סיקור מקיף

ההיסטוריה האלימה של גלקסיית אנדרומדה, שעושה את דרכה להתנגשות עם שביל החלב

בעבודת הבילוש הגלקטית, מצאו החוקרים כי אנדרומדה “אכלה” כמה גלקסיות קטנות יותר, ככל הנראה במהלך מיליארד השנים האחרונות, והותירה אחריה זרמי כוכבים גדולים

תמונה: אנדרומה "אכלה" הרבה גלקסיות קטנות יותר במיליארד השנים האחרונות, כוכבים רבים נותרו בחוץ בזרמים עצמאיים. איור: מקי דוגאל, ANU
אנדרומה “אכלה” הרבה גלקסיות קטנות יותר במיליארד השנים האחרונות, כוכבים רבים נותרו בחוץ בזרמים עצמאיים. איור: מקי דוגאל, ANU

 

אסטרונומים הצליחו לשחזר את העבר הקניבליסטי של אנדרומדה, הגלקסיה השכנה הגדולה של שביל החלב, שעושה כעת את דרכה אל שביל החלב. גלקסיית שביל החלב תהיה המנה העיקרית הבאה שלה.

 

בעבודת הבילוש הגלקטית, מצאו החוקרים כי אנדרומדה “אכלה” כמה גלקסיות קטנות יותר, ככל הנראה במהלך מיליארד השנים האחרונות, והותירה אחריה זרמי כוכבים גדולים.

 

חוקר ANU, ד”ר דוגאל מקי, שהוביל את המחקר יחד עם פרופסור ג’רנט לואיס מאוניברסיטת סידני, אמר שצוות המחקר הבינלאומי מצא גם עקבות קלושים מאוד של גלקסיות קטנות יותר שאנדרומדה בלעה עוד קודם לכן, במהלך עשרה מיליארד השנים מאז התהוותה לראשונה.

 

“שביל החלב נמצאת במסלול התנגשות עם אנדרומדה בעוד כארבעה מיליארד שנה. לכן כדאי לדעת עם איזה סוג של מפלצת הגלקסיה שלנו תצטרך להתמודד, במטרה לברר את גורלה האולטימטיבי של שביל החלב,” אמר ד”ר מקיי מבית הספר למחקר אסטרונומיה ואסטרופיסיקה באוניברסיטה הלאומית של אוסטרליה.

מיזוג של שביל החלב ואנדרומדה. איור: NASA; ESA; Z. Levay and R. van der Marel, STScI; T. Hallas; and A. Mellinger
מיזוג של שביל החלב ואנדרומדה. איור: NASA; ESA; Z. Levay and R. van der Marel, STScI; T. Hallas; and A. Mellinger

“לאנדרומדה יש ​​הילה מדהימה והיא מורכבת יותר מזו של שביל החלב, מה שמצביע על כך שהיא טרפה הרבה יותר גלקסיות, אולי גדולות יותר מאלו שבלעה שביל החלב.”

 

הסימנים לחגיגה העתיקה נכתבו בכוכבים המקיפים את אנדרומדה, כאשר הצוות בחן קבוצות כוכבים צפופות, המכונות צבירים כדוריים, כדי לחשוף את מועדי הארוחות העתיקות.

 

ד”ר מאקי אמר כי “על ידי התחקות אחר השרידים המעטים של הגלקסיות הקטנות הללו עם צברי הכוכבים, הצלחנו לשחזר את הדרך בה אנדרומדה גררה אותם ובסופו של דבר עטפה אותם בזמנים השונים.

 

התגלית מעלה מספר תעלומות חדשות, כששני התקפי האכילה הגלקטיים הגיעו מכיוונים שונים לחלוטין.

 

פרופסור לואיס מהמכון לאסטרונומיה בסידני ומבית הספר לפיזיקה באוניברסיטת סידני אמר: “זה מוזר מאוד ומרמז כי הארוחות הקוסמיות ניזונות ממה שמכונה ‘הרשת הקוסמית’ של החומר הממלא את היקום.”

 

“מפתיע יותר הוא הגילוי כי כיוון האכילה העתיקה זהה ל”מישור הגלקסיות הלוויניות” המוזר, יישור בלתי צפוי של גלקסיות גמדיות שמקיפות את אנדרומדה.”

 

ד”ר מקיי ופרופסור לואיס היו חלק מצוות שגילה בעבר שמישורים כאלה הם שבירים וכי הושמדו במהירות על ידי כוח המשיכה של אנדרומדה תוך מיליארד שנים בודדות.

 

“התגלית הזו מעמיקה את התעלומה מכיוון שהמישור חייב להיות צעיר, אך נראה שהוא מיושר עם גלקסיות ננסיות שכבר נבלעו בתוך אנדרומדה. אולי זה התרחש בגלל הרשת הקוסמית, אבל באמת, אלו רק ספקולציות,” אמר פרופסור לואיס. “נצטרך לחשוב די קשה כדי לפענח את מה שזה אומר לנו.”

 

ד”ר מקיי אמר כי חקר אנדרומדה יסייע ​​גם להבנה של אופן התפתחותה של הגלקסיה שלנו לאורך מיליארדי שנים רבות.

 

“אחד המניעים העיקריים שלנו בחקר האסטרונומיה היא להבין את מקומנו ביקום. אחת הדרכים ללמוד על הגלקסיה שלנו היא ללמוד על גלקסיות אחרות שדומות לה, ולנסות להבין כיצד מערכות אלו התגבשו והתפתחו.”

 

“לפעמים זה יכול להיות קל יותר מאשר להסתכל על שביל החלב, מכיוון שאנחנו חיים בתוכו וזה יכול להקשות על סוגים מסוימים של תצפיות.”

המחקר, שפורסם ב- Nature, ניתח נתונים מהסקר הארכיאולוגי Pan-Andromeda, המכונה PAndAS.

פרופסור לואיס, שהיה חבר מוביל בסקר, אמר: “אנו ארכיאולוגים קוסמיים, פרט לכך שאנו חופרים במאובנים של גלקסיות שמתו מזמן ולא בהיסטוריה האנושית.”

עוד בנושא באתר הידען:

9 תגובות

  1. פרופסור לואיס מודה בעצמו שזה רק ספקולציות . הייתי מוסיף שזה שטויות.בגלל שהוא כל הזמן מדבר על לפני 200 מליארד שנים . מה הוא ספר ? אולי זה מאה אולי 10 אולי מליון שנה הכל חרטה ברטה .הם אולי יכולים לספר שהם ראו הרבה ולשער אבל הם לא מבינים כלום ושיפסיקו להלעיט בכל מיני שטויות. זה גובל בשקרים לבנים בחסות התקציבי עתק של מליארדים שמוזרמים למחקרי הבל ורעות רוח במקום זה שיפנו תקציבים לעזרה לאנשים חסרי כל.הדבר היחידי שמראה לנו המחקר שיש רק כח עליון שהוא כח אין סוף שברא את כל זה והיום יותר קל להאמין וטיפש מי שלא מאמין שיש בורא לכל זה וזה לא נברא מעצמו מפץ שמפץ פצץ פלצץ.

  2. אותי זה דבקה עניין אני אוהבת אסרונומיה ומדעים

  3. מה הכוונה בבלעה? איך אנדרומדה מעכלת? הכוכבים בגלקסיות שנאכלו חדלו מלהתקיים או שסופחו לאנדרומדה והחלו להסתובב סביב המרכז שלה?

  4. את מי זה מעניין? מה זה או למי זה רלוונטי בעוד מיליארד שנה. אתם רציניים או מחרטטי שכל

  5. מרחקים עצומים עם תהליכים של מליאדי שנים שלא אמורים להשפיע בטווח הקרוב על האנושות .

  6. האנושות תחסל את עצמה ואת החיים על כדור הארץ הרבה לפני שהגלקסיות יתנגשו.
    כנראה זה ענין של עשרות שנים בודדות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן