סיקור מקיף

למידה באמצעות “הבזקי זיכרון” במקום חזרתיות ארוכה ומייגעת תסייע לאנשי עם אוטיזם

שיטת לימוד חדשה עשויה להביא לשיפור משמעותי ביכולות התפיסה הוויזואלית * לטענת החוקרים, שיפור יכולת התפיסה של אנשים עם אוטיזם, הוא אתגר קשה, המצריך מהמטופלים אימון ממושך ומייגע לצד הקושי המאפיין אוטיזם להכליל את הלמידה לתחומים אחרים

פרופ' ניצן צנזור. צילום: דוברות אוניברסיטת תל אביב
פרופ’ ניצן צנזור. צילום: דוברות אוניברסיטת תל אביב

מחקר חדש של אוניברסיטת תל אביב מציע שיטת לימוד חדשה באוטיזם שעשויה לקצר את תהליך הלמידה ואף לשפר משמעותית את הישגי המטופלים בכל הקשור ליכולות תפיסה ויזואלית. לטענת החוקרים, שיפור יכולת התפיסה של אנשים עם אוטיזם, הוא אתגר קשה עבור אותם מטופלים, המצריך על פי רוב אימון ממושך ומייגע לצד הקושי המאפיין אוטיזם להכליל את הלמידה לתנאים אחרים.

השיטה החדשה שמציעים החוקרים מבוססת על “הבזקי זיכרון”, שנמשכים שניות ספורות בלבד, ושבאמצעותה הנבדקים מצליחים הן לשפר את יכולות התפיסה הוויזואלית שלהם והן להכליל את הלמידה – כלומר להצטיין גם במטלה דומה בתנאים שהם לא למדו בעבר.

המחקר נערך בהובלת הדוקטורנטית שירה קלורפלד-אוסלנדר ופרופ’ ניצן צנזור מבית הספר למדעי הפסיכולוגיה ובי”ס סגול למדעי המוח באוניברסיטת תל אביב, בשיתוף עם פרופ’ אילן דינשטיין וצוותו מאוניברסיטת בן גוריון. המחקר פורסם בכתב העת Current Biology.

פרופ’ צנזור מסביר: “במעבדה שלי אנחנו מתמקדים בחקר למידה בבני אדם, וכבר היום אנחנו יודעים להגיד שחלק גדול מהלמידה לא קורה בתהליך האימון אלא לאחר מכן, בתהליכי הטמעה וחיזוק של זיכרון המתרחשים ‘אוף-ליין’, למשל כאשר המוח שלנו במצב שינה. אלא ששיטות הלימוד הרגילות עדיין דוגלות בגישה לפיה אימון ממושך יותר שווה למידה טובה יותר: אם אתה רוצה לנגן על פסנתר, כדאי שתתאמן בכל יום שעות רבות בנגינה על הפסנתר עד שהנגינה תהפוך טבעית לך. אנחנו זיהינו מנגנון למידה חלופי שמשתמש ב’הבזקי זיכרון’ – חשיפה קצרצרה למטלה שכבר נלמדה – כדי להטמיע ולהכליל את הכישורים שפותחו”.

במסגרת המחקר, צוות החוקרים בחן כ-30 נבדקים בוגרים עם אוטיזם בתפקוד גבוה שנתבקשו ללמוד מטלה ויזואלית (למשל – זיהוי כיוון של קווים המופיעים למספר אלפיות השניה על המסך). אולם במקום לחזור על המטלה מדי יום, הנבדקים בקבוצת הניסוי המרכזית למדו את המטלה לעומק ביום הראשון, ובימים שלאחר מכן נחשפו לגירוי הוויזואלי למשך מספר שניות בלבד. במבחן התוצאה, למרות שהנבדקים למדו את המטלה במשך זמן מינימלי, ביצועיהם השתפרו משמעותית, בכ-20-25%, בדומה ללמידה רגילה מרובת חזרות ובדומה להישגים של נבדקים ללא אוטיזם.

זאת ועוד, גם כאשר הוצגה בפניהם מטלה בתנאים חדשים, שלא נלמדו, (לדוגמא כאשר הגירוי הנלמד הוא במיקום חדש) הנבדקים שלמדו בשיטת הבזקי הזיכרון הציגו ביצועים משופרים מאשר הנבדקים בקבוצת הביקורת – כלומר הם ידעו להכליל את הכישורים שנלמדו במטלה הראשונה. ההצלחה של הנבדקים להכליל את הלמידה לתנאים אחרים נחשבת משמעותית למדי כיוון שמדובר בכישורים שבהם אנשים עם אוטיזם מתקשים מאוד.

“כבר במחקרים קודמים הוכחנו שאפשר לשפר תהליכים של הטמעת למידה באמצעות הבזקי זיכרון”, אומר פרופ’ צנזור. “הראינו שאין צורך בזמן תרגול ממושך על מנת להטמיע את המטלה – מספיק להבזיק אותה לכמה שניות בודדות כדי לעורר את הרשת המוחית הרלוונטית, והמוח כבר יטמיע לבד את החומר. במקרה הזה בדקנו אנשים עם אוטיזם. לאוכלוסיות עם אוטיזם קיימים לעיתים קשיים בלמידה חזרתית ובהכללתה, כלומר להשתמש בכלים שנלמדו גם במטלות חדשות. באמצעות הבזקים קצרים של הגירוי הוויזואלי במטלה שנלמדה, הצלחנו לייצר למידה שהיא זהה ללמידה הרפטטיבית מבחינת היעילות שלה – כלומר קיצרנו משמעותית את זמן הלמידה. והערך המוסף הוא יכולת ההכללה: הנבדקים ביצעו מטלה בתנאים חדשים כאילו שהם למדו אותה בצורה מלאה”.

לדברי פרופ’ צנזור, לשיטה החדשה עשויות להיות השלכות פוטנציאליות משמעותיות – במגוון רב של תחומים. “המחקר החדש יכול לסלול את הדרך ללמידה משמעותית יותר של אוכלוסיות עם אוטיזם, במגוון רחב של מטלות. בנוסף, השיטה עשויה לסייע בשיקום אחרי פגיעות נוירולוגיות, כלומר באימון המוח לייצר מחדש את הקשרים שנפגעו, באמצעות אימון מקוצר”.

למאמר המדעי

2 תגובות

 1. יש אנשים גם בלי אוטיזם שמתקשים להטמיע את החומר בגישה הקונבנציונלית של חזרות ותרגול הקשיים בלמידה חזרתית מופיעים גם בילדים ומבוגרים עם בעיות קשב וריכוז
  אני אישה בת 37 סטודנטית כיום וגם בעבר בתור תלמידה בתיכון תמיד התקשתי ומתקשה לזכור לכן יש לי קודים לזיכרון אני מקודדת לי סימני זכירה וכשאני ישנה עליהם לילה זה נטמע עמוק בזיכרון ויותר קל לי לשלוף לפעמים כשזה הרבה חומר ויש לי זמן אני משתמשת בהבזקי זיכרון אני מציצה בקודים כדי לזכור אותם
  ולפעמים ….נדרש לי זמן ממושך כדי לשכוח לגמרי לתת לזה לשקוע בזיכרון תקופה בלי לחץ ואז לחלץ את החומר ולתרגל בקצב שלי
  בתיכון שהיה לי זמן זה עבד עכשיו בתנאים של אוניברסיטה זה לא עובד כי אין לי מספיק זמן לעבד את החומר וחלק מהחומר הולך לאיבוד ואני לא מסוגלת להתמודד עם זה….
  אשמח לשמוע ממכם
  לקבל טיפים/ להשתתף במחקר

 2. מאוד מעניין להבין – האם השיטה הזו יכולה לעזור בכלל גם לאנשים שאינם סובלים מאוטיזם, האם השיטה הזו יכולה לשמש ללמידה משופרת אצל כל בני האדם ?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן