צביר גלקסיות שהוא גם עדשת כבידה ענקית

לאשכול הגלקסיות אבל 2813 יש מסה כה גדולה עד כדי כך שהוא פועל כעדשה כבידתית, וגורם לאור מגלקסיות רחוקות יותר להתכופף סביבו. עיוותים אלה עשויים להופיע בצורות שונות רבות, כגון קווים ארוכים או קשתות

צילום שנעשה באמצעות טלסקופ החלל של אשכול הגלקסיות Abell 2813 (הידוע גם כ-ACO 2813). קרדיט: ESA/Hubble ו-NASA, Do. Coe
צילום שנעשה באמצעות טלסקופ החלל של אשכול הגלקסיות Abell 2813 (הידוע גם כ-ACO 2813). קרדיט: ESA/Hubble ו-NASA, Do. Coe

תמונה מרהיבה זו שצילם טלסקופ החלל האבל של קבוצת גלקסיות אבל 2813 (המכונה גם ACO 2813) חושפת יופי כמעט עדין, הממחיש גם את הפיזיקה בפעולה בתוכו. התצלום מדגים את הרעיון של עדשות כבידה.

בין הנקודות הקטנות, הספירלות והאליפסות – הצורות המגוונות של הגלקסיות השייכות לאשכול, ישנן כמה צורות סהר מובהקות. קשתות אלה של אור הן דוגמאות חזקות לתופעה הידועה בשם "עדשות כבידתיות". התמונה הורכבה מתצפיות שצולמו באמצעות המצלמה המתקדמת של Hubble Space Telescope לסקרים (ACS) ומצלמת השדה הרחב Wide Field 3 (WFC3).

תופעת העידוש הכבידתי

תופעת העידוש הכבידתי מתרחשת כאשר עצמים בעלי מסה גבוהה גורמים לאור להתעקם. התצורות המעוקלות אינן גלקסיות בעלות צורות מוזרות בתוך הצביר אלא אור שהגיע מגלקסיות שנמצאות מעבר לאבל 2813. לאשכול הגלקסיות יש מסה כה גדולה עד כדי כך שהוא פועל כעדשה כבידתית, וגורם לאור מגלקסיות רחוקות יותר להתכופף סביבו. עיוותים אלה עשויים להופיע בצורות שונות רבות, כגון קווים ארוכים או קשתות.

עדות חזותית זו, שגורמת לאור להתעקם שימשה כהוכחה לאחת התיאוריות המדעיות המפורסמות ביותר: תורת היחסות הכללית של איינשטיין.

נוכחות העדשות סייעה להראות כיצד גלקסיות התפתחו מלפני 10 מיליארד שנה ועד היום. בעוד גלקסיות הקרובות הן גלקסיות בוגרות הנמצאות בסיום שלב יצירת הכוכבים, גלקסיות מרוחקות יותר מלמדות לנו על הימים החלוציים של היקום. האור מאירועים מוקדמים אלו מגיע רק כעת לכדור הארץ.

גלקסיות רחוקות מאוד אינן רק חיוורות אלא גם נראות קטנות בשמים. האסטרונומים היו שמחים לראות כיצד התפתח תהליך יצירת הכוכבים בתוך גלקסיות אלה. פרטים כאלה הם לרוב מחוץ ליכולת התצפית של האבל ללא ההגברה המתאפשרת בזכות הכבידה של העצמים שבדרך.

עוד בנושא באתר הידען:

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

8 תגובות

 1. לניסים
  הניסיון לזלזל ולהשוות אותי לניוטון בצורה מעליבה הוא מגעיל ומוטב שתרד ממנו.
  ניוטון היה מדען גדול וכשהוא בדק אם נוסחת הגרביטציה שלו עובדת במערכת השמש הוא לא שינה את הנתונים הנימדדים בעזרת חומר אפל!.
  לעומת זאת, פריץ צביקי ששינה את הנתונים הנימדדים בעזרת חומר אפל עשה מעשה שלא יעשה ועל זה אני מלין
  ניוטון היה מדען גדול, אבל ידע את העיקרון של דיוויד יום (הרבה לפני דיוויד יום) שאמר יש לך רק מה שמדדת. נקודה!. בהתחלה הייתה לניוטון נוסחה שעובדת רק בגן מתחת לעץ התפוחים שלו למרחק של כמה יארדים, לגבי הירח אולי זה יתאים אבל רק אם נימדוד זאת וניראה שאין סתירה. והפלא ופלא, הוא מדד ואכן זה מתאים גם למרחק לירח, בלי מדידות זה לא ילך. כל נוסחה פיזיקלית יש לה את תחום הגדרה שלה. להחליט שהיא עובדת גם מעבר לתחום ההגדרה שלה זה ניחוש פרוע ולא מדעי.
  לדוגמא, כולנו מכירים את נוסחת הנפילה של גופים בכדור הארץ- V=g*t מהירות הנפילה היא תאוצת הכובד כפול זמן הנפילה אבל נוסחה מתאימה לשניות בודדות, זה טווח המדידה שלה, היא לעולם לא תהיה (בכדור הארץ) יותר 11,200 מטר לשניה כלומר טווח ההגדרה של הנוסחה הוא רק שניות בודדות סטייה משמעותית תהיה כשנימדוד דקות נפילה או שעות נפילה. ניוטון ידע זאת!
  מה אתה מכניס נושא שלא מעיניינינו כאן?, לא דיברתי על מהות כוח הכובד חלקיקים או לא ואין טעם להיכנס לנושא זה כאן.
  לגבי מה שכתבת על איינשטיין , איני מסכים איתך שהנוסחה ניבדקה למרחקים גדולים ונימצאה נכונה, אבל אני מוכן לקבל אולי שהיא ניבדקה במרחקים גדולים . ( ב' במקום ל') ונימצאה נכונה. כלומר אני מוכן להסכים שבקצה הגלקסיה או בגלקסיה שכנה מערכת שמש שם תעבוד על פי אותם חוקים גרביטציה, אבל לחלוטין לא מסכים שלמרחקים גדולים של אלפי או מיליוני שנות אור הנוסחה של ניוטון או איינשטיין תהיה נכונה. (לדוגמא : סיבוב גלקסיות או משיכה בין גלקסיות)
  הוכחה בשיתוף חומר אפל היא לא מדעית ובניגוד לדיוויד יום.
  ולגבי השימוש בתער של אוקאם, תחליט אתה מה יותר פשוט , הסבר שאינו מכיל חומר אפל ואנרגיה אפלה או הסבר המכיל אותם, לי התשובה ברורה לחלוטין
  יום טוב ניסים
  ואנא הגב בעדינות ובלי השוואות מעליבות
  בהערכה רבה
  סבדרמיש יהודה

 2. יהודה
  בדיוק בגלל זה ניוטון היה מדען גדול ואתה לא – אותה ההסבר לנפילת התפוח עובדת גם על תנועת הירח והפלנטות.

  אתה זה שטוען שצריך להשתמש בתער של אוקהם, אבל מחליט שנוסחאות הפיסיקה תלויות בסקלה…. מעניין.

  כבר דיברנו על זה שתנועת חלקיקים אלסטיים אינה יכולה ליצור כבידה. ומעולם לא ניסית להתעמת עם העובדה הזו.

  ודרך אגב – יש סיבה טובה מאד, מהמעולות שבמעולות, לחשוב שדווקא הנוסחה של איינשטיין טובה במרחקים גדולים.
  הסיבה מאד מפתיעה – הנוסחה גם ניבדקה למרחקים עצומים 🙂

  אבל, אתה בשלך …. פוסל את כל חוקי השימור והסימטריה וממציא ים של חלקיקים חדשים…..

 3. לניסים
  ההסבר שלי לתנועת הגלקסיות לא מתבסס בכלל על גרביטציה. אין שום סיבה שבעולם שנוסחה המסבירה את תנועת מערכת השמש שגודלה כמה עשרות יחידות אסטרונומית- כאלפית שנת אור, תסביר גם תנועות של גלקסיות וצבירי גלקסיות שגודלן מאות אלפי שנות אור פי מאות מיליונים, מיליארדים או טריליונים ממערכת השמש . ממש כמו שברור לי שהכוח בו אני מזיז את השולחן בחדר שלי אינו הכוח שיסביר את תנועת הירח.
  אני טוען שמרחבי היקום הם גוף גזי ענקי המכיל בתוכו גם כוכבים. הגז בנוי מפוטונים , נטרינים,קרינה קוסמית למיניה, אקסיונים היגס בוזונים וכו. כל החלקיקים האלה מגדירים את מרחבי היקום כגז ולכן מסבירים לחץ של גז וגם כמובן הפרשי לחצים , ואלה הם התנאים שמסבירים את סיבוב הגלקסיות והעידוש, ללא צורך בחומר אפל. זה גם מה שיסביר בצורה פשוטה את התפשטות היקום , גם זו המואצת, לא צורך באנרגיה אפלה. ממש הסבר פשוט של התפשטות גוף גזי עצום אל הריקנות סביבו.השפעתה של הגרביטציה במערכות הקוסמולוגיות הגדולות היא זניחה , השפעתה היא רק אחוזים בודדים, ומופעלת רק ע"י החומר הבריוני ולא ע"י חומר אפל הזוי שאף אחד לא יודע מה הוא וכל מטרתו לאחוז בנוסחת הגרביטציה ה"קדושה" של ניוטון –אינשטיין במרחבי היקום של מיליוני שנות אור.
  עד כאן!
  יום טוב ניסים.
  כל טוב
  סבדרמיש יהודה

 4. יהודה
  חומר אפל מסביר את העידוש, את קצב סיבוב הגלקסיות, את תנועת צבירי הגלקסיות (ע"ע צוויקי), את הפיזור של הגלקסיות ואת פילוג ההספק בקרינה הקוסמית. את אלה לא ניתן להסביר ע"י שינוי נוסחת הכבידה.

  דרך אגב – אתם מדענים אהבלים שלא מבינים במדע בסיסי כמוך – בפירוש מצביעים על מספר תופעות שחומר אפל חלקיקי אינו מסביר, לדוגמה: פיזור גלקסיות קטנות וכמות הגלקסיות הלוויניות (היינו מצפים להרבה יותר ממה שאנחנו רואים) ויש עוד יחז טולי-פישר לדוגמה).

  מה שכן מסביר את התופעות האלה זה שינויי במשוואת הכבידה.

  אבל שיהיה ברור – שינוי נוסחת הכבידה אינה יכולה להסביר את התופעות הראשונות שתיארתי.

  אתה באמת חושב שיש לך דרך להסביר את כל אלה, בלי לשבור את הפיסיקה הקיימת? (וזו דרישה מכל תיאוריה חדשה, מאז ומתמיד)

 5. ניסים היקר
  איפה ראית שזאת טענתי שכבידה לא מעקמת את האור???, מעולם לא טענתי זאת!, אני מסכים שרואים שיש שם עידוש, אבל, מה שאני אומר שיש מספר אפשרויות ליצירת עידוש, תראה לי את המבחן שנעשה ושקבע שהעידוש במאמר הוא דווקא הגרביטציוני?, ברור לך שהנתונים הבריוניים לא יספיקו להוכיח את העידוש הכבידתי הגדול הנוצר, ויהיה צורך בחומר נוסף (אפל כמובן) שכבידתו תוכיח עידוש בעוצמה כזאת. אבל אין לך כל דרך להוכיח את מציאותו של החומר האפל שמטיבעו הוא בילתי ניראה ובילתי מאובחן ולא יודעים מה הוא…
  לילה טוב ניסים
  יהודה

 6. עידוש ניראה כאן בביטחון, אין ספק בכך, אבל, אני קצת סקפטי אם אנו יכולים בביטחון מוחלט להניח שהעידוש המופיע הוא עידוש כבידתי?, למה למשל לא להניח שריכוז ענני גז כדורי יוצרים את העידוש?, האם נחקרה אפשרות עידוש של החומר האפל העוטף כידוע את הגלקסיות בצורה כדורית??,
  נא להגיב בעדינות
  סבדרמיש יהודה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן