סיקור מקיף

שתל מוח יאפשר לנכים להזיז הגפיים בעזרת חשיבה

ניסוי חדשני, בו הושתל למשותק שתל מוח המחובר למחשב, מאפשר לחולה לתפעל מכשירים יומיומיים, בעזרת קליטת גלי המוח במחשב

מת'יו נאגל, בן 25, הותקף בסכין בשנת 2001 ומאז הוא משותק מהצוואר ומטה. נאגל יושב בכיסא גלגלים ואינו מסוגל לנשום ללא מכונת הנשמה. הערכות הרופאים הראו, כי אין לו כל סיכוי לחזור ולהשתמש בגפיו. אך ניסוי מהפכני של השתלת מוח המחובר למחשב, מאפשר לו לשלוט בפעולות יומיומיות על ידי קליטת גלי המוח. המחשב קורא את מחשבותיו ומתרגם אותן לפעולות.

ה"גרדיאן" מדווח, כי נאגל עבר את הניתוח החדשני בבית החולים "ניו אינגלנד סיני" במסצ'וסטס. שם, במשך שלוש שעות, הוצמדו למוחו אלקטרודות, אשר מוקמו בדיוק מעל קליפת המוח – המקום בו מופקים אותות העצבים השולטים בזרוע ובתנועת היד. בתום הניתוח הוחדר לראשו של נאגל מעין שקע מתכתי, באמצעותו מחובר נאגל למחשב.

החוקרים, אותם הנחה פרופ' ג'ון דוניהו, מומחה בינלאומי בנוריוכירורגיה באוניברסיטת בראון ברוד איילנד, השתמשו במחשב כדי לפענח את גלי המוח שנאספו באמצעות השתל. במבחנים הראשוניים, נאגל למד להזיז סמן על גבי מסך המחשב, על ידי כך שדמיין שהוא מזיז את זרועו.

במבחנים האחרונים, שנערכו בתחילת השנה, נאגל היה מסוגל לפתוח ולסגור יד תותבת, ולהזיז זרוע רובוטית, בעזרתה תפס ממתקים מיד אדם אחד והעביר אותם ליד של אדם נוסף. כמו כן, הוא השתפר מאור באיכויות משחקו במשחק המחשב פונג הישן.

על ידי שימוש בתוכנה, המקושרת להתקני מחשב ברחבי החדר, נאגל מסוגל כיום לסגור ולפתוח את הטלוויזיה, להחליף ערוצים ולהשנות את עוצמת הקול, הכל בעזרת החשיבה. "בסופו של דבר, אנחנו רוצים שהוא יוכל לשלוט גם באורות, בטלפון ובמכשירים נוספים", אמר פרופסור דוניהו.

פרופ' דוניהו מקווה שהשתל, הנקרא "שער המוח" יאפשר למשותקים לחזור ולהשתמש בגפיהם. "אם נצליח למצוא דרך לחבר את המערכת גם לשרירים של המטופל, הוא יוכל לפתוח ולסגור גם את הידיים של עצמו ולהניע את הזרועות שלו", הוא אומר. "אנחנו מאוד מעודדים ממצבו של מת'יו, אבל אנחנו זהירים, כיוון שמדובר כרגע רק בבן אדם אחד. עדיין יש במה להתקדם, אבל אנחנו ללא ספק בדרך", אמר דוניהו.

ארגון הגג של אנשים עם מוגבלויות בישראל

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן