סיקור מקיף

ד"ר כבוד מבר-אילן לחתן פרס נובל לרפואה, חוקר חוש הריח, הפרופ' ריצ'רד אקסל

חתן פרס נובל לרפואה, הפרופ' ריצ'רד אקסל יקבל תואר דוקטור לשם כבוד מאוניברסיטת בר-אילן, על תגליותיו המהפכניות בחקר חוש הריח האנושי • התואר ניתן במסגרת אירועי היובל של האוניברסיטה • ועדת הפרס: "אקסל תרם לשיפור איכות החיי המין האנושי"

פרופ' ריצ'ארד אקסל
פרופ' ריצ'ארד אקסל

חתן פרס נובל לרפואה, הפרופ' ריצ'רד אקסל יקבל תואר דוקטור לשם כבוד מאוניברסיטת בר-אילן, בחודש יוני הקרוב. התואר ניתן במסגרת אירועי היובל של האוניברסיטה, אשר במהלכם יוענקו תארי דוקטור לשם כבוד לאנשי מדע, רוח וציבור מובילים בחברה הישראלית.

בנימוקי ועדת הפרס נאמר, בין היתר, כי הפרס מוענק לפרופ' ריצ'רד אקסל "בעבור תגליותיו בהבנת חוש הריח האנושי, מבנה המנגנונים המולקולאריים, התאיים והעצביים שמאפשרים למוחנו לפענח את ניחוחות היקום, ובעבור תרומתו הרבה לשיפור איכות החיים של האנושות".

פרופ' אקסל בן ה-59, בוגר האוניברסיטאות קולומביה וג'והן הופקינס בארה"ב, מרצה כיום באוניברסיטת קולומביה.

עוד בשנת 1991 גילה הפרופ' אקסל משפחה מורחבת של גנים אשר אחראית להפעלתם של קולטני הריח שנמצאים בתוך אפנו. פריצת הדרך המדעית המיוחסת לו הייתה הצגה מפורטת של תהליך ההרחה במעין "מפה טופוגרפית" המאפשרת לעקוב במדויק אחר מסלולם של תאי עצב בודדים מן הקולטנים שבאף ועד למרכזי ההרחה במוחם של בעלי חיים.

התואר יוענק בטקס חגיגי ב-7.6.05 באוניברסיטת בר-אילן

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן