סיקור מקיף

לא רק דבורי הדבש נעלמות

גם דבורי העץ הצהובות-שחורות, ה-bumblebee נעלמות בכל העולם וגם להן תפקיד חשוב בהאבקת פרחי עצים ביעילות רבה יותר מזו של דבורת הדבש

צילום: משרד החקלאות האמריקני
צילום: משרד החקלאות האמריקני
רבות נכתב על היעלמותן המסתורית של דבורי הדבש. תחילה נעלמו מיליוני דבורים בארה"ב, בהמשך דווח על העלמות דבורים באירופה. לפני זמן קצר היה גם מי שהעלה "האשמה" כאילו ישראל אשמה

חוקרים ישראלים זיהו ווירוס אותו נושאות הדבורים הישראליות, יש הנחה כי התפשטות הווירוס שמקורו בסביבתנו ליבשות אירופה ואמריקה היא אחת הסיבות להעלמות המסתורית של דבורי הדבש. רבות גם נכתב על הסכנה הכרוכה בחסרונן של דבורי הדבש מהטבע, האבקת פרחים בבר ובחקלאות היא תפקיד רב משמעות בו נושאות הדבורים, פחות דבורים … פחות האבקה … פחות פירות … פחות זרעים וכך הלאה.

אלא שעכשיו מסתבר כי הפגיעה היא לא רק בדבורי הדבש, מזה שנים רבות מתפתח ענף הפריית/האבקת פרחים בחקלאות. באופן טבעי נחשבה דבורת הדבש לבעלת התפקיד החשוב, אלא שברבות השנים והניסיון הסתבר כי עבור גידולים רבים בעלי פרחים גדולים ועמידים יש מאביק טוב יותר מדבורת הדבש, כדי להצליח בהאבקת פרחים רבים יש להרעיד את הפרחים בתדרים גבוהים. ככל שהתדרים גבוהים כך יעילה ההאבקה יותר.

מי שמצליח להרעיד את הפרחים בתדירויות גבוהות היא דבורת-העץ, דבורה גדולה בצבעים שחור וצהוב הידועה בשמה הלועזי bumblebee. חקלאים זיהו את כישוריה של דבורת-העץ בהאבקת פרחים וכוורות שלה מפוזרות בבתי גידול, חממות ומנהרות פלסטיק.

מאז שנות ה90, דבורת-העץ אחראית להאבקת יותר מ 15% מגידולי החקלאות, בעיקר גידולים בחממות ובבתי גידול סגורים. בארה"ב מוערכת "עבודת" דבורת-העץ בכ-3 מיליארד דולרים. לכל איזור גיאוגרפי ובכל יבשת יש מיני דבורי-עץ שונים, כאשר רבים מהמינים "תורבתו" למען גידולי החקלאות בעולם כולו.

אחרי שזוהתה בעיית העלמות דבורי הדבש וחוקרים החלו לחפש את הסיבות להעלמות הסתבר כי גם בדבורת-העץ פגעה הבעיה. שלושה מינים של דבורת-עץ שהיו נפוצים באמריקה הצפונית הפכו לנדירים. מין אחד הוכחד עוד לפני שזוהתה הבעיה.

בגלל העלמות דבורי הדבש עולה הביקוש (מצד חקלאים) לדבורת-עץ, ומאחר וגם אוכלוסייתה של דבורת העץ נפגעת מתגבר החשש לעתיד צמחי הפרחים בכלל והגידולים החקלאיים בפרט. מספר גורמים נבדקים כאשמים בהעלמות הדבורים : התחממות עולמית, ריבוי השימוש בקוטלי חרקים, כנימות טפיליות, ולאחרונה אותו ווירוס שזוהה בארץ, עד שיתגלה הגורם להיעלמותן של דבורים מתקיים מרוץ להצלת המינים, הצלת הדבורים שמשמעותה הצלת הצמחים הפורחים, בחקלאות ובטבע.

דר' אסף רוזנטל, אקולוג,
מדריך/מוביל טיולים באפריקה ובדרום אמריקה.
לפרטים: טל‘ 0505640309 / 077-6172298,
דוא‘ל: [email protected]

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

6 תגובות

  1. ציטוט מן הכתבה:
    "מתגבר החשש לעתיד צמחי הפרחים בכלל והגידולים החקלאיים בפרט"
    מישהו כאן התבלבל בין כלל ופרט?

  2. שגיאות כתיב

    חקלאים זיהו את קישוריה של דבורת-העץ בהאבקת פרחים וכוורות שלה

    הכוונה היא ל "כישוריה" של הדבורה ולא ל"קישוריה"

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן