סיקור מקיף

מכתש פגיעה גדול מתחת לאוקיינוס האטלנטי הצפוני חושף – האסטרואיד הקטלני שחיסל את הדינוזאורים לא היה לבד

מכתש פגיעה גדול מתחת לאוקיינוס האטלנטי הצפוני חושף – האסטרואיד הקטלני לא היה לבד

מטר רסיסי אסטרואידים על כדור הארץ.  <a href="https://depositphotos.com. ">איור: depositphotos.com</a>
מטר רסיסי אסטרואידים על כדור הארץ. איור: depositphotos.com

הגילוי של מכתש פגיעה גדול מתחת לאוקיינוס האטלנטי הצפוני חושף אפשרות שיותר מאסטרואיד אחד חרץ את דינם של הדינוזאורים.

מכתש פגיעה חדש שהתגלה מתחת לקרקעית האוקיינוס מצביע על כך שייתכן שיותר מאסטרואיד אחד פגע בכדור הארץ בתקופה שבה הדינוזאורים נכחדו

מדענים גילו עדויות למכתש פגיעה של אסטרואיד מתחת לאוקיינוס האטלנטי הצפוני. הוא עשוי להכריח את החוקרים לחשוב שוב איך הדינוזאורים הגיעו לקץ שלטונם.

הצוות מאמין שהמכתש נגרם על ידי אסטרואיד שהתנגש בארץ לפני כ- 66 מיליון שנים. זה פחות או יותר הזמן שבו האסטרואיד של צ’יקשולוב פגע בכדור הארץ ליד החוף של יוקטן של היום וחיסל את הדינוזאורים.

המכתש שקוטרו יותר משמונה ק”מ התגלה באמצעות מדידות סיסמיות, שמאפשרות למדענים לחקור מה נמצא עמוק מתחת לפני הארץ.

ורוניקה בריי, מדענית מחקר במעבדת הירח והפלנטות של האוניברסיטה של אריזונה, היא מחברת שותפה במחקר ב- Science Advances שמפרט את התגלית. היא מתמחה במכתשים הנמצאים ברחבי מערכת השמש.

מכתש נאדיר, שנקרא על שם הר תת ימי סמוך, קבור עד 400 מטר מתחת לקרקעית הים כ- 400 ק”מ מחוף גינאה שבמערב אפריקה. לדברי צוות המחקר, האסטרואיד שיצר את מכתש נאדיר שהתגלה לאחרונה יכול היה להיווצר על ידי התפרקות של אסטרואיד אב או על ידי נחיל של אסטרואידים באותה תקופת זמן. אם יאומת, המכתש יהיה אחד מתוך פחות מעשרים מכתשי פגיעה ימיים מאומתים שנמצאו בעולם.

ורוניקה בריי, המצולמת כאן בביקור במכתש המטאור בצפון אריזונה, היא מומחית להיווצרות מטאורים. קרדיט: Sarah Sutton/Lunar and Planetary Laboratory, אוניברסיטת אריזונה
ורוניקה בריי, המצולמת כאן בביקור במכתש המטאור בצפון אריזונה, היא מומחית להיווצרות מטאורים. קרדיט: Sarah Sutton/Lunar and Planetary Laboratory, אוניברסיטת אריזונה

בריי השתמשה בהדמיות מחשב כדי לקבוע את סוג ההתנגשות שהתרחשה ומה היו התוצאות. מההדמיות עולה שהמכתש נוצר על ידי התנגשות של אסטרואיד שרוחבו 400 מטר במים בעומק של – 500 עד 800 מטרים.

“זה היה יוצר צונאמי שגובהו יותר מ- 900 מטר, וגם רעידת אדמה בעוצמה של יותר מ- 6.5”, אמרה בריי. “למרות שזה קטן בהרבה מהקטסטרופה העולמית מהפגיעה של צ’יקשולוב, נאדיר היה תורם משמעותית לחורבן המקומי. ואם מצאנו “אח” אחד של צ’יקשולוב, עולה השאלה האם יש אחרים”.

לפי הגודל המוערך של האסטרואיד הוא פחות או יותר שווה לאסטרואיד בנו, היעד של OSIRIS-REx, המשימה של נאס”א בהובלת האוניברסיטה של אריזונה להחזרת דגימות מאסטרואידים. לפי החישובים של בריי, האנרגיה שהשתחררה בפגיעה שגרמה למכתש נאדיר הייתה גדולה בסביבות פי אלף מהצונאמי שנגרם מההתפרצות התת ימית המסיבית של הר הגעש הונגה טונגה-הונגה האפאי במדינה הפולינזית טונגה ב-15 בינואר.

אלה הדמיות ראשוניות ונצטרך לשכלל אותן כשנשיג עוד נתונים”, אמרה בריי, “אבל הן מספקות תובנות חשובות על העומק האפשרי של האוקיינוס באזור הזה בזמן הפגיעה”.

למאמר המדעי

עוד בנושא באתר הידען:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן