סיקור מקיף

שר המדע אקוניס: “למרות הבטחת שר האוצר לתקצוב לוויין תקשורת חדש, אין מענה ממשרדו”

במהלך סקירה אודות פעילות משרדו בוועדת המדע והטכנולוגיה העריך ח”כ אופיר אקוניס כי “יתנהל מאבק” סביב התקצוב. השר ציין כי בשנתיים הקרובות השאיפה היא לחדור לשווקים בדרום אמריקה ואפריקה בייצוא הטכנולוגי – מדעי: “אין חרמות על ישראל”. יו”ר הוועדה, ח”כ אורי מקלב: “חשים זאת מפניות מוועדות מקבילות ברחבי העולם”

דיווח שר המדע אופיר אקוניס לוועדת המדע של הכנסת, 23/1/17. צילום: דוברות וועדת המדע
דיווח שר המדע אופיר אקוניס לוועדת המדע של הכנסת, 23/1/17. צילום: דוברות וועדת המדע

ועדת המדע והטכנולוגיה קיימה היום (ב’) דיון במסגרתו דיווח שר המדע והטכנולוגיה, ח”כ אופיר אקוניס, על פעילות משרדו בנגזרות השונות, ועל תוכניות המשרד לשנים הקרובות.

יו”ר הוועדה, ח”כ אורי מקלב פתח את הדיון: “דיווח מתמשך מצד משרד המדע והטכנולוגיה מראה על רצף שלטוני במשרד ורצף עשייה של השר הממונה כקובע מדיניות. אנו מרגישים שהמשרד התקדם בתקופה האחרונה גם מבחינת הרחבת פעילותו וכן בנושא התקציב. פעילות המשרד מגוונת ונוגעת לכל המגזרים, יש לציין גם את ההסכמים הבין לאומיים בתחום המחקר והסחר, ואנו חשים את זה בצורת פניות מרחבי העולם של ועדות מקבילות להיפגש עמנו וללמוד על המעצמה הטכנולוגית – ישראל”.

שר המדע והטכנולוגיה, ח”כ אופיר אקוניס: “מאז התמניתי בספטמבר 2015 זו הפעם ה-7 שאני כאן. הדבר העיקרי שאנו נזקקים לו בפעילות המשרד זה כסף, היה לנו מאבק קשה עם אגף תקציבים במשרד האוצר. ב-2010 היה תקציב עלוב – 146 מיליון ₪. לאט – לאט בזכות קודמיי בתפקיד עלה הסכום בהדרגה ובכהונתי שברנו את שיא התקצוב, 443 מיליון ₪ ל-2017 ו-484 מיליון ש”ח ל-2018”.

השר הציג את פעילות המשרד בתחום הנגשת המדע והטכנולוגיה לכלל אזרחי ישראל – פרויקט ליל המדענים במוסדות ברחבי הארץ בו לקחו 62 אלף משתתפים, מיזם האוריינות הדיגיטלית (להבה) שמופעל ב-30 רשויות מקומיות ומנגיש אפשרויות מתקדמות לכלל הציבור, כאשר לוקחים בו חלק עשרות אלפי משתתפים והכוונה להרחיבו, התנסויות במוזיאוני המדע ברחבי הארץ בהן לקחו חלק 18 אלף תלמידים, שבוע המדע ב-12 רשויות בסוף החודש בו יונצח אילן רמון ז”ל, יום המדע בחודש מרץ, קייטנות מדע שהופעלו ברחבי הארץ ולקחו בהם חלק 6,500 ילדים והכוונה להרחיבן ועוד.
השר הציג גם את ‘מהפיכת סל המדע’ שיוצאת לדרך השנה בצורת פיילוט במסגרתו יוקדשו 30 מיליון ₪ לפעילויות רשויות מקומיות במאות ישובים בנושאים שונים – קבוצות רובוטיקה, סייבר, מדעים מדויקים ועוד.
בהמשך הציג ח”כ אקוניס גם את תכניות המצוינות בהן מקבלות 750 תלמידות מכלל המגזרים, כולל החרדי והערבי תגבור בלימודי המדעים בכיתות ט’ עד י”ב.

בחלקה השני של הסקירה הציג ח”כ אקוניס את פעילות ישראל בכל הנוגע להסכמים ופעילות בין לאומיים.
“ישראל מעצמה בטכנולוגיה וחדשנות. בדירוג ה- OECDאנחנו ממוקמים שניים אחרי שוויץ אבל תרשו לי לחלוק, אנחנו במקום הראשון. מול כך הובל שיח אלים על ידי תנועות ה-BDS ללא הצלחה. כל מי שרוצה להחרים מוזמן להחרים, ההפסד שלו. בתחום הזה אין חרמות, ההפך הוא הנכון” ציין השר.

ח”כ אקוניס הציג שורת הסכמים בנ”ל גדולה שנחתמה ברחבי העולם בשנה האחרונה – במזרח, באירופה, ארה”ב וסין, והציג כי בשנתיים הקרובות הכוונה היא לחתום על הסכמים נוספים עם אוסטריה, דנמרק והולנד, קנדה והאיחוד האירופי. כן ציין השר כי הכוונה היא לפרוץ את השווקים בדרום אמריקה, דרך ברזיל וארגנטינה ואפריקה – דרך אתיופיה.

בתחום הלוויינים ומשימות מחקר בחלל ציין אקוניס כי מעתה ועד מחצית שנת 2018 צפויים חמישה שיגורים לחלל, כאשר גולת הכותרת של השיגורים – הלוויין ונוס, פרי שיתוף פעולה של התעשייה האווירית הישראלית והצרפתית, ישוגר ככל הנראה בין אמצע מאי לאמצע יוני השנה.

לצד כך התריע השר כי “ישראל עלולה להגיע למצב משברי בו אין לנו מספיק לווייני תקשורת שהם כמו אוויר לנשימה עבורנו. שר האוצר הבטיח לי אישית תמיכה סביב ההתפוצצות עמוס 6, תמיכה בצורה של כסף לבניית לוויין חלופי, אך עד לרגע זה לא קיבלנו תגובה מהאוצר לעניין הזה, ואנו מצפים להתגייסות מוחלטת של האוצר. אני מעריך שיהיה פה מאבק”.

ענבל קרייס, סגנית מנהל מבת חלל, התעשייה האווירית, ציינה על רקע הדברים כי “יש להתחיל במהירות את פרויקט לוין התקשורת הבא. אם ימומשו המלצות הוועדה שהקים שר המדע נוכל לקיים מערך תקשורת שייתן מענה לצרכינו כמדינה. אנחנו מתכוונים השנה לשחרר שני לוויינים לחלל אך בקיץ נמצא עצמנו ללא תוכנית חלל אווירית כהמשך, חייבים לדאוג לתקצוב”.

ח”כ יעל כהן פארן: “אולי אין חרמות ברמת מדינות אבל יש קשיים לאקדמאים לפרסם מאמרים וכן ביצירת שיתופי פעולה, אי אפשר לומר שזה לא קיים”.

ח”כ חיים ילין: “למדע יש תפקיד מאוד חשוב גם בהרתעה וגם בפיתוח העסקי אבל אנחנו מפגרים בחקיקה לעומת הטכנולוגיה, היא רצה ואנחנו לא מסוגלים לחוקק בקצב הזה. ראינו לאחרונה כיצד תקנות של משרדים שונים פוגעות קשות בענף הרחפנים שיכול להכניס מיליארדים לישראל, אני קורא למשרד שלך להיכנס לעובי הקורה בכל נושא התקנות”.

ח”כ מיכאל מלכיאלי: “דווקא משרד המדע, תחום שכביכול מנותק ציבורית מהמגזר החרדי, נותן דגש חשוב למגזר ומשתף אותו ביותר ויותר מיזמים, אני מברך על כך”.

ח”כ מנואל טרכטנברג: “יש להשקיע בקידום נשים וילדות בתחום מדע, אם לא נפעל הדבר יהיה לעוכרנו לאורך כל הדרך. יש רק 2 דוקטורנטיות לפיזיקה באוניברסיטת ת”א. זה ניתן לשינוי אבל זו צריכה להיות מטרה לאומית”.
בהמשך הדיון הציג מנכ”ל המשרד, פרץ וזאן את הגידול בתקציב לשנתיים הקרובות ופילוחו למטרות השונות. בין היתר הציג וזאן את ההשקעה בשיתוף הפעולה הבינלאומי, באוריינות הדיגיטלית, בתחום הלווייני ובתחומי המחקר והפיתוח.
יו”ר הוועדה סיכם את הדיון: “בעוד כשבועיים נקיים דיון נרחב בסוגיית לווייני התקשורת ונעמיק בנושא. ישנם עוד מספר נושאים שלא נגענו בהם, נמשיך ונעקוב אחר הנעשה ונפקח כפי שנדרש מאתנו”.

 

עוד בנושא באתר הידען

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן