סיקור מקיף

אופס – לתוספתן יש תפקיד אחרי הכל!

התוספתן משמש כמקום מבטחים לחיידקים הטובים שחיים במעי האנושי, ויכולים להגן על המעי לאחר מחלות מעיים קשות

תרשים הפנדציט מאטלס גריי
תרשים הפנדציט מאטלס גריי

תמונה : התוספתן, כפי שהוא מתואר ב "אנטומיה של גריי"
התוספתן (אפנדיקס) נחשב מזה זמן רב לאיבר שרידי, או חסר תועלת. אך עתה התגלה שקיימת סיבה טובה לקיומו. התוספתן משמש מקום מבטחים לחיידקים הטובים שחיים במעי האנושי. החיידקים הטובים בתוספתן יכולים לסייע בעיכול, כמו קרוביהם במעיים. לאחר סדרה של ניסויים ותצפיות, חוקרים במרכז הרפואי של אוניברסיטת דיוק טוענים כי החיידקים בתוספתן יכולים להשאר בגוף גם לאחר התקף שלשולים (diarrhea). ההתקף מרוקן את המעיים גם מהחיידקים הטובים, אך החיידקים בתוספתן נשארים ויכולים לאכלס מחדש את המעיים. התיאוריה פורסמה אונליין במגזין לביולוגיה תיאורטית.
"קשה למצוא עדות חדה ומוחלטת, אך קיים מספר רב של עדויות נסיבתיות המצביעות על תפקידו המועיל של התוספתן : להיות מקום בו החיידקים הטובים יכולים לחיות בבטחון ובנחת עד שהגוף זקוק להם," אומר דוקטור וויליאם פרקר, פרופסור לרפואה ניתוחית ניסיונית. פרקר ערך את האנליזה בשיתוף עם דוקטור ר. רנדל בולינגר, פרופסור אמריטוס לרפואה ניתוחית כללית.
התוספתן הוא כיס צר באורך 5-10 סנטימטר, הממוקם ליד נקודת המפגש בין המעי הגס והמעי הדק. רופאים עדיין דנים בתפקידו המדוייק בבני-אדם, אך ידוע שיש רקמה של מערכת החיסון בתוך התוספתן.
המעי מאוכלס בחיידקים שונים שמסייעים למערכת העיכול לפרק את האוכל שאנו אוכלים. בתמורה, המעי מספק לחיידקים בטחון ומזון. פרקר מאמין שתאי מערכת החיסון נמצאים בתוספתן לא כדי לפגוע בחיידקים הטובים, אלא כדי להגן עליהם.
פרקר חקר בעשר השנים האחרונות את דרך פעולתם של החיידקים במעיים. במהלך זמן זה הוא הצליח לגלות כי במעיים קיים קרום דק המכונה ביו-פילם. שכבה דקה ועדינה זו מורכבת מחיידקים רבים, רירית ומולקולות של מערכת החיסון. כל אלו חיים ביחד על דפנות המעיים.
"המחקרים שלנו מעידים שמערכת החיסון מגינה על מושבות החיידקים שחיים בביו-פילם ומזינה אותן," הסביר פרקר. "בגלל שהיא מגינה על החיידקים הטובים האלה, אין לחיידקים המזיקים מקום לחיות בו. הראינו גם שהביו-פילמים נמצאים בתוספתן במיוחד, ושהשכיחות שלהם יורדת ככל שמתרחקים ממנו."
פרקר אמר כי ניתן להבין מהו תפקידו האמיתי של התוספתן אם חושבים על עולם ללא רפואה מודרנית ותנאי היגיינה.
"במדינות ללא רפואה מודרנית או מנהגים היגייניים, ניתן למצוא מקרים רבים של שלשולים. במקרים אלה, לעיתים קרובות מתרוקן כל תוכן המעיים, כולל הביו-פילמים, ונשטף מתוך הגוף," אמר פרקר. "ברגע שתוכן המעיים עזב את הגוף, החיידקים הטובים החבויים בתוספתן יכולים להגיח מתוכו ולאכלס מחדש את דופן המעי לפני שחיידקים מזיקים נוספים יכולים להתיישב שם."
במדינות מתועשות עם רפואה מודרנית ומנהגים היגייניים, השמירה על מאגר של חיידקים מועילים אינה הכרחית," המשיך פרקר. "אבחנה זו תואמת את העובדה שבחברה המודרנית, הסרת התוספתן אינה גורמת לבעיות נראות לעין."
לפני מספר עשורים, מדענים הציעו כי יתכן שלאנשים בחברות מתועשות יש שכיחות גבוהה של דלקת התוספתן בגלל "היפותזת ההיגיינה," אמר פרקר. היפותזה זו מציעה שלאנשים בחברות "היגייניות" יש שכיחות גבוהה יותר של אלרגיות ומחלות אוטו-אימוניות מכיוון שהם – ומערכות החיסון שלהם – לא נחשפו למגוון הטפילים וגורמי המחלה האחרים המצויים בסביבה. כתוצאה, כאשר מערכות החיסון שלהם ניצבות בפני אתגר חדש, הן עלולות להגזים בתגובה שלהן.
"מערכת החיסון הזו, שמגזימה בתגובתה, עלולה להביא לדלקת המקושרת עם התוספתן, ובכך לגרום לחסימה של המעיים ולדלקת חריפה של התוספתן," אמר פרקר. "כך שיתכן שהרפואה המודרנית וגינוני ההיגיינה שלנו מביאים לא רק לכך שאיננו צריכים את התוספתן, אלא גם לחלק ניכר מהבעיות הנגרמות בשל התוספתן בחברה שלנו."
פרקר ערך מחקר המבוסס על השלכות ומסקנות מכיוון שבדיקת פעולתו של התוספתן עשויה להיות קשה במיוחד. היונקים היחידים שיש ברשותם תוספתן, מלבד בני-האדם, הם ארנבים, אופוסומים ווומבאטים, והתוספתנים שלהם שונים במידה ניכרת מהתוספתנים של בני-האדם.
מחקרו של פרקר על קיום הביו-פילם ותפקידו ממומן ע"י מכוני הבריאות הלאומיים. החברים האחרים בקבוצת המחקר באוניברסיטת דיוק הם אנדרו ברבס, ארול בוש ושו לין.

קישור למקור

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

52 תגובות

 1. התפלאתי כשראיתי שלמאמר הזה ישי למעלה מ-50 תגובות (שיא הידען?) בעוד בד"כ יש במקרה הטוב תגובות בודדות. איך זה שדווקא התוספתן, העלוב שבאיברים, זוכה לפופולאריות כזאת, תמהתי.

  לא לקח לי הרבה זמן שגיבור הדיון אינו התופסתן אלא משהו אחר לגמרי, אם כי גם לגביו יש חילוקי דעות אם הוא מיותר או לא.

 2. מיכאל עצם זה שהיית מפקד בצבא העלוב של המדינה הזו אומר שאני אתה מסכן שצריך טיפול/ ניתוח מוח להרחיב את הידע שלך בחיים

 3. איך אפשר להגיע לטקסט המלא באנגלית?
  הגעתי ל"אבסטרקט", ולמרות שמופיע קישור
  ל EBSCO אני לא מצליחה למצוא שם את המאמר המלא.
  תודה.

 4. תגובה בקשר לדג:
  באשר לאותו "יצור ימי" בשם "שטינק"ס מרינ"ס" –
  MONOPTERUS CUCHIA בואו שוב לראות היאך מתגלות נפלאות אמיתות תורת השם יתברך, נגד כל "ממצאי" המדע!
  שהקדמונים מלפני 350 שנה כתבו שאיזה רופא וינאי טען שמצא חיה ימית רעילה זו בעלת 4 רגליים ויש לו קשקשים ללא סנפירים, ופוסק אחד, ה"כרתי ופלתי" אמר שזה מראה שיש יוצא מן הכלל של חז"ל, ואחרים הוסיפו שכיון שהוא חיה עם רגליים, ולא דג, וגם הוא רעיל, על כן לא חל עליו כלל זה של חז"ל, או שהיו לו סנפירים ונפלו.
  אך ראה זה פלא, שכבר החתם סופר במסכת חולין דף ס"ו ע"ב טען שבירר אצל מומחים שחלה טעות מדעית מצד הרופא הוינאי, ואין ה"שטינק"ס מרינו"ס" חיה ימית אלא גידולו ביבשה.
  והנה לפני שנה גילו, כתמיד, את אמת התורה בצורה אבסלוטית: אין ה"שטינ"ס מרינו"ס" אלא לטאה בשם Scincus scincus הנקראת "דג החול" בגלל שנראה כ"שוחה" בתוך… חול המדבר, ואין גידולו במים כלל!
  ועתה שנתגלה סופית שאין דג או חיה ימית כזו התברר שכל הדגים וחיות–הים בעולם כולו, בלי שום יוצא מן הכלל, עומדים בכלל מדהים זה של חז"ל! איך ידעו מה שלא ידעו כל חכמי עולם עד עתה?!

 5. בניתי מכונת זמן ואני הולך להרוג את משה, מוחמד וישו. בעצם, את ישו אפשר להשאיר, בלי קודמיו הוא יהיה סתם סוציאליסט.
  להתראות בעולם טוב יותר, בלי קישקושי סרק בטוקבקים.

 6. לדעתי, מי שרוצה להאמין ש "דרך אגב, לא תמיד 1+1 שווה ל-2" – זאת זכותו.

  אבל בתנאי שלא יטיף לאחרים על כך.

 7. מיכל, חבל"ז!
  אולי את היית רוצחת אלמלא היית דתית אבל אני לא דתי ואינני רוצח אפילו בעלי חיים.
  ברור שמי שלא מבינה איך לא רוצחים ללא הדת לא מבינה כלום.

  אם את אומרת לי לדאוג לפושעים לפני שאני דואג לחרדים את מביאה את הדברים למישור הנכון.
  בעיני באמת – חוץ מן הפושעים – אין אף אזרח שאפשר להשוות לחרדים.

  חלומות פז

 8. "לא תרצח" אינו תקף מבלי שיש את הדת שתמנע את זה. שוב-הנאצים ראו את עצמם מאוד מוסריים.והם רצחו מעמנו למען המוסר.

  כל הכבוד שהיית מפקד בצבא. לא ענית לי לגבי ה"השלמת ציוד" שהולך שם. אנשים ישרים שבמקרה גם גונבים פה ושם…או מפקירים נשק..או נרדמים בשמירה..שלא לדבר על הטרדות מיניות שיש בצבא…
  גם אני הייתי חיילת ואני יודעת טוב מאוד מה הולך שם! וכמובן זו לא רק אשמתם, הצבא לא יודע לנצל את הכוח אדם שיש לו, שם אלפי ג'ובניקים שאוכלים מקדונלדס לארוחת צהרים וקפה ארומה, בזמן שהלוחמים נטחנים בשטחים. קודם שהצבא ידע מה לעשות עם הכוח אדם שיש לו, ואז תראו אם באמת צריכים לגייס עוד אנשים. רק שתדע, שחרדים שלא יכולים ללמוד בישיבה ורוצים להתגייס-לא מקבלים אותם. למה? כי החרדים "עושים בעיות", כשרות לא טובה, שמירת שבת מתבטלת וכו וכו, אז הצבא מראש לא מתעסק איתם.

  לפני שאתה מתמרמר על זה שאתה "צריך לפרנס אותם"-למה שלא תתמרמר על העובדה שאתה מפרנס פושעים בכלא על ידי המיסים שלך? אנשים שרוצחים ואונסים-כן כן גם אותם אתה מפרנס, ומדוע אף אחד לא מורד על כך? כי כולם תופסים את החרדים כמו טפילים שאין בהם צורך, וזו לא אשמתכם. פשוט בלבלו לנו את המוח בבית ספר חילוני, שבו מלמדים על כל אחד והצלחת שלו, שאין ערך ללימוד תורה, וכפועל יוצא מי צריך אותם בכלל? כשהמדינה תהיה באמת מדינה יהודית, כלומר שהולך על פי חוקי היהדות-אז יבינו את הערך.

  עכשיו תגיד לי שגם בתנ"ך נלחמו. נכון! ברור! אבל ידעת שעל 3000 לוחמים שיצאו לקרב, היו 3000 לומדי תורה שנשארו באוהלים ולמדו בזמן שאחיהם נלחמו? הלווים לא השתתפו במלחמות, כי בלי התפילה שלהם-מה שווה כל הטילים והאטילריה?
  מלחמת ששת הימים-אין לה ספר על טקטיקות מלחמה–כי לא היו טקטיקות מלחמה!!! כל העם היה באופוריה על "כוחי ועוצם ידי עשה לי את החיל הזה"- והתגובה לא אחרה לבוא במלחמת יום כיפור.חושבים שיכולים להסתדר לבד? קדימה! ראינו תוצאות מחרידות שכאבו לכל העם.

  ראינו את ביצועו של צהל במלחמת לבנון השנייה. ממש עזרו לנו כל החידושים הטכנולוגים.

  תבין, אני לא תוקפת פה כי אני לא חושבת שיש למישהו זכות לפגוע ולהעליב אף יהודי בשום מצב!לכן אני גם אתעלם בכינוי הגנאי שהדבקת לי.
  אני הייתי בדיוק באותו ראש ולכן אני מבינה מאיפה התפיסה הזו באה. יש הרבה דברים שלא מספרים בבית ספר…הגיע הזמן שתפסיקו לצטט את אותם סיסמאות של "הם לא מתגייסים" ו"הם לא עובדים"ותחקרו קצת יותר על האוכלוסיה לפני שאתם נלחמים נגדה. בואנה, אולי להם הסבר? אולי תקשיבו להם פעם אחת? אולי תשאלו למה הם לבושים בצורה שונה, ומקדישים את חייהם לתורה? אולי אשכרה יש להם גם תשובות!!!

  אבל מה לעשות, תשובות אתם לא רוצים. אז חבל. אתם תמשיכו להתמרמר על משהו שיש לו סיבה, אתם פשוט לא יכולים להבין את הסיבה. שוב לא אשמתכם, החינוך החילוני אחראי לתפארת של נוער יהודי שלא יודע בכלל מה זה יהדות. ואל תגיד לי שלהדליק נרות בחנוכה ולאכול מצה בפסח זה המאפיין היחיד. יש עוד המווון מעבר למנהגים שטחיים, ואם תהיה פתוח לשמוע אשמח קצת לדבר על זה.

  אני לא רוצה לנהל דיון אגרסיבי וכועס,אלא אינטלקטואלי. אם אתה לא בקטע ורוצה רק להוציא עליי עצבים-אז שיהיו לך חיים נפלאים!

 9. מיכל השקרנית:
  הראי לי איפה כתבתי איך מוגדר אדם דתי.
  הראי לי איפה הזכרתי את המילה לבוש או את המילה כיפה!
  אין לך תשובות לשום טענה שלי ולכן את מנסה ליצור מצג שווא כאילו טענתי טענות אחרות.

  ובבקשה לא לערב מוסריות דתית עם מוסר.

  הדת לא המציאה את המוסר – היא רק המציאה את זה שהמציאה את המוסר!

  כשאדם דתי בא לשכנע אדם חילוני שהדת המציאה את המוסר, הוא לא רק משקר (דבר שהוא בלתי מוסרי בפני עצמו) אלא שהוא משתמש בטיעונים דמגוגים (כמו – מאין יש לנו את החוק "לא תרצח"?)

  הטיעון הוא דמגוגי מכיוון שהשואל יודע שהנשאל יודע מעצמו וללא עזרת הדת שהחוק "לא תרצח" הוא חוק מוסרי. אלמלא היה יודע זאת מעצמו הרי כל השאלה ה"רטורית" הזאת לא הייתה משיגה את יעדה כי הנשאל לא היה רואה בחוק הזה דוגמה לחוק מוסרי!

  זו גם הסיבה לכך שדמגוג דתי אף פעם לא מביא כדוגמה למוסריות הדת את החוק "רצח את ההומו" או את החוק "רצח את מחללי השבת" או את החוקים האלה.

  הוא הרי יודע שאם יזכיר את כל זה ישיג בדיוק את המטרה ההפוכה מזו ששקריו נועדו להשיג

  אינני צריך לשאול מפקדים בצבא שום דבר.

  בעצמי הייתי מפקד בצבא ואני יודע בדיוק מה המצב.

  אני יודע שהחרדים כמעט בכלל לא מתגייסים.
  אני יודע שתלמידי ישיבות ההסדר משרתים שירות חובה שנמשך בדיוק מחצית מזמן שרותם של אנשים ישרים.
  אני יודע שכל המרידות המאורגנות בתוך הצבא אורגנו בידי דתיים.
  וכאזרח, אני נתקל בחוסר המוסר הדתי כל הזמן – כולל בעובדה שהחרדים רואים כדבר מובן מאליו ומוסרי בהחלט את זה שאני צריך לפרנס אותם.

  http://www.youtube.com/watch?v=CM1WED6daEg

 10. הביטוי יש לתוספתן 'תפקיד' אינו הולם. יש לומר 'יתרון שרידותי' וכמובן שיתרון זה יכול להיות תוצר משני שמתפתח לצד תפקידים אחרים שהתיתרו ולכן התנוונו.

 11. לקמילה היקרה,
  גולם אנושי-הכוונה גוף אנושי מתפקד בכל רמח איבריו ושסע גידיו, רק שאין לו נשמה בפנים (ולכן הוא לא יכול לדבר)-כשמו כן הוא-גולם. גולמי, חומר גלם בלי רוח. נפש יש לו-כי יכול לזוז וכו, אבל את הנשמה רק מלמעלה יכולים להביא.
  כמו שהקב"ה יצר את האדם-קודם יצר את הגוך מן האדמה, ורק לבסוף "ויפח באפיו נשמת חיים" ותרגום אונקולוס אומר "רוח ממללה"-כלומר שכוח הדיבור ניתן רק לאדם. חיות מתקשרות בינהן,זה נכון, אך זוהי לא ההגדרה של דיבור.
  כיום אי אפשר לייצר גולם, כיוון שאין היום אנשים בדרגה של המהר"ל, יש כיום מצב שנקרא ירידת הדורות, כלומר שמבחינה רוחנית יש הדרדרות בתחום הזה, ואת יכולה לראות לבד לפי כל הדיונים שיש פה למעלה.

  דרך אגב, לא תמיד 1+1 שווה ל-2. תסתכלי על וקטורים. ושמעת על תופעה ורטיגו? זה קורה כאשר אדם במטוס מרגיש, מוכן לתת את חייו על כך-שכעת הוא במצב מאוזן לאדמה. אז זהו-שאם הוא יסתכל במכשירים-יראה שהוא בדיוק במצב הפוך. אז מה? הוא מרגיש בכל ליבו שעכשיו הוא בסדר, אבל בלי סיוע מהצד הוא לא יעבור את הטיסה בשלום. זה הסיבה שמוסר אנושי לא יכול לבוא מבלי הנחייה ממי שמבין את הטבע האנושי, כי אז עם כל סטייה קטנה, נרגיש כאילו הכל בסדר, עד שנגיע למצב של "עולם הפוך ראיתי", וכל העולם משוכנע שהוא בסדר. למה? כי כמו לכל דבר, חייב להיות קנה מידה גם לדברים כביכול רוחניים יותר. בפריס יש מד שאומד בדיוק את אורכו של מטר. למה? כי אם נעשה פעם שינוי קטן, יתכן שבסוף המידות לא יתאמו את האמת המוחלטת, ומטר יהפוך להיות חצי מטר או מטר וחצי. כך גם בנושא של חברה וטוב. מי קובע מה זה טוב? האם זה טוב להרוג זקנה, שגם ככה עומדת למות, בשביל לקיים חיים של צעיר בריא, שיכול לתרום לחברה יותר ממנה? ראי ספר "החטא ועונשו". הרי רציונלית אפשר למצא לזה סיבה למה זה דווקא כן טוב לחברה שהוא יחיה והיא לא, ומוסר הרי עובד לפי מה שטוב לחברה לא? אז למה זה לא בסדר? כי ככה! כי כתוב "לא תרצח"-והכוונה בכל תנאי (חוץ מאשר הבא להורגך) ובכל מצב ולכל אדם. ככה! ואת זה הנאצים לא יכלו לקבל.

  ובנוגע לרובוטים- את יכולה לתת לי ספר שלם על רובוטים ואיך הם עובדים, אבל זה לא מתקרב לגוף האדם. אפילו עין מלאכותית עוד לא המציאו, או אפילו פשוט יותר-אף מלאכותי שיכול להריח. כשימציאו מכשיר שיכול להתקרב לתפקוד של עין אנושית, אז נדבר יותר.

 12. למיכאל היקר:
  א) אדם דתי לא מודגר לפי לבוש/חברה או כל הרשימה שכתבת. איש דתי הוא איש שהולך לפי חוקי הדת. הדת אוסרת בצורה חמורה מעשי פשיעה וכל שאר הדברים שמזיקים לחברה. באותה מידה שכשאדם מגלם תפקיד בהצגה ולובש בגדים שמייצגים דמות מסוימת,כך אדם שמלבש כמו חרדי ולא הולך לפי חוקי הדת, והרי אבסורד לחשוב שרק לבוש חיצוני מאפיין דת. כמו אותו שחקן שלובש תלבושת , כך אותו פושע שמבצע עבירות מחופש לחרדי. אתה חושב שהדרך לאמוד איש דתי או לא הולך לפני צבע החליפה שלו?

  דבר שני, בבקשה לא לערבב "מוסריות דתית" של דתות אחרות יחד עם מוסריות דתית יהודית. העובדה היא הנצרות דגלה בשלום,קבלה אהבת הבריות, ובפועל רצחה לטבח כל מי שהלך נגד הכנסיה. עיין ערך אינקוויזיציה. והאסלם חוקק על דגלו שנאת יהודים ו..אין צורך לפרט את הערכים המוסריים שלהם..
  ערכי המוסר היהודים שונים בתכליתם מערכי מוסר של דתות אחרות, משום שלא אנשים המציאו אותו. מוסר-הכוונה לחיות בצורה שאינה מזיקה לזולת נכון? אם כן, תתפלא שעל פי חוקי הדת היהודים, אם אדם מתקשר מהמשרד שלו בעבודה לשיחה פרטית על חשבון החברה-הדבר נחשב לגזל, גניבה לאור יום. למה? כי אתה משתמש בכסף שאינו שלך לצרכים פרטיים. הורדות מהאינטרנט-כנ"ל, ומי בינכם לא משתמש בEMULE וכל מיני תוכנות הורדה אחרות? המדינה עצמה יוצאת נגד זה ואומרת בגלוי שזה אסור-ומי באמת מקשיב לה?
  כמה פעמים "השלמתם ציוד" בצבא, כי כולם עושים ככה? או הפקרת נשק-וכל עוד לא תפסו אתכם הכל בסדר? כמה פעמים נהגת אחרי "כוס אחת של בירה"-פיקוח נפש!!

  אז אל תטיף לי על חוסר מוסריות שהדת גרמה לה! תשאל מפקדים בצבא על איזה חיילים אפשר לסמוך יותר שישמרו על ציוד או לא יאחרו לשמירה, ויגרמו לחבר שלהם לאבד זמן שינה יקר? הדת היהודית היא המוסר של העולם, וזה הסיבה שהנאצים רצו להרוג אותנו- כי הדת שלנו גרמה להם להבין שיש מצפון-וכמובן שנקיפות מצפון זה לא נעים…

  מאיפה באמת מגיעות נקיפות מצפון? האם לפרה יש גם נקיפות מצפון אם היא אוכלת אוכל של חברה שלה? או לאריה יש נקיפות מצפון שהוא טורף אימא לשישה? אני מניחה שדרך האבולוציה איכשהו נחתה עלינו מן הרגשה פנימית-שנובעת מפעולה כימית שקורת במוח המפותח שלנו וגורמת לפולסים חשמליים שגורמים ללב להרגיש צביטה קטנה ברגע שאנחנו עושים משהו לא בסדר.

  ובנוגע לדג- חאלאס עם השטויות. השם שלו מעיד שיש לו סנפיר, ויש לו עד גיל 10 ימים, מה אתם ממשיכים לחפור? מנוון/לא מנוון, לבן/שחור. העובדה שכתוב שלכל דג יש עם קשקש יש סנפיר והדג הזה עומד בתנאי.
  בבקשה אל תגיב לזה עוד כי כבר אין לי דרך לשכנע אותך ולא אתה אותי אז חבל על האנרגיות.

  בגלל שאתם לא מוכנים להודות שלדג MONOPTERUS CUCHIA

 13. מיכל,
  הגולם מאוד מסקרן אותי. מה את יכולה לספר על הגולם? אני מוכנה בתמורה לספר לך קצת על רובוטים, כדי שנוכל להשוות מי הגיע להישגים יותר מרשימים, המדע עם הרובוטים או המהר"ל עם הגולם. מה העדות הכי טובה שיש לכך שהתקיים דבר שכזה? והאם ניתן ליצור גולם כזה גם כיום?

 14. דבר נוסף,
  היות ומדובר באנשים שהם עורכי דין במהותם (בניגוד לאנשי מדע) כל הדיון על סנפירים, העלאת גרה והווצרות כינים מזעה ועכברים מעיפושים וכד' מיותרים לחלוטין, כי עורך דין יעשה את הדבר הפשוט של שינוי הגדרות (לפעמים הם קוראים לזה פשט לעומת דרש, כחלק מהפרדס). כך הם ישנו את ההגדרה של סנפיר כך שיכלול קפל עור נטול קרינים אשר לא משמש לשחייה (שהם עצמם דרשו שיתקיים ולא מתקיים), כך הם ישנו את ההגדרה של פעולת העלאת הגרה, זעה ועיפושים בכלל יהפכו להיות משהו אחר ורק טמבלים שכמותנו חשבנו בטעות שזעה = זעה, אבל מסתבר שזה לא כך, אה וגם התנינים הגדולים זה בעצם דינוזאורים (למה? קב"ה!)

  וכיאה לעורכי דין, אין שום בעיה לכתוב זה אחר זה משפטים סותרים עד שנדמה כאילו הם נכתבו במיוחד למערכון סטירי, למשל זה:
  "תקרא בתורה לפני כמה פרשות על אדם שנמכר לעבד, ומהם זכויותיו, ומה בעצם הרעיון של להיות לעבד. מי אתה חושב המציא שיוון זכויות? שאדם חיב לאהוב את אישתו כגופו ולכבדה יותר מגופו?"

  החיבור בין זכויותיו של עבד (שגם אם יש לו זכויות כלשהן הרי מעצם מעמדו לא מתקיים בכלל שוויון זכויות בינו ובין, למשל, בעליו) עם ייחוס המצאת ערך שוויון הזכויות לאותו מקור ממש בשני משפטים עוקבים היא הגחכה נפלאה של השכל הישר.

  ההתעלמות מכל הזוועות ה"מוסריות" שהדת איפשרה ובחלק מהדברים מאפשרת גם היום, תוך נפנוף בעלה תאנה של ערכי מוסר שבלאו הכי היו וישנם עדיין אנשים חילוניים או מדתות אחרות שדגלו באותם ערכים משיקולים אחרים דומה לאותו אנס מנומס שדאג להסיע את הקרבן הבייתה כדי שלא תצטרך להסתובב לבדה בחושך. הדת היהודית מתהדרת בערכי מוסר שנמצאים, ובשפע, גם בדתות אחרות ולמרבה התדהמה גם אצל חילונים גמורים ואפילו אתאיסטים, אבל מקפידה להתעלם מערכי מוסר נוראיים שהיא מחזיקה בהם. התשובה לכך מבחינת הדת היא שאצל החילונים (וכמו גם אצל דתות אחרות) יש דוגמאות להתנהגות לא מוסרית. העובדה שגם אצל דתיים יש דוגמאות להתנהגות לא מוסרית מאותם סוגים ממש (סמים, אלימות, פשעי מין, מעשי רמייה וגנבות ועוד ועוד) זוכה להתעלמות גורפת במקרה הטוב או במקרה הפחות טוב מוצג אחד הטיעונים הכי אידיוטיים שבולך משהו כמו – כן, הוא גדל בבית דתי, הוא חונך במוסדות דתיים, הוא חי בקרב החברה הדתית, מתלבש כמוהם, שם כיפה, מניח תפילין, הולך לבית כנסת… אבל אם הוא אנס אז הוא לא דתי, כי הרי דתי אמיתי לא היה נוהג כך, כי דתי אמיתי הוא מוסרי. זה עובד מצוין גם אם אותו אדם הוא רב מוסמך שביע את אחד מהדברים שהוזכרו קודם. אז הנה הוכחה שהדת היא הכי מוסרית כי כל הדתיים מוסריים ומי שלא מוסרי הרי בהכרח שאינו דתי ולכן הטיעון הראשון ממשיך להיות תקף. מ.ש.ל

 15. מיכאל,
  היא כבר הוכיחה לנו ש: 1 = 0

  "לא מאמינים בניסים -אז תקרא סיפורי השגחה,שאני בטוחה שגם לך היו ופשוט לא ראית. מלחמת המפרץ-עשרות טילים יורו לעיר הכי צפופה בארץ ואף לא הרוג אחד(אחד-מהתקף לב!)"

  אז אני מנחשת שאת השאר היא תוכיח באינדוקציה 🙂

 16. וכמובן, מיכל, שתמצאי לי גם "הוכחה" לכך שהפרת והחידקל יוצאים ממקור משותף, וגם "הוכחה" לשקר הדגים שלך, וגם "הוכחה" לקנה הנשימה של הפרה, וגם "הוכחה" לכינים שנוצרות מזיעת אדם, וגם "הוכחה" לעכברים הנוצרים מן העפושים.
  וכמובן גם שמכיוון שמתוך אלפי ההוכחות הקיימות הבאתי לך 6 ואת רוצה לשקר ולטעון שלא הבאתי אף הוכחה אז "תוכיחי" לי גם ש 6=0

 17. מיכל:
  הארנבת אינה מעלה גירה.
  אי אפשר להביא הוכחה לדבר לא נכון אבל ברור לי שגם את זה אינך מבינה.

 18. כרגע הבאתי לך הוכחה לכך שארנבת כן מעלה גרה, בניגוד למה שאתה חושב.אז על איזה עובדות אתה מדבר???
  הוכחה אחת לא הבאת לי,ואני החולמת?צא מהסרט

 19. מיכל:
  כבר בתחילת תגובתי הקודמת אמרתי שלא תתני לעובדות לבלבל אותך וברור לי שלא ניתן לקיים אתך דיון.
  אז המשך חלומות פז

 20. לגבי הארנבת-כדאי לך לקרא את זה.http://tora.us.fm/tnk1/tora/wyqra/tm91.html וגם הדג כבר דיונים רבים נערכו וכבר הוכח שלדג הזה,ששמו מעיד על כך שיש לו סנפיר, יש סנפירים,אחד בזנב ועוד אחרים שיורדים אחרי 10 ימים.

  דובקת בשטויות עבור מוסר דתי- בלי התורה אין מוסר. מי אתה חושב המציא את המוסר? היוונים?שזרקו תינוקות בעלי מום מהצוק כי לא היו מושלמים מספיק? אולי המצרים? ששחטו 100 תינוקות כל יום בשביל לעשות לפרעה אמבטיות? אולי נלך קדימה יותר, רוסים,צרפתים, איטלקים, גרמנים, קומוניסטים, אנטישמים ,פאשיסטים ונאצים. אתה חושב שרעיון לעשות שיקום אסירים זה חדש? מי אתה חושב היו הראשונים שעשו זאת? תקרא בתורה לפני כמה פרשות על אדם שנמכר לעבד, ומהם זכויותיו, ומה בעצם הרעיון של להיות לעבד. מי אתה חושב המציא שיוון זכויות? שאדם חיב לאהוב את אישתו כגופו ולכבדה יותר מגופו? בדיוק הפרשה עוסקת בבנות צלופחד, שירשו נחלה בארץ ישראל כי לא היו בנים בבית. באירופה-בת בחיים לא היתה יורשת, הנחלה היתה הולכת לקרוב/רחוק משפחה, עד ללפני מאה שנה בסך הכל.

  אני לא האטומה, אתה עוד לא הבאת הוכחה אחת שמפריכה משהו מהתורה, כי אתה לא יודע מספיק בשביל להפריך. דבר ראשון, מי שלא לומד תורה לא יכול להבין מה כתוב שם. אתם לוקחים פסוק, מוציאים מהקשרו, מפרשים בדרך שנראת לכם, וטוענים שאין אמת בתורה. דבר שני, אתה שוב מתעלם ממה המדע לא יודע להסביר.

  אני לא זו שחיה בדימיון. אני חיה בעולם האמיתי. המציאות של היום זה כמו במטריקס, חושבים שמה שנוגעים וטועמים זה המציאות-וזה לא. אתם רוצים את הכאן ועכשיו, ולמי אכפת מה קורה אחרי שמתים-אז זהו-שיש משהו אחרי שמתים ואתה כמובן לא מתייחס לזה כי יותר קל לחיות בלי מחויבות.

  ודבר אחרון- מבחן התוצאה מראה את התוצאות המדהימות של מוסר דתי, לעומת חברה שחיה בלי דת, ובפועל יוצא בלי מוסר. בני נוער שבחופשת קיץ פורקים עול ויורדים לדיוטה תחתונה, בגיל 15 כבר מקיימים יחסים, חושבים רק על כסף ולא לדבר על היחס להורים שלהם. ותראה את החברה שחיה עם דת ותורה. מבחן התוצאה מדבר בעד עצמו.

 21. מיכל:
  הרי ברור מראש שלא תתני לעובדות לקלקל לך את ההזיות.
  בתורה כתוב שהארנבת מעלה גרה ובארנבת כתוב שלא.
  בתורה כתוב שהפרת והחידקל יוצאים ממקור משותף ועל כדור הארץ כתוב שלא.
  יש בתורה עוד מלא שטויות וכן – כולל השטות על הדג אבל לך, כאמור, זה לא מפריע.

  את זה שמותר לשקר לא כתוב בתורה אבל זה חלק מן התרבות הדתית ולכן בוודאי גם לא תתרשמי מן העובדה שחז"ל אמרו שכינים מתפתחות מזיעת אדם ועכברים מן העפושים או שקנה הנשימה של הפרה מתחלק לשלושה חלקים שאחד מהם מגיע לכבד ועוד מגוון עצום ומבדר של שטויות

  ומה מצחיק?
  שאת מקבלת את כל הטענות השטותיות הללו רק כדי להצדיק את דבקותך במוסר הדתי, שאם מישהו מחפש מדגם מחוקיו, הוא מוזמן לקרוא את המקבץ הזה

 22. אתה נלחץ לפינה ולכן אתה בורח לעבודות שלך. האמת היא שגם לי יש עבודות להגיש אבל לא אכפת לי לדחות אותם בשתי דקותת על מנת לדבר עם אדם יהודי שקצת טעה בדרך.
  בכל אופן לאף טענה לא באמת התייחסת, פטרת את הכל ב"כוונות זדון" וכו..כשיהיו לך תשובות אמיתיות אשמח לשמוע, כמו שאמרתי מקודם-יש לך הוכחה, תראה לי.
  ומי בידיוק היו אבותינו לפני 50000שנה, יש לך הוכחה שהיו אז אנשים? אבותנו הם אלה שהיו במצרים ובהר סיני ובנו בית ראשון ובית שני ויצאו לגלות 2000 שנה ושבו לגבולם..
  אני חיה בעולם דימיוני? את ההסטוריה של העם שלך אתה לא מכיר!!
  מוחם אטום למציאות? אתם לא רואים את המציאות כמו שהיא! שיש סיבה ותכלית לכל דבר, שום דבר לא קורה בלי סיבה, יש שכר ועונש, והשגחה פרטית.

  וגם לא התיחסת לברית מילה. נכון שלך עשו? ועשית לבן שלך? למה? מאיפה מגיע המנהג המשונה הזה? מאבותינו.

 23. מיכל, אם את מאמינה באמונות תפלות את לא באתר הנכון, ותסלחי לי אבל יש לי עבודות להגיש. אני מוכן להסביר לאנשים עם ראש פתוח, אבל לאנשים שמראש אוטמים את עצמם למציאות וחיים בעולם דמיוני קשה לי להסביר.
  וחוץ מזה, סתם שאלה את אומרת שעד לפני 100 שנה אלוהים היתה עובדה, יש לך מושג במה האמינו אבותנו לפני 50 אלף שנה?

 24. הפוך, העובדה שיש אלוקים היתה עובדה שאף אחד לא התווכח איתה עד למאה שנה האחרונות. חובת ההוכחה על מי שמפריך טענה!אתם טוענים שאין-וזו תיאוריה. קדימה, תוכיחו לי שאין.
  ובדיוק-"כשלתופעה מסוימת אין בסיס מדעי חבל על הזמן להתווכח"-ושוב תסביר לי על המוות הקליני. הרי אין לזה הוכחה מדעית ואף על פי כן 8 מיליון עדויות לתופעה. ואתה מתעלם מזה בפעם השלישית.

  וגם לא אמרת לי אם עשית ברית לבן שלך, כנראה שכן, וכנראה גם הוא יעשה לבנו, כי כבר ידוע בנבואות מלפני אלפי שנים שזו תהיה המצווה היחידה שעם ישראל יבצע בזמנים האלו. אבל כמובן שזה גם שטות, נכון, הרי קל לחזות מה בדיוק יהיה ואיזה בדיוק מצווה יקיים עם ישראל ובאיזה שנים…

 25. כשלתופעה מסוימת אין בסיס מדעי, חבל על הזמן לבירור. אבל אם את מתעקשת, היה דיון ארוך מאוד בין מגיב בשם שלום למגיבים אחרים, והוא טען להוכחות שהופרכו אחת לאחת על ידי האחרים. אנשים אפילו טרחו לבזבז מזנמנם ולצפות בסרטי יוטיוב הזוהים שהוא הפנה אליהם.

  https://www.hayadan.org.il/does-evolution-disprove-god-0711

  וחוץ מזה מחר יבוא מישהו ויגיד שפיות קטנות באורך חצי מטר עם ארבע כנפיים ומקל הם עובדה מדעית ואני צריך להוכיח שהוא טועה? מי שטוען טענה יוצאת דופן הוא זה שחייב בנטל ההוכחה ולא מפריך האגדה.

 26. נ.ב
  אבי, לא התייחסת למוות קליני. יש לך הסבר? אם כן אשמח לשמוע, אולי אני באמת חיה בשקר, אבל כמוכם אני עשיתי מחקר וזו המסקנה שהגעתי. זה וכמובן המון ניסים פרטיים שאם תרצו לשמוע אשמח לספר, אבל אם אתה רוצה להגיב בצורה רצינית תתיחס לכל הנאמר ואל תפטור ב "כל המחזירי בתשובה אומרים את זה"-אדרבא אם הרבה אומרים את זה כנראה שזה מבוסס על משהו. בדיון,אל תענה על מה שנוח לך. ואם אתה לא יודע לפחות תתצטנע ותגיד "לא יודע, אברר".

 27. ולר.ח היקר. לדג שהבאת לי יש סנפיר קטן בבטן. אתם חושבים שאתם הראשונים שמצאתם אותו? ומה זה האתר הזה "לשחרור מדת ולנאורות ההשכלה". נאורים? תלמד קצת גמרא ותראה מה זה חוכמה. אתה יודע, אל תלך רחוק, תלמד מהספר הכוזרי, ותראה בכלל מה זה נאורות,מה זו פילוסופיה אמיתית. ראינו לאן הנאורות החילונית הביאה את האנושות, אנשים מאוד נאורים היו הנאצים, אוהבי מוסיקה,ריקוד, מוסר. כן גם מוסר היה להם. והשכלה? מאז שהתפתחה ההשכלה, אנשים רק יותר מתוסבכים עם החיים. והחוכמה שאתם טוענים שההשכלה הביאה,שוב כבר ידוע עליה. היום אין לאנשים השכלה, יש להם יותר ידע וזה הבדל עצום. היהודים תמיד נחשבו משכילים עוד לפני האוניברסטאות.
  גם אפלטון היה מאוד נאור, דיבר מאוד יפה על כמה אדם צריך להיות נעלה ודוגמא למופת, עד שתלמידיו ראו אותו אוכל כמו חזיר במסעדת יוקרה. ממש נאורות.

  ולא,הדת שלי לא מבוססת על דג, אבל זו דוגמא מיני אלף לאמיתות התורה, ולכך שכל מה שכתוב בה נכון. מה לגבי חיה שמפריסה פרסה ולא מעלה גרה, מצאו כבר? ומה לגבי נבואות שמתגשמות עכשיו?

  שאלה לי אליכם, ואל תעלבו, אבל האם אתם תעשו/עשיתם ברית מילה לילד שלכם?

 28. אבי,מה אתה משווה בין לייצר בן אדם עם רובוט? יקח עוד אלף שנה עד שנמציא מכונה שאפילו מתקרבת לתחכום של הגוף האנשוי. אולי אם תלמד עליו קצת תדע יותר להעריך. אתה בכלל יודע איזה פרוצדורה זו לעכל את החביתה שאכלת בבוקר? אתה בכלל יודע איך בנויה מערכת הדם? אתה יודע איך המוח האנושי פועל? קצת צניעות אדוני, פרופסורים שלמדו קצת על הנושא מודים שאנחנו עדיין לא מתקרבים להבין את הדברים האלה, ואתה מדבר איתי על רובוטים…תתבגר.

 29. מיכל,
  כל האמונה שלך עומדת על דג אחד?
  את כותבת: "תמצא דג אחד בעולם שיש לו קשקשת ואין לו סנפיר-ותוכל להפריך את כל התורה-כי אם דבר אחד לא נכון בה,כלום לא נכון."

  אז למה שלא תבדקי את הדג – MONOPTERUS CUCHIA ותחזרי בשאלה?

 30. המהר"ל מפראג ידע לייצר גולם?
  400 שנה לפני שהמציאו את הרובוטים.
  נו, וזו רק דוגמה אחת.
  ואם את טוענת שכל הטקסט שלך הוא מתוצרת עצמית תעשי חיפוש בגוגל ותמצאי המון דברים מתוכו בפיהם של מחב"תים בני הדור הנוכחי.
  אנחנו לא רואים עצמנו כופרים, אכן קשה מאוד לכפור בקיומו של חבר דמיוני כפי שהגדרת בעצמך.

 31. לצטט קלישאות של מחבת"ים…כוונות זדון..מדגם מקרי של יצורים ששרדו את כל השרשרת…תגיד לי, איזה בדיוק כוונות זדון אתה מתכוון? האם היהדות היא דת מיסיונרית? אם כל הכבוד למדענים המהוללים למיניהם, הידע שלהם לא מגיע לקצהו של חכמי ישראל, ואני לא מדברת על חכמים שדוקא מהדור שלנו. אם תקרא פעם על הראשונים, המהר"ל מפראג שידע ליצר גולם אנושי, תבין שאתם לא מתעסקים עם ילדים שטוענים שיש להם חבר דימיוני מגניב לאללה, אלא על חכמי תורה שיודעים צפונות שהמוח האנושי של היום לא מספיק מפותח בשביל להבין. משל הפרדס אתה מכיר? שארבעה שנכנסו לפרדס ורק רבי עקיבא יצא. מדובר על חוכמה שטרם התגלתה בעולם, עם כל הכבוד לשליחת חללית לחלל.
  "מדגם מקרי של יצורים ששרדו את כל השרשרת"-האם יש אפשרות שעם שבמשך 2000 שנה היה בגלות, מספרית הוא פחות מחצי אחוז מהאוכ', נרמס והושפל ונרצח לכל אורך הדורות, ואף על פי כן חי וקיים היום? מקרה ששרדו והשרשרת נמשכה כל כך הרבה זמן? איפריות עצומות נפלו ונעלמו, ואילו עם קטן שרד הכל,כשכל העולם רוצה-עדיין-להשמידו? מקרה? תן לי הוכחה מדעית לכך שדבר כזה אפשרי, מבלי שיש מי שמגן ושומר על העם, כפי שכתוב בתורה שכך יהיה.ובכלל למה שונאים אותנו כל כך? יש הסבר רציונלי לתופעה הזו, שבכל חברה מצאו סיבות לשנוא אותנו-בין אם אנו עשירים,עניים,מצליחים,נכשלים,מתערבבים בחרה או נפרדים מהחברה,לבושים אחרת או לבושים אותו דבר, מדברים יידיש או מדברים בשפת המקום, בלונדינים,חומי שיער, יפים מכוערים…מהו ההסבר המדעי לכך? אלא שכבר כתוב בתורה שכך יהיה,כי הר סיני נקרא כך משום השנאה שירדה לעולם נגדנו ברגע שקיבלנו את התורה והפכנו לעם שונה,עם תכלית שונה בעולם.
  לא מאמינים בניסים -אז תקרא סיפורי השגחה,שאני בטוחה שגם לך היו ופשוט לא ראית. מלחמת המפרץ-עשרות טילים יורו לעיר הכי צפופה בארץ ואף לא הרוג אחד(אחד-מהתקף לב!), במקרה נכון? במקרה עשרות טילים טעו בדרך..תעשה לי טובה! אם אתה רוצה להאמין במדע-לך איתו עד הסוף ותמצא הוכחות חותכות לכל מה שקורה בחיים, אל תתקבע על אבולוציה-לך עם האמת שלך עד הסוף ותסביר תופעות שהמדע לא יודע ולא יכול להסביר. לדוגמא-מוות קליני. אם אתם טוענים שאין נשמה, כי אם יש סימן שיש משהו מעבר לחומר-כיצד אתם מסבירים תופעה ש 8 מיליון איש חוו, מספרים על אותן חוויות, מתארים את אותם דברים, יודעים לזכור איך נראה היה החדר בו הם מתו למרות שלא היו בהכרה. אין אף הורמון שיכול לגרום לאנשים שהיו עיוורים במותם לדעת בדיוק מי היה נמצא בחדר ברגע שבו מתו,סימן שמשהו אחר,לא העין,חזתה מה קרה שם.
  אם התורה לא ניתנה משמיים-תוכל להפריך אותה בצורה מאוד פשוטה. תמצא דג אחד בעולם שיש לו קשקשת ואין לו סנפיר-ותוכל להפריך את כל התורה-כי אם דבר אחד לא נכון בה,כלום לא נכון. אבל לא תמצא,כי הקב"ה אמר שאין כזו חיה, וגם אם תחפש בכל האגמים בעולם לא תמצא. ואיך "מי שכתב" את התורה יכול לדעת את זה? הוא היה מומחה לכל הזנים שקיימים?
  או יותר פשוט,אם אתה לא רוצה ללכת לשחות בכל העולם-תמצא חיה חוץ מחזיר שמפריסה פרסה ולא מעלה גרה. פשוט לא? יש מיליון סוגי חיות בעולם,אז חייבת להיות עוד חיה כזו. אז זהו-שלא! בהצלחה בחיפושים.
  תראה,אמונה זה לא דבר רוחני,רגשי שמבוסס על "יום אחד הרגשתי"-כמו שיגידו לך חברי כתות שונות. אומר הפסוק "וידעת את השם והשבות על לבבך"-קודם כל צריך לדעת ואחכ להאמין.כמו שאמרתי מקודם-בניגוד לדתות אחרות שמבוססות על כלום-חיקויים של יהדות שממנה צמחו כל הדתות הגדולות-יהדות מבוססת על ידיעה עמוקה ויסודות חזקים-כך שהמדע לא מפחיד אותה.אדרבא-רק מחזקים.
  אבל האמת היא שלא משנה מה אני אגיד פה, כי לפני פרשת השבוע מלפני שבועיים,"בלק" לומדים ש "בדרך שאדם רוצה לילך מוליכים אותו"-כלומר מי שבוחר לא להאמין-לא יאמין כי זוהי הבחירה החופשית שיש לאדם. גם אם האמת מוצבת מול העינים לא יראו. דוגמא-אדם שמודיעים לו שהוא חולה ובוחר לא להאמין, גם אם יראו לו את כל תוצאות הבדיקות-יכול להמשיך לחיות בשקר.
  לכן בעיקרו הדיון חסר משמעות. אתם לא האפיקורסים הראשונים שהיו,האמת היא שאתם אפילו לא אפיקורסים כיוון שבשביל להיות אפיקורס אדם צריך לדעת במה הוא כופר. אפיקורס הוא אדם שלמד חומש,משנה, גמרא וזוהר ואז יכול להחליט שהוא לא מאמין. הדור שלנו לא אפיקורס-רק תינוק שנשבה.לכן אני לא שופטת את תפיסתם, רק מתפללת שעם ישראל,שחירף נפשו למות עבור האמת שידע כאור השמש עד לפני מעט דורות-יתעורר.
  שיהיה בהצלחה

 32. שלום מיכל, האם יש לך תשובות או שאת רק יודעת לצטט קלישאות של מחב"תים.
  האבולוציה היא הבסיס של כל מדעי החיים. אי אפשר לפתח תרופה בלי להתחשב באבולוציה וזו רק דוגמה.
  דארווין לא התחרט, קראי את האוטוביוגרפיה שלו – יצאה גם בעברית לפני כשנתיים. זו עוד מעשייה.
  יצורי ביניים – תלכי לראות בכל מוזיאון טבע, הייתי לדוגמה במוזיאון הטבע של ניו יורק ושם יש הדגמה של האבולוציה של הסוסים ושל האדם.
  המדענים שמסתייגים מהתיאוריה הם מדעינם בתחומים שאינם ביולוגיה, ובמקרה זה דעתם לא נחשבת יותר מדעת אנשים פרטיים אחרים.
  האקראיות אינה הגורם העיקרי באבולוציה, למשל התורשה של התכונות לדור הבא אינה אקראית והתורשה היא הבסיס לאבולוציה, כי היא יוצרת מאגר תכונות שממנו יבררו השורדים של הדור הבא. נכון שאחר כך יש גם גורמים אקראיים שיגרמו לכך שיצור מסוים יחיה או ימות, יש גם השפעה של הסביבה – שינויים בסביבה גורמים לכך שתכונה שקודם הייתה נייטרלית הופכת פתאום לחיונית.
  לפיכך הדוגמה של מטוס הבואינג היא פשוט הזויה, וזה שחוזרים עליה רק מעיד שלא מבינים כיצד פועלת האבולוציה, שלא לדבר על כוונת זדון שיש לרוב המחב"תים (גם יהודים וגם נוצרים).
  והכי חשוב – 99.99999% מהיצורים שחיו עד היום כבר נכחדו, מה שאת רואה היום זה מדגם מקרי של יצורים ששרדו את כל השרשרת. אפילו האדם גורם להכחדה של יצורים אחרים בגלל שינויי הסביבה כך שהאבולוציה ממשיכה להתרחש גם היום כי הנישות שיתפנו יתפסו על ידי בעלי חיים אחרים, בתחילה פחות מתאימים להם ובהמשך הם יסתגלו אליהם.
  לסיכום, אם את מבקשת לבחון את ידיעותיו המדעיות של זמיר כהן, את מוזמנת להכנס לקישור הבא
  https://www.hayadan.org.il/zamir-cohens-changeover-blofs-140908/

 33. לאבי,
  ההבדל בין המאבק בין גלילאו והכנסיה ובין המאבק בין האבולוציה והיהדות- שהכנסיה לא היתה מוכנה לקבל עובדה מוכחת אשר יכולה לסתור את העקרונות הרעועים שעליהם היא נשענת. בניגוד לזה- היהדות לא נגד מדע-להפך! המדע מאשר את מה שכבר ידוע ביהדות מלפני 3000 שנה. אתה מוזמן לקרא את הספר שיצא "המהפך" מאת הרב זמיר כהן, ששם יש פירוט מופלא על התגלויות מדעיות בנות ימינו, וכיצד כבר בתורה ידעו על כך. אתה מוזמן גם להציץ באתר הבא שמכיל הרבה סרטים על הנושא ולראות מדוע אנחנו לא נאבקים במדע, שכן הוא רק מאשר את אמיתות התורה.http://hidabroot.org/Search.asp
  אבולוציה-זה אינו מדע. זו תיאוריה כמו מיליוני תיאוריות שקמו ונפלו לאורך ההסטוריה. אפילו דארווין בעצמו הודה בסוף ימיו שהתיאוריה שלו לא מוכחת וחזר בו. כמובן שהספר צונזר, כי אחרת זה יחייב מדענים להודות שיש אלוקים-וכמובן שאתם לא מוכנים לכך עדיין…אם אכן יש אבולוציה:כיצד לא מצאו את יצורי הביניים? מדענים היום בעצמם מסתייגים מהתיאוריה, שכן אין לה הוכחה חותכת אחת. תיאוריה-זה אינו מדע. הגיע הזמן לפקוח עיניים ולראות את מי שברא את העולם. לומר שהעולם נברא באקראיות-זה כמו לומר שמטוס בוינג 707 נוצר עי סופת טורנדו שפגעה במגרש גרוטאות.

 34. למיכל, למדע יש מנגנון לתקן את עצמו כפי שככל הנראה קרה במקרה של התוספתן, אם כי גם את זה צריך לאשר, לדת אין מנגנונים דומים. ראי את מאבקה העיקש של הכנסיה בגלילאו ואת המאבק היום נגד האבולוציה.

 35. כשהייתי תלמידה בתיכון, למדתי במגמת ביולוגיה. כשהגענו לשיעור על מערכת העיכול, הסתקרנתי לדעת מה בעצם תפקידו של האפנדיציט. הסתקרנתי כי כמה שנים לפני כן הוא הוצא בניתוח, ורציתי לדעת מה הוא אותו איבר שגרם לי לכאב אז, והוצא מבלי להניד עפעף כשהתגלה כמודלק. המורה חייכה ופטרה באמירה "סתם, שייר אבולוציוני. אין לו צורך" והמשיכה הלאה בדיון על המעי.
  רציתי לומר לה ששום דבר שהקדוש ברוך הוא ברא-לא נברא בלי סיבה, כמו שלכל דבר שקורה לנו בחיים-לא קורה סתם. אבל שתקתי, כי באמת לא ידעתי מה תפקידו ומדוע הוא נצרך.
  רציתי לומר תודה למי שחקר וגילה בעזרת השם את תפקיד התוספתן, ונתן לי תשובה מוחצת לאותה מורה שלא מאמינה שכך שלכל דבר בעולם יש סיבה ומסובב, ותכלית לכל דבר.
  ולכל המחוסרי אמונה שעדיין לא רואים את נפלאות הבורא: קל להתסתר מאחורי המדע ולתת לו לפתור לך את כל השאלות, אבל הגיע הזמן שתראו שהמדע לא סותר אמונה-רק מחזק אותה, כמו שקרה אצלי!

 36. לגבי השאלה העקרונית על התועלת שבתוספתן, מן הראוי לציין שהנזק והסכנה שבתוספתן גדולים לאין שיעור על התועלת שהוא מסב לנו. כיום בזכות הכירורגיה הוסרה אימת התוספתן, אבל "מצד הטבע" לפני היות הטיפולים הכירורגיים, היה סיכוי של 1 ל- 15 ללקות בדלקת תוספתן. ומתוך הלוקים בדלקת זו, אחוזי התמותה היו מעל 20%, וזה המון. כך שלומר שאין צורך לקפוץ ולהוציא את התוספתן כי יש בו תועלת, זה דבר אחד, אבל עדיין מנקודת המבט של אבולוציה מול בריאה, התוספתן הוא דוגמא מובהקת לאיבר מנוון ומזיק, שריד לעבר קדום, ולא סמל לבריאה מתוכננת. המידע על פי ספרו של קוין (why evolution is true), עמ' 66-65.

 37. לרוב היונקים יש איזור המקביל לתוספתן, שהוא למעשה קצה המעי. ביונקים רבים יש לאיזור זה מבנה וצורה הדומים לתוספתן של בני האדם, הוא נמצא באותו המקום כמו בבני-אדם, ועשיר ברקמה לימפטית כמו בבני-האדם. לפיכך, זהו מבנה הומולוגי לתוספתן האנושי.

  לפי מאמר של שושני מ- 1998, התוספתן בוומבטים, אופוסומים, מכרסמים שונים וארנבים דומה ביותר במבנהו לזה של בני-האדם. עם זאת, נראה שהוא התפתח בצורה שונה מזו של בני-האדם, כך שלהשוות בין השניים מקביל להשוואה בין כנפי עטלף לכנפי ציפור. במיוחד בארנב, ברור שיש לתוספתן תפקיד שונה מאד מזה שבאדם.

  קשה לאמר האם זו טעות בכתבה או לא. אני מניח שאחרי מחקר של עשר שנים בתחום, פרקר יודע על מה הוא מדבר. ציטטתי את המקור שם, שהוא האוניברסיטה של פרקר ומחקרו, וכנראה שהם מתייחסים לתכונה כלשהי המשותפת לזו של ארנבים ובני-אדם.
  או שלא. אתם מוזמנים לשלוח מייל לפרקר ולשאול אותו על נקודה זו.

  בכל מקרה, תודה על תשומת הלב והתיקונים.

 38. לדוד. יפה על השימת לב.. רק שבמאמר יש טעות
  האמת היא שלרוב קופי האדם, למשל גיבונים, שימפנזות, גורילות, יש תוספתן.

  נ.ב
  נראה שאתה לא מאלה שיש להם תאוריות, והעובדות לא מענינות אותם.

 39. למיטב זכרוני סיבת המוות מספר אחת אצל הקואלות היא דלקת בתוספתן, כך שהטענה כי – בנוסף לאדם – רק לארנבים, וומבאטים ואופוסומים יש תוספתן קצת משונה (בייחוד כי לכל הפרימטים יש אחד).

 40. וויליאמס ומאייר הוציאו מאמר ב- 1994, לפיו הסרת התוספתן אינה מלווה בתופעות לוואי כלשהן על בריאות האדם. יש גם עדויות רבות על אנשים הנולדים ללא תוספתן ואין לכך השפעה על בריאותם. אני לא מצליח למצוא את המאמר המלא כרגע, אבל אם מישהו מעוניין לחפש, שם המאמר הוא :
  Williams, R. A. and Myers, P. (1994) Pathology of the appendix. Chapman and Hall Medical: New York, NY.

  דרך אגב, תיאוריה אחרת לגבי התוספתן היא שהוא משמש כאיבר של מערכת החיסון. רקמת מערכת החיסון שבתוכו משמשת ליצירת תאי דם לבנים שמשמשים להגנת הגוף. ב- 2004 נטען גם שהוא מייצר הורמונים בזמן התפתחות העובר, ושהוא 'מאמן' את מערכת החיסון, ע"י חשיפת הגוף לגורמי-סיכון, כך שהגוף מייצר נוגדנים כנגדם.
  מי צודק? אף אחד לא יודע.

  לגבי הביו-פילמים –
  אני לא מומחה לגביהם, אבל גם לי נשמע מוזר שכל הביו-פילם יתנתק מדופן המעי. אני מוכן, עם זאת, לקבל את הטענה שחלקים – גדולים או קטנים – מהביו-פילם 'הולכים לאיבוד' בזמן מחלת המעיים, וכתוצאה יש סיכון גבוה יותר להתרבות של חיידקים מזיקים במעיים.

 41. בהמשך לתשובתו של פרץ, אני חושב שאפשר להגיע למסקנות בבדיקת בריאותם של בעלי תוספתן לחסריי תוספתן בקרב בני האדם. המסקנות יוכלו להיות מדוייקות יותר מאשר העלאת השערה כמו שנעשתה במאמר.
  סבדרמיש יהודה

 42. המסקנה מכך היא בדיקת מדגם אוכלוסיה שכרתו להם את התוספתן ולבדוק עד כמה זה השפיע על יכולת העיכול שלהם ביחס למה שהיה לפני הוצאת התוספתן !
  זה נראה לי אלמנטרי..ואם עשו את זה..אז מה היו התוצאות ?!
  אני נהנה לקרא את עמי בכר שלא חושש להודות במגבלות הזיכרון האנושי ! מדען אמיתי בניגוד לאחרים הבטוחים שאצלם נמצאות כל התשובות !

 43. שמעתי על המחקר הזה כמה ימים לפני שהוא פורסם בידען. למיטב זכרוני גם הכותבים טוענים כי מדובר בהיפותיזה בלבד וכי אין להם כל סימוכין בעבורה. הם מציעים מנגנון ואולי דרכים לבדוק אותו אבל עדיין אין זו תאוריה של ממש.

  בהתיחס למגיבים, אני מוצא עצמי שוב מסכים עם מר סבדרמיש בעניין התרוקנות המעיים לאחר מסכת שלשולים. נדמה לי, ואינני מומחה למעיים (אבל כן מומחה לביופילמים), שיהיה זה קשה עד בלתי אפשרי לנקות מעיים מחיידק/ים מסויים/ים גם אם נפעיל שם את שיא הטכנולוגיה הרפואית שלנו. כמובן שמילת המפתח כאן היא "נדמה לי" וכאמור אינני מומחה למעיים.

  רעיון התוספתן כמחסן שימור לחיידקים "טובים" הוא רעיון מעניין, אם כי עלול להיות מעט מאולץ. יתכן שיהיו לנו איברים שפשוט אין בהם צורך, אך מבחינה אבולוציונית עדין לא הספיקו להעלם. יתכן ואין צורך אבולוציוני להעלים מנגנון שכזה גם אם אין לו שום תרומה לצורך להעמיד צאצאים פוריים וברי תחרות. יתכן שהתפקוד של התוספתן הוא לחלוטין שונה מכל מה שאי פעם שערנו ולבסוף – אולי מדובר באמת במחסן.

  נ.ב.
  לפחות לגבי ארנבים אני חושב שאצלהם התוספתן הוא אזור פעיל מאוד של עיכול ואם זכרוני אינו בוגד בי (מה שסביר מאוד להניח שדווקא כן קורה) באזור המעי העוור של הארנב יש את עיקר פעילות פרוק הצלולוז או תאית בעברית.

 44. כתוב שהיונקים היחידים בעלי התוספתן הם ארנבים, אופוסומים ווומבאטי. מוזר שלקרובינו הקופים אין…

 45. אלי וסבדרמיש יהודה –
  אני מאמין שדוקטור קרטר מתייחס למחלות מעיים קשות הנמשכות לאורך תקופה יחסית ארוכה, עם התקפי שלשול תדירים. במקרים אלו, נראה לי סביר שחלק גדול מאוכלוסיית החיידקים במעי אכן מתרוקנת. אולי לא כל החיידקים, אבל כנראה שמספיק חיידקים הולכים לאיבוד כדי לפנות את הדרך לחיידקים מזיקים שישמחו להתיישב שם.
  בחברה המודרנית שלנו אין כל-כך מקרים כאלו של התקפי שלשול חמורים ותדירים, ולכן כנראה שהתוספתן אינו נחוץ באותה המידה.

 46. קשה לי להאמין שלאחר שילשול המעיים נותרים ללא חיידקים.
  לי יש רעיון אחר, יתכן, והתווסף לתוספתן תפקיד וחשיבות רק בעשרות השנים האחרונות כאשר החלו לחדור לרפואה תרופות האנטיביאוטיקה, וגם ואחרות, שבבליעתן משמידות בדרך כלל חיידקים ללא הבחנה.
  החיידקים המוחבאים בתוספתן, פגיעים כנראה פחות מאנטיביאוטיקה ותרופות אחרות.זה יכול היה להיות מחקר מעניין לבדוק האם זה כך.
  שיהיה יום טוב
  סבדרמיש יהודה
  נ.ב.ולכל מי שישאל מה היידע הרפואי שלי, אז, אין לי כזה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן