סיקור מקיף

התגלתה מולקולה הגורמת להכחדה עצמית של תאי סרטן לבלב

כך עולה ממחקר שפרסמו חוקרות מאוניברסיטת תל אביב. השיטה החדשה מתבססת על הפעלת מנגנון טבעי הגורם לקטילה עצמית של התאים הסרטניים * פרופ’ מלכה כהן-ערמון: התוצאות הטובות שהתקבלו בעכברים מושתלים בגידולים של סרטן לבלב אנושי מעודדות את המשך הפיתוח של המולקולה לתרופה המאמר פורסם לאחרונה בכתב העת Oncotarget

(מימין לשמאל): ד"ר טליה גולן ופרופ' מלכה כהן-ערמון. צילום: באדיבות אוניברסיטת תל-אביב.
(מימין לשמאל): ד”ר טליה גולן ופרופ’ מלכה כהן-ערמון. צילום: באדיבות אוניברסיטת תל-אביב.

חוקרות מאוניברסיטת תל אביב, בהובלת פרופ’ מלכה כהן-ערמון מהחוג לפיזיולוגיה ופרמקולוגיה בפקולטה לרפואה, יישמו בהצלחה מנגנון ייחודי שגילו לאחרונה: מולקולה המפעילה ביעילות מנגנון מוות ייחודי לתאי סרטן אנושיים, וגורמת להכחדה עצמית של התאים. המולקולה הוזרקה לעכברים מושתלים בסרטן לבלב אנושי – סרטן אלים שברוב המקרים אינו ניתן לטיפול, וקטלה 90% מהתאים הסרטניים.

המחקר בוצע בשיתוף עם ד”ר טליה גולן מהפקולטה לרפואה באוניברסיטת תל אביב והמנהלת של מחלקת הלבלב במרכז הסרטן במרכז הרפואי שיבא, בתמיכת ידידי אוניברסיטת תל אביב.

המאמר פורסם לאחרונה בכתב העת Oncotarget.

“ב-2017 גילינו מנגנון ייחודי לתאים סרטניים אנושיים, הגורם להם להיכחד תוך כדי התרבותם,” מסבירה פרופ’ כהן-ערמון. “מצאנו שנגזרות של מולקולות בשם פננתרידין (פחמימנים תלת-טבעתיים) משבשות את תהליך חלוקת התא אך ורק בתאים סרטניים אנושיים, ומעוררות בהם מנגנון טבעי של קטילה עצמית, מבלי לפגוע כלל בתאים בריאים. זאת בניגוד לטיפולים כימיים למיניהם או הקרנות, המזיקים גם לרקמות בריאות בחולה. במחקר הנוכחי בחנו את יעילות המנגנון בעכברים מושתלים בסרטן הלבלב האנושי הנפוץ ביותר, “PANC1.

במסגרת המחקר הוזרקה המולקולה לעכברים המושתלים (8 או 14 הזרקות סה”כ ברצפים של 5 ימים בשבוע או 3 פעמים בשבוע). חודש לאחר סיום הטיפול נצפתה ירידה של 80%-90% בתאים הסרטניים בגידולים. באחד העכברים שטופל יומיומית הגידול אף נעלם לחלוטין. כמו כן, הטיפול לא פגע בגדילה ובהתפתחות של העכברים, ולא גרם להם לתופעות לוואי או לשינויי התנהגות.

“מולקולת הפננתרידין שזיהינו נבחנה מאז גילויה בתרביות רקמה של מגוון רחב של תאי סרטן אנושיים אלימים, במעבדה שלי ובמעבדות אחרות בעולם,” מסכמת פרופ’ כהן-ערמון. “נמצא כי היא קוטלת ביעילות מושבות של תאי סרטן אנושיים, ביניהם סרטן המוח, הריאות, השחלה, המעי הגס, הכבד והקיבה, כולל סרטנים אלימים העמידים לטיפולים הקיימים.

במחקר הנוכחי עברנו לשלב מתקדם יותר במחקר הפרה-קליני: ניסויים בגידולים אנושיים המושתלים בעכברים. התוצאות הטובות שהתקבלו בעכברים מושתלים בגידולים של סרטן לבלב אנושי מעודדות את המשך הפיתוח של המולקולה לתרופה. בהמשך תיבחן בטיחות השימוש במולקולה בהתאם להנחיות ה-FDA. המטרה שלנו היא לפתח תרופה יעילה ובטוחה לחולים בסוגי סרטן לבלב שלא ניתן לנתחם, ומחלתם עמידה לטיפולים אחרים המוצעים היום”.

5 תגובות

 1. נשמע טוב ומבטיח. מקוה שיהיה FAST TRACK לאישור ה-FDA האמריקאית.

  אבל זו לא התשובה הסופית – תאי הסרטן יעברו מוטציות עמידות למולקולה הזו… אלה החיים.

 2. אם ממשלת ישראל תקח לידיה גם את פיתוח התרופות – זה יראה כמו הטיפול של הממשלה בחינוך, תחבורה, ושאר הכשלים הידועים של ממשלות ישראל. לטובת החולים – עדיף שפיתוחים כאלה יעשו ע”י גופים יעילים יותר, גם בחו”ל…

 3. מה עם עושים עם פירות מחקר של אוניברסיטאות ישראליות ?

  אתמול שמחתי לראות בחדשות , כי צוות מחקר ישראלי
  מאוניברסיטת תל אביב בראשות פרופסורית נכבדה
  (ששמה לא זכור לי) – מצא נוסחה כימית
  המטפלת ביעילות בסרטן הלבלב – שהוא מהקטלניים במחלות הסרטן,
  הצוות הגיע לשלב בו ניתן להעביר את הפתוח לחברת תרופות.
  עוד דווח כי האוניברסיטה שוקלת ונמצאת במ”ומ
  עם מספר חברות תרופות (בייחוד מקרל) בעיקר מחו”ל !
  – אני דורש כי ממשלת ישראל הממנת את האוניברסיטאות ומכוני המחקר למיניהן תכנס לעובי הקורה , אותם מוסדות אינם גופים עצמאיים
  הם סמוכים לשולחן הממשלה ומתוקצבים על ידה
  ואינם יכולים להחליט על דעת עצמם מה יעשה בפירות עבודתם.
  על הממשלה לעמוד על כך כי פרות אלו יופנו לפיתוח ורווחת אזרחי ישראל
  או בפשטות המשך הפתוח והיצור יעבור לחברה ישראלית שמפעליה נמצאים בארץ המעסיקה ישראלים בעיקר.
  – ניתן לפתוח מכרז על תנאי העיסקה בין אותן חברות והממשלה,
  ובלבד שבעלי המניות בממשלת ישראל כולם (אזרחי ישראל) יהנו מפרות השקעתם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן