סיקור מקיף

הכי קרוב ליד אנושית: חוקרים באוניברסיטת בן-גוריון פיתחו זרוע רובוטית שיכולה לאחוז בכל צורה שהיא

הזרוע החדשה בעלת תופסן ללא אצבעות שמותאמת לפסי ייצור אוטומטיים, יכולה לאחוז מגוון צורות ולהפחית משמעותית את עלויות יצור החלקים

זרוע רובוטית בעלת יכולות הרמה מגוונות, שפותחה באוניברסיטת בן גוריון. צילום יחצ
זרוע רובוטית בעלת יכולות הרמה מגוונות, שפותחה באוניברסיטת בן גוריון. צילום יחצ

חוקרים מאוניברסיטת בן גוריון בנגב פיתחו זרוע רובוטית ראשונה מסוגה המסוגלת לאחוז בכל צורה שהיא, בדומה לפעולה של זרוע אנושית. ההמצאה, שנחשפה על ידי BGN Technologies – חברת מסחור הטכנולוגיות של אוניברסיטת בן-גוריון, תאפשר לתופסנים המשמשים בפסי יצור אחיזה של חלקים בצורות שונות באופן שיפחית את עלויות הייצור.

פסי ייצור אוטומטיים מסתמכים על רובוטים כדי לאחוז בצורה יציבה את החלקים המיוצרים. בשל מגוון הצורות של החלקים השונים, יש צורך להשתמש ביחידות קצה רובוטיות שונות, שכל אחת מותאמת לגיאומטריה המיוחדת של החלק המיוצר. תכנון, ייצור והרכבת תופסני הקצה השונים על כל אחד מהרובוטים בפס הייצור, הם תהליכים יקרים שצורכים זמן רב.

כעת, BGN Technologies, חברת מסחור הטכנולוגיות של אוניברסיטת בן-גוריון, מציגה טכנולוגיה חדשה שמאפשרת לתופסן קצה אחד להתאים למספר מטרות. ההמצאה, שפותחה על ידי פרופ' אמיר שפירא ודר' אבישי סינטוב מהמחלקה להנדסת מכונות באוניברסיטת בן-גוריון, מאפשרת לתכנן תופסנים חסרי אצבעות עבור רובוטים של פסי ייצור, שיאפשרו אחיזה של חלקים בעלי צורות שונות, ובכך להפחית את עלויות ייצור החלקים, תוך הגדלת אפשרויות הייצור של פסי הייצור. ההמצאה מסתמכת על אלגוריתם חיפוש ייחודי שמגדיר אזורי אחיזה אפשריים בסדרת החלקים בהם משתמשים בפס ייצור נתון. האלגוריתם לוקח בחשבון פרמטרים שונים, כמו הכוח שנדרש כדי לאחוז את החלק בחוזקה, ולאחר מכן מגדיר סדרת נקודות אחיזה משותפות לכל חלקי הייצור בהם משתמשים בפס הייצור המסוים. באופן זה, ההמצאה מאפשרת את התכנון של זרוע רובוטית שתתאים לכל חלקי הייצור.

דני שטייר, פיתוח עסקי, מדעים מדויקים והנדסה, BGN Technologies, אמר, "פתרון פשוט לכאורה זה מבוסס על אלגוריתם מתוחכם שפותח על ידי פרופ' שפירא ודר' סינטוב ושיכול להגדיל את היעילות והכדאיות הכלכלית של פסי ייצור על ידי הפחתת הצורך בזרועות רובוטיות מרובות, האצת קצב הייצור ואפילו התאמת פסי ייצור קיימים לצרכים אחרים. לאחר הגשת בקשת פטנט להגנת המצאה זו, אנחנו מחפשים כעת אחר שותפים אסטרטגיים להמשך הפיתוח והמסחור של הטכנולוגיה".

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן