סיקור מקיף

בניגוד לכתוב בצהובונים: אסטרואיד גדול אמנם יחלוף הבוקר ליד כדור הארץ אך לא יתנגש בו

לו אסטרואיד כזה היה מתנגש בכדור הארץ הוא היה יכול לגרום לנזק עצום, שברים גדולים היו עפים לאטמוספירה ותופעות הלוואי כתוצאה מהנפילה עשויות לשנו את אקלים כדור הארץ ולהפוך את כוכב הלכת בלתי ניתן לחיים. פגיעה של עצמים קטנים יותר עשויה להרוס ערים. אך אירועים כאלה נדירים

אסטרואיד חולף ליד כדור הארץ. איור: shutterstock
אסטרואיד חולף ליד כדור הארץ. איור: shutterstock

עדכון 27/3/15 שעה 15:00 – האסטרואיד חלף כצפי במרחק בטוח מכדור הארץ, הבוקר בשעה 09:20 שעון ישראל.

בצירוף מקרים, הודיעה נאס”א כי תגרור סלע מפניו של אסטרואיד קרוב ארץ למסלול סביב הירח שם יוכלו אסטרונאוטים לחקור אותו

הערה חשובה: מכיוון שבצהובונים שהעתיקו מהדיילי אקספרס הבריטי ובאתרים אחרים שבהם אין איש שמבין במדע יצאו בהצהרה לא אחראית שאסטרואיד בגודל קילומטר יפגע בכדור הארץ. רציתי להבהיר לכם שא. אין סיכוי שיפגע – הוא יחלוף במרחק של פי 10 מהירח, וב. אילו היה עומד לפגוע זה כבר לא היה כתוב רק בצהובונים אלא בכל המדיות בעולם. וזו היתה גם החדשה האחרונה שתתפרסם בהם. ראו גם “סוף העולם מגיע” מאת איתמר ב”ז באתר העין השביעית

אסטרואיד בקוטר של כ-500 מטרים עד קילומטר יחלוף ביום שישי (27/3/15) בשעה 09:20 שעון ישראל בקרבה יחסית לכדור הארץ. האסטרואיד 2014-YB35 נע בחלל במהירות של כ-37 אלף קמ”ש, ואולם לפי דיווחי תוכנית המעקב אחר עצמי קרובי ארץ של נאס”א הנקודה הקרובה ביותר לכדור הארץ תהיה במרחק של 4.5 מיליון קילומטרים למעלה מפי 10 המרחק מכדור הארץ לירח (ליתר דיוק פי 11.7) מרחק זה בטוח לחלוטין.

האסטרואיד התגלה לראשונה בסוף שנת 2014 בידי מצפה השמים קטלינה.

לו אסטרואיד כזה היה מתנגש בכדור הארץ הוא היה יכול לגרום לנזק עצום, שברים גדולים היו עפים לאטמוספירה ותופעות הלוואי כתוצאה מהנפילה עשויות לשנו את אקלים כדור הארץ ולהפוך את כוכב הלכת בלתי ניתן לחיים. פגיעה של עצמים קטנים יותר עשויה להרוס ערים. אך אירועים כאלה נדירים.

ההתקרבות הזו לא תהיה הקרובה ביותר בשנת 2015. אסטרואיד קטן בהרבה המכונה ‘2004-BL86’ חלף במרחק של כ-1.2 מיליון ק”מ מכדור הארץ בינואר.
נאס”א צופה ב-2014-YB35 מאז התגלה. נערכו עליו כ-380 צפיות. לפי הסוכנות, הביקור הבא של האסטרואיד יהיה בשנת 2033. בהתקרבות ההיא הוא יגיע למרחק קצר במעט מההתקרבות הנוכחית, אך עדיין אין חשש שיפגע.

כיצד ניתן לזהות אסטרואיד שעומד לפגוע בכדור הארץ והאם ניתן להתגונן מפניו?
חיים ברק מהמחלקה לפיזיקה של חלקיקים ואסטרופיזיקה במכון ויצמן כותב באתר דוידסון און ליין:

“הסיכויים שאסטרואיד יפגע בכדור הארץ הם קטנים אם כי עדיין אפשריים. מערכת השמש שלנו הינה גדולה מאוד ביחס לארץ, מה שאומר שהסיכויים שאובייקט במערכת השמש יפגע בכדור הארץ הינם קטנים. מדי פעם הדבר אכן מתרחש אך הדבר אינו שכיח.”

“אסטרואיד בקוטר שעולה על קילומטר פוגע בכדור הארץ אחת ל 100,000 שנה בממוצע. במידה ואסטרונומים ימצאו אסטרואיד הנע לעברנו, יהיה לנו זמן רב לעקוב אחריו, למדוד את מסלולו בדיוק רב ולתכנן מערכת שתוכל להסיט אותו ממסלולו. חשוב להדגיש שאם אכן אסטרואיד יתגלה ע”י אסטרונומים מסוכנות החלל נאס”א, לא יהיה צורך למהר ולהכנס לפאניקה משום שיהיה לנו זמן רב לתכנן כיצד להסיטו, משך זמן שיכול להגיע לכדי כמה עשורים. מן הסתם, אם אכן נזהה אסטרואיד הנע לעברנו יהיה זה פרוייקט כלל עולמי.”

“עצם העובדה שאנו יכולים לזהות אסטרואיד שכזה במרחק רב מאוד מהארץ, הסטה קטנה שלו מספיקה על מנת לשנות את מסלולו. ההסטה יכולה להיות ע”י טיל או כלי טיס חללי שינועו לעברו.”

“סוכנויות החלל עוקבות אחר אסטרואידים שקוטרם גדול מ 1 ק”מ ,גודל שאכן מהווה סיכון אקולוגי גלובלי במידה ואסטרואיד שכזה פוגע בארץ. אך ישנם גם אסטרואידים קטנים בהרבה שיש סיכוי שאכן יפגעו בכדור הארץ עם אנרגיה השקולה לפצצת גרעין גדולה, מתישהו במאות הבאות. פגיעה שכזו התרחשה ב 1908 באזור סיביר עם אנרגיה מעורכת של 15 מגטון. הסיכון שיכול להגרם לנו מפגיעת אסטרואיד כמו זה שהתרחש ב 1908 הוא קטן. סיכון שלא יכול להעלות על סיכון של רעידות אדמה גדולות או סערות גדולות. ב 2003 נאסה קיימה הערכה לגבי אסטרואידים שקוטרם אינו עולה על ק”מ והגיעה למסקנה שתוכנית לאיתור אסטרואידים ‘קטנים’ שכאלו הינה אפשרית מבחינה טכנולוגית ובכלל זה אפקטיבית מבחינת עלות.”

פרטים על האסטרואיד באתר נאס”א

עוד בנושא באתר הידען:

5 תגובות

  1. פגיעת אסטרואיד או עוד 4 שנים עם ביבי (או שנתיים שנה) אני חושבת שאני אלך על האסטרואיד

  2. תודה על ההבהרה,
    באמת לא הבנתי למה כל המידע מגיע מפייסבוק ואין אזכור בYNET.
    מוזר, חשבתי שהוא צהובון…
    גוגל שלח אותי לפה מיד

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן