סיקור מקיף

שיא שלילי חדש לכיסוי הקרח באוקיאנוס הארקטי

הקרח הארקטי נמס בשנת 2012 במהירות ואובדן שטח הגדולים בהסטוריה המתועדת. הוא תפס בסוף קיץ 2012 שטח של 3.41 מיליון קמ"ר, ירידה לעומת השיא השלילי של 2007 שאז הקרח כיסה שטח של 4.17 מיליון קמ"ר.

שיא שלילי בשטח הקרח באוקיאנוס הארקטי בקיץ 2012. איור: נאס"א
שיא שלילי בשטח הקרח באוקיאנוס הארקטי בקיץ 2012. איור: נאס"א

הקרח באוקיאנוס הארקטי נמס והגיע לשטח הקטן ביותר בהסטוריה המודרנית. כך אומרים מדענים בקנדה. כעת יידרשו המדענים להעריך מחדש את תחזיותיהם לחורפים נקיים מקרח באוקיאנוס הארקטי ובאשר להתחממות כדור הארץ. בשני המקרים מדובר בהאצה של לוח הזמנים.

"לא רק שאבדן הקרח שבר את השיא של 2007, הוא עשה זאת בשיעור ניכר." אומרת ז'יליאן סטרוב, מדענית במרכז הנתונים הלאומי האמריקני לנתוני קרח. היא נכחה על סיפון ספינת גרינפיס ששייטה באוקיאנוס הארקטי מצפון לגרילנד במסע לתצפית מיד ראשונה בהמסת הקרח שחקרה בעיקר מתצלומי לוויין.

היא ומדענים אחרים שהשתתפו במסע אמרו כי הופתעו מקצב ההמסה השנה. קרח בשטח הגודל של פרובינצית אלברטה בקנדה נעלם במהלך הקיץ, ובכך שבר את השיא והעלה את הדאגות באשר להשפעת התהליך על שינויי האקלים.

באמצע ספטמבר כיסה הקרח באוקיאנוס הארקטי שטח של 3.41 מיליון קמ"ר, ירידה לעומת השיא השלילי של 2007 שאז הקרח כיסה שטח של 4.17 מיליון קמ"ר.

"מדובר בשיא שלא יאמן" אומר אנדרו ווייבר, מדען אקלים העוסק בבניית מודלים בבית הספר למדעי כדור הארץ והאוקיאנוסים באוניברסיטת ויקטוריה בקולומביה הבריטית. "מדובר באובדן אדיר של קרח." אמר.

סטרוב עורכת מדידות יומיות של נתוני הקרח – עובי שכבת הקרח נמדדת כל שעה או שעתיים מהסיפון. היא מקווה לשפר את נתוני הלווינים שלה עם מדידות אלו כדי להעריך עד כמה ממצאי הלווינים גורמים להעריך את התופעה בהערכת חסר.

מים חופשיים מקרח, שהם כהים יותר וטלאי קרח דקים יותר בולעים יותר חום מהשמש מאשר הקרחונים הלבנים. הדבר יאיץ את ההתחממות הגלובלית בתהליך שיהיה כמעט בלתי אפשרי להפוך.
כעת מעריכה סטרוב כי האוקיאנוס הארקטי יהיה חופשי מקרח החל משנת 2030 בניגוד להערכות פורמליות קודמות שהציבו את המועד על שנת 2050.

"בלא ספק תהיה לכך השפעה עצומה על האקלים" היא מסבירה. "הקרחונים הימיים מסייעים לכדור הארץ להשאר קר בזכות החזרת מרבית האנרגיה של השמש. באמצעות הסרת הקרח, האוקאינוסים יספגו את כל החום במהלך תקופת הקיץ." אמרה לעיתונאים קנדים.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

14 תגובות

 1. בכל אופן, הטיעון בדבר התרחבות הקרח באנטארקטיקה (שם כמובן כעת יום השוויון האביבי – כלומר סוף החורף) הגיע לשיא מופיעה אך ורק באתרים של מכחישי התחממות ולא מצאתי לו זכר באתר מדעי כלשהו.

 2. כלומר האשמה זו הינה המצאה שלך. בעולמנו זו לא ראייה אלא הוצאת לשון הרע.

 3. ה National Snow and Ice Data Center הוא לא מקום עלום.
  ואלו נתונים ידועים ללא שום מחלוקת.

  מה המקור שלך להאשמה החמורה שאתר wattsupwiththat מקבל כסף מהאחים קוך ?
  אשמח להפנייה.

 4. גרף אחד למקום עלום באינטרנט אין משמעותו שמה שכתוב בו נכון. WHATS UP WITH THAT הוא אתר שמקבל כסף מהאחים קוך. זה כמו פרוודה של ברית המועצות. אני לא סומך על אף מילה שכתובה שם.
  בכל מקרה, תנוח דעתך, באתרים המדעיים, ולא באתרים כלכליים שיש להם כנראה נטיה ימנית הקרח הימי באנטראקטיה מצטמק http://www.sciencedaily.com/releases/2012/09/120919103610.htm

 5. לאוהד

  לא מדובר על טיפה קרח יותר מהרגיל אלא בשיא של עלייה עקבית של 33 שנה!!!

  מתוך הכתבה:
  ב-NPR לא הזכירו בשום מקום כי הקרח בים האנטרקטי גדל בעקביות מאז החלו לוויינים למדוד את כמות הקרח לפני 33 שנים, וכי כמות הקרח בים לאורך שנת 2012 כבר עלתה מעל הממוצע השנתי.

  שים לב שההתיחסות היא לים האנטרקטי ולא ליבשת עצמה.

  חשבתי שמן הראוי לציין גם עובדות כאלה בנוסף למיין-סטרים.

 6. רק שהמכחישים לא מתייחסים להבדל בין הקרח באוקיינוס הארקטי לבין אנטרטיקה.
  הקרח באנטרטיקה הוא ברובו המוחלט חד שנתי, נוצר בחורף ונמס בקיץ. עכשיו סוף החורף באנטרטיקה. אז יש שם טיפה יותר קרח מהרגיל, יופי תוך כמה חודשים הוא יעלם כמעט לגמרי.
  לעומת זאת באוקיינוס הארקטי יש חלק גדול של קרח רב שנתי , כזה ששורד את הקיץ וממשיך לחורף לאורך שנים. רק שבשנים האחרונות פחות ופחות קרח שורד את הקיץ והקרח הרב השנתי מתמעט . השנה כאמור הגענו לשיא שלילי.
  על ההבדלים בין האוקיינוס הארקטי לאנטרטיקה:
  http://nsidc.org/cryosphere/seaice/characteristics/difference.html

 7. לתומר ,
  כדאי לדעת כי התחממות עולמית גורמת ליותר מים להכנס למחזור ,
  יותר מים שווה יותר משקעים , משקעים באנטארקטיקה הופכים לקרח,
  המדידות האמינו מראות באמת הצטברות יותר קרח ….
  במערב היבשת ,
  ואילו במזרחה הקרחונים מפשירים ,
  שיכלול המצב בין המזרח למערב מראה …. פחות קרח .

 8. אבי זה בשבילך

  http://www.forbes.co.il/news/new.aspx?pn6Vq=J&0r9VQ=ELKD

  איכשהו היה לי ברור שהכתבה הזו לא תמצא את דרכה לאתר שלך…. היא לא עומדת באג'נדה

  חבל, מאוד חבל שפירסומים מדעיים שלא מתיישרים עם ההטפה הדתית כמעט באתר זה לגבי ההתחממות לא מקבלים התייחסות

 9. בלי מאמר אליו מקושרת התמונה, אין משמעות לקישור.
  בכל מקרה לגבי אנטארטיקה ידוע שעובי הקרח מצטמק, וכי יש המסה גדולה של קרחונים ונדידה שלהם, בפרט סביב לשון היבשה שיוצאת מאנטארקטיקה

 10. האם אין מצב כמו קו אדום, שבו יסכימו, גם המנגדים לאותה תחזית קודרת של ההתחממות הגלובלית,
  לצאת בדחיפות למאבק כלל עולמי כנגד המצב שנוצר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן