סיקור מקיף

מדע כוכבי הלכת מחוץ למערכת השמש פורח בזכות גאונותו של מישל מאיור, והמכשיר שבנה

כך אומר פרופ' צבי מזא"ה מביה"ס ביה"ס לפיזיקה ואסטרונומיה באוניברסיטת תל אביב, ועמיתם של מאיור ודידיה קילו שזכו במשותף במחצית מפרס נובל לפיזיקה לשנת 2019 בראיון לאתר הידען.

הדמייה של פגאסי 51b - ענק גזים שמקיף כוכב הדומה לשמש שלנו, אך קרוב אליה מאד, מה שמעניק לו ולדומיו את הכינוי "צדק חם". מקור: NASA/JPL-Caltech.
הדמייה של פגאסי 51b – ענק גזים שמקיף כוכב הדומה לשמש שלנו, אך קרוב אליה מאד, מה שמעניק לו ולדומיו את הכינוי "צדק חם". מקור: NASA/JPL-Caltech.

"המכשיר הייחודי שבנה זוכה הנובל מישל מאיור לאיתור כוכבי לכת קידמה אותנו בהנתנו את מקומנו ביקום". כך אומר פרופ' צבי מזא"ה מביה"ס ביה"ס לפיזיקה ואסטרונומיה באוניברסיטת תל אביב, ועמיתם של מאיור ודידיה קילו שזכו במשותף במחצית מפרס נובל לפיזיקה לשנת 2019 בראיון לאתר הידען.

 

"עבדתי עם פרופ' מאיור עוד לפני הגילוי, ובין היתר הייתי בין אלו שהציעו לו לחפש כוכבי לכת מחוץ למערכת שמש.. הוא בנה מכשיר יחיד בעולם באותו זמן שהוביל בשנת 95 לגילוי כוכב הלכת הראשון מחוץ למערכת השמש. הוא עבד עם הסטודנט שלו לדוקטורט דידייה קילו."

"מאיו הוא אדם נפלא וגם מדען משכמו ומעלה שהצטיין באיסוף נתונים ובנית מכשירים. הוא אסף סביבו מומחים לאופטיקה ובנה מכשיר, אותו חיבר לטלסקופ שכבר אז היה מיושן בדרום צרפת והתחיל לחפש כוכבי לכת. הוא בחר מדגם של כוכבים ועקב אחריהם, בנסיון לגלות שינוי באורם כאשר כוכב לכת שלה עובר בינינו לביניהם. כך הוא גילה את פגאסי 51 בי שהיה הראשון שהתגלה. היתה זו פריצת דרך שהובילה לענף שלם שמאז פורח ומאז."

"מתברר שלאחוז ניכר מהכוכבים לא יודעים אם זה 100 אחוז או 50 אחוז אבל זה לא משנה, יש כוכבי לכת מסביבם זה חידוש של הענף שמאיור היה פורץ הדרך. "

לדברי פרופ' מזא"ה הוא גילה תגלית דומה שש שנים קודם לכן, אך העצם שגילה עדיין לא הוכר ככוכב לכת "עקב שאלות אסטרופיזיקליות שלא היו פתורות." כיום הוא אגב מוכר ככוכב לכת. "ואז, ב-95 מאיור וקילו פרסמו את המאמר שלהם, שהיה גילוי פנטסטי ובלי שום סימני שאלה, וכל זאת בעזרת המכשיר שמישל בנה, שהיה בעל דיוק שלא היה כמוהו עד אז.

"חשוב לציין כי כל טלסקופי החלל שהוקדשו לגילוי כוכבי לכת מחוץ למערכת השמש, ובראשם קפלר, לא היו באים לעולם אלמלא התגלית של שני הזוכים. עובדה שהחברה האנושית מוצאת לנכון בצדק רב להקדיש משאבים כאלה גדולים לחיפוש ואפיון כוכבי לכת."

מיקומו של כוכב הלכת pegasi-51b, כוכב הלכת הראשון שהתגלה מחוץ למערכת השמש. איור: ועדת פרס נובל
מיקומו של כוכב הלכת pegasi-51b, כוכב הלכת הראשון שהתגלה מחוץ למערכת השמש. איור: ועדת פרס נובל

פרספטיבה הסטורית

"במובן מסוים אם מסתכלים על זה מבחינה הסטורית", אומר פרופ' מזא"ה, "רואים שבתחלה חשבנו שכדור הארץ עומד במרכז היקום ומסביבו חגים כולם, בא קופרניקוס ואמר שהשמש במרכז והארץ היא אחד מכוכבי הלכת ואז הבנו שהשמש לא ייחודית ויש מיליארדי שמשות רק בגלקסיה שלנו ומאות מיליארדי גלקסיות ביקום. ואחר כך ב-95 התברר שגם התועה של להיות כוכב לכת מסביב לשמש – גוף קר שמסתובב סביב גוף בוער שמיצר אנרגיה. גם זה לא ייחודי. זה החידוש של התחום החדש, הבנה נוספת שמקומנו ביקום אינו ייחודי."

האם השלב הבא יהיה גילוי חיים בכוכבי לכת מחוץ למערכת השמש?

פרופ' מזא"ה: השלב הבא הוא קודם כול לגלות כוכבי לכת שיש עליהם תנאים ליצירת חיים עם אטמוספירה מתאימה. יכול להיות שהשלב הבא יהיה גלוי חיים. האסטרונומים מתקדמים במהירות ותוך חמש שנים ניתן יהיה לנתח את ההרכב הכימי של האטמוספירות של כוכבי לכת.

עוד בנושא באתר הידען:

3 תגובות

  1. אני לא מבין למה גאונים כאלה לא זוכים להכרה יותר רצינים עם ערכים משלהם
    אפשר לעשות זאת באתר http://www.geniuses.club
    צריך להעביר את זה לאוניברסיטאות בהן עבדו להכין עבורם ערכים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן