סיקור מקיף

כתובת ביזנטית ביוונית נחשפה בסמוך לשער שכם בירושלים

הכתובת, הכתובה ביוונית, הופיעה על גבי פסיפס אשר נראה כי שימש כרצפת אכסניה לעולי רגל, ומוזכר בה שמו של הקיסר הביזנטי יוסטיניאנוס

הכתובת היוונית שנחשפה. צילום: אסף פרץ, רשות העתיקות.
הכתובת שנחשפה. צילום: אסף פרץ, רשות העתיקות.

קטע פסיפס בן כ-1500 שנה, הנושא כתובת חשובה ביוונית, נחשף בחודש יוני האחרון במהלך עבודות להנחת כבל תקשורת של חברת פרטנר בסמוך לשער שכם בעיר העתיקה בירושלים.

חשיפת הממצא בשלמותו הפתיעה והלהיבה את הארכיאולוגים. לדברי דוד גלמן, מנהל החפירה מטעם רשות העתיקות: "זה שהכתובת שרדה, ויחד איתה גם הסיפור ההיסטורי, זה פשוט נס ארכיאולוגי. החפירה בשטח כה קטן, הראתה כי השרידים העתיקים שהיו במקום נפגעו קשות במהלך העשורים האחרונים כתוצאה מהנחת קווי תשתית מודרניים. בשלב מסוים עמדתי לסגור את החפירה, אך לפתע, מבין הצינורות והכבלים המודרניים, בצבץ הפסיפס. למרבה הפליאה הוא כלל לא נפגע. כל ארכיאולוג שואף לגלות כתובת בחפירה שלו, בוודאי כשהיא שמורה כל כך טוב, כמעט במלואה".

ד"ר לאה די-סגני, מומחית לכתובות יווניות עתיקות באוניברסיטה העברית בירושלים, פענחה את הכתובת: "בזמנו של שליטנו החסיד ביותר פלביוס יוסטיניאנוס, הכומר ואב המנזר אוהב האל קונסטנטין יסד והקים גם את כל המבנה הזה בשנה ה-14 לאינדיקציה". לדברי די-סגני, "מדובר בכתובת המנציחה את ייסוד המבנה על ידי הכומר קונסטנטין. הכתובת מזכירה את הקיסר הביזאנטי פלביוס יוסטיניאנוס. נדמה כי המבנה עצמו שימש כאכסניה לעולי רגל. לדברי החוקרת, "אינדיקציה היא שיטה עתיקה לספירת שנים (לצורכי מס). בהתבסס על מקורות היסטוריים, ניתן לתארך את הפסיפס לשנת 550/51 לספירה".

לדברי גלמן, "שער שכם שימש במשך אלפי שנים, ככניסה הראשית הצפונית לעיר העתיקה. על רקע זה, אין להתפלא כי סביבתו עשירה בממצא ארכיאולוגי. "בתקופה הביזנטית, עם הופעתה של הנצרות, נבנו בשטחים שמצפון לשער שכם כנסיות, מנזרים ואכסניות לעולי רגל, והמקום הפך לאחד מהמוקדים העירוניים החשובים והתוססים של העיר".

הכתובת היוונית שנחשפה. צילום: אסף פרץ, רשות העתיקות.
הכתובת שנחשפה. צילום: אסף פרץ, רשות העתיקות.

שתי הדמויות המזכרות בכתובת, מוכרות היטב מהמקורות ההיסטוריים העתיקים ומהממצא הארכיאולוגי. הקיסר פלביוס יוסטיניאנוס הוא אחד השליטים החשובים של התקופה הביזנטית והיה אחד השליטים הססגוניים והכרזימטיים בעת העתיקה. בתקופתו הגיעה האימפריה הרומית לשיאה, ותהליך הפיכתה לאימפריה נוצרית הושלם. הוא  הקים בירושלים בשנת 543 לספירה כנסייה ענקית אשר הוקדשה למרים אם ישוע, הידועה בשמה כנסיית הניאה. הייתה זו הכנסייה הגדולה ביותר שנבנתה בירושלים ומהגדולות ביותר ברחבי האימפריה כולה. אב המנזר של כנסיה ידועה זו היה קונסטנטין, אשר גם שמו מוזכר בכתובת שנחשפה כעת ליד שער שכם. שרידים של כנסייה זו נחשפו בחלקם בשנת 1970 ברובע היהודי, וכבר אז הם עוררו עניין רב בקרב ארכיאולוגים וחוקרי ירושלים בארץ ובעולם כולו. חפירה זו ליוותה את מפעל חפירות הרובע היהודי שהחלו מיד לאחר מלחמת ששת הימים.

לדברי ד"ר די-סגני, הכתובת שנמצאה בשער שכם מזכירה מאוד כתובת שנחשפה במרתפי כנסיית הניאה, ומפאת חשיבותה היא מוצגת כיום במוזיאון ישראל. בכתובת נזכרים אותם בעלי תפקידים – הקיסר יוסטיניאנוס, והכומר קונסטנטין. די סגני מוסיפה: "בעזרת הכתובת הזו אנחנו מתחילים להבין את מפעלי הבניה של הקיסר יוסטיניאנוס בירושלים, ובפרט את כנסיית הניאה. מדהים לראות את השילוב הנדיר של המציאות הארכיאולוגית והמקורות ההיסטוריים, השזורים זה בזה ומאירים לנו את עברה של ירושלים".

הכתובת החדשה-עתיקה הועתקה ממקומה על ידי מומחי השימור של רשות העתיקות והיא מטופלת בסדנת הפסיפסים של רשות העתיקות בירושלים.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

6 תגובות

 1. 1. מסגד אל אקצה היה כנסיה צלבנית של הטמפלרים עד כיבוש ירושליים ע"י צלח א-דין.
  2. הנוצרים קיבלו את הדת שלהם מהיהודים- הביזנטים הם רומאים שקיבלו את הנצרות בתקופת קונסטנטינוס שזה לפני 1600 שנה 600 שנה לפני הדת האיסלמית .
  הכתובת היא הרבה מלפני שבנו את מסגד אל אקצה
  וכמובן לפני שהדת האיסלמית נולדה.
  ולכן כל מילה שכתבתי נכונה וחקוקה בכיפת הסלע , ומי שכותב שטויות זה שומר הצף המוסלמי.

 2. שוב ושוב מעלה הטרול אבי את הגיגי ההבלים ,
  הפעם כתב ״רומאים שקיבלו את הדת המונוטאיסטית שלהם מהיהודים לפני 1600 שנים״
  האמנם ? לא ולא שכן קבלת הנצרות התרחשה החל מהמאה השלישית ע׳י נרדפי הרומאים
  ברחבי האימפריה , מי שהפך את הנצרות לדת רשמית היה קונסטינוס בתחילת המאה הרביעית,
  בהמשך כותב הטרול : ״הכנסיה הצלבנית שהפכה אחר כך למסגד אלאקצה ״.
  וזה כבר הבל הבלים שכן מסגד אלאקצה נבנה על משטח ריק
  שהיה חלק מרחב הר-הבית ,
  חבל שהטרול אינו בודק עובדות לפני שהוא כותב הבלים .

 3. לגיל
  מה שחשוב שזאת עוד הוכחה שאפשר להציג לאונסקו שהביזנטים (רומאים שקיבלו את הדת המונוטאיסטית שלהם מהיהודים לפני 1600 שנים) היו כאן לפני הפלסטינים (שהם צאצאים של ערבים שהיגרו לכאן בתקופה האוטומנית ובתקופת המנדט הבריטי ושקיבלו את הדת שלהם ממוחמד רק לפני אלף שנה).
  הכתובת הזאת היא כ 300 שנה לפני שמוחמד נולד והרבה שנים לפני שנבנתה הכנסיה הצלבנית שהפכה אחר כך למסגד אלאקצה .

 4. הכותרת מטעה… זו לא כתובת יוונית עתיקה, זו כתובת ביזנטית בשפה יוונית. ההבדל בתארוך שתי הגרסאות מגיע עד כדי 800 שנה הבדל.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן