סיקור מקיף

חוקרים מאוניברסיטת בר-אילן: נרפא טרשת עורקים בעזרת חלקיקי ננו זהב זעירים

החוקרים יציגו בכנס ננו ישראל את השיטה שפיתחו חדשה לזיהוי וריפוי טרשת עורקים תוך שימוש בטכנולוגיות ננו מתקדמות אשר "יצבעו" בעזרת ננו זהב את האזור הפגוע ואף ירפאו אותו.

ננו חלקיקי זהב לטיפול בטרשת העורקים. צילום: יח"צ

טרשת עורקים עשויה להוביל לבעיות קשות, לרבות התקף לב, שבץ מוחי, ואף למוות. למרות המחקרים הרבים שנערכו סיכוי השרידות הנמוך לאחר חמש שנים של החולים לא השתנה ב-40 השנים האחרונות. הגורם המכריע בקביעת השרידות הוא "חלון הזמן" שבו אפשר לגלות את הטרשת, שכן ככל שהגילוי מוקדם יותר קל יותר לטפל וסיכוי השרידות גדל. כמו כן, איתור נכון של מיקומו המדויק של הטרשת הכרחי על מנת לטפל בה.

קבוצה של מדענים ישראלים בראשות פרופ' דרור פיקסלר, מהפקולטה להנדסה ומהמכון לננו טכנולוגיה ולחומרים מתקדמים באוניברסיטת בר-אילן, הצליחה לחקור ולפתח ערכת בדיקה וריפוי זולה, זמינה ופשוטה שאינה מכאיבה ואינה מסכנת את המטופל. הפיתוח יוצג לראשונה במסגרת כנס "ננו-ישראל 2016" והתערוכה הנלויית אליו, אירוע בינלאומי העוסק בחידושים ובהזדמנויות העסקיות בתחומי הננו-טכנולוגיה.

ערכת הבדיקה המהפכנית, הנמצאת כיום בשלבי פיתוח, תכלול חלקיקי זהב זערוריים – ננו-חלקיקי זהב, שאותם יש להזריק למטופל. מתברר כי חלקיקי הזהב וחומרים נוספים שנמצאים בתמיסה, נמשכים לאזור הנגוע ו-"צובעים" אותו, לאחר זמן מה הרופא המבצע הדמיה באמצעות סורק קטן יוכל לצפות במחשב, שיעבד את הנתונים ויציג אזורים החשודים כטרשת פעילה.

"סט הבדיקות המוצע היום כולל אולטרה סאונד (IVUS), OCT, סי-טי וסריקת תהודה מגנטית (אם-אר-איי), אבל אלה בדיקות יקרות, בדיקות שזמינותן נמוכה ויש בהן קרינה מייננת. השיטה שלנו אינה מייננת" אומר פרופ' פיקסלר.

הבדיקה החדשה תוכל לשמש כלי איבחון ראשוני, שרק לאחריו יוחלט אם להמשיך לעשות פעולה פולשנית ואיזה טיפול לתת. באחרונה אף התחילו לפתח שיטה לריפוי האזור הטרשתי בעזרת אותם ננו חלקיקים, ע"י הצמדה של חלקיקי הזהב לחלקיקי כולסטרול "טוב" (HDL) ובכך לעצור את הטרשת ולרפאה.

המחקר החדש, הממומן על ידי תוכנית "קמין" של משרד המסחר והתעשיה, פורסם בכתב-העת המדעי המוביל בתחום הננו, Nano letters. את המחקר מלווים ניסויים קליניים בשיתוף עם רופאים בכירים בראשות פרופ' אלי לב מהמחלקה הקרדיולוגית בבית חולים רבין.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן