סיקור מקיף

הידעתם? דובים יודעים לספור

החוקרים בדקו את היכולות הנומריות של שלושה דובים אמריקאים שחורים, אורסוס אמריקנוס, באמצעות הצגת מטלות אבחנה על מחשב עם מסך מגע

דב חום אמריקאי. מתוך ויקיפדיה
דב חום אמריקאי. מתוך ויקיפדיה

מחקרים על קוגניציה של דובים חסרים מהתיעוד המשווה בין בעלי חיים שונים למרות שלדובים מוח גדול יחסית וסטטוס מעניין של טורף-כולל המתמודד עם אתגרים מורכבים ויחד עם זאת חסר מבנה חברתי מורכב. המחקר הנוכחי מהווה הדגמה ראשונה של יכולת אומדן כמותי בדובים.

מרשים אף יותר מגודלם של הדובים הוא רמת האינטלגנציה הגבוהה שלהם. דובים יכולים ללמוד לרכב על אופניים, להשתמש בכלים ואפילו, כפי שמראים החוקרים במחקר הנוכחי, לספור. החוקרים בדקו את היכולות הנומריות של שלושה דובים אמריקאים שחורים, אורסוס אמריקנוס, באמצעות הצגת מטלות אבחנה על מחשב עם מסך מגע. הדוב השחור האמריקאי נפוץ באמריקה הצפונית, בקנדה וב-40 ממדינות ארה"ב, ואוכלוסייתו מונה כיום כ- 600,000 פרטים.
החוקרים אימנו שלושה דובים אמריקאים שחורים להבחין בין קבוצות של נקודות על מסך מגע של מחשב. שני דובים למדו לבחור את הקבוצה עם מספר הנקודות הנמוך יותר ואילו דוב שלישי למד לבחור את הקבוצה מרובת הנקודות.
בכמה ניסויים הקבוצה עם מספר הנקודות הנמוך תפסה יותר מקום במרחב; בניסויים אחרים, הנקודות זזו. כל שלושת הדובים הצליחו להשתמש במספר הנקודות כדי להדריך את בחירתם בניסוי, אולם הדוב שאומן לבחור קבוצות עם יותר נקודות הראה רמת ביצועים גבוהה יותר במבחנים והפגין גם יכולת לבחין במספר הגדול יותר של נקודות גם כאשר הנקודות זזו. נראה שדובים עושים שימוש קודם כל ברמז המרחבי (פיזור נקודות רחב יותר במרחב) אולם יכולים גם לעשות שימוש בספירה כרמז.
החוקרים דיווחו על ממצאים אלה בכתב העת "התנהגות בעלי חיים" בגיליון 4 ביוני 2012.
באופן כללי, ביצועי הדובים תאמו ביצועים של קופים במחקרים קודמים, ומכאן מוצע שבעלי חיים יכולים לפתח יכולות קוגניטיביות מרשימות גם כשאינם חיים בקבוצות חברתיות גדולות. כמו כן מציעים החוקרים שלדובים יש כנראה צורות נוספות של יכולות כמותיות מתוחכמות.
דוגמה לניסוי לבחינת יכולות נומריות של הדוב האמריקאי השחור. בכל ניסוי הדובים בחרו בין שתי אפשרויות (משבצות עם נקודות) שהוצגו זו בצד זו על מסך מגע במחשב, כמו המשבצות המוצגות כאן.

מבחן שנערך לדובים כדי לבחון אם הם יודעים לספור
מבחן שנערך לדובים כדי לבחון אם הם יודעים לספור

מקורות:

סיינס

מקור נוסף

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

8 תגובות

 1. ואו,נורא מעניין.
  תמיד אמרתי שדובים הם יצורים בעלי תבונה…..
  אבל לומר את האמת,אנחנו חוקרים אותם,ואולי דווקא הם אלה שחוקרים אותנו ;).

 2. פתגם דובי עתיק אומר:
  טוב דג אחד בפה משניים בנהר
  לילה טוב
  יהודה

 3. אני מעריך כשהם בצייד דגים , הם למדו במהלך האבולוציה שהסיכוי לתפוס דג
  גדול יותר במקום שיש יותר דגים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן