סיקור מקיף

עוד אריה נפל קורבן לציד “ספורטיבי”

ממשלות יכולות להפסיק את הרצח על ידי איסור הכנסת חלקי חיות ופוחלצים. יש לקוות כי הגיבורים שלא יוכלו לתלות את סמלי גבריותם על הקירות ימנעו מההוצאה הכרוכה וכך ימנע הקטל

אריה בשמורת קרוגר בדרום אפריקה. צילום: shutterstock
אריה בשמורת קרוגר בדרום אפריקה. צילום: shutterstock

יופסק לאלתר הרג חיות בר בשם שמירה על הסביבה והטבע, שכן לצייד הנבזי אין הצדקה מדעית או מסורתית. הרצח למען הספורט או התענוג הוא בחירה אישית שאין לה הצדקה מוסרית.

לפני כשלוש שנים נרצח ססיל (Cecil), אריה מפורסם שפותה אל מחוץ לשטח השמורה בזימבאבואה ושם ניצוד על ידי רופא שיניים אמריקני. לאחרונה ניצוד אריה בשם סקיי (Skye  שפותה לצאת משמורת קרוגר.

כמו במקרה של ססיל גם סקיי היה זכר שליט בלהקה ידועה, מוכרת ומבוקרת ושוב הצייד הוא אמריקני עשיר. אוהבי טבע סביב העולם עקבו אחרי שני המקרים המפורסמים שמהווים אחוז זעיר מכלל מקרי הרצח לשם ספורט של חיות בר.

באפריקה ניצודים אריות, פילים, נמרים, תאואים ועוד. גם באזורים אחרים בעולם ניצודים דובים, איילים, זאבים ואחרים. תמורת הצייד משלמים ה”גיבורים” סכומי עתק)שאמורים לשמש לשיפור תנאי האוכלוסייה המקומית ולשמירה על הטבע. אלא שמסתבר שיש מרווח נרחב בין המטרות המוצהרות של מארגני הספורט לבין המקומות שאליהם מגיע הכסף.

אחת הדוגמאות הידועות ביותר בשוק הנבזי היא: מועדון בין-לאומי בשם Safari Club International שפעיל בעיקר באפריקה. חברי המועדון רוכשים את הזכות לרצח בעזרת מתווך (globe-trotting trophy hunters) שמטפל במתן רשיון, בפיחלוץ ובמשלוח הפוחלץ לבית ה”גיבור” שם יוכל לתלות את הסמל לגבריותו ולהתגאות במעשיו.

הרצח של ססיל הצית את הדיון על המסחר הניבזי מה שגרם לרוגז והתנגדות של קהל נרחב, עד כדי כך שגופים מתעשיית הצייד ביקשו את מחילת הציבור וניסו להראות את יתרונות הסביבתיים והחברתיים לעיסוק הבזוי. לפיכך לרצח סקיי  אין תרוצים או בקשת סליחה.

המידע על צייד ספורטיבי גורם לציידים מקצועיים וללקוחותיהם להיות יותר ויותר תחת ביקורת ולמרות נסיונות התעשיה לקנות את אהדת הציבור מתגברת הדרישה להפסקת הספורט הנבזי.

אחת הטענות בעד הצייד היא כי בסכומים הנכבדים שמשולמים ניתן לשפר את רמת השמירה על הטבע, אלא שמסתבר כי הצייד פוגע בהכנסה העיקרית מהסביבה הטבעית. הצייד פוגע בתיירות הטבע, הצייד פוגע באפשרויות תיירים ומבקרים לצפות בחיות בר. תיירים נמנעים מביקור באזורים בהם יש צייד. בהתחשב בעובדה כי תיירות טבע היא אחד ממקורות ההכנסה היותר חשובים באפריקה הרי שהפגיעה בחיות בר היא פגיעה כלכלית.

https://www.youtube.com/watch?time_continue=34&v=cuEJEYWfC7o

אריות חוצות נהר בשמורת קרוגר. מתוך אתר השמורה

בין השנים 2005-2014 רצחו ציידים אמריקנים יותר מ-5,000 אריות. באותו עשור הביאו הציידים הביתה יותר ממיליון פוחלצים של 1,200 מינים. החברים במועדון הבזוי מתחרים מי יהרוג חיות יותר ולמי יש יותר פוחלצים. הם מארגנים אירועים שבהם הם חוגגים, מברכים ומחלקים פרסים. האומנם כל זאת לשם הגנה על הטבע?

אם אכן יש לחברי המועדון עניין בהגנה על הטבע, יואילו ויפנו את כספם להגנה על חיות בלי לבקש בתמורה רישיון לרצח חיות. אם יש בהם הצורך הניבזי לצוד חסרי הגנה – יואילו ויארגנו תחרויות שבהן הם צדים אחד את רעהו. ספורט הצייד אינו ספורט אלא רצח, פשע נגד הטבע.

אחת הסיבות להמשך הרצח היא הצורה שבה ממשלות בארה”ב מטעות את השלטונות באפריקה כאילו הצייד הוא צורך לניהול אוכלוסית הניצודים, זה כמובן הבל שכן אם יש צורך בניהול או אפילו בדילול, חשוב לעשות זאת בדרכים נכונות שיואילו לאוכלוסית חיות הבר ולא באמצעות רצח תמורת תשלום.

ממשלות יכולות להפסיק את הרצח על ידי איסור הכנסת חלקי חיות ופוחלצים. יש לקוות כי הגיבורים שלא יוכלו לתלות את סמלי גבריותם על הקירות ימנעו מההוצאה הכרוכה וכך ימנע הרצח.

ואכן קבוצות שמירת טבע בארה”ב דורשות מהנשיא לאסור מיידית יבוא של פוחלצים. כדי למנוע את המשך הרצח פועל ארגון תיירים נגד צייד (Tourists Against Trophy Hunting (TATH שמגייס עיתונאים, מפעילי תיירות ותיירים. הארגון שם לו למטרה להגיע למיליוני צופים ומאזינים שיקימו קול נגד הצייד הניבזי.

דובר של ארגון האו”ם לתיירות (UN World Tourism Organisation) אמר כי תפקיד התיירות הסביבתית להשמיע את קולה לטובת המוסר, להראות את סלידתה מהפגיעה בחיות בר. יש גם קריאה לזהות בשמות את רוצחי האריות, הפילים, הדובים והזאבים וכך לתקוע מסמר נוסף בארון של ארגוני הצייד הספורטיבי.

מיני דגל נאבקים לשרוד תחת הלחץ האנושי על בתי-גידול. אם יש סיכוי לדורות עתידיים לחיות בסביבה שבה חיים גם פילים, ג׳ירפות, אריות ונמרים, יש צורך בגישה מוסרית לכל הסביבה הטבעית.

https://www.youtube.com/watch?v=64VQ9wWu6l8

חמישה מפגשים עם אריות בשמורת קרוגר. מתוך יוטיוב

עוד בנושא באתר הידען:

תגובה אחת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן