סיקור מקיף

האסטרואיד שהרג את הדינוזאורים פגע בזווית הגרועה ביותר האפשרית ולכן גרם לנזק מירבי

כך עולה מחקר חדש בו נעשה שימוש בנתונים מאיזור המכתש ביוקטן שבמקסיקו, וסימולציות מחשב של זוויות הפגיעה האפשריות * המחשה בוידאו

מאת: ארואן לה בר, עמית מחקר, התכנית הבין-לאומית לחקר האוקיאנוסים), אוניברסיטת לסטר, תרגום: אבי בליזובסקי

האסטרואיד שגרם להכחדת הדינוזאורים. המחשה: Image by <a href="https://pixabay.com/users/_freakwave_-12222786/?utm_source=link-attribution&utm_medium=referral&utm_campaign=image&utm_content=5277285">K. Kliche</a> from <a href="https://pixabay.com/?utm_source=link-attribution&utm_medium=referral&utm_campaign=image&utm_content=5277285">Pixabay</a>
האסטרואיד שגרם להכחדת הדינוזאורים. המחשה: Image by K. Kliche from Pixabay

ישנם מעט אירועים גיאולוגיים מרתקים יותר מאשר זה שהתרחש לפני 66 מיליון שנה. עדויות מצביעות על כך שאסטרואיד ענק פגע בכוכב הלכת שלנו, והצית שרשרת אירועים שהובילה להכחדה המונית שבה נעלמו למעלה מ-70% מהמינים בכדור הארץ – כולל הדינוזאורים.

מחקר חדש מצמצם את אפשרויות מסלול האסטרואיד הזה, ויכול לעזור לנו להבין טוב יותר כיצד הפגיעה השפיעה על כוכב הלכת בו פגע וכיצד התפזרו החומרים באטמוספירה בעקבות הפגיעה. מהמחקר עולה כי זווית הפגיעה של אסטרואיד זה עלולה להוביל לתוצאות הגרועות ביותר האפשריות על תושבי כדור הארץ.

האסטרואיד כבר מזמן נעלם. הוא התפרק כאשר פגע בכדור הארץ, אך הוא הותיר מכתש ברוחב 200 ק”מ. על-ידי התבוננות בגיאומטריה ובמבנה של מכתש זה, ניתן לבדוק מסלולי אסטרואידים אפשריים בעזרת הדמיות מחשב ולראות איזו מהן עשויה להשאיר צלקת כפי שנצפה בחיים האמיתיים.

את המכתש כבר אי אפשר לראות. הוא קבור מתחת למאות מטרים של משקעים שהצטברו מאז הפגיעה. אולם ראיות מכיוונים שונים הצביעו על חצי האי יוקטן במקסיקו כאתר מיקום המכתש, והוא נקרא על שם כפר מקומי, Chicxulub. מאז נאספו מערכי נתונים שונים כדי לאפשר לחוקרים להעריך את תכונות המכתש הזה.

בשנת 2016 הצטרפתי למסע מדעי משותף שאורגן על ידי תוכנית חקר האוקיאנוס הבין-לאומית ותוכנית הקידוחים המדעיים היבשתיים הבין-לאומיים. בילינו חודשיים בים, קדחנו דגימות מהמכתש במקום מסוים – בטבעת השיא שלו.

טבעות שיא נוצרות במהלך אירועי פגיעה גדולים. זו שנמצאת במכתש Chicxulub מורכבת מטבעת גבעות פנימית בקוטר של 80 ק”מ והיא למעשה מעגל שני בתוך המכתש. טבעות שיא נצפות ביתר קלות על גופים סלעיים אחרים במערכת השמש שלנו, כמו מכתש שרדינגר על הירח.

המשלחת שלנו ביקשה להבין כיצד נוצרות תכונות אלה ומה קורה לסלעי היעד במהלך הפגיעה. קשה לערוך ניסויים בלחצים ובטמפרטורות הגבוהות שאחרי התנגשות האסטרואיד. לכן החוקרים משתמשים בהדמיות מחשב.

הדגימות שנאספו במהלך משלחת 2016 עזרו לנו לשכלל מודלים של היווצרות טבעת השיא, ובסופו של דבר מכתש Chicxulub. עבור אסטרואיד שנחת אנכית על פני השטח, הראה שבתוך דקה הוא יכול לפעור בור בעומק של כשלושים ק”מ.

במהלך שתי הדקות הבאות הכוח מהפגיעה גרם לקרקעית לעלות לגובה של יותר מ-10 ק”מ. ואז במהלך שתי הדקות הבאות, החלק המרכזי של המכתש קרס כלפי חוץ, ויצר את טבעת השיא. למעשה, הפגיעה הייתה כה עוצמתית עד שהעלתה חלק ממעטפת כדור הארץ, בשכבה שמתחת לקרום כדור הארץ מעומק של יותר מ-30 ק”מ מתחת לאדמה.

פגיעת אסטרואיד בכדור הארץ - הנזק תלוי בזווית הפגיעה. מתוך Jumpstory
פגיעת אסטרואיד בכדור הארץ – הנזק תלוי בזווית הפגיעה. מתוך Jumpstory

המחקר החדש של חוקרים ממכללת אימפריאל לונדון, שפורסם ב- Nature Communications, בדק בסימולציה גדלי אסטרואיד שונים, מהירויות וזוויות פגיעה – °90  (אנכית), °60, °45 ו-°30 ביחס לפני השטח של כדור הארץ, כדי להבין איזה תרחיש היה משאיר מכתש שנראה כמו מכתש יוקטן.

הצורה והרציפות של טבעת השיא של צ’יקקסולוב מעידה על כך שהאסטרואיד התרסק בפועל בזווית של בין 45 ל-60 מעלות. אם טבעת השיא הייתה קטומה (כמו פרסת סוס), זה היה מרמז על זווית רדודה, אך נראה שזה לא המצב. את כיוון פגיעת האסטרואיד קשה יותר להעריך.

אך בהתבוננות במיקומם היחסי של מרכז המכתש, טבעת השיא והרמת המעטפת שהוזכרו לעיל, ניתן להעריך מאיפה הגיע האסטרואיד. אם הפגיעה היתה אנכית, שלושת המרכזים היו צפויים לחפוף, אך הם לא עושים זאת. קיזוזם יכול היה להצביע על כך שהאסטרואיד הגיע מצפון מזרח.

אחרי הפגיעה

ללא קשר לכיוון, הזווית בפועל די חשובה כדי לתאר את מה שקרה לאחר הפגיעה. טווח הזוויות המשוער, ובמיוחד °60 יחסית לפני השטח של כדור הארץ, היה מביא לאידוי היעיל ביותר של הסלעים והשלכת גזים וחלקיקים רעילים באופן שווה באזור ובעולם.

הדמיות אחרות מעלות כי טווח של 60 עד 30 מעלות היה משחרר הרבה יותר גז ואבק מאשר אם היה נכנס בזווית אנכית (°90) או זווית נמוכה (°15). הדבר מצביע על כך שלא רק שהאסטרואיד פגע במקום שסביר יותר שישתחררו ממנו חומרים רעילים, אלא שהוא גם עשה זאת ביעילות רבה, מה שהוביל לתרחיש הגרוע ביותר בכוכב הלכת שלנו ולהכחדת הדינוזאורים.

מחקר קודם העלה כי זווית רדודה וכיוון אחר היו גורמים לכך שההשפעה של הפגיעה הייתה חמורה יותר בחצי הכדור הצפוני. לפי הדגם החדש, אילו הזווית היתה תלולה יותר, החומר שנפלט היה מתפשט בצורה אחידה יותר. זה עשוי לאפשר לחוקרים בעתיד לבחון מחדש את התיעוד הרחב יותר של הפגיעה כדי לשחזר טוב יותר את האירועים שהתרחשו בעקבותיה.

למאמר באתר The Conversation

עוד בנושא באתר הידען:

11 תגובות

 1. נראה שהקבה מאוד מרוצה מאיתנו, כי עם ישראל חי וקיים וביבי הוא המלך המשיח. באותו נושא, חכמים בתורה אומרים שאם יהיו אוטובוסים בשבת, הקבה ישלח לפה לא סלע, אלא סינגולעריות ולא יהיה עוד אדם ועוד גן עדן כמו ב5 הנסיונות הקודמים. זה ידוע.

 2. הבורות פה זה משהו.
  לפני 250 מיליון שנה הדינוזאורים היו העם הנבחר (על אברהמוזאורוס לא שמעתם?). 200 מיליון שנה אלוהים היה מבסוט מהם. אבל בסוף כמו כולם, גם הם התחילו לפשל ולחטוא. חלק עבדו בשבת, חלק היו נואפים וחלק בכלל הפסיקו להתפלל והתחילו להאמין במדוזות.
  אלוהים כמו אלוהים, בסוף התעצבן, זרק סלע גדול וגמר עליהם. לזכותו ייאמר שהוא חס על עדת המאמינים האדוקים ואירגן להם נוצות וכנפיים.
  בוא נראה איך ייגמר הפרויקט שלו עם היונקים עם הראש הגדול.

 3. תאוריה מעניינת בקשר לתיבת נוח,אולי הדינוזאורים לא עלו לתיבה,אבל היו דינוזאורים ימיים ומה קרה איתם? זו תאוריה משעשעת וזה נחמד שמישהו חשב על זה,אך למעשה,הדינוזאורים היו קיימים הרבה ליפני האדם והם נכחדו הרבה ליפני שהאדם נוצר,בכל זאת לא ידוע במדוייק מתי וזה פתוח להשערות,לדעתי הדינוזאורים נכחדו משום שהסביבה שלהם עברה שינוי ולא התאימה להם,הם לא הצליחו להסתגל לשינויים ולפי התורה של דרווין,מי שלא מסתגל או משתנה בהתאם לשינויים בסביבה,סופו שיכחד! (ולא שמוצא האדם מהקוף,לזה תורת האבולוציה לא התכוונה)

 4. הדינוזאורים מוזכרים כבר בבראשית בין הבריאות הראשונות. נכחדו במבול כאשר ה צווה על נוח לבחור ולמיין את החיות זוגות זוגות. כך שלא כל החיות נבחרו לעלות לתיבה, וישנם חיות שנשארו מאחור.

 5. אחד שלא יודע, אם זו אמורה להיות בדיחה אז רק שתדע שזו בדיחה ממש לא מוצלחת וחוץ מזה ספר על ה”קב”ה” שלך למכתש שנוצר.

 6. המאמר מעניין מאד, אבל מן הראוי שמר בליזובסקי ישפר קצת את העברית שלו ויגיש לקוראיו מאמר הכתוב בלשון רהוטה ובהירה יותר.

 7. מתוך צפיה בסרטון ההדמיה אם אלו הנתונים הנכונים אז קצב האירועים היה יותר מהיר וגם העוצמה יותר גדולה תוך כ 20 שניות הוא עשה בור של כ 30 קילומטר והעיף את הקרקע לגובה של מעל 20 קילומטר,

 8. משום מה, זוית הפגיעה לא משנה. רוב המכתשים במערכת השמש הם עיגולים מושלמים. שלא לדבר על מכתשים משושים. אלה מצריכים הדמיית מחשב אחרת…

 9. שטויות במיץ, זה הקב״ה השמיד את הדינוזאורים וכיווץ את אלה שנשארו לתרנגולות כדי שיהיה לנו מה לאכול. חח

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן