סיקור מקיף

לא רק בני אדם: הלמור הזכר מדיף בושם בעל ריח פירותי כדי למשוך בנות זוג פוטנציאליות

במחקר של צוות חוקרים מאוניברסיטת טוקיו שפורסם בכתב העת " Current Biology", זוהו שלוש תרכובות כימיות שונות שזוהו כאחראיות לריח הגוף הפירותי שמפיץ הלמור הזכר במהלך עונת הרבייה השנתית, כדי להפוך אטרקטיבי יותר ולמשוך בנות זוג פוטנציאליות, בדיוק כמו בני האדם המשתמשים בבשמים

תמונה זו מציגה למור זכר עם בלוטות אנטי-ברכיאליות הנראות בבירור על פרקי הידיים שלו. קרדיט: Chigusa Tanaka, מרכז הקופים של יפן.
תמונה זו מציגה למור זכר עם בלוטות אנטי-ברכיאליות הנראות בבירור על פרקי הידיים שלו. קרדיט: Chigusa Tanaka, מרכז הקופים של יפן.

לראשונה זוהה פרומון: כימיקל נדיף המורש במטרה להשפיע על התנהגות חברתית או מינית בקרב בעלי החיים היונקים השייכים לקבוצת הפרימטים. בשונה מהאדם שלעיתים עושה שימוש בבושם כאמצעי למשיכת המין השני, ללמורים ישנן בלוטות ריח על פרקי הידיים והכתפיים שלהם, כך שהם לא זקוקים לעזרה חיצונית כדי להפיץ את הריח.

"הפלירטוט המסריח" של הלמור הזכר

בלוטות הריח של הלמורים נועדו כדי לסמן מעמד חברתי, טריטוריה וסטטוס רבייה. באמצעות תצפיות התנהגותיות, גילו החוקרים שהלמורים משתמשים בבלוטות הריח האלו כדי למשוך את תשומת הלב של הנקבות וליצור עמן תקשורת מינית באמצעות פיזור בושם עם ריח גברי. הלמורים הזכרים משתמשים בטכניקה התנהגותית שנקראת "פלירטוט מסריח": טקס התנהגותי שנועד כולו למשיכת תשומת לבה של נקבת הלמור.

פרופ' קזושיגה טוהרה מאוניברסיטת טוקיו, מסביר: "במהלך עונת הרבייה השנתית, הלמורים הזכרים משפשפים את הבלוטות הריח שנמצאות על פרקי כף היד שלהם. הם מנופפים בזנבותיהם, ואז נעים אל עבר הנקבות כדי שיבחינו בהן. ההתנהגות הזו נקראת 'פלירטוט מסריח'".

צוות החוקרים צפה בתגובת נקבות הלמור, והבחינו כי הן מריחות את הריח הפירותי שהדיפו הזכרים לפרקי זמן ממושכים במהלך עונת הרבייה, כאשר הנקבות מעוררות מינית. החוקרם בודדו את מרכיבי הריח הפירותי של ארבעה למורים זכרים, ונתנו לנקבות הלמור להריח אותו בלבד. התוצאות הראו כי הנקבות רחרחו את הריח הפירותי במשך פי שניים יותר מהזמן, בהשוואה להפרשות המרירות שהופקו מחוץ לעונת הרבייה על ידי הלמור הזכר.

פרופ' קזושיגה טוהרה מאוניברסיטת טוקיו, מסביר את הממצאים: "הנקבות מרחרחות את הנינוח הפירותי במשך כמה שניות יותר מהממוצע, ומדי פעם אפילו מלקקות אותו. למרות שזה נשמע כמו זמן קצר מאוד, זה מספיק כדי לעורר סקרנות אצל הזכר". עוד מידע במאמר המדעי.

ממלכת החיות מתקשרת באמצעות ריח

תמונה זו מציגה תקריב של בלוטת פרק כף היד של למור זכר. קרדיט: סאטומי איטו, אוניברסיטת קיוטו
תמונה זו מציגה תקריב של בלוטת פרק כף היד של למור זכר. קרדיט: סאטומי איטו, אוניברסיטת קיוטו

כאשר נבחנו התרכובות הכימיות שאחראיות להפצת הריח, הן במהלך עונת הרבייה והן מחוצה לה, נמצאו שלוש תרכובות שאחראיות להפצת הריחות: אלדהיד-דודקנל, 12-מתילטרידקנל וטטראדקנל. התרכובות נמצאו בריחות המופצים בשתי העונות, אך בריכוזים גבוהים משמעותית בריחות המופצים במהלך עונת הרבייה.

במטרה לבחון את ההשפעה על נקבות הלמור, נעשה ניסיון להציג להן את התרכובות בנפרד. הממצאים הראו שרק לתערובת של שלושת התרכובות הייתה יכולת משמעותית לשמור על תשומת הלב של הנקבה.

למרות ששלושת התרכובות הללו נמצאו בעבר כקשורות בתהליך ההכרה של כבשים, וכן בכמה מינים של חרקים, זוהי למעשה הפעם הראשונה שהתרכובת מסוג 12-מתילטרידקנל מזוהה במינים פרימטים.

נראה כי ממלכת החיות כולה מתקשרת באמצעות טקסים הכוללים ריחות ותרכובות כימיות, כאשר ישנו מכנה משותף שחלקו ידוע לנו, וחלק ממנו עוד נגלה בעתיד.

העולם שייך לצעירים

נראה כי בדומה לעולמם של בני האדם, כך גם בקרב בעלי החיים: במהלך המחקר נמצא כי למורים צעירים ובוגרים מינית, מייצרים באופן טבעי יותר מהתרכובת בעלי ריח הבושם הפירותי מאשר הגברים המבוגרים. הסיבה לכך טמונה ככל הנראה ברמת ייצור הטסטוסטרון. לא רק אצל הגברים, אלא גם בעולמן של הנשים נמצאו הבדלים. החוקרים הבחינו כי נקבות צעירות ובוגרות שנמצאות בשיא כושר הרבייה שלהן, מתרשמות הרבה יותר מנקבות הלמור שעברו את כושר הרבייה שאינן מתרשמות כלל מהריחות הפירותיים שמפיצים הזכרים.

הממצאים הללו מצביעים על כך ששלושת התרכובות הכימיות הקשורות בריח הן אכן פרומונים, שמטרתם להשפיע על התנהגות חברתית. עם זאת, נדרש מידע נוסף כדי לקבוע באופן מוחלט האם הריח שמפיץ הלמור הזכר משפיע באופן ישיר על התנהגות מינית, משום שלא נבחנו השינויים ההתנהגותיים שחלו בקרב הלמורים לאחר אקט ההרחה. השלב הבא הינו לבחון האם הריח שמפיצים הלמורים הזכרים, אכן משפיע על סיכויי ההזדווגות.

הכתבה היא תוכן מקודם באדיבות דיוטי למון המציעה בשמים של כל מותגי הבישום הפופולריים לרכישה אונליין במחירים מיוחדים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן