סיקור מקיף

רוסיה מתנתקת מרצונה מתוכניות החלל, גם אלה הפרטיות

סוכנות החלל הרוסית רוסקוסמוס הורידה מכן השיגור משגר שנשא לווינים למיזם ONEWEB כהמשך לצעדי ענישה למערב בתחום החלל

משגר סויוז על כן השיגור בבייקונור, קזחסטן. <a href="https://depositphotos.com. ">המחשה: depositphotos.com</a>
משגר סויוז על כן השיגור בבייקונור, קזחסטן. המחשה: depositphotos.com

זאת לאחר שלא נענו דרישותיהם של הרוסים שממשלת בריטניה המחזיקה מניות במיזם תצא ממנו ו-ONEWEB יתחייבו כי לא ייעשה בלוויינים שימוש צבאי

רוסקוסמוס, סוכנות החלל הרוסית החלה השבוע בסדרת פעולות להפסקת שיתופי פעולה בתחום החלל בעקבות החרם הכלכלי שהוטל על ידי ארה”ב, האיחוד האירופי, בריטניה ומדינות נוספות.  תחום החלל תחום שבו רוסיה עדיין בין המובילות ואפילו שימשה במשך שנים המסיעה היחידה של אסטרונאוטים לחלל.

ראש הסוכנות דמיטרי רוגוזין שאיים בתחילת השבוע להפיל את תחנת החלל הבינלאומית לכדור הארץ, אמר כי הסוכנות עוברת למעשים בכל הנוגע לשיתוף פעולה בחלל. בנמל החלל בייקונור שבקזחסטן המופעל על ידי רוסיה הועברה רקטת סויוז ועליה לוויינים של מיזם ONEWEB. זאת לאחר שהחברה לא עמדה בתנאים לפיהם ממשלת בריטניה התבקשה למכור את חלקה ב- OneWeb, ו- OneWeb  תבטיח שהלוויינים לא ישמשו למטרות צבאיות.

OneWeb מסרה בתגובה כי היא משעה את כל השיגורים של הלווויינים שלה מבייקונור. לא ידוע מה יעלה בגורלם של הלוויינים שנמצאים בבייקונור, האם יושמדו או ישמשו כקלף מיקוח. יש לציין כי במסגרת המיזם אמורים להיות משוגרים במשך כמה שנים כ-600 לוויינים למסלול נמוך, רובם באמצעות משגרי סויוז, בין אם מבייקונור ובין אם ממרכז טיסות החלל בקורו שבגויאנה הצרפתית.

OneWeb היא חברה בריטית שבעבר היתה בבעלות חלקית של חברת ה מטוסים איירבוס. בספטמבר 2021 היא נקלעה לקשיים והכריזה על פשיטת רגל, ממשלת בריטניה ותאגיד הענק סופטבנק היפני ומשקיעים נוספים קנו אותה מידי המפרק.

הסנקציות צפויות גם לעכב את שיגורה של משימה רוסית ואירופית משותפת למאדים שתוכננה במקור בקיץ הקרוב. תחנת החלל מאויישת כיום על ידי צוות בינלאומי המורכב משני רוסים, אחד גרמני וארבעה אמריקאים.

סוכנות החלל האירופית (ESA) אמרה ביום שני כי היא מיישמת באופן מלא את הסנקציות של האיחוד האירופי המוטלות על רוסיה ובוחנת את ההשלכות על התוכניות הקיימות.

ובאותו עניין רוסקוסמוס הודיעה כי לא תשתף יותר פעולה עם גרמניה בניסויים מדעיים בצד הרוסי של תחנת החלל הבינלאומית. “תוכנית החלל הרוסית תותאם על רקע הסנקציות, העדיפות תהיה יצירת לוויינים שיסייעו להגנה על רוסיה”, נמסר בחשבון הטוויטר של הסוכנות. הם הודיעו כי רוסיה תמשיך את הניסויים באופן עצמאי.

רוסקוסמוס גם תפסיק לספק מנועי רקטות רוסיים לארה”ב, ותפסיק לשרת את אלה שכבר סיפקה, לפי ציוץ.

בשבוע שעבר אמר נשיא ארה”ב ג’ו ביידן כי הסנקציות האמריקאיות “יפגעו בתעשיית התעופה והחלל [של רוסיה], כולל תוכנית החלל שלהם”.

בסדרת ציוצים בעקבות הודעת ביידן, הגיב מנהל הסוכנות הרוסית רוסקוסמוס דמיטרי רוגוסין הזהיר כי לסנקציות עלולות להיות השלכות חמורות על תחנת החלל. בהודעה הוא ציין כי בשל מסלולה, תחנת החלל עלולה להתרסק לתוך ארה”ב או אירופה, אך לא על רוסיה.

בנוסף הורה רוגוזין לאנשיו בבייקונור לסמן את הציוד לשינוע המשגרים והזקפתם, באותיות V ו – Z, הסימול הטקטי המופיע על הכלים הרוסים שפלשו לאוקראינה: “בייקונור מזדהה עם פעולות הכוחות המזוינים שלנו, תומך בחבר’ה שלנו שממלאים את חובתם הפטריוטית והצבאית.” נכתב בציוץ.

נאס”א אמרה השבוע שהפעילות המשותפת בתחנת החלל הבינלאומית נמשכת ותימשך כרגיל.  

עוד בנושא באתר הידען:

תגובה אחת

  1. לפי מה שקראתי באתר של OneWeb הם ישגרו את הלווינים שלהם עם SpaceX
    https://oneweb.net/resources/oneweb-resume-satellite-launches-through-agreement-spacex
    שזה מענין כי בעצם יש תחרות בין שתי החברות ,
    הרוסים חוץ מזה שהם משמידים את אוקראינה הם גם משמידים את עצמם את התעשיות הכי מתקדמות שלהם במלחמה המיותרת הזאת.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן