רמת דו-תחמוצת הפחמן באטמוספירה הגיעה ל-400 חלקים למיליון

מדובר בריכוז שלא נחווה על ידי האדם המודרני, משום שלא התקיים באטמוספירה לפחות 3 מיליון שנה עד שבא האדם והחל לשרוף את כל האנרגיה שהיתה אגורה באדמה

איזור Storflaket בשבדיה, מקום שבו כפור העד מפשיר. צילום: מתוך ויקיפדיה
איזור Storflaket בשבדיה, מקום שבו כפור העד מפשיר. צילום: מתוך ויקיפדיה

כמו שצפינו בידיעה מה-2 במאי, אכן קרה, לראשונה בהסטוריה מדענים מדדו ריכוז של 400 חלקים למיליון של גז דו תחמוצת הפחמן באטמוספירה בתחנת מדידה של הסוכנות הלאומית לאוקיאנוגרפיה ואטמוספירה של ארה"ב (NOAA) במאונה לואה, הוואי. המדידה בוצעה ביום חמישי האחרון.

"מרבית המומחים מעריכים כי לא היו רמות כאלה במשך לפחות 3 מיליון שנה" אומר מרשל שפרד, מומחה לשינויי האקלים ופרופ' באוניברסיטת ג'ורג'יה. "במילים אחרות, האדם המודרני מעולם לא חווה ריכוז כזה של דו תחמוצת הפחמן." לפני המהפכה התעשייתית שרר בכדור הארץ ריכוז של 280 חלקים למיליון של גז דו תחמוצת הפחמן וריכוזם של גזי החממה האחרים היה זניח.

דו תחמוצת הפחמן הוא גז חממה, וביחד עם מתאן וגזי חממה אחרים שריכוזם באטמוספירה קטן יותר, אך פגיעתם גדולה פי כמה עשרות בהשוואה לדו תחמוצת הפחמן, הם חוסמים את הקרינה האינפרה אדומה ובמקום שכדור הארץ יחזיר אותה לחלל, היא נתקלת במחסום , חוזרת לקרקע ומחממת אותו.

מאז המהפכה התעשייתי האנושות שורפת פחם, נפט וגז טבעי, דבר שמעלה את רמות הפחמן הדו חמצני באטמוספירה. גידול נוסף נרשם בשל כריתת יערות עצומה שמכחידה עצים שאחרת היו סופגים את הגז ומפרקים אותו למרכיביו – פחמן וחמצן. ההתחממות שכבר ניכרת בעשרים השנים האחרונות תרמה תרומה נוספת בצורת שחרור כמויות מתאן אדירות שהיו קודם מתחת למעטה כפור העד שהולך ומצטמק.

בראיון ל-CNN אומר ג'ים באטלר, מדען בכיר ב-NOAA כי ברגע שהגז יצא לאטמוספירה הוא נשאר שם במשך אלפי שנים, מחמם את כדור הארץ, וגורם להגברת חומציות מי האווקיאנוסים."

 

דובר המשרד להגנת הסביבה מסר בעקבות פרסום הידיעה בכלי התקשורת במהלך סוף השבוע את תגובת השר להגנת הסביבה, ח״כ עמיר פרץ: ״זה אבסורד שדווקא כשרמת הפחמן הדו חמצני מגיעה לשיא מסוכן באטמוספירה, משרד האוצר הישראלי מחליט לבטל תוכנית שהצליחה להפחית את פליטות גז זה. פליטות הפחמן הדו חמצני וגזי חממה נוספים הן אחד הגורמים העיקריים להתחממות הגלובאלית. כנראה שבאוצר מעדיפים להשקיע סכומי עתק עוד שנים ספורות כשישראל תהפוך לצומת דרכים להמוני פליטים שיברחו ממכות בצורת באפריקה, מאשר להשקיע בפרויקטים שחוסכים בצריכת החשמל, מפחיתים את ההוצאות החודשיות של משקי הבית והמפעלים וממנפים השקעות פרטיות פי חמישה. התחממות כדור הארץ היא פצצה מתקתקת שתשנה את חיינו בישראל לחלוטין״

יש לציין כי בועידת קופנהגן הודיע השר להגנת הסביבה דאז גלעד ארדן כי ישראל תקיים את חלקה בהפחתת הפליטות, למרות שלא חויבה כך בפרוטוקול קיוטו.

השר פרץ התבטא בנושא גם בטקס פרס פראט שהתקיים ביום חמישי השבוע (9 במאי 2013)

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

31 תגובות

 1. אחד אחר
  אז זהו שכן. ההבדל בינינו הוא באיזה מקורות אנחנו מסתכלים. אני בוחר את המקורות המקצועיות כמו NASA, ה – IPCC, ה Met Office הבריטי, ה-AAAS, ה-Royal Society ואפשר להמשיך ולהמשיך ולהמשיך.

  המקור שלך זה ….. האמת שלא מצאתי מקור אמין לעמדתך, פרט לכמה מדענים חריגים, שרובם אינם מדעני אקלים.

  תפסיק לערבב בין טיפול לקוי (לדעתך) בבעיה לבין להגיד שהבעיה לא קיימת.

  ואם כבר מדברים, המדינות העניות הם לא אלה שיש להם נפט…..

 2. ניסים.
  1)"התצפיות תואמות לתחזיות אלה" – זהו שהם לא. הם לא דומות בכלל. – יש הרבה מאוד מודלים שרובם ככולם פיספסו אתצ המציאות – זה שלפי סטטיסטיקה קיים מודל אחד שאולי היה קרוב- לא אומר שהוא הנכון .
  2)"בן אדם מערבי " – לא ישנה הרבה- התרבות המערבית לא הולכת להיות הייצרן הגדול של הפד"ח בעשורים הקרובים. וזה לא משנה אלו פתרונות אפשר לחקור- הפתרונות שמיישמים הם בעקר בין חסרי תועלת למזיקים.
  הנזק נגרם מכיוון שאג'נדה פוליטית ואינטרסים כלכליים ידעו לנצל את האימה , הפחד והאשמה הירוקה של תנועת הAGW ולא באמת אכפת להם מהנושא או שהם פשוט לא מבינים.
  אני בתור צמחוני יש לי כנראה פחות "חותמת פד"ח" מאשר הרוב. לא שאני חושב שזה משנה.

 3. KALEN
  גם זו שיטה להתחמק מאחריות. לא יאמן……

  1 – אך איך מדען כלשהו יכול להתיימר ולהגיד שהוא כבר מבין הכל במערכת המורכבת כל כך שאנו חיים בה, ולשים את הדגש על דבר אחד בלבד – CO2 ?
  אנחנו יודעים למדוד את פליטת ה-CO2 ע"י האדם ואנחנו יודעים לחשב מה כמות האנרגיה הנוספת שתיספג באטמוספירה. ההשפעה על האקלים באמת מורכבת והיא מחושבת ע"י מספר מודלים. מודלים אלא מקובלים על אנשי המקצוע ונותנות תחזיות דומות. התצפיות תואמות לתחזיות אלה.

  2 – בקשר לפתרונות. אין באמת פתרון קסם. אבל יש פתרונות שכדאי לחקור את יישומן. אבל – ההשפעה הכי גדולה היא ע"י שינויים בהרגלים שלנו. אני בטוח שכל בן אדם מערבי יכול להקטין את צריכת האנרגיה שלו ב-10% בלי כל מאמץ. ואם מאמץ קטן – עוד 10%. עוד פתרון חשוב ביותר – משפחות יותר קטנות. עוד פתרון חשוב ביותר – צריכת פחות בשר, בעיקר בקר. הלאה – מחזור אשפה.

  להמשיך? או שאתם תמשיכו לבזבז את הכוכב שלנו ותהרסו לילדיכם את החיים?
  ההחלטה של כל אחד מאיתנו.

  רק בקשה אחת – תפסיקו כבר לשקר שאין בעיה, ואם יש בעיה אז אין מה לעשות.

 4. בואו נגיד שכדור הארץ מתחמם, העובדות אכן מראות המסת קרחונים לדוגמה. ונגיד גם שלאדם יש תרומה לכך.
  אך איך מדען כלשהו יכול להתיימר ולהגיד שהוא כבר מבין הכל במערכת המורכבת כל כך שאנו חיים בה, ולשים את הדגש על דבר אחד בלבד – CO2 ?
  גם אם המהפכה התעשיתית לא היתה מתרחשת כלל, מי יכול לקבוע שלא היינו כבר כיום בעיצומה של התחממות גלובלית ?
  מי יכול להכחיש (או לקבוע באותה מידה) שאנו לא נמצאים כבר במשך 1000 שנים בעיצומה של התחממות גלובלית איטית שאת רוב השפעתה אנו רואים רק כעת? כאשר ההתחממות הגיעה לרמה קריטית שבה ביוניים כבר מורגשים, ובמקרה רק לאחרונה יחסית המדע הגיע לפרקו ואנו יכולים למדוד התחממות זו ? הרי המדע יודע שישנם מחזורים של עידני קרח ומחזורים הפוכים, שבהם הרכב האטמוספירה משתנה משמעותית, אך אמצעי מדידה ישנם רק בהיסטוריה המאוחרת ביותר.
  אז כן, אולי האדם תורם לכך. בכלל בטוח הוא תורם לכך בעצם זה שהוא חי ע"י נשימותיו היוצרות CO2. אך מה לגבי השפעות אחרות אפשריות, שיכולות להיות מהותיות הרבה יותר?

  אחד אחר, אני רוצה לחדד ולהרחיב את הנקודה שלך לגבי אם זה משנה או לא.
  לא רק שזה לא משנה, מעולם לא שמעתי מהצד המאמין פיתרון אמיתי וישים. הרי לא יתקיים שיתוף פעולה אמיתי בין מדינות בנושא זה, לפני שיהיה שלום עולמי וסוג של ממשלה עולמית אחת. וזה לא יקרה, לפחות לא במאה שנים הקרובות.
  וגם אם היה שלום עולמי, מה לדעתם צריך לעשות ? המטרה היא למנוע השמדה ענקית של בני אדם, נכון? אז איך לעשות זאת מבלי לחסל אוכלוסיה ענקית בעצם ישום הפיתרון? הרי כל פיתרון שלא יגרום לתוצאה כזו, יהיה פיתרון חלקי וקטן בלבד שהשפעתו תהיה חלקית בלבד. מעולם לא קראתי על פיתרון ישים.

  בגדול, התרומה העיקרית של כל הדיון על הנושא, הוא בהוספת CO2 לאטמוספירה ע"י הוצאת קיטור מפיהם של כל הגורמים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן