סיקור מקיף

פרס ישראל למפעל חיים לפרופ’ אמנון שעשוע מייסד מובילאיי

בנימוקי וועדת הפרס נמסר כי שעשוע הוא השגריר של המצוינות, ההעזה והיצירתיות הישראלית בעולם

פרופ' אמנון שעשוע באירוע של מובילאיי במסגרת כנס CES 2023 שהתקיים בלאס וגאס. צילום: אבי בליזובסקי
פרופ’ אמנון שעשוע באירוע של מובילאיי במסגרת כנס CES 2023 שהתקיים בלאס וגאס. צילום: אבי בליזובסקי

אחד מחתני פרס ישראל למפעל חיים הוא פרופ’ אמנון שעשוע, חוקר בינה מלאכותית באוניברסיטה העברית ומייסדן של מספר חברות בולטות בתחום ובראשן מובילאיי. בוועדת הפרס חברים פרופ’ יצחק קרייס (יו”ר), מרים פרץ, יפתח רון-טל, משה אדרי ונעמי סטוצ’ינר.

שעשוע הוא פרופסור למדעי המחשב באוניברסיטה העברית בירושלים ותרם תרומה משמעותית לתחומי הבינה המלאכותית, ראייה ממוחשבת ולמידת מכונה. הוא פרסם עבודות מחקר רבות וקיבל יותר מ-70 פטנטים על עבודתו.

הוא ייסד יחד עם זיו אבירם את מובילאיי, חברה הפיתחה מערכת טכנולוגית להתרעה מפני תאונות דרכים באמצעות ראיית מכונה וכיום מתמקדת בפתרונות לנהיגה אוטונומית. -2014 הונפקה מובילאיי בוול סטריט וב-2017 נמכרה לאינטל ב-15.3 מיליארד דולר.  לאחרונה הונפקה החברה מחדש על ידי אינטל וכיום החברה נסחרת בשווי של כ-33 מיליארד דולר.

בנוסף למובילאיי ייסד שעשוע גם את חברת אורקם המפתחת משקפיים עבור כבדי ראייה ואת חברת הבינה המלאכותית AI21 Labs ושל חברת הרובוטיקה מנטי רובוטיקס.

“סיפור הצלחה ישראלי – הוא השגריר של המצוינות, ההעזה והיצירתיות הישראלית בעולם”. עוד ציינה הועדה כי לפרופ’ שעשוע “תפקיד מכריע בהפיכתה של ישראל למעצמה עולמית בתחום הבינה המלכותית והתחבורה החכמה מצילת החיים”.

לדברי חברי הוועדה פרופ’ שעשוע הוא “יזם ומדען פורץ דרך שתרם ותורם באופן משמעותי לכלכלה הישראלית, הוא מוביל חברתי בפיתוח וביצירת מקומות עבודה ופועל ללא לאות להגשמת חזונו, מתוך תחושת שליחות, ציונות, ודבקות במטרה. לצד כל זאת, הוא עוסק בפעילות פילנתרופית נרחבת למען החברה הישראלית על כל גווניה”.

פרופ’ שעשוע זכה בכמה פרסים והוקרות במהלך השנים, כולל פרס המדען המצטיין מהאקדמיה האמריקנית למדעים ואמנויות בשנת 2012 ופרס אינטל על התרומה לטכנולוגיות הסייבר בשנת 2018.

עוד בנושא באתר הידען:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן