סיקור מקיף

ייתכן שפגיעה עצומה יצרה את הירח מהר יותר, מגלים מדענים בהדמיות חדשות

מדענים מהמכון לקוסמולוגיה חישובית של אוניברסיטת דרהאם השתמשו בהדמיות מחשבי על הכי מפורטות עד היום כדי לחשוף הסבר חלופי למקורו של הירח, שבו פגיעה ענקית שמה גוף שדומה לַירח במסלול סביב כדור הארץ.

התנגשות של גוף גדול בכדור הארץ יצרה את הירח בתוך זמן קצר. איור: אוניברסיטת דורהאם, בריטניה
התנגשות של גוף גדול בכדור הארץ יצרה את הירח בתוך זמן קצר. איור: אוניברסיטת דורהאם, בריטניה

מדענים מהמכון לקוסמולוגיה חישובית של אוניברסיטת דרהאם השתמשו בהדמיות מחשבי על הכי מפורטות עד היום כדי לחשוף הסבר חלופי למקורו של הירח, שבו פגיעה ענקית שמה גוף שדומה לַירח במסלול סביב כדור הארץ.

 החוקרים דימו מאות פגיעות שונות, כשהם משנים את הזווית והמהירות של ההתנגשות וגם את המסות והסיבובים של שני הגופים המתנגשים בחיפושיהם אחרי תרחישים שיכולים להסביר את מערכת הארץ – ירח של היום. החישובים האלה מבוצעים באמצעות תוכנת ההדמיה בקוד פתוח SWIFT, שפועלת בשירות עתיר הזיכרון COSMA באוניברסיטת דרהאם.

 עוצמת החישוב הנוספת חשפה שהדמיות ברזולוציה נמוכה יותר יכולות להחמיץ היבטים חשובים של התנגשויות בקנה מידה גדול, ואיפשרה לחוקרים לגלות מאפיינים שלא היו נגישים למחקרים קודמים. רק ההדמיות ברזולוציה גבוהה יצרו את הלוויין דמוי הירח, והפירוט הנוסף הראה איך השכבות החיצוניות שלו היו עשירות בחומר שמקורו בכדור הארץ.

 אם חלק גדול מהירח נוצר מייד אחרי הפגיעה הענקית, המשמעות יכולה להיות גם שחלק קטן יותר הותך בזמן ההיווצרות בהשוואה לתאוריות הרגילות שלפיהן הירח התפתח בדיסקת שברים סביב הארץ. בהתאם לפרטים של ההתמצקות לאחר מכן, התאוריות האלה ינבאו מבנים פנימיים שונים של הירח.

 וינסנט איק, מחבר שותף של המחקר, אמר: “מסלול ההיווצרות הזה יוכל להסביר את הדמיון בהרכב האיזוטופי בין סלעי הירח שהחזירו האסטרונאוטים של אפולו והמעטפת של הארץ. עשויות גם להיות תוצאות נצפות בעובי של קרום הירח, שיאפשרו לנו לזהות במדויק יותר את סוג ההתנגשות שהתרחשה”.

בנוסף, הם גילו שגם כשלוויין עובר קרוב כל כך לארץ שאפשר לצפות שהוא ייקרע לגזרים על ידי “כוחות גאות” מהכבידה של הארץ, הלוויין יכול למעשה לא רק לשרוד אלא גם להידחף למסלול רחב יותר, שבו יהיה בטוח מפני הרס עתידי.

ג’ייקוב קגריס, החוקר המוביל של המחקר, אמר: “זה פותח תחום חדש שלם של מקומות אפשריים שבהם הירח התחיל להתפתח. נכנסנו לפרויקט הזה בלי שידענו מה יהיו בדיוק התוצאות של ההדמיות האלה ברזולוציה גבוהה. כך שבנוסף להארה הגדולה שהרזולוציות הרגילות יכולות לתת תשובות שגויות, היה מרגש במיוחד שהתוצאות החדשות יכלו לכלול לוויין דמוי ירח מפתה במסלול”.

 חושבים שהירח נוצר אחרי התנגשות לפני 4.5 מיליארד שנים בין כדור הארץ הצעיר ועצם בגודל מאדים בשם תיאה. ברוב התיאוריות הירח נוצר על ידי הצטברות הדרגתית של השברים מהפגיעה הזאת. אבל מדידות של סלעי הירח – שהראו שההרכב שלהם דומה להרכב של מעטפת הארץ, ואילו הפגיעה יוצרת שברים שמגיעים בעיקר מתיאה – מטילות ספק בכך.

התרחיש הזה של לוויין מיידי פותח אפשרויות חדשות לגבי המסלול הראשוני של הירח וגם ההרכב והמבנה הפנימי החזויים שלו. משימות הירח הקרובות הרבות יגלו רמזים חדשים לגבי הסוג של הפגיעה הענקית שהובילה לירח, וממנה נלמד על ההיסטוריה של כדור הארץ עצמו.

עוד בנושא באתר הידען:

5 תגובות

 1. אין שום אפשרות שהירח “לבנה” הוצא מכדור הארץ, לא יתכן פיזיקאלית שדבר כזה יקרה. הירח הגיע מבחוץ ונשאר במקומו.

 2. פעם הירח היה ירוק ופורח ונשוי לכוכבית הלכת, נוגה. יום אחד תפסה אותו בוגד עם מישהי מקסיופיאה ומהבעיטה האדירה שהעניקה לו הפך לשבר כלי קר וחסר חיים העג לנצח סביב כדור הארץ בסוג של עבודת פרך. (סיכום מקוצר מעיתון “הגלקסיה היוצא ב-876244490 שפות).

 3. הירח הוא אנומליה שלמה.
  הוא הלווין היחיד שאין לו שום פרופורציה
  ביחס לכוכב הלכת אותו הוא סובב
  אין לו שדה מגנטי .
  הוא “נעול” על כדור
  באופן כזה שאת רובו לא ניתן לראות
  במכתשים עליו אנומליה
  היות והן ,במכתשים הגדולים והן הקטנים
  באותו עומק ….
  והרשימה ארוכה …
  אגב נאס”א הטילה על הירח את רכב החלל שהנחית את האסטרונאוטים
  ולתדהמתם גילו כי הירח חלול ….
  ובניסוי נוסף אוששה המסקנה
  יש נסיונות רבים להבין ..
  אולם עד כה למעט “אפקטים”
  טכנולוגים שהשתכללו אגב שלל תאוריות
  אין באמת לאף אחד צל צילו של מושג
  איך כוכב לכת בגודל ונוס …מחזיק
  לווין כל כך ענק ….יותר גדול ממרקיורי
  ויותר גדול מפלוטו
  ויותר גדול מכמה ירחים של שבתאי …
  המרחק להבין את הכל עדיין קיים …

 4. אוי ואבוי….. אני ממש מתגעגעת לפינה בתוכנית האגדית “לילה גוב” בשם: “וזה מעניין את הת~ת”.
  הכתבה הזו מתאימה בול !!!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן