סיקור מקיף

נאס"א מזהה אתרים על הירח לנחיתה המאויישת האמריקנית הבאה

נאס"א תדון בגיבוש האתרים הסופיים עם הקהילה המדעית ועם ספייס אקס שרכב הנחיתה שלה, סטארשיפ הוא מתוצרתה בהתאם ליכולותיו

עיבוד של 13 אזורי נחיתה מועמדים עבור ארטמיס השלישית. כל אזור הוא בערך 15 על 15 קילומטרים. אתר נחיתה הוא מיקום בתוך אותם אזורים עם רדיוס של כ-100 מטרים. קרדיט: נאס"א
עיבוד של 13 אזורי נחיתה מועמדים עבור ארטמיס השלישית. כל אזור הוא בערך 15 על 15 קילומטרים. אתר נחיתה הוא מיקום בתוך אותם אזורים עם רדיוס של כ-100 מטרים. קרדיט: נאס"א

נאס"א זיהתה 13 אזורי נחיתה פוטנציאליים ליד הקוטב הדרומי של הירח לקראת שיגור אסטרונאוטים בחזרה לירח במסגרת תוכנית ארטמיס. כל אזור מכיל מספר אתרי נחיתה פוטנציאליים עבור ארטמיס השלישית. זו תהיה המשימה הראשונה מבין משימות ארטמיס שתביא אסטרונאוטים אל פני הירח ותכלול את האישה הראשונה שכף רגלה תדרוך על הירח.

"בחירת האזורים האלה פירושה שאנחנו צעד אחד ענק קרוב יותר להחזרת בני אדם לירח בפעם הראשונה מאז אפולו", אמר מארק קיראשיץ', סגן מנהל שותף בחטיבת פיתוח מערכת ארטמיס במטה נאס"א בוושינגטון. "כשנעשה זאת, זה לא יהיה דומה לשום משימה שבאה לפני כן, כאשר אסטרונאוטים יוצאים לאזורים חשוכים שבעבר לא נחקרו על ידי בני אדם ומניחים את היסודות לשהייה עתידית ארוכת טווח".

נאס"א זיהתה את האזורים המועמדים הבאים לנחיתת ארטמיס 3 על הירח:

 • Faustini Rim A
 • Peak Near Shackleton
 • Connecting Ridge
 • Connecting Ridge Extension
 • de Gerlache Rim 1
 • de Gerlache Rim 2
 • de Gerlache-Kocher Massif
 • Haworth
 • Malapert Massif
 • Leibnitz Beta Plateau
 • Nobile Rim 1
 • Nobile Rim 2
 • Amundsen Rim

כל אחד מהאזורים הללו ממוקם בטווח של שש מעלות מקו הרוחב של הקוטב הדרומי של הירח. ביניהם, הם מכילים מגוון רחב של תכונות גיאולוגיות. יחד, האזורים מספקים אפשרויות נחיתה לכל הזדמנויות השיגור הפוטנציאליות של ארטמיס III. אזורים רבים מבטיחים גמישות לשיגור לאורך כל השנה מכיוון שאתרי נחיתה ספציפיים מחוברים באופן הדוק לתזמון חלון השיגור.

צוות כלל-סוכנותי של מדענים ומהנדסים בחר את האזורים. הם השתמשו בנתונים מ-Lunar Reconnaissance Orbiter של נאס"א ומעשורים של פרסומים וממצאים מדעיים על הירח. בנוסף לשקילת זמינות חלון השיגור, הצוות העריך אזורים על סמך יכולתם לאפשר נחיתה בטוחה. זה כלל הערכת קריטריונים כגון שיפוע שטח, קלות התקשורת עם כדור הארץ ותנאי תאורה. כדי לקבוע את הנגישות, הצוות שקל גם את היכולות המשולבות של רקטת SLS, החללית אוריון ומערכת הנחיתה האנושית Starship שסופקה על ידי SpaceX.

כל האזורים הנחשבים הם בעלי משמעות מדעית בגלל קרבתם לקוטב הדרומי הירחי. זהו אזור בירח המכיל אזורים מוצלים  תמידית עשירים במשאבים ובתנאי שטח שלא נחקרו על ידי בני אדם.

"כמה מהאתרים המוצעים בתוך האזורים ממוקמים בין כמה מהחלקים העתיקים ביותר של הירח, ויחד עם האזורים המוצלים לצמיתות, מספקים את ההזדמנות ללמוד על ההיסטוריה של הירח באמצעות חומרים ירחיים שלא הושגו בעבר", אמרה שרה נובל, ראש מדע הירח של ארטמיס בחטיבת המדע הפלנטרי של נאס"א.

צוות הניתוח שקל קריטריוני נחיתה אחרים עם מטרות מדעיות ספציפיות של ארטמיס III. הקריטריונים כללו מטרות נחיתה קרובות מספיק לאזור מוצל לצמיתות כדי לאפשר לצוות לבצע הליכת ירח, וזאת תוך הגבלת ההפרעה בעת הנחיתה. זה יאפשר לאסטרונאוטים לאסוף דגימות ולבצע ניתוח מדעי באזור בלי צורך להתפשר , ניתוח  שיניב מידע חשוב על העומק, התפוצה וההרכב של קרח מים שהתגלה בקוטב הדרומי של הירח.

על ידי הבטחת קרבה לאזורים מוצללים לצמיתות וגם התחשבות בתנאי תאורה אחרים, הצוות זיהה אזורים שיכולים להגשים את מטרת הליכת הירח. למרות ההצללה כל 13 האזורים מכילים אתרים המספקים גישה רציפה לאור השמש לאורך תקופה של 6.5 ימים – משך הזמן המתוכנן של משימת פני השטח של ארטמיס III. מכיוון שאור השמש מספק מקור כוח וממזער את שינויי הטמפרטורה, הגישה אליו היא קריטית לשהייה ארוכת טווח בירח.

"פיתוח תוכנית לחקר מערכת השמש פירושו ללמוד כיצד להשתמש במשאבים העומדים לרשותנו תוך שמירה על שלמותם המדעית", אמר ג'ייקוב בלייכר, מדען המחקר הראשי של נאס"א. "קרח מי ירח הוא בעל ערך מבחינה מדעית וגם כמשאב, משום שמתוכו אנו יכולים להפיק חמצן ומימן למערכות תומכות חיים ולדלק".

נאס"א תדון ב- 13 האזורים עם קהילות המדע וההנדסה הרחבות יותר באמצעות כנסים וסדנאות כדי לבקש משוב על היתרונות היחסיים של כל אזור. משוב זה ישפיע על  בחירות האתרים בעתיד ועשוי לסייע לנאס"א לזהות אזורים נוספים לצורך בחינתם. הסוכנות גם תמשיך לעבוד עם SpaceX כדי לאמת את יכולות הנחיתה של סטארשיפ באתרים אלה ולהעריך את האפשרויות בהתאם.

נאס"א תבחר אתרים בתוך האזורים הללו לאחר שייקבעו תאריכי השיגור של משימת ארטמיס 3, המכתיבים מסלולי העברה ותנאי סביבת פני השטח.

כאמור, החללית ארטמיס 1 תשוגר בשבוע הבא על גבי משגר SLS להקפה סביב הירח. היא תהיה בלתי מאויישת כאשר בובות ימלאו את מקום האסטרונאוטים – כמקובל בספייס אקס.

לידיעה באתר נאס"א

עוד בנושא באתר הידען:

תגובה אחת

 1. הציפיה כבר עולה על גדותיה! אני לא יכול להסביר עד כמה חיכיתי לקרוא על משימות מאויישות שוב ובאמת שהגיע כבר הזמן. גדלתי על הסיפורים של דור האפולו, ביקרתי בנאסא וחיכיתי שהדור שלי יקדם את המדע, חקר החלל, וכמובן, ירבה במשימות מאויישות למקומות חדשים (או ישנים). הגיע הזמן שגם בדור שלנו תגענה משימות מאויישות ואני שמח מאוד שכלולה הפעם גם אישה בתכנית

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן