צעד נוסף לקראת צגים הולוגרפיים

הולוגרמות יוכלו בקרוב לעזור לנטר ניתוחים לאחר שנמצאה דרך מהירה ביותר לערוך הדמיות תלת ממדיות

תמונות הולגרמיות - תלת ממדיות
תמונות הולגרמיות - תלת ממדיות
בתמונה: צילום תמונות תלת ממדיות של מכונית, גולגולת ועצמים אחרים שהחוקרים מאוניברסיטת אריזונה פרסמו בכתב העת נייצ'ר. התמונה בהגדלה – בהמשך.

הולוגרמות יוכלו בקרוב לעזור לנטר ניתוחים לאחר שנמצאה דרך מהירה ביותר לערוך הדמיות תלת ממדיות. כתב העת נייצ'ר דיווח על פריצת דרך בידי חוקרים אמריקנים שפיתחו חומרים חדשניים שבאמצעותם ניתן יהיה ליצור הולוגרמות מצילומים אמיתיים בתוך דקות. איכות הסרט המתקבל דומה לזה של שידור טלוויזיה וניתן להקרין את התצוגה גם על מסכים גדולים.

הבעיות הטכנולוגיות הכרוכות בהכנת סרטונים תלת ממדיים הגיבלו עד כה את השימוש בהולוגרמות לתחומים ייעודיים בלדב, אך פולימר פוטורטרקטיב (photorefractive polymer) שפותח בידי סאבאס טאי ועמיתיו באוניברסיטת אריזונה בטוסון עשוי לשנות את המצב משום שהוא מוריד כמה מהמכשולים בדרך לייצור ההולוגרמות.

לפי השיטה הקיימת עד כה משלבים אור לייזר מוחזר עם קרן לייזר שניה ויוצרים תמונות בודדות, תהליך עדין ומורכב. ואולם במחקר בנייצ'ר מתארים את הסרט העשוי מפולימר דק ושעליו ניתן "לכתוב" את התמונה מהלייזרים בתוך דקות וגם אשפר למחוק אותו במהירות ולהשתמש בו לצילום תמונה חדשה. החורים נשארו יציבים גם לאחר מאות כתיבות ומחיקות.

היכולת לעדכן את התמונות משמעותה שמנתחים יוכלו להשתמש בהם כמדריכים במהלך הניתוחים וחברות תרופות יוכלו להשתמש בטכנולוגיה הזו כדי לחקור אינטראקציות מולוקלריות לסימולציה של תרופות חדשות.

הצוות הצליח לבצע אוטומציה של תהליך לכידת התמונות, כתיבתם ומחיקת התמונות במערכות שיכולות לקבל קלט ממערכות MRI, CT, תצלומי אוויר או לווין ומיקרוסקופים. הצוות הכין וידאו המראה את התמונות הללו, והתוצאה הסופית היא מערכת הקלטה הולגרפית, אם כי האיכות לא גבוהה במיוחד ודומה לטלוויזיות המשדרות בשיטת NTSC האמריקנית.

נכון לעכשיו הצליחו החוקרים, בשיתוף עם חברת ההייטק ניטו-דנקו לפתח צגים לתלת ממד בגודל של 10 על 10 סנטימטרים ואולם במאמר בנייצ'ר הם כותבים כי אין מגבלה טכנולוגית לגודל הצג, משום שהפילמים הללו יכולים להיות מיוצרים בכל גודל וכן ניתן לחבר כמה מהם ביחד.

התמונה של ההולגרמות, בהרחבה
התמונה של ההולגרמות, בהרחבה
שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

9 תגובות

 1. יצא מסך עם VOXELS במקום פיקסלים : ווקסל= פיקסל שמשדר אור אחר לכל כיוון וזה נראה ממש תלת מימד אמיתי יש על זה סרטון ב ואללה טק גאג'טים

 2. רועי ומתן:
  גם הולוגרמה רגילה מצולמת על משטח.
  הייחוד שלה על פני תצלום רגיל הוא באופן בו היא מעבירה את האור שגורם לה להיראות שונה מכל כיוון – לכן גם אפשר להסתובב סביב התמונה ולראות אותה בכל פעם מזווית אחרת.

 3. נראה לי שהכוונה היא לפולימר שיכול לשמר את הערכים המרוכבים עצמם של האלומה (כלומר גם את הפאזה של ההתמרת פורייה).
  (בניגוד לפילמים רגילים שמשמרים רק את האמפליטודה)..

 4. רועי ומתן –

  אם הבנתי נכון מקריאה מהירה במאמר, הרי שמדובר במשטח פולימר שמשקף אור בדרכים שונות. החוקרים במאמר מקרינים עליו קרני אור, והן משתקפות בזוויות שונות, כך שנוצרת תמונה תלת-מימדית מעל המשטח.

 5. אולי אני יחיד אבל ממה שהבנתי זה לא תלת מימד אמיתי אני לא יכול להיסתובב סביב המסך ולראות אותו מצד אחר
  אם מישהוא מבין בנושא האר נא את עיני

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן