סיקור מקיף

חיידקים שניזונים מפחמן דו-חמצני בלבד ובונים את כל הביומסה של גופם מפחמן שמקורו באוויר

החוקרים ממכון ויצמן צופים כי חיידקים אלה עשויים לסייע בעתיד בהפחתת הצטברות גזי החממה באטמוספירה ובמאבק בהתחממות הגלובלית

חיידקים המקבעים דו תחמוצת הפחמן מהאוויר. איור: פרופ' רון מילוא, מכון ויצמן
חיידקים המקבעים דו תחמוצת הפחמן מהאוויר. איור: פרופ’ רון מילוא, מכון ויצמן

החיידקים במעבדתו של פרופ’ רון מילוא במכון ויצמן למדע הצליחו במקום שבו רבים נכשלים – הם נגמלו לגמרי מסוכר, והם ניזונים כעת מפחמן דו-חמצני בלבד שאותו הם מקבלים מסביבתם. במלים אחרות, חיידקים אלה “חיים מהאוויר” ובונים את כל הביומסה שלהם, את כל גופם, אך ורק מפחמן שמקורו באטמוספירה. זה לא קרה בין לילה: כמעט עשור של תכנון מושכל, הנדסה גנטית וגרסה מואצת של “אבולוציה במעבדה” נדרשו כדי להגיע לתוצאות אלה, המתפרסמות היום בכתב-העת המדעי Cell. הישג זה טומן בחובו אפשרויות עתידיות רבות לפיתוח טכנולוגיות חדשות וירוקות שיסייעו בהפחתת הצטברות גזי החממה באטמוספירה ובמאבק בהתחממות הגלובלית.

החיים על-פני כדור-הארץ מתבססים, בדרך זו או אחרת, על “קיבוע פחמן” באמצעות פוטוסינתזה: היכולת של צמחים, אצות וחיידקים מסוימים “לשאוב” מהסביבה פחמן דו-חמצני ולהמיר אותו – בסיוע אנרגיית השמש – לסוכרים המשמשים חומר מוצא הכרחי לתהליכי החיים. יצורים חיים אלה נמצאים בתחתית מארג המזון, והם מכונים יצורים אוטוטרופיים או יצרנים. במעלה מארג המזון, מצויים יצורים שפועלים בכיוון ההפוך: הם צורכים סוכרים (שמפיקים היצרנים) ו”בתמורה”, משחררים לסביבה פחמן דו-חמצני. יצורים אלה מכונים הטרוטרופיים או צרכנים והם כוללים חיידקים רבים, פטריות, בעלי-חיים ובהם בני-האדם. אך האם אפשר “לתכנת מחדש” יצור שמצוי במעלה מארג המזון, צורך סוכרים ומשחרר פחמן דו-חמצני, כך שישתמש בפחמן דו-חמצני מהסביבה וייצר סוכרים הנחוצים לו לבניית גופו? זה בדיוק האתגר שעמו ביקשה להתמודד קבוצת המחקר של פרופ’ מילוא במחלקה למדעי הצמח והסביבה.

החוקרים בהובלת ד”ר שמואל גלייזר, החליטו לנסות ליישם את ה”אתגר ללא סוכר” על חיידקי אי קולי. תחילה מיפו החוקרים את הגנים החיוניים לתהליך קיבוע הפחמן וצירפו כמה מהם לגנום של החיידקים במעבדתם. בנוסף, כדי להחליף את תפקידה של אנרגיית השמש בפוטוסינתזה, הם החדירו לחיידקים גן המאפשר להם לקבל אנרגיה מחומר זמין המכונה פורמאט.

חיידקים המקבעים דו תחמוצת הפחמן מהאוויר. איור: פרופ' רון מילוא, מכון ויצמן
חיידקים המקבעים דו תחמוצת הפחמן מהאוויר. איור: פרופ’ רון מילוא, מכון ויצמן

ציוד החיידקים ב”אמצעי ייצור” אלה לא הספיק כדי לגרום להם לשנות את התזונה שלהם והיה צורך בטריק נוסף כדי לגרום להם לשקול מחדש את דרכיהם. יחד עם רועי בן-ניסן, ינון בר-און ותלמידי מחקר נוספים, השתמש ד”ר גלייזר בתהליכי “אבולוציה במעבדה” על מנת לגמול את החיידקים בהדרגה מסוכר. בכל שלב בתהליך, חיידקים בתרבית קיבלו סוכר בכמות הולכת ופוחתת, אך כזו שהספיקה לכך שלא יגוועו ברעב, וזכו במקביל בשפע של פחמן דו-חמצני ופורמאט. צאצאיהם של החיידקים שהצליחו להיגמל בהדרגה מהתלות בסוכר (מה שהעניק להם יתרון אבולוציוני על פני חיידקים שדבקו בסוכר), קיבלו פחות ופחות סוכר, עד שלאחר כחצי שנה של הסתגלות למשטר התזונה החדש, עבר חלקם את המהפך התזונתי השלם, כשהם חיים ומתרבים בסביבה שבה מקור המזון היחיד הוא פחמן דו-חמצני.

כדי לבדוק אם החיידקים לא “נשנשו” בדרך כלשהי חומרי הזנה אחרים, הוזנו חלק מחיידקי האי קולי שעברו התפתחות אבולוציונית בפחמן דו-חמצני שהכיל איזוטופ כבד – C13. חלקי הגוף החיידקיים נשקלו, והמשקל שהעלו הושווה עם המאסה שהייתה מיתוספת מאכילת גרסת הפחמן הכבדה. הניתוח הראה כי אטומי הפחמן בגופם של החיידקים הופקו כולם ישירות מפחמן דו-חמצני בלבד.

התחממות כדור הארץ. איור: shutterstock
התחממות כדור הארץ. איור: shutterstock

בשלב זה ריצפו המדענים את הגנום של החיידקים שנגמלו מסוכר, כדי לזהות את המוטציות שהביאו לשינויים בהרגלי התזונה. במפתיע, הם מצאו שינויים גנטיים מעטים באופן יחסי – כמה שינויים הקשורים בסנכרון תהליך קיבוע הפחמן, כמה שינויים הקשורים בהסדרת רמות ההתבטאות של גנים, ועוד כמה שינויים שתפקידם עדיין אינו ברור. “אנו מקווים שמחקר המשך יגלה כיצד בדיוק התאימו הגנים הללו את פעילותם”, אומר ד”ר גלייזר.

החוקרים מאמינים שההרגלים ה”בריאים” של חיידקים אלה עשויים להתגלות כבריאים בעיקר עבור כדור-הארץ. כך למשל חברות ביוטק שמשתמשות כיום בתרביות תאים של שמרים או חיידקים כדי לייצר כימיקלים תעשייתיים, יוכלו לייצר בתאים חומרים אלו באמצעות פחמן דו-חמצני, במקום באמצעות כמות גדולה של סירופ תירס שממנו הם ניזונים כיום. עם זאת, חשוב לשים לב שבשלב זה החיידקים מקבלים את האנרגיה שלהם מפורמאט – מקור אנרגיה שאינו מתחדש. בהמשך, מתכננים החוקרים להשלים את המהלך האבולוציוני ו”ללמד” חיידקים לקבל את האנרגיה שלה הם זקוקים לצורך קיבוע הפחמן, ממקורות אנרגיה מתחדשים. בתרחיש שכזה, החיידקים ייצרו דלק פחמני מתחדש שיהיה נייטרלי מבחינת פליטות הפחמן לאטמוספירה, שכן מקור הפחמן שלו יהיה הפחמן הדו-חמצני שבאוויר.

“המעבדה שלנו הייתה הראשונה לעסוק ברעיון של שינוי משטר התזונה של הטרוטרוף – אורגניזם שניזון מחומרים אורגניים – והמרתו לאוטוטרופ – אורגניזם ש’חי מהאוויר'”, אומר פרופ’ מילוא. “זה נשמע בלתי-אפשרי בהתחלה, אבל למדנו הרבה מאוד לאורך הדרך, ובסופו של דבר, הראינו שזה בר-ביצוע. הממצאים שלנו מהווים ציון דרך משמעותי בדרך ליעד שלנו – יישומים מדעיים יעילים וירוקים”.

7 תגובות

 1. כותרת הכתבה לא נכונה ומטעה, תוכן העתבה שגוי, החיידקים לא ניזונים מפחמן דו חמצני בלבד, את האנרגיה הם מפיקים מפורמט, בנוסף, החיידק זקוק לחומצות אמינו שמכילות גופרית וחנקן, לפעילות אנזימטית זקוק החיידק למתכות שונות, לחומר התורשתי זקוק החיידק לזרחן, מה לגבי atp, אין יצור חי שמורכב רק מפחמימות…

 2. הפורמט נוצר על ידי נמלים – חומצה פורמית או חומצת נמלים. בתעשיה מושקעת אנרגיה, פחמימנים ותהליכים שונים לייצור הפורמט. נראה קצת פרפטום מובילה…..

 3. אף יצור לא יכול לקבע פחמן ללא אנרגיה. אחרת מדובר בפרפטום מובילה.
  הפוטוסינתטיים מקבעים באמצעות אנרגיית השמש. מהו מקור האנרגיה של החיידק החדש הזה?

 4. מחקר מעניין, תודה!
  רק שאלה קטנה – כתבת שהחוקרים רוצים לנסות, בסופו של דבר, לגרום לחיידקים לעבור לתזונה מבוססת מקור אנרגיה מתחדש. סירופ התירס המקורי שהם ניזונו ממנו הוא מקור אנרגיה מתחדש! מילא לנסות להעביר את השינויים הגנטיים הרלבנטיים לחיידקים שמבצעים פוטוסינתזה או משהו בסגנון, אבל מה יותר מתחדש מתזונה שמבוססת על משהו שאפשר לגדל?
  בנוסף, מה היתרון של חיידקים כאלו על פני חיידקים שמבצעים פוטוסינתזה?

 5. בכלל, רוב המאמרים באתר , מנוסחים כך.
  אתר המדען הוא אתר מבורך וחשוב לפרסום נושאים בחזית המדע , לציבור הרחב, מאז שהאינטרנט הפך נגיש לכל .
  אך הניסוח לרוב לא ברור , לא קוהרנטי, מבולבל ומבלבל .
  לטובת איכות האתר והקוראים, רצוי לעלות כיתה, להתבגר ולפרסם מאמרים לאחר ביקורת מדעית עריכה לשונית ובעיקר ניסוח.
  תודה.

 6. כתבה מבולבלת שסותרת את עצמה לכל אורכה.

  תחליטו, האם החיידקים החדשים שנוצרו ניזונים רק מפחמן דו חמצני? או שגם מפורמאט?

  בכל פסקה רשום דבר הפוך. לפי האיור החיידק מקבל תזונה כימית בנוסף לפחמן הדו חמצני, אז מדוע רשום שהחיידקים ניזונים מפחמן דו-חמצני בלבד?

  דבר נוסף שלא מובן, ציינתם שכבר קיימים בטבע חיידקים שמבצעים את התהליך הזה, אם כך מדוע היה צורך ליצור חיידקים מזן חדש?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן