סיקור מקיף

שימוש וסחר בלתי חוקי במינים מהטבע צריכים להיפסק

לקראת הכינוסים השונים בנושאי אקלים ובשימור המגוון הביולוגי מסתבר כי סחר במינים מהטבע מהווה אחד הגורמים העיקריים להכחדה ולפגיעה קשה בסביבה הטבעית ובמערכות החיים. את זה חייבים לעצור בכל דרך אפשרית

גור פילים חבוש לאחר שנקלע למלכודת, וניצל על ידי פקחים.   <a href="https://depositphotos.com. ">המחשה: depositphotos.com</a>
גור פילים חבוש לאחר שנקלע למלכודת, וניצל על ידי פקחים. המחשה: depositphotos.com

לקראת הכינוסים השונים בנושאי אקלים ובשימור המגוון הביולוגי מסתבר כי סחר במינים מהטבע מהווה אחד הגורמים העיקריים להכחדה ולפגיעה קשה בסביבה הטבעית ובמערכות החיים.

יש הבדל משמעותי בין סחר או שימוש בר-קיימא במינים מהטבע לבין סחר ע”י עבריינים וארגוני פשע, איך מבדילים בין חוקי לעברייני, מה הסכנות ומה ניתן לעשות כדי למנוע סחר פוגעני ?

סחר לא חוקי ולא בר-קיימא במיני בר הוא אחד הגורמים העיקריים בהכחדה. אובדן מינים יגרום לשורה של פגיעות במינים אחרים ובמערכות סביבתיות. אובדן מינים מקומיים גורם לפלישת מינים זרים ולמחלות שהם נושאים.

פגיעה במינים כולל כריתת עצים שמשפיעה לרעה על האקלים, על איבוק מיני בר ויבולים ועל שרותים סביבתיים רבים, אספקת בשר מחיות בר לשווקים מאפשרת התפרצות מחלות ומגפות ( zoonotic) שמקורן בבר.

ארגוני פשע מעורבים בסחר שמעורר שחיתות בארצות בהן יש ביקוש ל״סחורה״. הפעילות העבריינית כוללת הלבנת כסף ואי תשלום מיסים פוגעת בכלכלה העולמית. – צייד לא חוקי פוגע באוכלוסיות שתלויות למחיתן במיני בר ובשירותים הסביבתיים שלהם.

כדי לעצור את הפגיעה אנשי שימור פוליטיקאים וגופי שמירה חייבים להבטיח סחר בר-קיימא, – להבין את הדרישה התרבותית והחברתית למוצרים מהטבע ולחיות בר, מול הסחר העברייני. – לערב ולחזק מנהיגי אוכלוסיות מקומיות שתלויות בחיות בר, – לעשות לוויסות, אסדרה ומעקב אחרי הסחר ברשת, להבטיח כי החוקים במדינה מגינים על מיני הבר מפני סחר עברייני, לתמוך במחקרים מדעיים ובשימוש בהתוויות לפעילויות שימור והגנה, לאפשר לכל העוסקים בשימור גישה לטכנולוגיה ומשאבים כדי לרסן לעצור את הסחר העברייני. כמו כן מומלץ להקים רשת בין-לאומית בה יקחו חלק מומחים בביולוגיה, סחר, מז”פ וענפים אחרים.

גם לצרכנים יש תפקיד במניעת הפגיעה. בין היתר עליהם לבחור מוצרים ממקורות חוקיים שהם ברי-קיימא, ללחוץ על המנהיגים לממן יוזמות נגד הסחר העברייני, לחולל מודעות לסחר עברייני ולהפחית ולהחליף צריכה שפוגעת במגוון הביולוגי. – לא לרכוש מוצרים שאינם ברי-קיימא, לא בשוק, לא במרכזי תיירים או בכל מקום. – לא לעשות לייק ולא לשתף פוסט שמתאר יחסי-גומלין בין אדם לחיית-בר. – לא לתמוך בפעילות תיירותית או ״התנדבותית״ בה יש יחסי-גומלין בין אדם לחיות-בר.

כמי שהיה פקח מטעם הרשות וניהל שמורה גדולה, כמי שהוביל מטיילים בנגב, בסיני, בירדן ובשמורות באפריקה, עברתי על חלק מהלאווים שלמעלה בעיקר מחוסר הבנה וחוסר ידע. במקום שהיה חוסר יש היום מידע ונתונים שמבהירים את הפגיעות, על סמך נתונים וידיעות אלו אני קורא לכל מי שיכול לתת יד ולעזור במניעת הפגיעה בסביבה הטבעית.

עוד בנושא באתר הידען:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן