סיקור מקיף

חללית המטען האירופית תמריא לתחנת החלל ב-8 במארס

המפגש עצמו בין החללית והתחנה יתקיים בסוף מארס או תחילת אפריל, בתנאי ראות שיאפשרו לאסטרונאוטים בתחנה להבחין בהתקרבותה

ATV - חללית המטען האירופית החדשה
ATV - חללית המטען האירופית החדשה
חללית האספקה האירופית, במשקל 20 טונות המיועדת לתחנת החללל הבינלאומית תבצע את טיסת הבכורה שלה ביום שבת, 8 במארס. כלי ההעברה האוטומטי Automated Transfer Vehicle (ATV) הראשון, שזכה לכינוי ז'ול ורן, ישוגר ממרכז החלל בקורו שבגינאה הצרפתית ב-8 במארס בשעה 04:25 שעון גריניץ' (06:25 שעון ישראל).

החללית החדשה תמריא על סיפון טיל מדגם אריאן 5, שיכולתיו נמתחו כדי לשאת את המשקל העצום. ה-ATV יאפשר העברה של מזון, מים, דלק וציוד לניסויים לתחנת החלל. הדלק שישאר בתוכה יאפשר להאיץ מחדש את התחנה, ולפצות על איבוד הגובה שלה. ה-ATV היא החללית הגדולה והמתוחכמת ביותר של אירופה שהמריאה לחלל. היא תוכל למצוא את דרכה בעצמה לתחנת החלל.

"ה-ATV היא עידן חדש לאירופה, יש בה כמעט כל מה שצריך להיות בחללית" אומר אלן תירקטל, מנהל התוכנית בסוכנות החלל האירופית. "מדובר ברכב מורכב במיוחד. הוא יהיה מסוגל להתאים את עצמו להתקרבות לתחנת החלל בחושים כמעט אנושיים, הוא כולל את המאפיינים של הלווינים המסובכים ביותר שבנינו."

ATV – משאית החלל

חלליות ה-ATV יאפשרו את חידוש האספקה לתחנת החלל ב-7.5 טון של מטען, לרבות ציוד, מזון ובגדים. מכל גדול יוכל לשמש להעברת אוויר, מים ודלק. עלות הפרויקט, שבמסגרתו נבנו ארבע חלליות שכל אחת תשמש למשימה חד פעמית – כ-1.3 מיליארד יורו. בניגוד לחלליות הפרוגרס הרוסיות, המעלות אספקה לתחנה וכל אחת מהן מקבלת מספר סידורי חדש, לחלליות הללו יינתנו שמות. סופר המסעות הפנטסטיים ז'ול ורן זכה שעל שמו תקרא החללית הראשונה.

על המועד החליטו במשותף נציגים מסוכנויות החלל האירופית, הרוסית והאמריקנית ביום רביעי שעבר, עת נפגשו במרכז החלל קנדי לקראת שיגור מעבורת החלל אטלנטיס שנשאה בתוכה את מעבדת החלל האירופית קולומבוס. הצורך בתאום נובע מהתנועה הערה השנה לעבר התחנה – לרבות שתי מעבורות – שהבאה שבהן תמריא בחודש מארס, וצפויות לפקוד את המעבורת גם חלליות סויוז ופרוגרס.

יתכן שהחללית תקיף במשך שבועות אחדים את כדור הארץ ותעגון במעבורת בחלון הזמן שבין ה-30 במארס ל-5 באפריל, תקופה שבה תחנת החלל תתיישר עם השמש כך שלאסטרונאוטים יהיה מראה ברור של החללית המתקרבת מבלי שיסונוורו מהאור. אף כי לאסטרונאוטים לא יהיה תפקיד ישיר בהליכי העגינה, הם יוכלו לעצור את התהליך הם יחששו שעלולה להיווצר להם בעיה. ז'ול ורן תישאר צמודה למעבורת עד אוגוסט ולאחר מכן היא תעזוב את התחנה ותכוון את עצמה להתרסקות באוקיאנוס השקט.

באותו נושא:
טל ענבר – עם ז'ול ורן לחלל

תגובה אחת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן