מה יקרה אם ניתן לכולם להידבק בקורונה?

אחת ההצעות שאפשר למצוא כיום היא להניח לכולם – או לפחות לצעירים ולחסונים – להידבק בנגיף הקורונה החדש על מנת לפתח חסינות עדר. השאלה היא האם באמת אין נזקים בהידבקות לכאורה א-סימפטומטית?

נגיף הקורונה. מועבר באמצעות הפרשות מהגוף כדוגמת התעטשות.Image by mohamed Hassan from Pixabay
נגיף הקורונה. מועבר באמצעות הפרשות מהגוף כדוגמת התעטשות.Image by mohamed Hassan from Pixabay

אחת ההצעות שאפשר למצוא כיום היא להניח לכולם – או לפחות לצעירים ולחסונים – להידבק בנגיף הקורונה החדש על מנת לפתח חסינות עדר. ההנחה היא שאם אתה צעיר ועם מערכת חיסון מתפקדת היטב, הרי שלא תפתח כלל תסמיני מחלה, או שאם כן – הם יהיו קלים במיוחד.

לרוע המזל, לא נראה שזה המצב.

בואו נלך אחורנית בזמן. בספינה "נסיכת היהלום" הזכורה לשמצה, נדבקו בנגיף הקורונה 712 תיירים. כמעט מחצית מתוכם לא פיתחו סימפטומים נראים לעין, וכך השתרש המיתוס שהנגיף אינו מזיק לחלק גדול מהאוכלוסייה. כיום אנו מתחילים להבין שמדובר בטעות. ביותר ממחצית (54 אחוזים) מתוך אותם א-סימפטומטים ("ללא סימפטומים") שריאותיהם נבדקו ב- CT, התגלו סימני דלקת בריאות[1].

סימנים אלו התגלו כבר במספר מחקרים שונים בהם נבדקו נשאים א-סימפטומטיים של נגיף הקורונה. אותם סימנים נחשפו גם ברבע מהילדים הא-סימפטומטיים שהשתתפו במחקר בווהאן שבסין[2].

על מה מעידים סימני הדלקת האלו? התשובה הפשוטה היא שאנחנו לא יודעים עדיין. נגיף הקורונה החדש הוא – ובכן, חדש – ואין לנו עדיין מושג ברור איך בדיוק הוא עובד, לאיזה רקמות הוא מגיע בגוף ומה הוא עושה שם. ייתכן שהריאות שניזוקו ישתקמו תוך כמה שבועות וישובו לקו הבריאות. זה נראה סביר יותר במיוחד בצעירים. ייתכן גם שהריאות לא ישתקמו לעולם. אנחנו פשוט לא יודעים.

גורם אי-הידיעה כאן עצום, ומהווה מרכיב קריטי בקבלת ההחלטות בנוגע לתגובה לנגיף. הוא מסביר גם למה מקבלי ההחלטות נזהרים כל-כך מהנגיף ומעדיפים להכניס את האוכלוסייה לסגר במקום לשחק רולטה רוסית עם נגיף שאיש אינו בטוח מהן תכונותיו המדויקות. כדי לסבר את האוזן: אם הנגיף באמת פוגע בריאותיהם של מחצית מכל הנדבקים הא-סימפטומטיים (שלא להזכיר אפילו את החולים הסימפטומטיים), ואם נניח למחצית מאוכלוסיית ישראל להידבק בנגיף במוקדם או במאוחר, הרי שהמשמעות היא שאנו חושפים רבע מתושבי ישראל לנזקים לריאות. נזקים שהם אינם מרגישים אפילו בנוכחותם – אבל קיימים בהחלט, ועלולים לגרום לפגיעה ארוכת-זמן לריאות.

ולא רק לריאות.

ידענו זה מכבר שאצל 20-30 אחוזים מהחולים שהגיעו לאשפוז בשל נגיף הקורונה, קיימת פגיעה בשריר הלב[3]. מחקר מהשבוע האחרון חשף שאפשר למצוא פגיעות דומות גם בחולים א-סימפטומטיים. המחקר עקב אחר אתלטים צעירים שנדבקו בנגיף הקורונה, וגילה שבארבעה מתוכם התפתחה דלקת בקרום הלב. שניים מתוך אותם ארבעה היו א-סימפטומטיים[4]. מחקר דומה מגרמניה הראה שמתוך מאה חולים בנגיף הקורונה, שבעים ושמונה סבלו מבעיות לבביות. וגם כאן, לחלק משמעותי – שנים עשר מתוכם – לא היו סימפטומים כלפי-חוץ[5].

"מדובר בנתח גדול מהאנשים, ולמרות שהם מבלי סימפטומים, מבפנים הם סופגים פגיעות בגוף שאינם יודעים עליהן אפילו." אמר ד"ר אריק טופול[6], מנהל מכון המחקר על שם סקריפס בקליפורניה, שכתב לאחרונה סקירה מדעית אודות הנזק שנגרם לאנשים שנדבקים בנגיף מבלי סימפטומים חיצוניים[7].

מה המשמעות של כל הפגיעות הפנימיות הללו? שוב – אנחנו לא יודעים. אבל גם אם נניח שתשעים אחוזים (מספר שרירותי שזרקתי כאן) מהחולים הא-סימפטומטיים יחלימו מהן לגמרי – ואולי אפילו לא ישימו אליהן לב בתקופת ההחלמה – הרי שאצל כל היתר ייוותר נזק כלשהו לריאות ולשריר הלב. ואם, שוב, נניח לכל האוכלוסייה בישראל להידבק בנגיף, הרי שהנזק הסופי לבריאות הציבור צפוי להיות עצום: עשרות-אלפי חולי לב וריאה חדשים, שחלק משמעותי מתוכם עשוי להגיע משכבות גיל בהן לא היינו מצפים לתסמינים שכאלו.

האם אתם מוכנים לקחת את הסיכון הזה עבור עצמכם ועבור אחרים? לא רק הקשישים והתשושים, שנראה שלחלק מהאנשים קל כל-כך לוותר עליהם – אלא גם עבור ילדיכם וקרובי משפחותיכם הצעירים?

אני רוצה לקוות שלא.  

שיהיה ברור: ברשומה זו אני לא יוצא בעד או נגד הסגר. קיימות דרכים רבות להתמודד עם הנגיף, וסגר הוא רק דרך אחת, עם עלות כלכלית (ונפשית) גבוהה. הוא גם חייב להיות מלווה במעקב אחר החולים ובזיהוי שרשרת הדבקה, או שאין בו טעם. אבל כשאתם רוצים להבין מה מנחה את מקבלי ההחלטות כשהם מחליטים על צעד דרמטי כמו סגר, כדאי שתדעו את גודל הסיכון ואת גובה ההימור כשנותנים לנגיף להמשיך להתפשט בקרב האוכלוסייה.

רק בריאות. לכולנו.


אה, ומילה אחרונה לגבי שוודיה. ישנן טענות שהמדינה הניחה לכל האזרחים להידבק שם בנגיף החדש, ולכן נוכל אולי להבין משם מה השפעותיו הבריאותיות ארוכות הטווח. המציאות מורכבת יותר. קודם כל, הממשלה השוודית אמנם לא הטילה מגבלות משמעותיות בחוק (מלבד איסור על התכנסות של יותר מחמישים אנשים), אבל האזרחים השוודים הבינו עניין, ובעצמם הגבילו את האינטראקציות החברתיות שלהם לשליש ממה שהיו לפני הנגיף[8]. התנועה בסטוקהולם נפלה לארבעים אחוזים בלבד ממה שהייתה במקור[9]. אפילו תחת מגבלות-מרצון אלו, כחמישה-עשר אחוזים בלבד מהאוכלוסייה נדבקו בנגיף (לפי בדיקות נוגדנים ונכון לאוגוסט 2020)[10]. האם כל אותם נדבקים יחלימו כליל? או שהסיכון המחושב של ממשלת שוודיה יתנקם בה לאורך זמן, כתוצאה מהנזקים המתמשכים של הנגיף גם למי שנדבק בו באורח קל בלבד כלפי חוץ? את התשובות אף אחד עדיין לא יודע.

עוד בנושא באתר הידען:


[1] https://pubs.rsna.org/doi/full/10.1148/ryct.2020200110

[2] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7195294/

[3] https://www.heartrhythmjournal.com/article/S1547-5271(20)30625-1/fulltext#tbl1

[4] https://jamanetwork.com/journals/jamacardiology/fullarticle/2770645

[5] https://jamanetwork.com/journals/jamacardiology/fullarticle/2768916

[6] https://www.webmd.com/lung/news/20200811/asymptomatic-covid-silent-but-maybe-not-harmless

[7] https://www.acpjournals.org/doi/10.7326/M20-3012

[8] https://www.bbc.com/news/world-europe-53498133

[9] https://www.newscientist.com/article/2251615-is-swedens-coronavirus-strategy-a-cautionary-tale-or-a-success-story/

[10] https://journals.sagepub.com/doi/10.1177/0141076820945282

Share this:

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

25 תגובות

 1. היחיד שמבין עניין פה זה עידן בהערתו כי כל מטרת הסגר ושאר האמצעים היא למנוע הדבקה בו זמנית של מספרים גדולים מידי וזאת על מנת למנוע קריסה של מערכת הבריאות, כולנו נידבק (אני כבר החלמתי) שוב ושוב זה יקרה ללא ספק ועד שלא יהיו חיסון ותרופה גם יחד לא ניתן למנוע זאת ללא קשר למידת ההשפענ או הנזק לגוף
  הגורם המרכזי הוא שימור מערכת הבריאות מניעת הדבקה ומוות של רופאים ואחיות שכן עם פגיעה במערכת אז גם התקפי לב לא יטופלו וגם ניפגיע תאונות אן כל כשל בריאותי אחר
  אפשר להסתכל על זה כ"פנוטיפ מורחב" של הוירוס (ראה סיפרו של ריצארד דוקינס בשם זה בעברית)

 2. כמובן אף אחד עדין לא יודע מה יקרה בעתיד, מה שכן, כבר יודעים טוב מאד מה קורה כשאנשים מעשנים, גם להם וגם למי שמסביבם, ועדין, אתה נכנס לכל פיצוציה אפשרית וזה שם מולך, פצצת לב ריאה מתקתקת.
  אני לא מהאגודה למלחמה בסרטן ואין לי בעיה עם המעשנים, יש מיליון ואחת דוגמאות דומות כמו בשר מעובד, פליטות עשן של רכבים ומפעלים, זיהום תעשייתי ועוד ועוד ועוד… מה שכן מפריע לי זה דוקא הקפיצה הפתאומית והלא מידתית של המערכת שכל כך רוצה להגן עלינו???? לדעתי חלף מספיק זמן כדי לראות שכמויות המתים הן ממש לא משמעותיות, לא ביחס למתים מתאונות דרכים או ממה שתרצו.
  ומכאן נובע חוסר האמון בכוונותיה של המערכת, כמובן עם עזרתם הנדיבה של ביבי ריבלין ושאר נבחרי הציבור שמשדרים בקול גבוה שיש פה חירטוט רציני..

 3. בשוודיה הסיפור שונה מבישראל בגלל שהצפיפות שם נמוכה בהרבה (כמעט פי עשרים).
  לצפיפות יש השלכה ישירה על מקדם ההדבקה.
  בישראל דובר על מקדם הדבקה התחלתי של בערך 3.
  חישובים שעשיתי על מה שידוע משוודיה מצביעם על כך שמקדם ההדבקה ההתחלתי שם היה בערך 1.136
  מי שרוצה להיכנס לפרטים מוזמן לקרוא כאן:
  https://docs.google.com/document/d/1L5Jh6TmsocsXz2ukHTjT2hAQV3L0S7TKBBu5m3vrgVA/edit?usp=sharing

 4. המאמר הזה לא לעניין. אם שום דבר לא ברור עדיין, לא בהווה וחא בעתיד, אז מה מטרת המאמר?

 5. קצת מוזר שלעשן סיגריות שזה מזיק והורג המון בני אדם בשנה-מותר, אלכוהול שפוגע בכבד ובמוח- מותר. אוכל מעובד שגורם להשמנה וסיכון להתקף לב- מותר. לנהוג במכונית שיכולה לגרום למוות ולנכות קשה- מותר
  אבל מה שאסור, הוא מה שלא ידוע לנו. אני אמורה להסיק שאכפת לעולם מהריאות שלי? או שזה פשוט פחד מהלא נודע..כי עד עכשיו האנושות אלופה בלהרוג את עצמה במיליון דרכים יצירתיות וחוקיות (ובדוקות) (מלחמות, זיהום, הרס עצמי בצורת מה שתבחרו,

 6. מה שיקרה זה דבר מאוד פשוט – אנשים יהיו חולים ואנשים ימותו. אין חדש תחת השמש. משחר העולם, יצורים חיים חלו, ויצורים חיים מתו. מי שמנסה להחריג את בני האדם מהמשוואה הכל כך פשוטה הזאת הוא לא יותר גרוע מאחרון עובדי האלילים. תנו לחיים להמשיך כמו שהם ומספיק להתחזות לאלוהים. תחזרו לתכנת בינה מלאכותית וביטקוין ודי להכניס את כל העולם לפאניקה מיותרת

 7. בדומה לטבע שבו גלי אור באורכים שונים מהשמש פוגעים בו, חלקים שונים סופגים אותו, חלקים אחרים מחזירים אורכי גל אחרים. בדומה לכך שפעילות גומלין בין אור הכוכב לפרטים הנמצאים בעולם הזה יוצרים צבעים.
  באופן דומה קיים קשר בין תופעה שאקרא לה כרגע אור, לבין פרודות הרצון שלנו. כלומר קיימת פעילות גומלין בין אותם מולקולות רצון שהם בעצם מהותנו, לבין אותו מקום שממנו נוצרו.
  ולכן קיים קשר בין הרצון שלנו, המחשבות והכוונות שלנו לבין תופעות שונות.
  מסקנה: העטלף הוא רק חלק בשרשרת של שורשים קדומים יותר התלויים בדבר אחד: באדם
  בקשרי הגומלין שביניניו, ביחסים בינינו ובקשר שלנו לטבע.
  טבע שלמרות שהוא נראה כדבר אקראי שהשתלשל דרך המפץ וכוכבים מתים, התפתח בצורות שונות כמו שינויי אקלים, ביות האש, המצאת כלים, שפה, פיתוח החקלאות ועוד.
  הסתתר בו פריט אינפורמציה אחד שעדיין גנוז: מחשבה.
  אותה מחשבה שמלווה את אותה התפתחות ליעד קבוע ומסויים.
  להאמין? לא להאמין?
  אני מאמין כי כל אמת סופה להתגלות.
  חומר למחשבה…

 8. עצה נגד הקורונה –

  כתב הגאון הקדוש רבי אהרן ראטה זיע"א, שומר אמונים, מאמר הבטחון והתחזקות פרק ב'

  וזה אפשר הכוונהאפילו חרב חדה מונחת על צוארו של אדםאל ימנע עצמו,פירוש שלא יהיה הוא בעצמו הגורם להמנע ממדת הרחמים,בהסיר בטחונו מאלקיו,רק יחזק בטחונו חזק בה',ועל זה מביא שפיר ראיה מהכתוב לו איחל דייקא, שהוא מדת בטחון והבן.‏
  וכן מובא מרבינו האר"י ז"ל כשיש ח"ו דבר בעיר אין יכול לשלוט רק באלו שיש להם פחד, אבל באלו שמתחזקים בלבם בבטחונם על ה' ומתגברים על הפחד, אין שום דבר רע יכול לשלוט בהם, עיין (בספר תורת נתן פר' ויחי) וזה לשונו שם "ולכן צריך גם כן ליזהר שלא להתירא בשעת הדבר רח"ל מס"מ וחיילותיו, אלא להתפלל לה' והוא יענם, כי המתירא מלפניו הוא נותן לו כח וגבורה להתגבר במגפה בר מינן בעיר, אלא חבי כמעט רגע עד יעבור זעם, ויעסוק תמיד בתורה ובמעשה הקטרת ויתבטל מותנא מעלמא" עכ"ל.‏
  וכן מובא בגמרא (ברכות דף ס' ע"א) יהודה בר נתן הוה שקיל ואזיל בתריה דרב המנונא, אתנח, אמר ליה יסורים בעי ההוא גברא לאתויי אנפשיה, דכתיב (איוב ג) כי פחד פחדתי ויאתיני ואשר יגרתי יבא לי, והא כתיב (משלי כח) אשרי אדם מפחד תמיד, ההוא בדברי תורה כתיב ע"כ, הרי שאם מפחד מאיזה דבר על ידי זה מביא זאת על עצמו ח"ו, ויש רמז לזה מהכתוב (משלי כט) חרדת אדם יתן מוקש ובוטח בה' ישגב.‏

 9. כתבה מצויינת וחשובה.
  היא לא אמורה לספק תשובות חד משמעיות אלא להציף את מורכבות הסוגיות הכרוכות בהתמודדות עם הקורונה.
  התגובות המתלהמות מיותרות ולא רלבנטיות.
  חשוב שיהיו מאמרים נוספים כאלה.
  ממילא כל אחד יגבש את דעתו והתנהגויותיו בהתאם לעמדותיו המקדמיות אבל אם תישאלנה שאלות אולי גם יפתח פתח לחשיבה ביקורתית…

 10. מעניין איך בשבדיה ללא ההגבלות רק 15% מהאוכלוסיה נדבק? בישראל יש כבר 200,000 מקרים מתועדים, כלומר כ-20% מהאוכלוסיה לפחות, הרי יש הרבה יותר נדבקים א-סימפטומטים לא מתועדים.

 11. מצטרף ליואש,
  וכשחולים בשפעת אין 'סימני דלקת בריאות'?
  בנוסף האוכלוסיה בספינה היתה אוכלוסייה מבוגרת. אז נו, באמת…

 12. איזה מאמר מטופש.
  אתה כותב כאילו יש אפשרות בכלל שלא לתת לכולם להידבק.
  כל המטרה בסגר, מסיכות, ריחוק חברתי וכו היא להוריד את מקדם ההדבקה למספר נמוך מספיק כדי שלא יהיו המוני חולים בזמן קצר (ע״ע לשטח את העקומה). מעולם לא הייתה כל כוונה ״להציל״ או למנוע מאף אחד מלהידבק בקורונה.
  כולנו הולכים להיחשף/כבר נחשפנו לנגיף. אז למה לשקר לאנשים?

 13. אבל ניתן להחשף לנגיף המת וללא שום תסמין כמו שעשו יהודים באירופה בזמן מגפות קטלניות ולא ניפגעו

 14. ייתכן מאד שגם אם נבדוק אוכלוסייה בריאה ללא מחלות רקע שלא עברה קורונה נגלה תסמינים מפתיעים. כשבודקים משהו, כלומר כשמחפשים, הרבה פעמים מוצאים, פשוט בדרך כלל לא בודקים. בשביל להתגבר על זה יש מחקרים של הקצאה רנדומלית לקבוצה וקבוצת ביקורת שמאפשרים לגלות גם דברים שקרובים יותר לסיבתיות ולא בהכרח צריך להתייחס ברצינות למתאמים מפוצצי כותרות ומזיני חרדה.

 15. כל כך הרבה חורים יש הטיעונים האלה… אין שום הוכחה מדעית היום שהוירוס הזה גורם לנזקים ארוכי הטווח שנכתבו כאן… נזקי העישון הרבה יותר גדולים – ינו למי שרוצה להגן על עצמו, להגן וחצי שמוכן לקחת סיכון שייקח… וירוס אינו ניתן לעצירה ורק מערכת חיסונית מעולה וחסינות עדר יובילו לחיים נורמליים… דת החרדה לא הועילה לאף אחד בכלום אז פעם המציאו דת והיא לא הוכיחה את עצמה כי שליטי הדת השתמשו בהגברת החרדה לכדי שליטה והיום אותו הדבר עם המדע

 16. מאמר מעורר מחשבה ללא ספק.
  רק לא ברור מכאן מה המצב הקודם של כל אותם א -סימפטומטים שאצלם מזוהה עכשיו בעיה בלב או בריאות . האם הבעיה היתה גם לפני שניכנסו למחקר שבו התגלו התסמינים הסמויים האלה ?
  נשמח לתשובה.

 17. להשפעות סגר כללי שבא והולך ובא והלוך בשיטת האקורדיון, יש נזקים עצומים בבריאות נפשית ופיזית לטווח של שנים. בעוד שהנגיףצהוא כוח עליון שעלינו להתמודד אתו ואנשים מבינים שיש לקבל את הנזקים שלו, הנזקים שהם תוצאה של מנהיגות כושלת סגרים וכל מיני הגבלות הזויות הם הרס שהאדם גורם ואתם יש להתמודד.
  את מאות המיליארדים המצטברים שיורדים לטמיון בגלל ההגבלות והסגרים, היה צריך לשפוך על מערכות הבריאות כבר מזמן, ולהתחיל עם זה כבר היום.
  לתת לציבור להתמודד עם הנגיף ועם האפשרויות של להציב על עצמם הגבלות מבחירה, בעיקר קבוצות הסיכון.
  אם באמת דואגים כל כך לבריאות הציבור… אולי יעשו סגר על סיגריות ולא על בני אדם? אולי יעשו ײסגרײ הדוק יותר על מוצרי מזון מזיקים שקשורים למחלות רקע?
  ואולי אולי יעשו החמורות קשות יותר על זיהום אוויר, שהוכח במחקרים שקשור להתפרצות חזקה יותר של קורונה.. ושל עשרות אלפי מקרי של מחלות לב ריאה ומוות בשנה?
  הטיפול במגיפה התערבב חזק בפוליטיקה של מנהיגים מושחתים, ואינטרסים כלכליים….
  ועכשיו מפיל הכל על מפגינים שמוכנים לקחת סיכון על מנת לנקות את האורות המסריחות של מדינת ישראל…
  בעוד שביום יום עשרות אלפי אזרחים לא הולכים עם מסיכות בחללים סגורים בחניות וארועים, אבל עושים כאילו בשטח פתוח ליד שוטרים….
  בקיצור מדינת ישראל צריכה פסיכולוג ופסיכיאטר יותר מפרויקטור קורונה… ושנה טובה

 18. האם נראה אי פעם כתבה על בעיות רפואיות הנגרמות מאיבחון יתר וטיפול יתר? על לקחי בהלת שפעת החזירים? על חסרונות בדיקות סקר? על כך שלפעמים ברפואה 'פחות (רפואה) = יותר (בריאות)'?

 19. אולי יורשה להוסיף, ששפעת אינה מדבקת כל כך. זו הסיבה שכמות המתים ונפגעים משפעת היא קטנה ביחס לכלל האוכלוסייה. אך, תארו לכם מצב שהקורונה מפתחת זנים חדשים כמו השפעת. תארו לכם מצב שמגיע זן שפעת חדש שההבדל היחיד בינו לבין הזנים הקיימים, הוא שיעור הדבקה גבוה פי עשרה. ועוד, שהזן החדש מפתח בעצמו זנים שדומים לו בשיעור ההדבקה. כך בכל שנה נצטרך לחסן מחדש את כל האוכלוסיה עבור הזנים החדשים. בעיניי, שאיני ידען, זהו חלום הבלהות האמיתי. וחששי הוא שזו תהיה התוצאה האמיתית של תהליך חיסון העדר.

 20. הוא לא יכול לכתוב נזק משמעותי אם הוא כותב שעדיין לא יודעים בדיוק מה הנגיף הזה עושה…

 21. אני רוצה להזכיר לכולם איזה נגיף אחר חסר חשיבות. הוא גורם למחלת חום קלה דמויית שפעת שחולפת לחלוטין כעבור כמה ימים. השוס הגדול קורה אחרי כ-15 שנה, כשמתברר שבזמן שחלף הוא הרס ומוטט את המערכת החיסונית במסתרים ועכשיו הגוף פגיע לכל מחלה משנית, כמו שפעת או סרטן. הנגיף הוא כמובן HIV והמחלה הנגרמת היא איידס. עדיין אין תרופה פשוטה וזולה לאיידס, למרות שהנגיף מוכר מזה כארבעים שנה.

  בפועל, הציבור בישראל החליט באופן עצמאי לחלוטין, פה אחד, על כל השכבות והמגזרים, לפתח חסינות עדר. רוב הישראלים מסתובבים עם מסכה שאינה מונחת כיאות על האף והפה. כל הפוליטיקאים, במקום להגן על קבוצות האוכלוסייה שלהם ולדאוג ולדרוש מהם שישמרו על הכללים בקפדנות עסוקות בחיפוש אחרי "הקלות", כאילו הנגיף הוא איזה פקיד במשרד ממשלתי, שאפשר ללחוץ עליו כדי שימלא או לא ימלא איזה טופס. בעיקר הם עסוקים בלוודא שאף אחד לא יעז להשמיץ את קבוצת האוכלוסייה שלהם כנגועה, למרות שהיא באמת ובתמים נגועה. זה מקיף את כל קבוצות האוכלוסייה, כולל החולירות שמפגינים בבלפור. ברור: אני צריך ללכת ברחוב הפתוח עם מסיכה, אבל "אין מצב" שהמפגינים הללו ידביקו אחד את השני במסיבות הדבקת ההמונים שלהם. רק יעז מישהו להפריע להפגנה ומיד תקפוץ עליו העיתונות הכללית כנשוכת נחש, תקרע אותו לגזרים ותחגוג עם השרידים בחוצות העיר הוירטואלית (בלי מסיכות שמונחות כיאות, כמובן). הכל בחסות האינטרס הפוליטי המסויים שלהם.

 22. הנגיף נמצא בישראל מדצמבר 2019 ומישהו מעלה בדעתו שהוא לא תקף את כל מי שיכול היה לתקוף??? זאת הסיבה בדיוק שיש אלפי חיוביים בבדיקות ואין עליה דרמטית בחולים הקשים ….תחשבו לרגע …אומרים לכם כל יום שיש 7000 או 6500 חיוביים חדשים …כל יום…ומספר החולים הקשים גדל בכמה אנשים בודדים ממקרי החולים ועומד היום על כ-660 …משאיר לכם לחשוב עוד קצת…כנראה לרבים באוכלוסיה לא נפל האסימון….

 23. רועי שלום. בהמשך להארה של יואש. גם אני תהיתי אם יש עדויות שהקורונה מזיק יותר מנגיפי השפעת לטווח הארוך?

 24. ממתי איזשהו נזק ורואים שנזהרת מלהגיד נזק משמעותי הפך להיות ההגיון המוביל. ראית פעם איך נראות הריאות אחרי שפעת? זה נראה כמו מכתשים אחרי הפצצה. הגוף שלנו מחסל את כל המבנה העדין של נדיות הריאה כדי להרוג כמה שיותר מהר את תאי האפיתל המודבקים וגם השכנים הבריאים שלהם.
  זה עובר וגם זה יעבור

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן