סיקור מקיף

תמונה מרשימה של צביר גלקסיות

 הצביר נשלט על ידי גלקסיה אחת וסביבה מאות צבירים כדוריים וגלקסיות קטנות יותר

צביר גלקסיות תמונה יפה זו של אוסף גלקסיות מרוחקות – צביר המכונה Abell S0740, צולמה בידי טלסקופ החלל הבאל. הצביר נמצא במרחק של 450 מיליון שנות אור מכדור הארץ בכיוון קבוצת סנטורוס, קבוצת כוכבים זוהרת בחצי-כדור הארץ הדרומי . (לחצו על התמונה להגדלה)

הנורה הגדולה במרכז היא הגלקסיה האליפטית הענקית ESO 325-G004, המכילה כ-100 מיליארד כוכבים (בערך כמו שביל החלב). הגלקסיה מוקפת במאות או אולי אלפי צבירי כוכבים כדוריים שכל אחד מהם מכיל מאות אלפי כוכבים. בנוסף, מוקפת הגלקסיה במאות גלקסיות ספיראליות ואליפטיות.

 התמונה מורכבת ממספר תצלומים שנעשו באמצעות מצלמת הסקרים המתקדמת בינואר 2005 ובפברואר 2006. המצלמה התקלקלה בתחילת 2007 וכיום ניתן לנצל רק כשליש מעוצמתה אך כאמור התמונות שנצברו לאורך השנים עדיין מספקות חומר רב למאמרים מדעיים.

 

5 תגובות

 1. חשבתי שהאבל כבר הפסיק לפעול בתחילת 2007 מפני שרוצים לשמור כסף ליורש שלו "ווב" על שם גיימס ווב מנהל נאסא לשעבר "ווב" רגיש פי 100 מהאבל וקוטר מצלמתו 6.5 לעומת 2.4 של האבל יוטלו עליו 3 משימות והוא יונח בנקודת l2 נקודת לארדנג השנייה
  שבו כוח המשיכה של כדור הארץ ושל השמש מאזנים אחד את השני

 2. למה לכתוב אם אף אחד לא יראה את זה.
  אבל התחושה של המרחב האין סופי מפחידה אותי ובטוח
  שאין עוד מקום כזה

 3. מזכיר במעט את מישור המילקה ?

  כיוון שכמעט כל הגלקסיות ניצבות , ואם נסובב לדוגמא את התמונה בתשעים מעלות בכיוון השעון , נקבל חתך מרחב מישורי ; נותר לברר אם מרבית הגלקסיות סובבות סביב ESO 325 , בקיצור צילום מדהים .

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן