סיקור מקיף

המכשיר שהופך את העוורים לעטלפים או דולפינים

מכשיר שיחליף את מקל ההליכה ויתן לעוורים תחושה של הסובב אותם למרחק של עד 5 מטרים הוצג י"י מפתחו – פרופ' אמיר עמדי במתחם של האוניברסיטה העברית בועידת הנשיא

פרופ' אמיר עמדי מציג את המכשיר שיחליף את מקל ההליכה של העוורים
פרופ' אמיר עמדי מציג את המכשיר שיחליף את מקל ההליכה של העוורים

כאשר העליתי על פני את הכיסוי הבנתי מה זה להיות עיוור שלא רואה את מה שלפניו ונדרש לאימון כדי להפעיל את מקל ההליכה שלו ואשר עבורו או עבורה (השימוש בלשון זכר הוא לצרכי נוחות בלבד) כל החיים הם מבוך, לא רק חדר קטן במתחם התצוגה בבנייני האומה.

 

בקרוב תינתן לעוורים אפשרות לחוש את העולם שסביבם עד מרחק של חמישה מטרים, בזכות פיתוח של קבוצה בראשותו של פרופ' אמיר עמדי מהאוניברסיטה העברית, שהוצגה במסגרת תצוגה של פיתוחים חדשניים של האוניברסיטה העברית בבניני האומה בירושלים במקביל לועידת הנשיא.

לדברי עמדי שלווה בדוקטורנטים שלו שחר מיידנבאום סאמי עבוד ושלמה הנשיא, רבע עד שליש מהמוח מוקדש לראיה, אנו בוחנים במעבדה מה קורה למיליוני הנוירונים המוקדשים לראיה במצב עיוורון. אנחנו גם מפתחים אמצעי עזר לעוורים. אנו מציגים היום מכשיר שאמור להחליף את מקל הנחיה הלבן. למקל הנוכחי יש חסרונות –העיוור נתקל באנשים ולא יודע זאת עד שהוא מגיע לפגיעה. חסרון שני של המקל הנוכחי העיוור יכול לחוש דברים במרחק מטר ונמצאים על הרצפה ונדרש תהליך לימוד ומורה שמלמד את העיוור להשתמש במקל. "

פרופ' עמדי לא אמר באיזו טכנולוגיה פועל המכשיר אבל אומר כי הוא הופך את העוורים לעטלפים או דולפינים – המכשיר שבידי העיוור שולח אות ומקבל מידע מדויק על המרחק. הוא יכול לחוש 5-10 מטרים בתלות בסנסור ויכול להיות מכוון לכמה כיוונים.
"יש לנו מכשירים קצת יותר מתוכמים שמתרגמים את התמונות לצלילים ולמגע. העיוור יכול להכנס לחדר ולדעת אם האדם מחייך או עצוב."

במהלך האירוע הוצגו גם יישומים רבים – בעיקר מתוצרת הפקולטה לחקלאות של האוניברסיטה העברית ברחובות, אך על כך בהמשך השבוע.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

12 תגובות

 1. יש עוד סיקור של התצוגה ? אין שום סיקור רציני בעיתונות…רק שאקירה, שאקירה, שאקירה…

 2. אם אני לא טועה, לפני מספר שבועות באתר זה היתה כתבה על אדם עיוור שפיתח יכולת שמיעה מרחבית בעזרת הדים שחזרו מנקישה עם מקל הליכה. לא הצלחתי למצוא את המאמר

 3. האני האחר:
  אתה חי במציאות אחרת.
  יש עיוורים ש"רואים" (ללא צבע) באמצעות מישוש אבל אין שום דבר שדומה למה שאמרת.

 4. לא צריך מכשיר בשביל לחוש את המרחב בלי עיניים. יש עוורים שעושים את זה בעצמם, יש כאלה שמסוגלים גם לצייר ו"לראות" צבעים. גם אדם רגיל שיסתובב כמה שעות עם כיסוי עיניים יתחיל לפתח "ראייה" מרחבית ואם יתאמן מספיק יוכל גם לקרוא בכיסוי עיניים. ראיתי וחוויתי חלק מזה בעצמי.
  צריך רק אימון מתאים וקבלה של העובדה שזה אפשרי.

 5. אין תחליף לראיה, צריך לגדל עין או להשתמש במצלמה ולחבר לעצב הראיה.

 6. חוץ מהכותרת המסקרנת, לא ברור מהכתוב מהו המכשיר הזה, כיצד משתמשים בו, למי בדיוק הוא מיועד, וכולי. אשמח לשמוע פרטים נוספים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן