סיקור מקיף

שר המדע אקוניס הורה על גיבוש תכנית חלל לאומית לישראל

שר המדע אופיר אקוניס כינס היום, 4 בספטמבר, דיון חירום והערכת מצב עם בכירי תעשיית החלל של ישראל בעקבות התפוצצות הלוויין עמוס 6.

מימין לשמאל: עופר דורון, מנכ"ל מפעל מבת חלל של התעשיה האווירית, מנכ"ל משרד המדע פרץ וזאן, שר המדע אופיר אקוניס ומנכ"ל סוכנות החלל אבי בלסברגר. צילום יחצ
מימין לשמאל: עופר דורון, מנכ"ל מפעל מבת חלל של התעשיה האווירית, מנכ"ל משרד המדע פרץ וזאן, שר המדע אופיר אקוניס ומנכ"ל סוכנות החלל אבי בלסברגר. צילום יחצ

בפתח הישיבה אמר השר אקוניס כי "המטרה העיקרית שלנו היא גיבוש מדיניות חלל וסיוע של מדינת ישראל כדי לשמור על היתרונות הטכנולוגיים האדירים שיש לתעשיות החלל הישראליות. תעשיית החלל הישראלית מפוארת ותישאר מפוארת. אנו נדאג שתתחזק ותשמור על מעמדה ועל יכולותיה".
בכירי התעשיות שנכחו בדיון טענו כי התעשיות משקיעות השקעה אדירה בתשתיות, בכח אדם ובטכנולוגיה חדשנית וכי יש צורך במדיניות לטווח ארוך כדי לשמר את ההשקעה. הבכירים טענו כי קיימת תחרות גדולה מאוד מול חברות חלל גדולות בעולם ויש צורך בסיוע ממשלתי כדי להפוך את התעשיות הישראליות לתחרותיות בשוק הגלובלי.
בתום הישיבה הוחלט כי משרד המדע יגבש תכנית חלל לאומית לטווח ארוך לישראל. לצורך כך הורה השר אקוניס על הקמת ועדה בראשות מנכ"ל משרד המדע פרץ וזאן, יו"ר סוכנות החלל הישראלית במשרד המדע פרופ' יצחק בן ישראל ומנהל הסוכנות אבי בלסברגר. בסמכות הוועדה גם לבחון גם את האפשרות לסיוע בפיתוח לוויין תקשורת של מדינת ישראל. הוועדה תגיש המלצותיה בתוך 10 שבועות.
בנוסף, הוחלט כי דיון בנושא השלכות אובדן "עמוס 6" על שוק החלל ושוק התקשורת יתקיים במהלך השבוע.
בדיון היום השתתפו מנכ"ל משרד המדע פרץ וזאן, מנכ"ל משרד התקשורת שלמה פילבר, מנהל סוכנות החלל הישראלית אבי בלסברגר, מנכ"ל חברת חלל תקשורת דוד פולק, מנהל תחום חלל באלביט אילן פורת, נציגי רפאל אלי מזור ושמשון אדלר, מנהל מב"ת חלל בתעשייה האווירית לישראל עופר דורון, מנהל חטיבת מערכות טילים וחלל בתעשייה אווירית בועז לוי, נציג משרד הביטחון שמעון לביא, רח"ט טכנולוגיות נציג המל"ל ינון בן צור.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

6 תגובות

 1. שם כלשהוא: נכון. אני חושב שהמדינה האיסלמית גם מעודדת התנהגות שכזו. אולי בבוא היום גם הם ישכילו לשגר לוויין תקשורת שיפגע בלווין תקשורת אחר, שיצא מכף השיגור ברמת אביב ג, בדרכו אל החלל – והכל בתור מסר של שלום. בהצלחה לכולנו.

 2. מדינת ישראל צריכה קודם כל להשקיע במשגר שיאפשר להביא לוויני תקשורת למסלול גיאוסטציונרי ואחרי זה היא תוכל לשגר לווין תקשורת שישרת אותה. ההסתמכות על משגרים זרים זה ביזיון למדינה עם יכולת פיתוח אדירה.

 3. אייפקס בעטה בזיוית מעט אחרי שסידרה לנו את מכירת טבע לסינים. הישראלים – כול מה שלנגד עינינו מאזובי הקיר ועד הארזים זה קוצר טווח. בגרמניה – לא מוכרים את סימנס, בוש, את תעשיית המטוסים קרב ונוסעים ועוד. יש שם משמעת עצמית של לבנות מדינה, פעם אחרי פעם.

 4. מסכים. המדינה אפילו מעודדת בגלל המס = רווח קצר טווח. טבע – אמריקאית , שטראוס = נסטלה, להבי ישכר = אמריקאי, תנובה = סינית, קומברס, אמדוקס, כתר פלסטיק. האם רוצים לכבות כאן את האור?
  חברה שמקבלת סיוע שמן – מחויבת להישאר ישראלית או יהודית ל-20 שנה מהמענק. זה צריך להיות בחוזה. כמו שיש הסכם סודיות וצינון בחוזה העסקה של עובד שכיר.
  נקודה נוספת: הימור על space-X שהיא טכנולוגיה שהתפוצצה יותר מ-3 פעמים, רק בגלל שצוקרברג וסרגיי ברין יהודים טובים, ואי שימוש במשגרים הרוסים בבייקונור, או באירופאים – אריאן, אפילו בסינים. במדינה מתוקנת מישהו צריך לשלם על זה. זה כ 4 מילארד דולאר, שנתיים עיכוב, ויצירת פיגור.

 5. אם זה פיצוץ שגורם לקריסת החברה או שהסינים קונים אותה התוצאה היא אובדן יכולת ישראלית בחלל,
  למה שמדינת ישראל תשקיע גרוש בלווינים תוצרת עצמית כדי שהסינים או כל מדינה אחרת יקנו את החברה שנוצרה פה? ברגע אחד אובד כל העצמאות של מדינת ישראל בחלל או מהתרסקות החברה או מקניתה,
  אם מדינת ישראל צריכה לתת גב לחברה כזאת לא יתכן שהיא תקנה ע"י מדינה זרה עבור כמה בעלי הון יעשו קופה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן