סיקור מקיף

ייתכן שהיקום יתחיל להתכווץ "ממש" בקרוב

במאמר החדש שהתפרסם ב-PNAS, מנסים שלושה מדענים ליצור מודל לגבי טיבה של האנרגיה האפלה – ישות  מסתורית שנראה שהיא הגורמת ליקום להתפשט יותר ויותר מהר, בהתאמה  לתצפיות קודמות של התפשטות היקום אך בתחזית שונה לעתידו

התרשמות של אמן מהיווצרות כוכבים ביקום המוקדם, כמה מאות מיליוני שנים לאחר המפץ הגדול. (קרדיט תמונה: (Adolf Schaller/Space Telescope Science Institute, נאס"א)
התרשמות אמן מהיווצרות כוכבים ביקום המוקדם, כמה מאות מיליוני שנים לאחר המפץ הגדול. (קרדיט תמונה: (Adolf Schaller/Space Telescope Science Institute, נאס"א)

אחרי קרוב ל-13.8 מיליארד שנים של התפשטות ללא הפסקה, ייתכן שהיקום ייעצר בקרוב, ואז יתחיל באיטיות להתכווץ, נטען במחקר חדש שהתפרסם בכתב העת Proceedings of the National Academy of Sciences.

במאמר החדש מנסים שלושה מדענים, שניים מהם מפרינסטון והשלישי מאוניברסיטת ניו יורק ליצור מודל לגבי טיבה של האנרגיה האפלה – ישות  מסתורי ת שנראה שהיא הגורמת ליקום להתפשט יותר ויותר מהר,  בהתאמה  לתצפיות קודמות של התפשטות היקום אך עם עתיד שונה.

במודל של הצוות האנרגיה האפלה אינה  קבועה, אלא ישות בשם קוויטנסנס (quintessence), שיכולה לדעוך עם הזמן.

החוקרים מצאו שלמרות שהתפשטות היקום מאיצה במשך מיליארדי שנים, ייתכן שכוח הדחייה של האנרגיה האפלה הולך ונחלש.

לפי המודל שלהם, התאוצה של היקום יכולה להסתיים במהירות ב-65 מיליון השנים הבאות – ואז, תוך 100 מיליון שנים, ייתכן שהיקום יפסיק בכלל להתפשט ובמקום זאת ייכנס לעידן של התכווצות איטית שתסתיים בעוד מיליארדי שנים במוות — או אולי לידה מחדש – של הזמן והחלל.

וזה יכול לקרות "ממש" מהר, אמר המחבר השותף של המחקר פול סטיינהרט, מנהל המרכז למדעים תאורטיים של פרינסטון באוניברסיטת פרינסטון בניו ג'רזי.

"אם נחזור אחורה בזמן 65 מיליון שנים, אז האסטרואיד של צ'יקשולוב פגע בכדור הארץ וחיסל את הדינוזאורים", אמר סטיינהרט. "בקנה מידה קוסמי, 65 מיליון שנים זה ממש קצר".

בתיאוריה הזאת אין שום דבר שנוי במחלוקת או בלתי סביר, אמר גארי הינשו, פרופסור לפיזיקה ואסטרונומיה באוניברסיטה של קולמביה הבריטית, שלא היה מעורב במחקר.

אולם, בגלל שהמודל תלוי רק בתצפיות קודמות של ההתפשטות – ומשום שטיבה הנוכחי של האנרגיה האפלה ביקום כל כך מסתורי – בלתי אפשרי כיום לבדוק את התחזיות שבמאמר הזה. בינתיים הן יכולות רק להישאר בגדר השערות.

מאז שנות התשעים המדענים מבינים שהתפשטות היקום מאיצה – החלל בין הגלקסיות מתרחב עכשיו מהר יותר משהתרחב לפני מיליארדי שנים.

המדענים קראו למקור המסתורי של ההאצה הזאת אנרגיה אפלה – ישות בלתי נראית שנראה שהיא פועלת בניגוד לכבידה, ומפרידה בין העצמים הכי מסיביים של היקום במקום למשוך אותם.

למרות שהאנרגיה האפלה מהווה בערך 70 אחוז מכלל המסה-אנרגיה של היקום, התכונות שלה הן עדיין מסתורין גמור.

תיאוריה פופולרית שהציג אלברט איינשטיין היא שהאנרגיה האפלה היא קבוע קוסמולוגי — צורה של אנרגיה בלתי משתנית שארוגה לתוך מארג החלל-זמן. אם זה כך, והכוח שמפעילה האנרגיה האפלה לא יכול להשתנות לעולם, לפיכך  היקום ימשיך להתפשט (ולהאיץ) לנצח.

אולם, תיאוריה מתחרה טוענת שהאנרגיה האפילה לא צריכה להיות קבועה כדי שתתאים לתצפיות קודמות של התפשטות היקום.

האנרגיה האפלה יכולה להיות משהו בשם קווינטסנס – שדה דינמי שמשתנה עם הזמן. שלא כמו הקבוע הקוסמולוגי, קווינטסנס יכול לדחות או למשוך, תלוי ביחס בין האנרגיה הקינטית והאנרגיה הפוטנציאלית שלו בזמן נתון. ב-14 מיליארד השנים האחרונות, הקווינטסנס דוחה.

למאמר המדעי

עוד בנושא באתר הידען:

21 תגובות

 1. מעניין לי את התחת שהייקום יתכווץ בעוד כמה מיליארדי שנים. יש לכם תחזית יותר מעניינת רק לכמה עשרות שנים שנותר לי לחיות?

 2. עצבר, חלס כבר לשווק את השטויות שלך, פה זה אתר מדעי לא של מטורללים.

  ניסים, אתה מפסיד את כל האקשן, ילד הכאפות מתעלה על עצמו.

  https://www.hayadan.org.il/%d7%a8%d7%a9%d7%99%d7%9e%d7%aa-%d7%94%d7%9e%d7%a9%d7%90%d7%9c%d7%95%d7%aa-%d7%a9%d7%9c-%d7%94%d7%90%d7%a1%d7%98%d7%a8%d7%95%d7%a0%d7%95%d7%9e%d7%99%d7%94-%d7%9c%d7%a2%d7%a9%d7%a8-%d7%94%d7%a9%d7%a0#comment-779840

 3. יש לי הסבר ל"אנרגיה האפלה" שמרחיבה את היקום. כל היקום טובל בתוך אמבטיה גדולה של כוחות. של אנרגיה. קרניים אלקטרומגנטיות מכל אורכי הגל, גלי כבידה, גלי הלם. כל האנרגיה הזאת נוטה להתפשט ולגרור איתה את כל היקום. עצם הימצאותה גורמת ליקום להתפשט. זאת בעצם "האנרגיה האפלה".

 4. 1) לא סביר בעליל, מדוע שדווקא כאשר הגלקסיות רחוקות זו מזו וכחות המשיכה בניהן קטנות עד זניחות ועל פי מודל התרחבות היקום רק הולכות וקטנות רק אז תיגמר האנרגיה האפלה?
  אם נדמה זאת לזריקה של כדור באוויר עד שיגיע לנקודת שיא ואז יפול, הרי שהתאוצה שלילית, דבר הסותר את הנחת היסוד שהתאוצה חיובית ו*הפוכה* לכח המשיכה.

  בנוסף, אם ישנו כוח הפוך לכוח המשיכה אזי לא היינו מגלים את כח המשיכה מלכתחילה, היינו מגלים במקומו כוח דחיה.

  מדוע שגלקסיות יתרחקו אך כל דבר אחר יתקרב?
  אין שום הבדל בניהם.

  מודל סביר בהרבה הוא מודל שעל פיו היה כוח התחלתי ושהגלקסיות מתרחקות זו מזו מכח האינרציה ושמהירותן מתכנסת ל0 מלמעלה כי ככל שהן מתרחקות כך הכח עליהן קטן.

  כמובן שגם תאוריה זו לא סבירה בעליל מאחר שהיא מצריכה תנועה התחלתית הגבוהה ממהירות האור בהרבה.

  התאוריה שעל פיה המרחב עצמו מתרחב, על פי תאוריה זו המרחב אמור להיות רציף ולא בדיד.

  בכל מקרה שהוא, אם כל החומר ביקום היה בנקודה בודדת(או לפחות באיזור תחום מסוים) אזי על פי החוק השני של הטרמודינמיקה רמת החום בכל היקום הייתה צריכה להיות זהה לחלוטין.

 5. כן. וכדור הארץ יושב על פיל שיושב על צב שיושב על תנין.
  בהצלחה לנו עם וויב.

 6. בינתיים רק השכל הישר מתכווץ ובין הידיים מתגלצ בדור כזה לץ שהמוח מתפוצץ שכלו של הממשל דל אזל וז"ל ממש על גורלנו חבל אם לא נתאחד נכחד וזה באוזנינו לנצח יהדהד
  😘💥

 7. ליקום אין גיל והוא קיים מאז ומתמיד במחזוריות של התכווצות והתרחבות שנמשכות מיליארדי שנים.

 8. ,כשאומרים בקרוב זאת אומרת לא השבוע וגם לא שבוע הבא בעוד כמה מליוני שנים שאפילו העצמות שלנו התהדו

 9. היקום פועל כמו יויו. כשהוא מגיע לתחתית הוא חוזר למעלה, וחוזר חלילה. עכשיו שוו בנפשכם שבזמן מה שנקרא "המפץ הגדול" היו הרבה יויו'ס, בחלק מהם נקרע הגומי ואז הם נופלים. וזה מה שקורה עם החורים השחורים. היויו שנקרע לו הגומי נבלע בחור השחור.

 10. התאוריה זה פיזיקה פשוטה …
  במרכז הפיצוץ נוצר ואקום…
  וכאשר הואקום חזק מס"ך חלקיו של הפיצוץ הוא יתכווץ חזרה….
  כלומר שהיקום הוא משחק של מיליארדי שנים של פיצוץ התרחבות וחזרה לנקד האפס שתביא פיצוץ נוסף …
  לא צריך להיות מדען כדי להבין…

 11. לי יש תאוריה שמבוססת על רעיון הקיים בטבע
  מה אם היקום הוא ישות דינמית ובמקום שהיא מתכווצת לגמרי או מתרחבת עד בלי גבול היקום פועם כמו לב של בעל חיים מתכווץ ומתרחב כל 500 שנה
  הרי אין ולא קיימת שום הוכחה שהיקום התחיל מנקודה של לפני כמה מיליארדי השנים
  הכל מבוסס על הנחה
  שכיוון שבמאה וחמישים שנה האחרונים אנחנו רואים את התפשטות היקום
  אנחנו מניחים שזה התחיל מנקודת מוצא של אפס או בלשון המדע
  נקודה סינגולרית
  אבל מה אם ישנה אנרגיה כזו
  "ישות" כלשון הכתבה הגורמת להתכווצות והתרחבות היקום

 12. איזה יופי היקום מתכווץ אז מי ששמן הוא ירזה
  חברה תאכלו מלא
  בסוף נתכווץ

  ממש מעולה ….

 13. ייצרו את העולם אני רוצה לרדת.
  קנו לי כרטיס לגלקסייה הקרובה, תדאגו שיהיו תנאים מתאימים.

 14. אם כל היקום עתיד להתכווץ, האם זה כולל את המינוס שלי בבנק?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן