סיקור מקיף

מפתחים מערכת אוטומטית לאבחון מחלות לב

אוניברסיטת בן-גוריון בשיתוף המרכז הרפואי סורוקה מפתחים מערכת אוטומטית לאבחון של מחלות לב – Alive, תאפשר בדיקה של חולים רבים יותר, בזמן קצר יותר ובעלות נמוכה יותר

צוות המחקר (מימין לשמאל): פרופ' הוגו גוטרמן, מיכל יעקבי וד"ר נועה ליאל-כהן. צילום: דני מכליס. אוניברסיטת בן-גוריון
צוות המחקר (מימין לשמאל): פרופ' הוגו גוטרמן, מיכל יעקבי וד"ר נועה ליאל-כהן. צילום: דני מכליס. אוניברסיטת בן-גוריון

מדענים באוניברסיטת בן-גוריון, בשיתוף עם היחידה לאקו-קרדיוגרפיה, המערך הקרדיולוגי מהמרכז הרפואי אוניברסיטאי סורוקה, מפתחים מערכת אוטומטית הקרויה Alive, שתאפשר הערכה של אספקטים שונים בתפקוד הלב. המערכת מפענחת באופן אוטומטי נתונים מתוך בדיקות אולטרא-סאונד של הלב ונותנת הערכה של תפקודו.

כיום מרבית ההערכה של בדיקות אקו-קרדיוגרפיה (אולטרא סאונד של הלב) נעשית בצורה איכותית ולא כמותית ועל כן היא תלויה ביכולות המפענח. כלומר, המערכת הינה סובייקטיבית, דורשת הכשרה ומומחיות ומאריכה את משך הבדיקה. יתרונה של המערכת החדשה הוא ביכולתה לנתח את המידע הגולמי הטמון בבדיקה ולגלות שינויים במצב הלב בצורה עקבית וחוזרת ולהציג את התוצאות בצורה מהירה ויעילה. בנוסף, המערכת יכולה לחשב מדדים חדשניים חשובים שלא ניתן לחשבם כיום.

"מחלת העורקים הכליליים הינה גורם מספר אחד לתמותה ממחלות לב בעולם המערבי והיא פוגעת בתפקוד הלב. כ-12 מליון בדיקות אקו-קרדיוגרפיה מתבצעות מדי שנה בארה"ב בלבד, בעלות של כ– 200$ לבדיקה. מערכת Alive תאפשר בדיקה של חולים רבים יותר בזמן קצר יותר ובעלות נמוכה יותר", אומר פרופ' הוגו גוטרמן, ממפתחי המערכת.

הפרויקט, אשר נמשך כארבע שנים, קיבל בשנתיים האחרונות תמיכה מקרן ההשקעות הפנימית של אוניברסיטת בן-גוריון, המנוהלת ע"י ב.ג. נגב טכנולוגיות, חברת המסחור של האוניברסיטה. צוות החוקרים כולל את פרופ' הוגו גוטרמן, חוקר בעל שם מהמחלקה להנדסת חשמל, ד"ר נועה ליאל-כהן, מנהלת יחידת האקו-קרדיוגרפיה במערך הקרדיולוגי במרכז הרפואי אוניברסיטאי סורוקה ובעלת ניסיון רב בניהול מחקרים קליניים בין-תחומיים ואת גב' מיכל יעקבי, בעלת תואר שני בהנדסה ביו-רפואית.

לאחרונה נבחנה המערכת בהצלחה רבה, על בסיס נתונים של כ-300 חולים לצורך בדיקה רחבה של יכולות המערכת. הפרויקט נמצא בשלבים של הקמת חברה וחיפוש משקיעים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן