתחום הכימיה התיאורטית מתשעה גופי מחקר בעולם (אוניברסיטאות ומכוני מחקר), לרבות המעבדה הלאומית Oak Ridge אשר סיפקה את היסוד עצמו. החוקר David A. Dixon, פרופסור לכימיה באוניברסיטת אלבאמה, תרם את החישובים ואת התיאוריה באשר לסיבה בגינה קליפורניום מסוגל להיקשר בצורה ייחודית, בעוד שמדענים מהמעבדה הלאומית Argonne סייעו בניסוח ההתאמה בין התיאוריה לבין תוצאות הניסויים. מדענים נוספים מגרמניה סיפקו תובנות משופרות באשר למבנהו האטומי של היסוד קליפורניום.

הידיעה על המחקר

2 תגובות

  1. חשוב לדעת באיזה איזוטופ של קליפורניום מדובר; יש כאלה שזמן מחצית החיים שלהם מאוד קצר ואז קשה לעשות בהם שימוש.

  2. קצת תמוה להשתמש ביסוד רדיואקטיבי לאכסון פסולת רדיואקטיבית.
    כמו כן, מדוע לא צוין שהיסוד הינו רדיואקטיבי?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן