גוגל רוצה לבנות רובוט דמוי אדם; אמזון רוצה לשגר משלוחים במזל"טים

העתיד בוער לחברות הטכנולוגיה, והתחרות ביניהם תאפשר לנו להביא את העתיד שתואר בספרי המדע בדיוני מוקדם מהצפוי * היוזמה לבניית רובוטים דמוי אדם – או אנדרואידים היא של אנדי רובין, מפתח מערכת ההפעלה אנדורואיד, וכנראה שיש קשר בין השניים

אנדרואיד - רובוט דמוי אדם. צילום: shutterstock
אנדרואיד – רובוט דמוי אדם. צילום: shutterstock

אתמול דיווח הניו יורק טיימס כי גוגל מציעה רעיון בעל חזון עתידני בגזרה אחרת של חיינו – בניית רובוטים דמויי אדם שיוכלו לסייע לנו בכל עבודות הבית. כך חשף אנדי רובין, האיש שהיה אחראי בגוגל על פיתוח מערכת ההפעלה אנדרואיד. כידוע בספרי ובסרטי המדע הבדיוני אנדרואיד הוא פשוט רובוט דמוי אדם, בניגוד לסתם רובוט דמוי חבית או רובוט תעשייתי שהוא בעצם רק מערכת של זרועות. ואכן הגיוני שאנדרואיד תהיה מערכת ההפעלה של אנדרואידים.

במארס השנה פרש רובין, שעבד בעבר בחברת צייז ובאפל מתפקידו כמוביל אנדרואיד אך נשאר לעבוד בגוגל על פרויקטים אחרים.

הרובוט דמוי האדם אינו המוצר הראשון בתחום המערכות האוטומטיות התבוניות שגוגל מפתחת, כזכור היא גם מפתחת מכונית ללא נהג. החברה לא פירטה את תוכניותיה המדויקות בתחום הרובוטיקה. בשלב ראשון הרובוטים הללו יעבדו בקווי ייצור וישחררו את בני האדם לבצע עבודות חשובות יותר וכאלה שלא דורשות חזרה רוטינית על אותו תהליך.

באותו הנושא באתר הידען:

ההערכה היא שהקדמת העתיד הפתאומית הזו של גוגל באה כמענה להכרזה של חברה גדולה אחרת. בשבוע שעבר חשפה חברת אמזון כי היא מתכננת לפתח מזל"טים שיעבירו חבילות בתוך חצי שעה. מנכ"ל אמזון ג'ף בזוס חשף במסגרת התכנית "60 דקות": מזל"טים שיכולים לספק חבילות של עד חמישה ק"ג, לבית הלקוח בפחות מחצי שעה. התוכנית "“Amazon Prime Air היא חיקוי של תוכנית מקומית אוסטרלית שאמורה לפעול באורח נסיוני בתוך כשנה ואולם בניגוד לאוסטרליה באמריקה יש רגולציה של התעופה, וה-FAA טרם נתן את דעתו על המיזם. כמובן נדרש עדיין פיתוח כדי שהחבילות לא יפלו למישהו על הראש.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

10 תגובות

 1. ניסים
  מארגוני טרור אין לצפות לשום התנהגות נורמטיבית, על פי הגדרה הם אינם ולא יכולים להיות כאלה, אבל חובתה של מדינה להיות מודעת לבעייתיות שבפיתוחים אלה ועליה לנקוט בצעדים מקדימים שאותם אני מזכיר בתגובה שלי.אם ארגוני טרור יעברו להתנהגות נורמטיבית הם לא יהיו יותר טרוריסטים. אם תרצה להעמיק בנושא, הספרות המתאימה היא במדע המדינה. ישנו ספר של אדווארד לוטבק הדן בנושא. אני לא זוכר כרגע את השם . הספר מצוי גם בעברית.

 2. מזל"ט לשיגור משלוחים עלול להיות בעיה בטחונית לא קטנה. הראשונים שיקפצו על פיתוח זה יהיו ארגוני טרור. יהיה צורך בחקיקה למניעתה של התפתחות בעייתית זו..במבט ראשוני יהיה צריך לקבל רשיון לייצר מזל"טים אלה ויהיה צורך בקבלת רשיון לקנות מוצר זה לרבות הצגתה של תעודת יושר מטעם המשטרה. בדומה לייצור ורכש אקדחים. כל ייצור או רכש של מזל"ט כזה ללא היתר חוקי יחשבו לעבירה פלילית והיא תלווה בעונשים כבדים. על כל מזל"ט יהיה צורך להטביע את שם החברה המייצרת ומספר סידורי

 3. בשביל מפעלי ייצור, הרובוט לא צריך להראות כמו אדם. למעשה, כל מפעלי הייצור הים, ללא יוצא מהכלל נשלטים ע"י רובוטים תעשייתיים מצורות שונות. בני האדם סך הכל מנהלים את צהליכי הייצור ואת ההחלטות מה לייצר.
  לרובוטים דמויי אדם יהיה שימוש, אם בכלל, כעוזרים בבית (אחזקה, נקיון, בידור וכו'). אפילו הסמארטפונים הנוחכיים והמחשבים הביתיים הם סוג של רובוטים, רק בלי הצורה האנושית. אם בני-האדם יקבלו רובוטים אנושיים זאת בכלל שאלה פסיכולוגית. בני האדם עלולים לראות בהם איום ו\או מתחרים על חייהם הפרטיים. האם לדוגמא, אשה תרצה שתסתובב לה בבית איזו רובוטית חתיכה, או הפוך, הגבר ירצה שיסתובב ליד אישתו איזה רובוט חתיך כל היום (והלילה)?

 4. לא בטוח שרובוטים דמויי אדם אכן יביאו לפיטורים המוניים לטווח הארוך. עם כניסתם של המחשבים הראשונים לשוק מהר מאוד התברר שצריך עובדים מיומנים לצורך זה. יש צורך במתכנתים, במנתחי מערכות, באנשי אחזקה, במרצים שיכשירו את דור ההמשך לפיתוח רובוטים וכו'. אחד ממושגי היסוד בכלכלה הוא אבטלה חיכוכית. סוג זה של אבטלה מתרחש כאשר בעקבות פיתוח טכנולוגיות חדשות הולכים ונעלמים מקצועות שונים ובעקבות טכנוליות חדשות מתפתחים מקצועות חדשים. תהליך זה יכול להיות קצר ויכול להיות ארוך ובשני המקרים מדובר בתהליך כואב. את האדם המפוטר לא מעניין מה הסיבה למצבו. הוא צריך לפרנס משפחה. הכלכלנים ברמת המקרו צריכים להיות ערים לכך. לעולם גם אי אפשר לדעת מה יהיו המקצועות העתידיים. תנסו לתאר לעצמכם שאתם נוסעים אחורה בזמן ונפגשים עם אנשים בני המאה -18 או ה -19 ומדברים איתם על נתבים בשדות תעופה או על חשמלאי רכב. הם לא יבינו במה מדובר. בשבילם זה יהיה כמו סינית.

 5. ואז הטייקונים פשוט ייקנו רובוטים, רובוטים לא חולים או מבזבזים זמן, רובוטים לא מתאגדים לדרישות מופרזות כגון "משכורת מכבדת" או "פנסיה".
  בפתח עידן המכונות התעשייתיות, אנשים שמחו וחשבו שהזמן שהמכונות מרוויחות, יוריד את השעות עבודה הארוכות, המממ זה לא בדיוק קרה, ההיפך
  גם עכשיו מנסים להסביר לנו שזה ישחרר את העובדים לעבודות אחרות, בת'כלס מה שיקרה זה פיטורים המוניים בכל העולם
  אמאזון, אפל, תעשיית הטקסטיל, כל אלה סופגים אש יום ולילה על תנאי העסקה לא נאותים, החברות האלה "מבזבזות" מיליארדים לחלץ את עצמן מתביעות, תתארו לכם שהחברות האלה יחליטו שיותר משתלם להן לקנות רובוטים ולהיפטר מהעובדים האנושיים איפה שאפשר, המחשבה על זה פשוט מצמררת
  וכן, הרובוטים האלה יכולים להיות מצוינים לעשרות משימות שבאמת יכולות להציל חיים, להכניס רובוט לכור גרעיני למשימות תיקונים, לעבודות כריה וכו', אבל המין האנושי תמיד העדיף להקצין את הפיתוחים המדהימים לכיוונים "לא מוסריים"

 6. אין כל צורך ואין כל טעם לבנות רובוט דמוי אדם.

  זה דומה לרצון לבנות מחשב תואם IBM בצורת אדם…

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן