סיקור מקיף

לצפות בצימוד מעורר יראת כבוד של צדק ושבתאי ביום ההיפוך החורפי

שני כוכבי הלכת הענקיים של מערכת השמש מתצמדים עם רדת החשכה וייראו כמו כוכב כפול. במקרה האירוע נופל ביום הקצר ביותר בשנה – יום ההיפוך החורפי וסמוך לחג המולד הנוצרי, דבר שמעלה שוב את ההשערה שכוכב בית לחם הזוהר היה בעצם צימוד כזה

צדק ושבתאי. <a href="https://depositphotos.com/">המחשה: depositphotos.com</a>
צדק ושבתאי. המחשה: depositphotos.com

מראה של פעם בחיים עומד לכבד את שמי החשכה ברחבי העולם, ולסגור את 2020 עם אחד האירועים האסטרונומיים הטובים ביותר של השנה.

עשרות צירופים פלנטריים מתרחשים בשמיים שלנו בכל שנה, כאשר נראה ששני כוכבי לכת נצמדים כפי שניתן לראות מנקודת התצפית הארצית שלנו. רבות מההיצמדויות הללו הן בגדר רומנים מהירים, בעיקר אלו שבהן מעורבים עולמות פנימיים הנעים במהירות כגון כוכב חמה ונוגה, התקרבות של הירח לכוכבי לכת ולכוכבים לאורך מישור המלקה.

צימוד נדיר של כוכבי לכת איטיים

מה שיוצא דופן הפעם הוא צימוד של שני כוכבי לכת  חיצוניים הנעים לאיטם. זה בדיוק מה שקורה היום, כשצדק פוגש את שבתאי ביום ההיפוך החורפי, 21 בדצמבר. שני העולמות יופיעו רק 6.1 שניות קשת זה מזה בשעה 18:00  שעון גריניץ’ (או 20:00 שעון ישראל) הם יימצאו בשמי המערב, כשלושים מעלות מזרחית לשמש.

למרות ששני כוכבי הלכת הגדולים ביותר במערכת השמש חופפים זה לזה פעם בדור (בערך פעם ב-20 שנה), המפגש הזה קרוב במיוחד: למעשה, הוא לא יחזור על עצמו עד ה-15 במרץ 2080. הפעם הקודמת היתה ב16 ביולי 1623. אז הקרבה ביניהם היתה 5.2 שניות קשת. עם זאת מפגש זה התרחש בגובה נמוך יותר בשמים והיה קשה לצפות בו מכיוון שהוא התרחש רק 13 מעלות מהשמש. הצימוד האחרון שנראה בקלות של צדק ושבתאי היה בבוקר ה-5 במרץ 1226.

נוכל לראות את הצימוד מישראל כמעט בשיא

למרות שהתזמון של הגישה הקרובה ביותר שלה  גורם לכך שהשיא ייראה היטב מקו אורך החוצה את אירופה ואפריקה, אך בשל תנועתם העיטית ניתן היה לראות את השניים מתקרבים לילה אחר לילה ברחבי העולם. למעשה, צדק ושבתאי יישארו במרחק של פחות ממעלה זוויתית אחת (קרובים מספיק) עד ה-30 בדצמבר.  

חשוב להזכיר כי כל זה מתרחש מנקודת המבט שלנו במציאות, שני ענקי הגז נמצאים במרחק של 883 מיליון ק”מ זה מזה. צדק יבהק בעוצמה  מינוס 2, בעוד שבתאי יהיה חלש פי 11 בסדר גודל של +0.6.

לצופים בטלסקופים, הקפידו להגביר את ההגדלה, כפי שתהיה לכם הזדמנות נדירה לראות את שני ענקי גז מערכת השמש באותו שדה תצוגה. בכך תצפו במעל 90% של המסה פלנטרית של מערכת השמש כולה, בתצוגה נוחה אחת.

מגפת הקורונה:

במבט לאחור מהסביבה המקומית של שבתאי, היית רואה את צדק מחליק קרוב לכדור הארץ, כששניהם נמצאים רק שלוש מעלות מהשמש.

האסטרונום בן המאה ה-17 יוהנס קפלר ייחס משמעות רבה למפגשים של צדק ושבתאי. קפלר היה האסטרונום הגדול האחרון שעדיין האמין באסטרולוגיה וחקר את מה שכינה החיבורים הגדולים – החזרה על הדפוס לפיו צדק ושבתאי חוזרים לאותו בית אסטרולוגי כל 60 שנה.

הטריגון של קפלר המציג את מה שכינה "צירופים נהדרים". מתוך דה סטלה נובה, 1606. נחלת הכלל.
הטריגון של קפלר המציג את מה שכינה “צירופים נהדרים”. מתוך דה סטלה נובה, 1606. נחלת הכלל.

אותם צירופים גדולים לא הניחו לקפלר והוא הגיע למסקנה שכוכב בית לחם קשור להיצמדות של צדק ושבתאי בשנת 7 לפני הספירה בשעות השחר, בקבוצת דגים המזוהה עם היהדות.

המפגש השנה מתרחש על גבול קבוצות הכוכבים האסטרונומיות המודרניות של קשת וגדי. מכיוון שהמפגש מתרחש רק כמה ימים לפני חג המולד, עולה שוב הדיון השנתי של “מה היה כוכב בית לחם?” למרות שהתייחסויות בברית החדשה ומקורות היסטוריים מאותה תקופה לאירוע עצמו כל כך קלושות, סביר להניח שלעולם לא נדע בוודאות.

התקבצות צדק ושבתאי בשמי השחר בשנת 7 לפני הספירה. קרדיט - תוכנת Stellarium.
התקבצות צדק ושבתאי בשמי השחר בשנת 7 לפני הספירה. קרדיט – תוכנת Stellarium.

עוד בנושא באתר הידען:

6 תגובות

 1. דוד
  למה צריך יראת אלוהים? למה לפחד מדברים שלא קיימים, ומצד שני למות כמו אידיוטים ממה שכן קיים?

 2. שטויות במיצמץ ,
  שבתאי נקרא כך בעברית בגלל שהיום השביעי בשבוע מושפע ממנו לכן נקרא שבת, דווקא שבתאי מסמל לפורענות , והכוכב יונק את שמו מיום השבת ,שהשבת היא שביתה ממלאכה ועל ידי השביתה בשבת , נמנעת הפורענות , ומיישבת ומייצבת את מזגו של שבתאי,
  צדק הוא כוכב אברהם, המאפיין את מידת הצדק של אברהם אבינו ,וכשם שכוכב צדק הוא הכי גדול במערכת השמש שלנו אחרי השמש עצמה, כך להבדיל אברהם אבינו שהוא הראשון שהביא את בשורת האלקות לעולם ,
  ולכן כשצדק ושבתאי ביחד מצווה מיוחדת להקפיד בשמירת שבת

 3. צדק ושבתאי לא נצמדים ואפילו לא מתקרבים זה לזה במידה יוצאת דופן. מה שקורה הלילה זה ששני כוכבי הלכת וכדור הארץ עוברים בקרבת קו ישר אחד (אחד מאינספור הקווים היישרים שאפשר להעביר בכל זמן שהוא בחלל התלת ממדי כך שלפחות שני כוכבי הלכת יעברו דרכם- כי דרך שתי נקודות תמיד אפשר להעביר קו ישר) אך עדיין מדובר במרחקים של מאות מיליוני קילומטרים ורק הלוקל-פטריוטיות (וקוצר הראיה) שלנו מתייחסת לכך בתשומת לב מיוחדת כי הפעם גם אנחנו על הקו. לכן מוטב לקרוא לילד בשמו: הלילה כדור הארץ עתיד לעבור דרך הקו הישר שעובר דרך צדק ושבתאי (ובדרך כלל מתנפנף הרחק מהטלסקופים הארציים).

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן