סיקור מקיף

70% מהילדים של הורים מעשנים סובלים מעישון כפוי

החוקרים בדקו את רמת החשיפה של הילדים באמצעות  ביומרקר – סמן  ביולוגי – שמודד הימצאותו של ניקוטין בשיער (שמצביע על חשיפה מצטברת לעשן טבק). הממצאים מדאיגים מאוד: בקרב 7 מכל 10 ילדים להורים מעשנים שהשתתפו במחקר נמצאו שאריות ניקוטין בשיער

מחקר ראשון מסוגו בישראל של הפקולטה לרפואה ע”ש סאקלר באוניברסיטת תל אביב חושף נתונים מדאיגים באשר לעישון כפוי של ילדים להורים מעשנים: על פי המחקר בקרב 70% מהילדים נמצאו שאריות ניקוטין בדגימות שיער.

המחקר נערך בהובלת צוות מומחים מהפקולטה לרפואה באוניברסיטת תל אביב בראשות פרופ’ לאה רוזן מבית הספר לבריאות הציבור ולצדה החוקרים ד”ר ויקי מאיירס , פרופ’ נורית גוטמן , גב’ נילי בראון,  פרופ’ מתי ברקוביץ’ וד”ר מיכל ביתן. במחקר השתתפו גם פרופ’ דוד צוקר מהאוניברסיטה העברית וד”ר אנה רול מאוניברסיטת ג’ונס הופקינס בארה”ב. המחקר פורסם בכתב העת היוקרתי   TOBACCO & NICOTINE RESEARCH.

במסגרת המחקר החוקרים ביקשו לבדוק האם העלאת המודעות לחשיפה של הילדים דרך מתן פידבק אובייקטיבי עשויה לשנות את ההתנהגות של ההורים. במחקר השתתפו כ-140 משפחות ישראליות, הורים לילדים עד גיל 8, שבהן לפחות הורה אחד מעשן. ממוצע העישון למשק בית היה 15 סיגריות ביום, כאשר שליש מהמשיבים דיווחו כי הם מעשנים בתוך הבית, ושליש נוסף אמרו שהם נוהגים לעשן במרפסת אבל לא בבית.

תחילה החוקרים בדקו את רמת החשיפה של הילדים באמצעות  ביומרקר – סמן  ביולוגי – שמודד הימצאותו של ניקוטין בשיער (שמצביע על חשיפה מצטברת לעשן טבק). החוקרים נטלו מהילדים דגימות שיער, ובדקו במעבדה את רמת הניקוטין בכל דגימה.

הממצאים היו מדאיגים מאוד: בקרב 70%  מהילדים נמצאו שאריות ניקוטין בשיער ואילו רק בקרב 30%  מהילדים שנבדקו לא נמצא ניקוטין בשיער . 

החוקרים חילקו את המשפחות לשתי קבוצות: קבוצה אחת שעברה הדרכה  מקיפה על ההשלכות והסכנות שבחשיפה לעישון כולל משוב ומידע על תוצאות הבדיקה וכן הקניית כלים להגנה על ילדיהם מחשיפה לעשן הסיגריות והמלצה לשמור על בית ורכב נקי מעישון. הקבוצה השנייה קיבלה התערבות  כולל פיידבק על רמת הניקוטין בשיער של הילד, לאחר שישה חודשים, בתום המחקר.

כעבור חצי שנה החוקרים ערכו בדיקת ניקוטין נוספת בשיער של הילדים, וכבר ניתן היה לראות שיפור משמעותי בנתונים: בקבוצה שעברה הדרכה מקיפה שיעור הילדים שנמצא ניקוטין בדגימות השיער שלהם ירד מ-66%ל-53% ואילו בקבוצה השנייה (שלא עברה הדרכה בהתחלת המחקר)  שיעור הילדים שנמצא ניקוטין בדגימות השיער שלהם ירד מ-74% ל-49%

החוקרים מעריכים שעצם הידיעה שהילדים אכן נחשפו לעשן טבק ולסיכונים הכרוכים בחשיפה, ושתוך מספר חודשים צפויה בדיקה נוספת, גרמה להורים לשנות את ההתנהגות ולהפחית את חשיפת הילדים. בעקבות תוצאות המחקר, החוקרים ממליצים לשקול ביצוע של בדיקות כאלה למדידת החשיפה באופן שיגרתי בילדים צעירים בישראל.

פרופ’ לאה רוזן: “לצערנו הרב,  לפי נתונים של משרד הבריאות, כ-60% מהילדים הקטנים בישראל חשופים לעישון כפוי ולנזקיו. ממצאי המחקר אנחנו סבורים שביצוע מדידת ניקוטין – בשיער, בשתן או באמצעות בדיקה אחרת – בכל ילד/ה בגיל הרך בישראל, עשוי לשנות את תפיסות ההורים אודות חשיפת ילדיהם לעשן טבק. שינוי התפיסה עשוי להביא גם לשינוי בהתנהגות, ברמות החשיפה,  או בנורמות החברתיות בנוגע לחשיפה לעישון פאסיבי – הן של ילדים והן של מבוגרים.

אנו קוראים למעשנים לעשות מאמץ להגן טוב יותר על אלה שאינם מעשנים, ובמיוחד על אוכלוסיות בסיכון – כולל ילדים, נשים בהריון,  זקנים וחולים. לגבי ה’לא מעשנים’, הם חייבים להבין שקיימת סכנה אמתית בחשיפה לעשן טבק, ולעמוד על זכותם  וזכות ילדיהם לנשום אוויר נקי מעישון בכל מקום. כמובן, יש לממשלה תפקיד מרכזי לאכוף חוקים אודות עישון במקומות ציבוריים, ולהמשיך לחוקק חוקים להגנת הפרט בכל מקוים מחשיפה לעישון כפוי”.


למאמר המדעי

עוד בנושא באתר הידען:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן