סיקור מקיף

כוכב לכת רביעי למערכת שמש אחת

ארבעה ענקי גזים, שתי חגורות שברים, נשמע מוכר? עכשיו צריך רק לגלות את כדור הארץ ומאדים של אותה מערכת

מערכת השמש hr8799 - ארבעה כוכבי לכת ענקיים ושתי חגורות אסטרואידים
מערכת השמש hr8799 - ארבעה כוכבי לכת ענקיים ושתי חגורות אסטרואידים

צוות בינלאומי של אסטרונומים גילה וצילם כוכב לכת ענק רביעי סביב מערכת שמש הדומה בפיזור כוכבי הלכת שלה למערכת השמש שלנו.

המחקר פורסם בגרסה המקוונת המוקדמת של כתב העת נייצ’ר ב-8 בדצמבר. האסטרונומים אומרים עם זאת כי מדובר בגרסה מוגדלת של מערכת השמש.

מלבד העובדה שלשתי המערכות יש ארבעה כוכבי לכת ענקיים, לשתי המערכות יש שתי חגורות שברים המורכבים מעצמים קטנים או קרחונים הנעים במסלול יחד עם חלקיקים זעירים” אומר בנג’צין צוקרמן, פרופסור מ-UCLA לפיזיקה ואסטרונומיה ושותף לחיבור המאמר בנייצ’ר.

כוכבי הלכת הענקים שלנו הם צדק, שבתאי אורון (אורנוס) ורהב (נפטון) ורצועות השברים שלנו כוללים את חגורת האסטרואידים בין מאדים לצדק ואת חגורת קויפר מעבר למסלול רהב.

כוכב הלכת החדש שהתגלה, HR 8799e מקיף את הכוכב HR 8799 הנמצא במרחק 129 שנות אור מכדור הארץ ונראה בקושי לעין הבלתי מזוינת. המסה הכוללת של מערכת זו גדולה בהרבה מזו שלנו. האסטרונומים מעריכים כי המסה המשולבת של ארבעת כוכבי הלכת גדולה פי 20 מכל המסה של כל כוכבי הלכת במערכת השמש, וגם רצועות השברים מכילות הרבה יותר חומר מאשר מקבילותיהן אצלנו.

כוכב הלכת החדש מצטרף לשלושה שהתגלו בשנת 2008,המערכת המרובה הראשונה שהתגלתה סביב כוכב אחר. ארבעה מהמחברים של המחקר החדש היו חתומים לפני שנתיים על המחקר שפורסם בסיינס.

“זה הכוכב המצולם הרביעי במערכת זו ורק אחוז קטן של כוכבי הלכת המוכרים שהתגלו גם צולמו אך איש לא צילם מערכת מרובת כוכבי לכת יותר מ-HR 8799.” אמר צוקרמן. המעניין במערכת זו היא שכל ארבעת כוכבי הלכת דומים בגודלם, בין 5-7 מסות צדק. כוכב לכת החדש מקיף את השמש שלו במרחק קרוב יותר מזה של שלושת האחרים. אילו היה מוצב במערכת השמש הוא היה מקיף אותה במרחק בין שבתאי לאורון.

להודעה של החוקרים

4 תגובות

  1. לדעתי כדאיי מאוד להתחיל להתכונן לאפשארות מציאת חיים אפילו חיים כמו כלב או חתול בכוכבים הללו 🙂

  2. עוינים או לא, אין לדעת מה צופן העתיד.
    אבל עדיף במקום לשלוח לנסות לקבל ביוזמות כמו SETI.

  3. עמי, עדיף לא לגלות ליצורים עוינים את מיקומינו, ויש סיכוי לא זניח שהם אכן עוינים. קודם צריך לצאת ממערכת השמש ואז כבר לראות איזה מן שכנים יש לנו.

  4. צריך להתחיל לשלוח סיגנלים לכוון המקומות האלה. זה יגיע לשם בעוד מאה שנה. אולי אז הטכנולוגיות יהיו כאלה שאפשר יהיה לעשות עם זה משהו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן