סיקור מקיף

האם מכוניות אוטונומיות הן בטיחותיות

ראיון שקיים אתר The Conversation עם אנדרו מוריס, פרופסור לגורם האנושי בבטיחות תעבורה, אוניברסיטת לובורו, בריטניה

מכונית קונספט מאובזרת בממשקי אדם מכונה, בדרך למכונית אוטונומית. המכונית עוצבה על ידי חברת עיצוב שוויצרית עבור מכון RINSPEED. הדגם הוצב בתערוכת סביט 2015 שהתקיימה בחודש מארס 2015 בהנובר, גרמניה. צילום: אבי בליזובסקי
מכונית קונספט מאובזרת בממשקי אדם מכונה, בדרך למכונית אוטונומית. המכונית עוצבה על ידי חברת עיצוב שוויצרית עבור מכון RINSPEED. הדגם הוצב בתערוכת סביט 2015 שהתקיימה בחודש מארס 2015 בהנובר, גרמניה. צילום: אבי בליזובסקי

המכוניות משתנות – מהר. אך האם חידושים כמו מכוניות אוטונומיות ומעופפות הם הבטחה שעתידה להתממש או להישאר על שולחן השרטוט (הווירטואלי כמובן) ואם הן הופכות להיות הדרך העתידית להגיע מנקודה לנקודה, האם אנו יכולים לסמוך עליהן שייקחו אותנו לשם בשלום? להלן חמש שאלות עיקריות בנושא, שנענו על ידי מומחה – אנדרו מוריס, פרופסור לגורם האנושי בבטיחות תעבורה, אוניברסיטת לובורו, בריטניה.


האם מכוניות בנהיגה עצמית בטיחותיות?

נכון לעכשיו, הציבור הרחב אינו סומך על הרעיון של כלי רכב אוטונומיים. בסקר שנערך לאחרונה, 15% מהציבור האמריקני אמרו כי הם לא מאמינים שאי פעם יהיה רכב אוטונומי בשוק, ו-42% אמרו שהם לעולם לא יסעו ברכב אוטומטי לחלוטין. בנוסף, 56% מהנסקרים ידרשו 100% בטיחות לפני שייקחו טרמפ בעצמם ברכב אוטונומי, ו-60% אמרו כי ידרשו את אותה רמת בטיחות – 100% – לפני שיאפשרו לבן משפחה להיכנס לרכב אוטונומי.
אבל האם זה הוגן? מרכז Eno לתחבורה, מכון חשיבה עצמאי ללא מטרות רווח בוושינגטון, קובע כי "טעויות של נהגים אנושיים הן ככל הנראה הסיבה העיקרית ללמעלה מ- 90% מכל התאונות". החלפת מכוניות בשליטת נהגים באוטונומיות עשויה להביא לנסיעה בטוחה בהרבה.
אולם כדי להגיע לנקודה זו, כל המכוניות בכביש תצטרכנה להיות אוטונומיות. יתכן שיחלפו שנים רבות עד שזה יקרה, לפי סקר הטוען כי עד שנת 2034, רכבים אוטונומיים יהוו רק 10% מכלל הרכבים שיימכרו בשוק.

אנחנו יודעים שזה ייקח זמן מה, ובינתיים יהיה שילוב של כלי רכב אוטונומיים לחלוטין, אוטונומיים חלקית ולא אוטונומיים בכבישים. יש לזה פוטנציאל לגרום לבעיות. לדוגמא, רוכבי אופניים או הולכי רגל שחוצים את הכביש עשויים להניח הנחות שגויות לגבי יכולתם של כלי הרכב לגלות אותם.

עלינו להיות בטוחים שכלי רכב אוטונומיים יהיו בטיחותיים ואמינים, ועדיין הדרך ארוכה. היו כבר כמה מקרים בהם כלי רכב אוטונומיים הרגו או פצעו קשה משתמשי דרך אחרים כאשר הם לא פעלו כפי שנחזה בתרחישים מסוימים של תנועה.

כלי רכב אוטונומיים יוכלו גם לפעול בכבישים מסוימים במקום בו קיימות תשתיות מתאימות – למשל, סימוני דרך ושלטים – כך שהרכב יוכל "לקרוא" את הכביש ולדעת מה לעשות במצבים שונים. בלי אלה, הרכב לא ידע מה לעשות ויכבה את עצמו (וישאיר את יושביו תקועים), יעביר את השליטה לנהג (ובכך יסתור את סוגיית האוטונומיה של הרכב), או יעשה דבר בלתי צפוי לחלוטין ואולי אף יגרום לאסון.

האם צורתן של מכוניות תשתנה?
כלי רכב עשויים להפוך לחללים רב-תכליתיים בשנים הבאות, מה שמאפשר לנוסעים לבצע מספר משימות שונות תוך שהם מועברים ממקום למקום.

אפשר לדמיין מצבים שבהם מכוניות הופכות ל"משרדים על גלגלים" בהם הנוסעים יכולים לעבוד כרגיל, לקיים פגישות, או אפילו להירגע בהפסקות. משמעות הדבר היא כי יהיה צורך לעצב מחדש את כל חלל הפנים כדי לאפשר פעילויות מסוג זה. הדבר יצטרך להתבטא בכך שכלי הרכב יידרש להיות רחב יותר, גבוה יותר וגדול יותר, דבר שיש לו השלכות נוספות על תכנון הכבישים.

מה לגבי מכוניות מעופפות?

יש הרבה מקום מעל ראשינו שאינו נמצא בשימוש כרגע על ידי מטוסים, כך שהקונספט של מכוניות מעופפות הוא אפשרי. אחרי הכל, הדבר עשוי למנוע הרבה מהבעיות הנוכחיות הקשורות לתנועה, ובמיוחד לעומס.

זה יכול להיות גם סוג של אופן ניידות מהיר מאוד. כלי רכב מעופפים לא יוגבלו על ידי בקרות תנועה, צמתים וכבישים. שיקול משמעותי נוסף יהיה כספי; אם כל הרכבים היו יכולים לטוס, תיאורטית היינו זקוקים להרבה פחות כבישים, והיינו חוסכים בעלויות בנייה ותחזוקה.
אבל צריך להסדיר את כל התפיסה של מכוניות מעופפות, או שיהיו אינסוף התנגשויות באוויר. ההשלכות של אלה עלולות להיות גרועות בהרבה מהתרסקויות על הקרקע כי כמעט כל תאונה תהיה קטלנית ליושבים במכונית ואולי גם לאלו שיחטפו את הרסיסים מתחתיהם.

אולי נוכל לדמיין "מסדרונות אוויר" ייעודיים הנשלטים על ידי בקרי תנועה בשטח אשר יעבדו באותו אופן כמו בקרי התנועה האווירית המסורתיים. הסדרה בתרחיש זה תהיה חיונית ויכול להיות שהקונספט כולו יהיה מוגבל למפעילים פרטיים מקצועיים המפעילים שירותי מוניות מעופפות שמיים או הובלת סחורות בתוך הערים. בסופו של דבר, המספרים יצטרכו להיות בשליטה הדוקה. לפיכך קשה לראות כיצד יתאפשר לאנשים פשוט לרכוש מכונית מעופפת ולהמריא איתה מחזית אולם התצוגה .
לבסוף, ישנם נושאים סביבתיים, מכיוון שחלק מהרכבים צפויים להיות מונעים על ידי דלקים מאובנים על מנת להשיג את הדחף הדרוש – אם כי נבדקים גם פוטנציאל הרכבים (המעופפים) המונעים על ידי חשמל.

כרזת הסרט בחזרה לעתיד, בכיכובו של מייקל ג'יי פוקס. מכונית מעופפת
כרזת הסרט בחזרה לעתיד, בכיכובו של מייקל ג'יי פוקס. מכונית מעופפת


ומה דעתך על מבחני נהיגה בעתיד?

מאחר שמשימת הנהג תשתנה מנהג לפקח, ניתן לחזות כי כל המשימה תצטרך להיות מוסדרת על ידי צורה כלשהי של רישיון בקר רכב. "בקרים" (להבדיל מ"נהגים") יצטרכו ללמוד הרבה יותר על יכולותיו ומגבלותיו של הרכב ויצטרכו לדעת מה לעשות במצבי חירום בהם יתכן שהם יצטרכו לקבל שליטה. לכן, משימת הבקר עשויה לדרוש ידע מעמיק יותר מאשר נהג רגיל ומבחני הנהיגה יצטרכו להשתנות כדי לשקף זאת.

האם בקרוב כל המכוניות יהיו בשליטת מחשב?

כל המכוניות החדשות כבר נשלטות על ידי מחשב במידה מסוימת. כאשר במכונית מודרנית יש ליקוי, ההליך הרגיל לברר מה לא בסדר כרוך בבדיקת אבחון. בדיקה זו מסתמכת על מערכת מחשב המקושרת למעבד המחשב, לחיישנים ולמיקרו-שבבים של הרכב. לדוגמה ניתן לחשוף פגמים לרבות נזילות, בעיות במנוע, במיכל הדלק ועוד.
מכאן ועד לבקרה של הרכב – המרחק קצר, ויכולת המחשוב כבר קיימת בכלי רכב רבים לצורך פונקציות כמו בקרת שיוט אוטומטית, חניה אוטומטית ומערכות בלימת חירום מתקדמות או אוטונומיות. מערכות המחשבים במכוניות עתידיות עשויות להיות מתוחכמות במיוחד.

כתוצאה מכך, רכבים אוטונומיים הולכים להיות בשנים הראשונות שלאחר כניסתם יקרים מאוד בהשוואה לרכבים לא אוטונומיים. זה עשוי לפגוע בכניסה נרחבת, כפי שקורה כיום עם כלי רכב חשמליים.

לכתבה ב-The Conversation

עוד בנושא באתר הידען:

מכוניות ללא נהג: ברגע שהן יהיו על הכביש, נצטרך להוריד את הנהגים האנושיים

מניעת תאונות דרכים של מכוניות אוטונומיות: בינה מלאכותית לא תספיק – היא צריכה גם ללמוד
"מהפכת הרכב האוטונומי תשנה את פני הכבישים"

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן