סיקור מקיף

אבני הבניין של החיים התגלו בחלל – עכשיו זה סופי

מדעני נאס"א גילו גליצין, אבן יסוד של החיים בדגימה מהשביט וילט-2, שנאספה בידי החללית סטארדאסט. קיומו של הגליצין הוכח כבר לפני שנתיים אך המדענים רצו להיות בטוחים שמקורו אינו ארצני

בתמונה: הדמיית אמן של החללית סטארדאסט בתחילת מסעה בתוך ענן הגז והאבק המקיף את השביט וילט 2. השטח הלבן מייצג את השביט. רשת האיסוף היא העצם דמוי רקטת הטניס הנמשכת החוצה מצדה האחורי של החלית. איור: נאס''א
בתמונה: הדמיית אמן של החללית סטארדאסט בתחילת מסעה בתוך ענן הגז והאבק המקיף את השביט וילט 2. השטח הלבן מייצג את השביט. רשת האיסוף היא העצם דמוי רקטת הטניס הנמשכת החוצה מצדה האחורי של החלית. איור: נאס''א

גליצין היא חומצת אמינו המשמשת בידי יצורים חיים לבניית חלבונים. וזו הפעם הראשונה שחומצת אמינו התגלתה בשביט" אמרה ד"ר ג'יימי אלסיה ממרכס טיסות החלל גודארד של נאס"א במרילנד. "התגלית שלנו תומכת בתיאוריה לפיה כמה ממרכיבי החיים נוצרו בחלל והגיעו לכדור הארץ לפני זמן רב באמצעות פגיעות של מטאורוטים ושביטים.

אלסילה היא החוקרת הראשית במאמר שהתקבל לפרסום בכתב העת Meteoritics and Planetary Science. המחקר הוצג במהלך מפגש של האגודה הכימית האמריקנית בוושינגטון ב-16 באוגוסט.

"גילוי הגליצין בשביט תומך ברעיון לפיה אבני הבניין הבסיסיים של החיים נפוצים בחלל, ומחזקת את הטיעון לכך שהחיים ביקום נפוצים ולא נדירים" אומר ד"ר קארל פליצ'ר, מנהל המכון לאסטרוביולוגיה של נאס"א שהשתתף במימון המחקר.

חלבונים הם סוסי העבודה המולקולריים של החיים, הם משמשים בסוגים רבים של מבנים, החל משערות ועד לאנזימים, הזרזים המאיצים ומווסתים את התהליכים הכימיים.  בדיוק כמו 26 אותיות האלףבית האנגלי או 22 אותיות האלף-בית העברי, הם מסודרים בצירופים אינסופיים כדי ליצור מילים. החיים משתמשים ב-20 חומצות אמינו שונות במגוון רחב של סידורים המאפשרים לבנות מיליוני חלבונים.

סטארדאסט חלפה דרך ענן הגז והאבק הדחוס המקיף את הגלעין הקרחי של השביט וילט 2 ב-2 בינואר 2004. כאשר החללית חלפה דרך החומר, רשת איסוף מיוחדת הממולאת באירוג'ל – חומר חדשני דמוי ספוג המורכב בלמעלה מ-99% מחלל ריק – אסף בעדינות דוגמיות גז ואבק מהשביט. הרשת אוחסנה בקפסולה שנפרדה מהחללית וצנחה לכדור הארץ ב-15 בינואר 2006. מאז היו עסוקים דמענים מכל רחבי העולם בניתוח הדוגמיות כדי ללמוד את סודות היווצרות השביטים ואת ההסטוריה של מערכת השמש שלנו.

תפיסת אמן של חלקיק הפוגע ברשת האיסוף המורכבת מאירוג'ל. האיזורים הירוקים יותר מייצגים את האירוג'ל. האיזורים שנפגעו מאויירים כדמעות בצבע ירוק. חלקיקים מיוצגים כנקודות בקצה הטיפות. איור: נאס''א
תפיסת אמן של חלקיק הפוגע ברשת האיסוף המורכבת מאירוג'ל. האיזורים הירוקים יותר מייצגים את האירוג'ל. האיזורים שנפגעו מאויירים כדמעות בצבע ירוק. חלקיקים מיוצגים כנקודות בקצה הטיפות. איור: נאס''א

"אנו מנתחים למעשה נייר כסף מהצדדים של תא זעיר המכיל את האירוג'ל ברשת האיסוף" אמרה אלסילה. כאשר מולקולות הגז חולפות דרך האירוג'ל, כמה נתקעות בנייר הכסף. בילינו שנתיים בפיתוח הציוד המאפשר למדוד בדיוק וברגישות מספיקה את המולקולות הללו כדי לנתח דוגמיות כה זעירות."

קודם לכן, ניתוחים מקדמיים במעבדות גודארד איתרו גליצין הן בנייר הכסף והן בדוגמיות אירוג'ל. ואולם מכיוון שגליצין נפוץ בחיים על כדור הארץ, בתחילה לא יכול היה הצוות להוציא מכלל חשבון זיהום ממקורות ארציים. "יתכן שהגליצין שמצאנו מקורו בטיפול או בייצור החללית" אמרה אלסילה. המחקר החדש השתמש בניתוח איזוטופים של נייר הכסף כדי לשלול את האפשרות.

איזוטיפים הם גרסאות של יסודות השונות במסה או במשקל. לדוגמה האטום הנפוץ ביותר של פחמן – פחמן 12, הוא בעל ששה פרוטונים וששה נויטרונים בגלעינו. ואולם איזוטופ פחמן 13 כבד יותר משום שיש לו נויטרון עודף במרכזו. מולקולת גליצין מהחלל תיטה לכלול יותר אטומי פחמן 13 מאשר מולקולה שמקורה בכדור הארץ. זה מה שמצאו אנשי הצוות. "גילינו כי הגליצין שהגיע בדגימות של סטארדאסט הוא בעל סממני איזוטופים חוץ ארציים של פחמן, דבר המעיד כי מקורם בשביט" אמרה אלסילה.

בהתאם לבדיקות האירוג'ל ונייר הכסף, יש סיכוי סביר שכל הצד הפונה לשביט של האירוג'ל מכיל פרודות גליצין שנוצרו בחלל" אמר גלוין.

"גילוי חומצות אמינו בדגימות שהבאו מהשביט מרגש ומעמיק" אומר החוקר הראשי של סטארדאסט, פרופ' דונלאד בראונלי מאוניברסיטת וושינגטון בסיאטל. "הדבר מהווה נצחון חשוב המדגיש את היכולת החדשנית של מבחני המעבדה לגילוי חומרים חוץ ארציים פרימיטביים.

.
אתר משימת סטארדאסט של נאס"א

לידיעה באתר נאס"א.

עוד בנושא באתר הידען:

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

37 תגובות

 1. נתי:
  שום ממצא לא יוציא דתי ממוצע מהזייתו.
  לדעתו אלוהים שתל באדמה שלדי דינוזאורים רק כדי לבלבל אותנו וגרם לשואה כדי לתת לנו בחירה חופשית.
  אגב: לא סתם אמרתי "דתי ממוצע" וזאת מכיוון שיש דתיים שהם מעל לממוצע.
  הנה אחד לדוגמה:
  http://www.youtube.com/watch?v=d35nFvb1Wh4&feature=channel_page

 2. כל הנידון האם ישנם חייזרים אינו רלוונטי לדת וליהדות בפרט, מכיוון שאין שום הוכחה חותכת במקורות היהודיים לקיומם או אי קיומם של חיים חוצנים.
  גם אם יוכח קיומם של חייזרים דבר אינו מוכיח שנוצרו במקרה, או רק נבראו כך שיראה כאילו נוצרו במקרה (כדי שיהיה מקום לבחירה חופשית) – בדיוק כמו החיים כאן על כדו"א. וגם אם אין חיים חוצנים אתאיסטים יכחישו את קיומו של הבורא.

 3. במחקרים האלה חשוב לתת פרספקטיבה של זמן.
  הרבה פעמים מגלים משהו, ולאחר מספר שנים מבינים שהיתה טעות במחקר.
  אני אישית הייתי מחכה קצת, לפני לצאת בהצהרות משמעותיות

 4. איציק. כדתי, הטיעון "אלוהים ברא או עשה כך וכך " הוא לא טיעון מדעי ולכן לא רלוונטי לנושא. מבחינתנו אלוהים ברא הכל, והמדע מתאר את ההנהגה שלו.

  השאלה המעניינת יותר היא כיצד הגיע גליצרין לשביט.

 5. איציק אתה מבזבז את החיים
  ואתה יודע מה אני חושב שזה חוצפה לחנך ילדים מתחת לגיל 6 על דת
  תראה מה קרה לך

 6. איציק, כדרכם של הדתיים, ממשיך, ממרום שפלותו, להורות לאחרים מה לעשות.

 7. הכל קיים מחוץ לכדור הארץ חוץ מחיים שאת זה בורא עולם נותן תפסיקו לחפש כי לא תמצאו. אתם מבזבזים את החיים לשוא תתעסקו במה שכבר קיים.

 8. נקודה:
  יש הבדל בין תהליך פשוט שיודעים איך התרחש לבין עובדה שמגלים רק בניסוי אבל עדיין אין כל הסבר לסיבתה. עובדה כזאת בהחלט מלמדת אותנו דבר שלא ידענו.
  האם זה שאנו מגלים עובדה לא ידועה (וכזו שאפילו לא יכולנו לייחס הסתברות כלשהי לקיומה) אמורה *להפתיע* אותנו?
  זה בסך הכל תלוי בהסתברות (הבלתי מבוססת) שייחסנו לעובדה זו מלכתחילה.

  עמי בכר:
  טענתך כאילו או-טו-טו תהפוך הטענה שיש חיים מחוץ לכדור הארץ למבוססת ברמה של אמונה מדעית אינה נכונה.
  מדענים רבים עדיין סבורים שזה פשוט לא נכון ורוב המדענים בכלל לא יסתכנו בשום ניחוש בעניין.
  אני מסכים עם טענתך שגילוי חומצת אמינו אחת רחוק מלהצדיק את הכותרת כאילו מקורם החוץ ארצי של אבני הבניין של החיים הוכח סופית.
  אני מסכים עם זה הן בשל קיומן של אבני יסוד נוספות (שעדיין לא נתגלו בחלל) והן בגלל העובדה שקיומו של חומר באבקו של שביט מסוים אינו מהווה הוכחה לכך שאותו חומר הגיע למערכות החיות מן החלל (זה לכל היותר מעלה את הסבירות לכך שזה קרה; לא יותר).

  חנן סבט:
  תגובתך היא כולה wishful thinking ולא אוסיף מילים כי די לחכימא….

  יגאל ג:
  תקשורת מאפשרת המשגה בגלל שהיא מתבססת על המשגה.
  ראה, בעניין זה את "הדיבר הראשון".

 9. raul,
  נכון שתקשורת חשובה ביותר ובעיקר כזו המאפשרת המשגה (הבעה באמצעות מושג תקשורתי) של עניינים תיאורטיים ולא חומריים, אולם היא לא חייבת להיות מילולית או בשפה שאנחנו מסוגלים לדמיין את אופיה.

 10. זו חדשה מדהימה וכתבה מרתקת. תודה אבי!
  מעניין האם נשלחת חללית לכל שביט שעובר לידינו והאם בכל בדיקה עתידית נגלה חומצת אמינו אחרת. כמו כן, נשאלת השאלה מנין הגיע השביט מלכתחילה?

 11. לפני 20 שנים, טען הזרם המרכזי במדע, שסביר להניח שהאדם הוא הגזע האינטליגנטי היחיד שישנו (אולייחידי בייקום).
  לפני 10 שנים, התנבא האסטרונום סת שוסטק, שיימצאו כוכבי לכת וחיים תבוניים בתוך 25 שנים.
  לפני 5 שנים, שינא הנביא שוסטק את טיעוניו וטען שגילוי כוכבי לכת וחיים היא שאלה של זמן. — את כל נבואותיו ניבא שוסטק בין פיתוח שומר מסך אחד למשנהו, במסגרת הקוריוז המכונה SETI.

  ועכשיו – וד צעד אחד קטן ויגיעו למסקנה המתבקשת:

  1. הייקום שורץ חיים.
  2. הייקום שורץ חיים, שחלקם תבוני וברמות התפתחות שונות (מתקדמות מאיתנו ומפגרות מאיתנו)
  3. ***** סעיף זה אשאיר ריק. ודי ברמיזא.

  חנן סבט
  http://WWW.EURA.ORG.IL

 12. בכתבה אין הסבר מה התהליכיםמנגנונים שיוצרים את גליצין בכדור הארץ, מה הסיכוי להיווצרות של גליצין בתוך תערובת של יסודות בצורה אקראית? כנראה שזה חומר שנוצר די בקלות בצורה ספונטנית, אחרת מה הוא היה עושה על סלע בחלל. מובן שהמולקולה הזאת חשובה לקיום החיים בכדור הארץ, אבל מה החשיבות שלה להיווצרות החיים אם בכלל? האם גליצין שימש את החיים בכדור הארץ מ"היום הראשון" או שהוא נוצר בתהליך האבולוציה? בגדול זה נשמע לי הגיוני שבמקומות בהם יש יסודות מסוימים יהיו גם חומרים שנוצרים מיסודות אלה. לכן ניראה לי שבעצם לא גילינו שום דבר בתגלית הזאת, פרט לחשיבות של טכניקות זיהוי וגילוי חומרים בחלל.
  אשמח לקבל התייחסות לנקודות שהעלתי.

 13. עמי, נראה לי שהכוונה הייתה לבאר את המושג, למי שלא בטוח לגבי משמעות מסה , שיבין שמדובר במשקל. את זה כולם מכירים.

 14. איזוטופים הם יסודות השונים במספר האטומי – פרוטונים ונייטרונים – לפיכך יהיו שונים במסב וכפועל יוצא גם במשקל. הכתוב לעיל לפיו איזוטופים שונים או במסה או במשקל, מטעה ואינו נכון.

 15. איש פשוט,

  לא קראת היטב את המאמר:

  בתחילה אכן היה חשש כזה, אך המחקר החדש אישר בודאות שמדובר בגליצין שמקורו בשביט:

  "יתכן שהגליצין שמצאנו מקורו בטיפול או בייצור החללית" אמרה אלסילה. המחקר החדש השתמש בניתוח איזוטופים של נייר הכסף כדי לשלול את האפשרות."

 16. לפני שאתם צוהלים – קראו היטב את כל המאמר.
  יש יסוד סביר להניח שמדובר בזיהום ארצי – החוקרים לא בטוחים.

 17. רגע, האם לא מדובר בקפסולה שהמצנח שלה לא נפתח ולבסוף התרסקה בעוצמה על האדמה? במידה וזו היא, איך אפשר לדעת שהחומרים שמצאו בה הם לא ליכלוך, אבק וחומרים ארציים לגמרי שנכנסו לדגימה בזמן ההתרסקות? (כלומר אינם מהחלל ומזנב השביט)

 18. נ.ב

  אפשר לראות שאין המון ידע אם בכלל מאחורי מה שאני אומר
  אבל זה הסיבה שאני מעלה את זה כאן
  אני רוצה לשמוע מה יש לאנשים שמבינים לאמר

 19. מה גם שאם הם אינם יכולים לדבר ולכתוב ולקרא אז כנראה שגם לא יכולים לעשות התקדמות
  ומה הסיכויים שבאבולציה חוזרת שוב מין מסויים יוכל לדבר

 20. עמי בכר:
  מסכים איתך לגמרי
  מכל היקומים אין סיכוי שזה היחיד שהתפתחו בו חיים
  מה שכן לא בטוח ששם יודעים לדבר
  ואני אומר את זה כי בזמן האחרון אני מתחיל להאמין שהכל זה דיבורים
  זאת אומרת שברגע שמין מסויים מתחיל לדבר
  אז לאט לאט הוא מעמיק עד שהוא מגיע לתכלית ומשמעות וכל שאר הזיוני שכל
  שכולנו מודים שהדבר היחיד שמקשר בין מטריאליזם לרוחניות זה שפה
  הרי שהכל זה מילים ולא נשמה

 21. א. ברור שיש חיים מחוץ לכדור הארץ (ברור בחזקת אמונה שהולכת והופכת לאמת מדעית בהדרגה)

  ב. עדין אין לשלול זהום או הווצרות של החומר תוך מגע עם המשטח.
  ג. עצם העובדה שמצאו חומצה אמינית אחת (?!) עדין לא מעיד על אופציה לחיים. הוא תומך באופציה הזו – אבל בשביל החיים כמו שאנו מכירים אותם כיום צריך הרבה יותר מכך. גליצין היא מולקולה מאוד פשוטה C2H5NO2 ולכן יצירה רנדומלית של החומר קלה יותר מחומצות אמינו מורכבות יותר כמו נניח ליזין או פרולין

  מה שהייתי נותן בשביל חופן אדמה ממאדים או מהשכבות העמוקות יותר של הירח…

 22. אחרי שאנו יודעים שכל אותם חומרים שאינם מימן המרכיבים את החיים נוצרו בשמש ענקית קדמונית שהתפוצצה לפני 10 מיליארד שנה, שום דבר כבר לא יעורר פליאה גדולה כל כך.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן