סיקור מקיף

מרכז משותף ישראלי-גרמני לחקר הזקנה יוקם באוניברסיטת בר אילן

חוקרים מאוניברסיטת בר אילן ומגרמניה יקימ ו יחד מרכז מחקר בינלאומי במטרה להקל על תהליך ההזדקנות ולדחות מחלות תלויות גיל * פרופ' חיים כהן מאוניברסיטת בר-אילן : "אנו מעוניינים להשפיע על החברה, לכן לצד המחקרים נערוך כנסים וימי עיון שיהיו פתוחים לקהל הרחב ויעסקו בשאלות המדעיות והפילוסופיות של הארכת חיים".

פרופ' חיים כהן. צילום: דוברות אוניברסיטת בר אילן
פרופ' חיים כהן. צילום: דוברות אוניברסיטת בר אילן

מרכזי מינרבה המוקמים במוסדות אקדמיים ברחבי ישראל, הינם מרכזים שבהם מתקיים מחקר משותף של חוקרים ישראלים וגרמנים בתחומי ידע שונים. כעת, לאור העליה המתמדת בתוחלת החיים, החליטה ממשלת גרמניה להשקיע במרכז מולטי דיספלינרי שיכלול חוקרים מובילים מישראל וגרמניה ויעסוק בשאלות מדעיות של הקלה על תהליך ההזדקנות והארכת תוחלת החיים הבריאה. בראש מרכז מינרבה יעמדו פרופ' חיים כהן, מהפקולטה למדעי החיים באוניברסיטת בר-אילן וד"ר ביורן שומכר, העומד בראש מרכז המחקר הגדול ביותר באירופה בתחום הזיקנה.

בישראל, תוחלת החיים היא מבין הגבוהות ביותר במדינות ה-OECD; כיום חיים בארץ קרוב למיליון אנשים מעל גיל 65. גברים חיים בממוצע 81 שנים, בעוד שנשים חיות בממוצע 85 שנים. נראה כי מדובר במגמה הולכת ומתגברת וניתן להעריך כי בשנים הקרובות הגיל הממוצע צפוי להמשיך לעלות. יש החוזים כי עד אמצע המאה תוחלת החיים של נשים בישראל תהיה מעל ל-90 שנה בממוצע, ולמעשה תוך פחות משני עשורים תוכפל כמות האנשים מעל גיל 75 בישראל. החוקרים הישראלים והגרמנים ינסו להבין האם ההרכב הגנטי הטבעי שלנו מגביל אותנו מראש לאורך חיים מרבי של 115-120 שנה, או שהגבול עשוי להיפרץ? בקהילה המדעית יש לא מעט מחלוקות ומתנהל ויכוח יצרי מלא חיים בכנסים ומעל דפי כתבי עת מדעיים.

פרופ' חיים כהן מאוניברסיטת בר-אילן השותף במרכז מינרבה: " אנחנו מנסים להבין בגישה רב מערכתית מה המנגנונים שקובעים את תוחלת החיים על מנת שנאריך את תוחלת החיים הבריאה . כלומר, עיכוב או מניעת מחלות תלויות גיל וכך להקל על הקשיים הבריאותיים שנגרמים מהזדקנות ולהיטיב עם האנושות על ידי כך נאפשר לממש אתהפוטנציאל של אוכלוסיה מנוסה ובוגרת ונהפוך אותה ליצרנית יותר כלפי עצמה וכלפי החברה. כחוקרים אחראיים חשוב לנו להבין מה יוביל להארכת חיים אך לא פחות חשוב מה משפיע על איכות החיים. לצד מחקרים, מרכז מינרבה המשותף לנו לגרמנים מעוניין גם להשפיע על החברה ויערוך כנסים וימי עיון שיהיו פתוחים לקהל הרחב ויעסקו בשאלות המדעיות והפילוסופיות של הארכת חיים".

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן