מחקר חדש מוצא: אסטרוגן טוב למוח

טיפול קצר טווח באסטרוגן, מעלה את מסת התאים האפורים במוח אצל נשים בגיל המעבר, תקופה בה המוח "עובד" הרבה יותר קשה כדי להתמקד במשימות זיכרון פשוטות עקב החוסר באסטרוגן

סריקת MRI של המוח. מתוך אתר מכון פרנקלין
סריקת MRI של המוח. מתוך אתר מכון פרנקלין

טיפול קצר טווח באסטרוגן, מעלה את מסת התאים האפורים במוח אצל נשים בגיל המעבר, תקופה בה המוח "עובד" הרבה יותר קשה כדי להתמקד במשימות זיכרון פשוטות עקב החוסר באסטרוגן. כך דיווחו חוקרים מאוניברסיטת ונדרבליט ואוניברסיטת ורמונט בכנס השנתי של החברה למדעי המוח, שנערך בוואשינגטון, ארה"ב.

במחקר שבחן את ערכו והשפעתו של הטיפול ההורמונאלי החליפי, השנוי במחלוקת מזה עשור, השתתפו 24 נשים בריאות לאחר הפסקת וסת. 12 מהן טופלו במינון סטנדרט יומי של אסטרוגן למשך 3 חודשים ו- 12 הנותרות נטלו תרופת פלצבו.

לאחר הטיפול הנשים עברו בדיקת MRI ובה, מצאו החוקרים, כי לטיפול ההורמונלי היתה השפעה משמעותית על מבנה המוח ועל העלאת מספר התאים האפורים באזור הקורטקס (קליפת המוח), האחראי לתשומת הלב ולמיקוד, לקבלת החלטות ולמרכז הזיכרון.

"ראינו הבדלים משמעותיים בצפיפות החומר האפור", אמר פול ניוהאוז, מנהל המרכז לרפואה קוגנטיבית באוניברסיטת ונדרבליט, שדיווח על תוצאות הקבוצה החוקרת. לדברי החוקרים, השינוי המוכח במבנה המוח הוא הוכחה שנשים צריכות לקחת טיפול באסטרוגן לטווח קצר, במטרה למנוע את ההתדרדרות המנטלית המאפיינת את תקופת גיל המעבר.

פרופ' ברי קפלן, יו"ר האגודה הישראלית לגיל המעבר: "כמובן שדרושים מחקרים נוספים על קבוצות נשים גדולות יותר, אולם זוהי פריצת דרך בהבנת חלק מההשפעה של החסר ההורמונלי בגיל המעבר על התפקוד הקוגניטיבי וההטבה המופיעה בעקבות טיפול הורמונלי, אפילו לטווח קצר".

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

5 תגובות

  1. בהחלט מחקר מעניין מאוד ואני שמחה שגיל המעבר הוא נושא למחקר כי בתור מישהי שנמצאת בגיל הזה הייתי מאוד שמחה לדעת מה נכון לקחת ומה לא. אני אישית משתדלת לא לקחת הורמונים אבל אני כן משתמשת בטיפול חלופי בעזרת תוספי תזונה טבעיים. אני אישית משתמשת בתוסף תזונה לגיל המעבר של טבע, פמארל, והוא דווקא מאוד עוזר

  2. ורצוי להזכיר שאסטרוגן קיים גם במוחם של הגברים ואחראי על גבריות מוח היילוד .

  3. בשביל להיות חוקר, אתה חייב להיות שקרן ופלצבן . אחרת ישקרנו ויפלצבנו אותך.

  4. האם כשכתוב "התאים האפורים" הכוונה לגופם של הנויירונים? אותו חלק ממנו יוצרים הדנדריטים והאקסון?

    כל "תא אפור" כזה הוא בעצם נויירון אחד בודד?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן