סיקור מקיף

Bioimage תציג בשבוע ביומד ישראל 2012 טכנולוגיית MRI המנבאת הצלחת טיפול תרופתי במחלות הפוגעות בתפקודי המוח כמו דיכאון

לדברי החברה, הטכנולוגיה החדשה מקנה ביטחון כבר בשלבים המוקדמים של המחקר הקליני לגבי יעילות הטיפול

הדמיית השפעת תרופות על המוח. באדיבות חברת ביואימג'
הדמיית השפעת תרופות על המוח. באדיבות חברת ביואימג'

חברת Bioimage הישראלית תחשוף במסגרת כנס ותערוכת ILSI- ביומד 2012, שיתקיימו במלון דייוויד אינטרקונטיננטל תל אביב החודש, בין 21-23 במאי, את טכנולוגיית ה- MRI התפקודי (fMRI), המאפשרת למדוד השפעת תרופות על פעילות המוח באמצעות שימוש ב-MRI (דימות תהודה מגנטית). לדברי החברה, הטכנולוגיה החדשה מקנה ביטחון כבר בשלבים המוקדמים של המחקר הקליני לגבי יעילות הטיפול.

השיטה מאפשרת לקבל בזמן קצר תמונה ברורה האם המולקולה בתרופה אכן משנה את פעילות המוח באופן הרצוי ומהווה מדד רב-עוצמה להשפעת התרופה על תפקוד המוח. MRI היא טכנולוגיה המאפשרת סריקה לא-פולשנית המשמשת להמחשת אברים פנימיים בגוף ללא שימוש בקרני רנטגן.

לדברי ד"ר תמר קציר וד"ר אפרת ששון מ-Bioimage, היתרון הגדול בטכנולוגית ה-MRI הוא בעובדה שניתן לבצע את בדיקת יעילותה של תרופה או השפעת כל התערבות אחרת באמצעות MRI כבר בשל הפרה-קליני. מחקר מסוג זה התבצע לאחרונה ע"י פרופ' גיל זלצמן, מנהל חטיבת ילדים ונוער, מנהל מחלקת יום לנוער, המרכז לבריאות הנפש גהה, הפקולטה לרפואה אוניברסיטת ת"א.

במחקר זה נבדקה השפעת אירוע דחק חריף על חולדות דיכאוניות גנטית תוך כדי חשיפה לשלבי התפתחות שונים במטרה להדגים אינטראקציה של תזמון סביבה וגנטיקה בהיווצרות דיכאון בילדים. אחרי החשיפה עברו כל החולדות סריקת MRI במתקן ה- fMRI, תוך שימוש בשיטה המאפשרת להשלים את התמונה של ה-MRI התפקודי, הבוחנת לא רק כיצד משתנה התפקוד המוחי אלא גם כיצד מבנה רקמת המוח משתנה. שיטה זו נקראת הדמיה שקולת דיפוזיה (DTI). לאחר מכן התבצע ניתוח סטטיסטי של הנתונים כאשר באמצעותו מתקיימת השוואה של טיפולים שונים, מינונים שונים של הטיפול, וכן השוואה במתן התרופה לחולים לעומת בריאים. שיטת ה-fMRI מאפשרת גם לבדוק האם התרופה "מנרמלת" את פעילות המוח של החולים.

בשלבים הקליניים הראשוניים שיטת ה-fMRI משמשת הן לבדיקת יעילות (efficacy) והן לבדיקת תופעות הלוואי. לדוגמא, במתן תרופה לשיכוך כאב פריפריאלי הסתבר בשלבים מאוחרים במחקר הקליני כי התרופה גורמת לחרדה. f MRI בשלבים מוקדמים מאפשר לאינפורמציה מסוג זה להתקבל מוקדם יותר.

חברת BioImage, בהנהלתן של ד"ר קציר וד"ר ששון, מציעה לחברות התרופות ולחוקרים בתחום הביו-רפואי שירותי מחקר ב-MRI, כולל שיטות MRI מתקדמות לקבלת מגוון סמנים ביולוגיים לאפיון רקמות ומחלות ולבחינת יעילות של תרופות או של טיפולים שונים. "דימות תיפקודי לא-חודרני שינה באופן משמעותי את הדרך בה חוקרים מערכות מוחיות מכיוון שניתן לראות אותן בפעולה", אומרות השתיים. "MRI מראה כיצד גנים, חלבונים, נוירוטרנסמיטרים, נוירונים ורשתות עצביות עובדים יחד ליצור תגובות מוחיות בבריא ובחולה. MRI תפקודי היא שיטה שימושית בפיתוח תרופות חדשות, משיגה תוצאות במהירות יחסית לשיטות המסורתיות במחקר, ויכולה לסייע בתהליך קבלת החלטות בצמתים חשובים במחקר הרפואי. החלטות נכונות בשלבים מוקדמים במחקר יכולות לחסוך משאבים רבים", טוענת ד"ר ששון.

בין לקוחותיה של חברת BioImage, קיימות חברות מחקר מובילות במשק בתחומים רבים, כגון מחלות וסקולריות, חקר הסרטן ועוד, וחוקרים מובילים באקדמיה בתחומי מחלות אוטואימוניות, שיתוק מוחין, מחלות פסיכיאטריות ועוד.

שבוע "ILSI-ביומד ישראל 2012" הפך במעל לעשר שנות קיומו, לכנס בינלאומי בו לוקחים חלק מדי שנה השמות הגדולים (והחמים) ביותר בעולם מענפי הביוטכנולוגיה, התרופות והמכשור הרפואי. מארגני האירוע, איגוד מדעי החיים הישראלי – ILSI – וחברת "כנס", מעריכים כי בין אלפי המשתתפים הצפויים – מנכ"לים ובכירי חברות הביו-פארמה והמיכשור הרפואי, מדענים וחוקרים, יזמים, מעצבי דעת קהל בתחום, מנהלי קרנות הון סיכון ומשקיעים פרטיים – יהיו גם למעלה מ-1,000 אורחים מחו"ל.

אתר האירוע

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן