סיקור מקיף

לפחות שליש מהמינים הימיים לא תוארו עד כה

כך עולה מדו"ח שפורסם ב-156 בנובמבר במסגרת כתב העת Current Biology המפרט את הסקר המקיף הראשון של מינים ימיים בעולם – מאמץ משותף עצום בו השתתפו מאות חוקרים מכל רחבי העולם.

יצור ימי באקוואריום בברצלונה. צילום: אבי בליזובסקי
יצור ימי באקוואריום בברצלונה. צילום: אבי בליזובסקי

לפחות שליש מהמינים המאכלסים את האוקיאנוסים עשויים להישאר לא מוכרים למדע. זאת למרות העובדה שיותר מינים הוגדרו בעשור האחרון מאשר בכל תקופה אחרת. כך עולה מדו"ח שפורסם ב-16 בנובמבר במסגרת כתב העת Current Biology המפרט את הסקר המקיף הראשון של מינים ימיים בעולם – מאמץ משותף עצום בו השתתפו מאות חוקרים מכל רחבי העולם.

החוקרים מעריכים כי האוקיאנוסים עשויים לשמש ביתם של כמיליון מינים. מתוכם כ-226 אלף תוארו עד כה, יש עדיין 65 אלף מינים המצפים לתיאור באוספים שונים. "לראשונה אנו יכולים לספק מבט מפרט של עושר המינים, המפוזרים על פני כל הקבוצת הימיות העיקריות. זו חזית הידע ואולי גם של חוסר הידע – אודות החיים באוקיאנוסים" אומר וורד אפלאטאנס מהוועדה האוקיאנוגרפית (IOC) של אונסקו.

הממצאים מספקים נקודת ייחסו למאמצי שימור ולהערכות של קצב ההכחדה, אומרים החוקרים. הם מצפים כי מרבית המינים הלא מוכרים מורכבים באורח לא פרופורציונלי מסרטנים קטנים, רכיכות, תולעים וספוגים – יימצאו במאה הנוכחית.

הערכות קודמות של המגוון הביולוגי בים הסתמך על סקרים והערכות מקצב הגילוי בעבר של מינים וממדדים נוספים. הערכות אלו היו מגוונות וסבלו בעיקר מכך שלא היה עד כה קטלוג גלובלי של מינים ימיים.

אפלטאנס ועמיתיו, ובהם מרק קוסטלו מאוניברסיטת אוקלנד בנו כעת סוג של קטלוג כזה. "המרשם העולמי של מינים ימיים (WoRMS)" הוא בסיס נתונים פתוח שבהכנתו השתתפו 270 מומחים מ-146 מוסדות ו-32 מדינות. הוא מלא כעת ב-95% וממשיך להתעדכן בכל מין חדש שמתגלה. "בניית הקטלוג לא היתה קלה משום שלא היתה דרך פורמלית לרישום מין ביולוגי" אומר קוסטלו.

בעיה נפוצה היתה ריבוי התיאורים והשמות של אותם מינים "שמות נרדפים" כפי שמתאר זאת קוסטלו. לדוגמה לכל דולפין ולוויתן יש בממוצע 14 שמות מדעיים שונים. בעוד השמות הכפולים הללו התגלו באמצעות בחינה זהירה של הרשומות והדוגמאות, החוקרים ציפו להשלה של כ-40 אלף מינים מהרשימה, ואולם הרשימה תגדל בחזרה ככל שבדיקות DNA יחשפו מינים סמויים שהסקרים התעלמו מהם.

בעוד באוקיאנוסים חיים פחות מינים מאשר על היבשה, הם מייצגים שושלות אבולוציונית ותיקות בהרבה החיוניות להבנתנו אודות החיים על פני כדור הארץ, אמר אפלטאנס ובמידה מסוימת WoRMS היא רק ההתחלה.

"בסיס הנתונים מספק דוגמה כיצד ביולוגים אחרים יכולים לשתף פעולה בצורה דומה כדי לייצר במשותף מלאי של כל החיים על כדור הארץ" אמר אפלטאנס.

להודעה של החוקרים

6 תגובות

  1. האתר עובד על בעית הגדלת התמונות, והבעיה תפתר ב 210 לנובמבר, שנה הבאה…

  2. אבי מתי יהיה אפשר להגדיל את התמונות? היצורים מסקרנים אבל קשה לראות אותם וחבל כל פעם לצאת מהאתר לחפש את המקור של התמונות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן